proiect didactic ,,micii gradinari

6
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. Nr. 4, Buzău PROFESOR: Iordachita Aura PROFESOR COORDONATOR: Gheorghe Victoria PROPUNĂTOR: Mărgărint Laura DATA: 17.03.2015 GRUPA: Mare TEMA ANUALĂ: “ Cum,când şi de ce se întâmplă?” TEMA SĂPTĂMÂNII: “Cum muncim, natura să o primenim?” TEMA ZILEI: “Micii grădinari” DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Ştiinţe TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinţe MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor despre uneltele folosite în grădină/livezi în anotimpul primăvara şi acţiunele care se pot realiza cu acestea. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să numească acţiunea desfăşurată în imagine; O2-să recunoască uneltele folosite la realizarea unor acţiuni specifice; O3-să demonstreze acţiunile descrise în imagine; O4-să rezolve corect itemii din fişă ; O5- să verbalizeze acţiunile, folosind un limbaj corect din punct de vedere gramatical. SARCINA DIDACTICĂ: - Recunoaşterea şi denumirea acţiunilor practice de îngrijire/ocrotire a naturii.Denumirea uneltelor şi a acţiunilor realizate cu ajutorul acestora. REGULILE JOCULUI: -un copil numit de practicantă va alege un jeton; -copilul numit priveşte imaginea şi o descrie colegilor lui ; -copilul specifică acţiunea desfăşurată în imagine şi necesitatea acesteia; -răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze .

Upload: laura-unghii-gel-rmsarat

Post on 17-Nov-2015

620 views

Category:

Documents


22 download

DESCRIPTION

proiect cunoasterea mediului, munci in gradina / livez

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu P.P. Nr. 4, BuzuPROFESOR: Iordachita AuraPROFESOR COORDONATOR: Gheorghe VictoriaPROPUNTOR: Mrgrint LauraDATA: 17.03.2015GRUPA: Mare TEMA ANUAL: Cum,cnd i de ce se ntmpl?TEMA SPTMNII: Cum muncim, natura s o primenim?TEMA ZILEI: Micii grdinariDOMENIUL EXPERENIAL: Domeniul tiineTIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostineMIJLOC DE REALIZARE: Joc didacticSCOPUL ACTIVITII: Consolidarea cunotinelor despre uneltele folosite n grdin/livezi n anotimpul primvara i aciunele care se pot realiza cu acestea.

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1-s numeasc aciunea desfurat n imagine; O2-s recunoasc uneltele folosite la realizarea unor aciuni specifice;O3-s demonstreze aciunile descrise n imagine;O4-s rezolve corect itemii din fi ;O5- s verbalizeze aciunile, folosind un limbaj corect din punct de vedere gramatical.SARCINA DIDACTIC:- Recunoaterea i denumirea aciunilor practice de ngrijire/ocrotire a naturii.Denumirea uneltelor i a aciunilor realizate cu ajutorul acestora. REGULILE JOCULUI:-un copil numit de practicant va alege un jeton;-copilul numit privete imaginea i o descrie colegilor lui ;-copilul specific aciunea desfurat n imagine i necesitatea acesteia;-rspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze .ELEMENTE DE JOC: surpriza ,aplauzele,mnuirea materialelor, recompense.STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE: Conversatia, observatia,explicatia, demonstratia, exercitiul,invatare prin descoperire,jocul didactic.MIJLOACE DIDACTICE: panou, material intuitiv, jetoane, fie, recompense,stimulente.FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual.DURATA: 30-35 minuteLOCUL DE DESFASURARE: Sala de grup.BIBLIOGRAFIE:1. Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6/7 ani, M.E.C.T 2008

DEMERS DIDACTICETAPELE ACTIVITATIICONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1.Moment organizatoricPentru o bun desfaurare a activitii se vor lua urmtoarele msuri: aerisirea slii de grupa pregtirea materialului didactic necesar desfurrii activitii intrarea ordonata a copiilor in sala de grup

2.Captarea atenieiO voi realiza prin aducerea unui ppui ,ce este prietena Znei Primvar pe care aceasta a trimis-o pentru a le aduce copiilor o surpriz i anume un material din care precolarii vor afla mai multe despre activitile din grdin/livad n anotimpul primvara.

