proiect didactic lb.romana-preinspectie
DESCRIPTION
vbggfszgzedvgfsxTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA: 26 martie 2012CLASA: IAUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRUP SCOLAR TOPRAISARINSTITUTOR:: CATANA LUSIANAARIA CURRICULARĂ: LIMBA SI COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA ROMANAUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dialog despre mediul inconjuratorSUBIECTUL: Sunetul si grupul de litere „ge,Ge’’TIPUL LECŢIEI: mixta
OBIECTIVE DE REFERINTA:1.4:sa distinga suntele si silabele intr-un cuvant dat;2.4: sa integreze cuvinte noi in enunturi proprii;;2.3: sa pronunte clar si corect sunetele si cuvintele;3.6:sa citeasca in ritm propriu un scurt text cunoscut;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:-COGNITIVE: O1- să distinga sunetul „ge”intr-o silaba data; O2- să citeasca fluent,constient si coerent enunturi date;
O3- să aplice corect metoda analitica-sintetica in cuvinte si propozitii date; O4-sa ordoneze logic cuvinte in propozitii date;
-PSIHO-MOTORII: O5- sa scrie corect din punct de vedere grafic si ortografic grupul de litere “ge,Ge”;
-AFECTIVE: OA-Dezvoltarea interesului pentru lectura.
RESURSE: umane- 19 elevi temporale- 45 minute
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:de comunicare orala,conversative(conversatia),expozitive(explicatia),de explorare(observatia),de actiune reala(exercitiul),povestirea,jocul didactic,demonstratia.Mijloace didactice: planşe, fişe de exercitiu,laptop,retroproiector,ilustratii. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE: Curriculum Naţional,Programe şcolare pentru
învăţământul primar, Bucureşti,1998; Ioan Cerghit,Curs de pedagogie
generala,Ed.Polirom Ana Lapovita,Vasile Molan,Îndrumător pentru
predarea abecedarului,Ed.Petrion. Marcele Penes,Invatam sa citim,clasa
I,Ed.Aramis Daniela Berechet,Maria Gardin,Limba
romana,Ed.Paralela 45.
Momentelelecţiei
Ob.
Do-zare
Conţinutul activităţii
Strategia didactică
Evaluare
Metode şi
procedee
Forme
de organizare
Mijloace de
învăţare
1 2 3 4 5 6
1. Moment organizatoric
1-2’
Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.
conversatia
frontal
curenta
2.Reactualizareacunostintelor
.O4 10
’
Care a fost ultima noastra lectie?Cine a fost Nicolae Grigorescu?Care este cel mai cunoscut tablou al lui?Unde a copilarit el?
conversatia
frontalManual
OralaObservaresistematica
3.Captareaatentiei
O3
5’
1-
Ce a admirat el de mic?Se citeste integral textul,in lant,selectiv.
Joc didactic:Alintam cuvintele! gard,gasca,gandac,galeata;Cauta cuvinte prietene!Nea,dar,doctor,,padure..Gaseste cuvinte certate!Gros,pleaca,,suparat,cald.
Se va prezenta un PPT despre viata lui George Enescu.( anexa 1) Cine a fost George Enescu?Reperati sunetul nou.In ce cuvant este prezent?Se desparte cuvantul in silabe folosind metoda analitico-sintetica,stabilindu-se numarul silabelor si al sunetelor.Integrati cuvantul
exercitiul
explicatia
observatia
povestirea
Metoda analitico-sintetica
exercitiu
frontal
TablouPortret
LaptopRetro-proiector
Aprecieri verbale
Orale
4.Anuntareatemei si enuntarea obiectivelor
5.Dirijarea invatarii
O3
2’
15’
intr-o propozitie.Separam cuvantul nou in silabe si sunete folosind metoda analitico-sintetica.
Astăzi la limba română vom învăţa sunetul ge şi grupul de litere ge/GE. Pe parcursul celor două ore de limba română veţi găsi cuvinte care conţin sunetul ge, veţi citi cuvintele şi texte noi si vom scrie grupul de litere ge/Ge,precum si cuvinte care contin acest grup.
Voi cere elevilor sa intuiasca imaginea din manual,apoi se vor parcurge urmatoarele etape:
● Stabilirea propoziţiei;
l
explicatia
observatia
Conversatia
Frontal
Frontal
Individual
PlansaGrup de litere
ManualIlustratii
ObservareSistematica
ObservareSistematica
Etapa grafica
O3
O5
15’
● Identificarea cuvintelor din propoziţie;
● Realizarea analizei şi sintezei fonetice a cuvintelor;
● Exersarea auzului fonematic – sunetul ge
Voi cere elevilor sa exemplifice cuvinte care incep cu sunetul ge.
Se va explica sunetul ge,asociind cu celelalte doua grupuri de sunete invatate(ce,ci),ca este redat prin doua litere.
Se prezintă planşa cu grupul de litere ge
Studierea grupului de litere ge/GE, intuirea şi descrierea lui pe planşă
Formarea de cateva cuvinte noi
exercitiul
demonstraţia
Observatia
Explicatia
Exercitiul
Exercitiu
Individual
plansa
Alfabe-tar
ObservareSistematica
O5
O3
12’
ce cuprind grupul ge,Ge la alfabetarul mare.
