proiect didactic modul

10
Proiect de lecție Data: 12.01.2014 UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT : Colegiul Național “Sfântul Sava” București CLASA a X-a OBIECTUL : Psihologie SUBIECTUL : Temperamentul TIPUL LECŢIEI : : Consolidarea și fixarea cunoștințelor PROFESOR : Bibina Diana Obiective operaționale: O1. Să manifeste interes pentru lecție O2. Să amintească cele patru tipuri de temperament O3. Să înțeleagă noile concepte O4. Să manipuleze noile informații STRATEGIA DIDACTICĂ 1. Metode și procedee: conversația, explicația, analiza, exercițiul, exemplificarea, problematizarea, munca independentă, lucrul în grup, explicația, expunerea, comparația; 2. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală;

Upload: diana-julie

Post on 15-Sep-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Proiect de lecieData: 12.01.2014UNITATEA DE NVMNT : Colegiul Naional Sfntul Sava BucuretiCLASA a X-a OBIECTUL : Psihologie SUBIECTUL : TemperamentulTIPUL LECIEI : : Consolidarea i fixarea cunotinelorPROFESOR : Bibina DianaObiective operaionale: O1. S manifeste interes pentru lecie O2. S aminteasc cele patru tipuri de temperament O3. S neleag noile concepte O4. S manipuleze noile informaiiSTRATEGIA DIDACTIC1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, analiza, exerciiul, exemplificarea, problematizarea, munca independent, lucrul n grup, explicaia, expunerea, comparaia;2. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual;4. Resurse, mijloace de nvmnt: manual, fie de lucru, culegere de exerciii, capacitile intelectuale ale elevilor, cunotinele anterioare despre temperament; timp: 50 de minute.5. Bibliografie: Bogdan Blan, tefan Boncu, Andrei Cosmovici, Teodor Cozma, Carmen Creu, Constantin Cuco, Ion Dafinoiu, Luminia Iacob, Constantin Moise, Mariana Momanu, Adrian Neculau, Tiberiu Rudic: Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didacticeDoina-Olga tefnescu, Elena Blan, Cristina tefan :Psihologie- manual pentru clasa a x-a, ed. Humanitas, bucureti, 2005

DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE

Etapele lecieiObiectiv operaionalUniti de coninutActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

Moment organizatoric

3. Captarea ateniei

-Notarea absenilor;-Asigurarea condiiilor necesare desfurrii activitii;-Se pregtesc pentru lecie;

Conversaia, problematizarea, exerciiul

Manualul, tabla

O1

Profesorul anun titlul leciei i noteaz pe tabl: TEMPERAMENTUL

Astzi vom nva cele patru tipuri de temperament. La sfritul leciei vei putea s- Elevii i noteaz titlul leciei n caiete.

4.Verificareacunotinelor elevilor

Comunicarea si asimilarea noilor cunostinte

O2,O3Temperamentul este o latura a personalitatii. Puteti sa numiti alte parti ale personalitatii?(aptitudinile, caracterul, interesele).

T. reprezinta latura dinamico-energetica a personalitatii. T. e latura cea mai accesibila si usor constatabila latura a personalittii..

T. se exprim att n particulariti ale activitii intelectuale i afectivitii, ct i n comportamentul exterior(motricitate i mai ales vorbire). Hypocrates si Galenus au definit cele 4 tipuri de T in fct. de lichidele organice coleric-bila galbena, sangvinc-singele, flegmatic-limfa, melancolic-bila neagra.Ei considerau ca aceste lichide se amesteca in asa fel incit intotdeuna unul predomina. Alti cercetatori au considerat ca T este determinat de activitatea glandelor endocrine, altii ca provine din dezvoltarea mai accentuata a unui aspect somatic(ap. Respirator, muscular, digestiv, cerebral), altii ca e determinat de constitutia corporala in general.T. este considerat factorul ereditar n organizarea intern a personalitii.Sa discutam acum despre particularitatile psihologice ale t. T este o dimensiune nscut a personalitii. Este influenat de glandele endocrine, de orientarea psiholgic (exteraversie-introversie) i de stabilitatea psihologic. Flegmaticii+melancolicii=introvertiiColericii+sangvinicii=extravertiiMelancolicii+colericii=instabiliFlegmaticii+sangvinicii=stabiliSe consider c fiecare tip de T permite o deplin dezvoltare a persoanei. Nu exist T superioare sau inferioare. Fiecare T prezint avantaje i dezavantaje. Trsturile de T pot fi compensate, mascate, luate n stpnire prin autocontrol i educaie.

S discutm puin despre fiecare temperament n parte:Colericul:excitabili i inegali n toate manifestarile lor, neastmparai, agresivi, schimbtori, optimiti, activ, nclinaie spre exagerare, capabili s se concentreze bine n aciuni de lung durat dar au probleme datorit lipsei de disciplin, sunt extrovertii, comunicativi, orientai spre prezent.Sangvinicul: echilibrat, sociabil, hazliu, sritor, spirit de grup, activ, are aptitudini de conducere, este calm, mobil dar nu reueste s persevereze n aciuni i relaii, e orientat spre prezent.Flegmaticul: pasiv, ngndurat, controlat, pasnic, demn de incredere , calm, rabdator, meticulos, adaptabilitate redusa, inchis in sine, putin comunicativ, orientat spre trecut.Melancolicul: sobru, rigid, rezervat, nesociabil, pesimist, linistit, anxios, sensibil, emotivitate deosebita , dificultati la adaptare incredere redusa in fortele proprii.Noteaza definitia in caieteRaspunde la intrebare

Pune intrebari

Noteaza in caiet

Noteaz n caiet

Conversaia

Explicatie, expunere

Fie de lucru

Evaluare frontal prin aprecieri verbale; observaia curent

Fixarea cunostintelor predate

O5

O4

O6De ce caracteristicile T nu pot fi apreciate ca fiind bune sau rele?Colerici: Il Caragiala, RebreanuFlegmatici: SadoveanuSangvinici:Aalecsandi, CosbucMelancolici:Eminescu, BlagaPuteti numi alte personalitati la fiecare dintre aceste temperamente?Haideti sa jucam un mic joc. Pentru aceasta am nevoie de 2 elevi. Unul dinre cei doi va trebui sa identifice tipul dominant de T al celuilalt. Eu va voi ajuta. Va voi da niste situatii, va voi pune niste intrebari iar voi in functie de raspunsuri si de ceea ce stiti deja despre colegul vostu veti descoperii tipul de T dominant.Se va joca cu 2-6 elevi in functie de timpul disponibil.In incheierea lectiei se reactualizeaza def. Temperamentului, cele 3 dimensiuni care rezulta din insusiri,cele 4 tipuri de temperament.Raspunde la intrebari

Recapituleaza Problematizarea

Conversatia

Observarea, experimentarea

Desene

Fise de lucru

Precizarea temelor de casa

Sa-si identifice fiecare in parte propriul tip dominant de temperament.

Bibina Diana IuliaCRP, anul II