ConversatiaObservarea comportamentului copiilor

3.Anunarea temei i precizarea obiectivelorSe va realiza in mod direct:- Copii, astzi prietena Znei Primvar ne propune un joc didactic numit ,,Micii grdinari n care fiecare dintre voi va trebui: -s numeasc aciunea desfurat n imagine i necesitatea ei; -s recunoasc uneltele folosite la realizarea unei aciuni specifice;-s demonstreze aciunile descrise n imagine;-s rezolve corect itemii din fi ;- s verbalizeze aciunile, folosind un limbaj corect din punct de vedere gramatical.

ConversatiaObservarea comportamentului copiilor

4.Desfurarea jocului:a)Explicarea i demonstrarea regulilor

b)Jocul de prob

c)Desfurarea propriu-zis a jocului

Voi explica felul n care se va desfura jocul:-un copil numit de mine va alege un jeton;-copilul numit privete imaginea i o descrie colegilor lui ;-copilul specific aciunea desfurat n imagine i necesitatea acesteia;-rspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze .ei;De exemplu : ,,Aici este un grdinar care taie crengile uscate ale unui copcel. Dac taie crengile uscate, vor crete altele noi. ; Eu vd un biat care planteaz o floare. Dac o va uda floarea ,va crete mare i va nflori.n timp ce explic regulile, voi demonstra i modul de aplicare a acestora.Voi solicita unui copil s vin la masu pentru a realiza un joc de prob, n vederea unei mai bune ntelegeri din partea tuturor copiilor a sarcinilor pe care le vor avea de ndeplinit.

Copil numit de mine va alege un jeton, apoi acesta este solicitat s priveasc cu atenie imaginea ,s o prezinte colegilor lui i s o descrie;-copilul va specifica aciunea desfurat n imagine i necesitatea ei;De exemplu : ,,Aici este un grdinar care taie crengile uscate ale unui copcel. Dac taie crengile uscate ,vor crete altele noi. ; Eu vd un biat care planteaz o floare. Dac o va uda floarea ,va crete mare i va nflori.-rspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze .Jocul continu pn la epuizarea jetoanelor.Rezolvarea tuturor cerinelor referitoare la jeton este recompensat cu aplauze.

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Jocul didactic

ExercitiulEvaluezcapacitateacopiilor de a intelege

Copiii observa, analizeaza si verbalizeaza ceea ce au perceput

Evaluarea capacittii copiilor de a identifica imaginea de pe jeton, de a preciza categoria din care face parte si de a formula propozitii coerecte din punct de vedere grammatical.Aprecieri verbale

Corectarea raspunsurilor gresite.

5.Complicarea joculuiVoi aduga imagini reprezentnd diferite unelte folosite n gradin sau livad .Cte un copil numit, va alege un jeton cu o unealt i va trebui s spun ce este i ce aciune poate desfura cu ea.De exemplu: Eu am o grebl. Cu grebla am s adun frunzele uscate. Sau Am o main de tuns iarba.Cu ea am s tai iarba care a crescut prea mare. etc. Explicatia

Exercitiul

Invatarea prin descoperire

6.Evaluarea activitiiCopiii vor primi i cte o fi de lucru, n care vor avea de rezolvat sarcini referitoare tot la unelte si activiti desfurate n grdin/livad n anotimpul primvara.Conversatia ExerciiulAprecieri verbale

7.ncheierea activitiiVoi face aprecieri referitoare la gradul de implicare a copiilor n activitate i la comportamentul manifestat de ctre acetia pe tot parcursul jocului. Voi solicita o autoevaluare din partea copiilor.Copii vor primi recompense.Conversatia

Observatie evaluativa

Aprecieri verbale