Elevii se pregătesc pentru a scrie .Se scrie grupul de litere ge/GE model pe tablă de către învăţător.- Câte sunete se aud când pronunţăm ge ?- Cu câte litere se redă în scris sunetul ge ?Exerciţii premergatoare pentru procesul scrierii:”Spalam manutele”;”Imitam ploaia”,”Cantam la pian”,Precizarea poziţiei corecte în bancă.Se face intuirea grupului de litere ge/GE scris de mână pe caietele speciale.
l
Conversatia
Observatia
Exercitiul
Frontal
Individual
Auxiliar
Manu
Aprecieri Verbale
4.Asigurarea retentiei ai a transferului
5.Obtinerea
O3
O5
5’
Se scrie grupul de litere ge/GE pe tablă de către 2 –3 elevi.Sarcină de lucru (individuală)Elevii vor avea de scris pe caietele speciale:- un rând cu grupul ge (mic, de mână);- un rând cu grupul ge (mare, de mână);- de copiat cateva cuvinteÎn timp ce elevii lucrează se verifică tema.
Ora a II a: Se va intui imaginea din manual.- Ce observaţi în imagine ?- Ce fac copiii ?● Analiza intuitivă a textului.
- Care este titlul textului ?
Exercitiul
Exercitiul
Conversatia
Observatia
Exercitiu
Frontal
Grupe
Indivi
al
Manual
PlicuriCartona- Aprecie
performantelor
O1
O2
O5
O3
10’
10
-Ce este textul ?
- Cu ce fel de literă s-a scris titlul textului ?- Din câte alineate este format textul ? ● Exersarea cititului pe baza procedeelor de lectură:- citirea textului (integral);- selectiv;- pe roluri.● Lectura model, realizată de învăţător● Iniţierea elevilor în povestirea textului:- formularea de răspunsuri corecte la întrebările puse de învăţător;- formularea de întrebări concordante propoziţiilor stabilite prin citire selectivă
Activitate pe grupe:
l
Exercitiul
Conversatia
Povestirea
Observatia
daual
Grupe
Grupe
se
TraistutaGhicitori
Biletele
Diplome
ri Verbale
6.Evaluarea
7.Tema pentruacasa
’
1-2’
1-2’
● Explicarea activităţii: elevii vor fi împărţiţi în patru grupe; fiecare grupă va primi un plic în care sunt nişte cuvinte scrise pe cartonaşe● Sarcina de lucru: - ordonarea cuvintelor în propoziţii şi sublinierea grupului de litere din cuvinte(anexa 2)Sarcina de lucru:● Scrierea din memorie a propoziţiei formate în cadrul activităţii pe grupe.
ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARĂ
● Concurs de ghicitori :”Traistuta cu ghicitori”
Se împart elevii în două grupe. Pentru fiecare grupă se
Exercitiul
Explicatia
Observatia
Individual
Aprecieri verbale
delimitează pe tablă un spaţiu, pe care vor fi consemnate punctele câştigate.
Jocul va începe printr-o ghicitoare citită de conducătorul jocului (învăţătorul)
Echipa care va răspunde corect capătă dreptul de a alege biletul cu ghicitoarea din traista cu ghicitori.
Dacă o echipă nu găseşte răspunsul corect, se va cere răspunsul de la echipa adversă şi aceasta va primi punctul.(anexa 3)
Reguli:
- să coopereze în cadrul echipei;
- să respecte timpul pentru
Exercitiul
Conversatia
Explicatia
răspuns: 5 secunde;
- se depunctează stările de indisciplină.
Echipa câştigătoare va fi recompensată cu aplauze şi se va striga de trei ori: Ura! Ura! Ura!
Se fac aprecieri generale si individuale asupra raspunsurilor elevilor.Se acorda diplome elevilor.
Se comunica tema pentru acasa.
ANEXA 3:
GHICITORI
1.Parca-i o floare in zare
4.Cine se naste primavara
A invatat sa zboare!
Sub o dalba plapumioara.
(FLUTURELE)
(GHIOCELUL)
2.Urecheat cu haine sure
5.Care floare
stă pe câmp şi în pădure
Parca-i soare?
(IEPURAŞUL)
(FLOAREA-SOARELUI)
3.Are zeci de ace groase, 6.O sageata de
carbune
Dar nu tese,nici nu coase. Zboara iute peste
lume!
(ARICIUL) (RANDUNICA)
7.Turma mica,taratoare,
Pasti pomi,nu pe ogoare!
( OMIDA)
8.Voinicel cu cornisoare,
Umbla cu casa in spinare.
(MELCUL)
ANEXA 1:GEORGE ENESCU
S-a nascut la Liveni,Dorohoi,in anul 1881.A fost compozitor,violonist,pianist,dirijor si pedagog roman.A studiat la Conservatorul din Viena,apoi la cel din Paris.A fost un exemplu pentru compozitorii romani.Opera lui cuprinde foarte multe lucrari,dintre care cele mai cunoscute sunt:”Poema romana”,”Rapsodia romana”.Se stinge din viata la Paris,in anul 1955.
Ultima dorinta
ANEXA 2:
Ordoneaza cuvintele date in propozitii :
1.fost,mare,George,compozitor,Enescu,un,a.
2.gemul,gutui,Gelu,place,ii,de,lui.
3.colega,Geta,este,mea.
4.Angela,cumparat,noua,o,geanta.