proiect didactic - labiolectura

3
Grădiniţa specială pentru hipoacuzici – Bucureşti Nume copil:………………. Data: Propunator: Jilaveanu Maria Eleonora Profesor coordonator: Buica Belciu Oana PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ ACTIVITATEA : Terapie specifica – LABIOLECURA UNITATEA DE INVATARE: Perceperea labiovizuala a consoanelor TEMA ACTIVITĂŢII: Perceperea labiovizuala a consoanei „f” TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidare OBIECTIVE CADRU : Dezvoltarea capacitatii de perceptie labiovizuala a fonemelor, silabelor, cuvintelor si a structurilor verbale simple. OBIECTIVE DE REFERINTA : 1. Formarea si educarea reactiei la impulsuri vizuale, intelegerea si reproducerea expresiilor emotionale; 2. Perceptia labiovizuala a fonemelor, silabelor, cuvintelor si a structurilor verbale simple; 3. Eliminarea pe cale labiovizuala a confuziilor dintre fonemele surde si sonore (f-v); 4. Identificarea pe cale labiovizuala a mesajului oral transmis. OBIECTIVE OPERATIONALE : O1: Sa execute corect exercitiile pentru dezvoltarea capacitatii de citire labiovizuala a unor expresii emotionale; O2 : Sa identifice corect fonemul „f” prin verbalizare reproductiva; O3 : Sa asocieze imaginea cu structura verbala simpla labiolecturata; O4: Sa diferentieze labiovizual sunetul surd „f” de sunetul sonor „v”;

Upload: jilaveanumaria

Post on 14-Jul-2016

118 views

Category:

Documents


17 download

DESCRIPTION

Proiect didactic pentru labiolectura

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect didactic - labiolectura

Grădiniţa specială pentru hipoacuzici – Bucureşti Nume copil:……………….Data: Propunator: Jilaveanu Maria Eleonora Profesor coordonator: Buica Belciu Oana

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

ACTIVITATEA : Terapie specifica – LABIOLECURA

UNITATEA DE INVATARE: Perceperea labiovizuala a consoanelor

TEMA ACTIVITĂŢII: Perceperea labiovizuala a consoanei „f”

TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidare

OBIECTIVE CADRU :

Dezvoltarea capacitatii de perceptie labiovizuala a fonemelor, silabelor, cuvintelor si a structurilor

verbale simple.

OBIECTIVE DE REFERINTA :

1. Formarea si educarea reactiei la impulsuri vizuale, intelegerea si reproducerea expresiilor

emotionale;

2. Perceptia labiovizuala a fonemelor, silabelor, cuvintelor si a structurilor verbale simple;

3. Eliminarea pe cale labiovizuala a confuziilor dintre fonemele surde si sonore (f-v);

4. Identificarea pe cale labiovizuala a mesajului oral transmis.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 : Sa execute corect exercitiile pentru dezvoltarea capacitatii de citire labiovizuala a unor expresii

emotionale;

O2 : Sa identifice corect fonemul „f” prin verbalizare reproductiva;

O3 : Sa asocieze imaginea cu structura verbala simpla labiolecturata;

O4: Sa diferentieze labiovizual sunetul surd „f” de sunetul sonor „v”;

O5: Sa demonstreze intelegerea labiala a mesajului verbal prin indicarea obiectelor solicitate si prin

executarea comenzii verbale labiolecturate.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

Metode şi procedee:

Explicatia, imitatia, exercitiul-joc, dialogul, labiolectura.

Mijloace de învăţămănt:

- material distributiv/intuitiv : jetoane cu imagini

Forma de organizare : individuala

Page 2: Proiect didactic - labiolectura

Durata activităţii : 30min.

Tipuri de evaluare :

- dupa aspectul de continut vizat : formativa

- dupa modul de realizare : orala / gestuala

- dupa modul de organizare : individuală

Scenariul didactic:

Etapele activitatii

Obiectiveoperationale

Continutul activitatii Strategie didacticaMaterial si

metodeEvaluare

1.Moment organizatoric

Pregatirea materialelor si a copilului

2.Anuntarea temei activitatii

Captarea atentiei copilului si cerinta de a fi atent la miscarile mele si de a emite corect sunetele

3.Realizarea subiectului

O1

O2

O3

O4

Executarea dupa model a exercitiilor cerute prin comanda: „Fa la fel ca mine!”, de mimare a unor expresii faciale (bucurie, intristare, mirare, nedumerire, suparare).

-Recunoasterea labiovizuala a fonemului „f” izolat, in silabe durecte(fa, fe, fi, fo, fu, fă, fî), indirecte(af, ef, if, of, uf, ăf, îf), inchise(faf, fef, fif, fof, fuf, fǎf, fîf) si intervocalic(afa, efe, ifi, ofo, ufu, ǎfǎ, îfî);-Identificarea labiala a fonemului „f” in cuvinte izolate:a)pentru „f”initial: foc, fata, fusta. b)pentru „f”median: sfoara, cafea, rufe.c)pentru „f”final: puf, pantof, cartof.-Asocierea imaginii cu cuvantul labiolecturat;-Asocierea imaginii cu structura verbala labiolecturata. („Focul arde.”, „Fata este frumoasa.”)-Identificarea labiovizuala a fonemului „f” cuprins in cuvinte-perechi (far-var; fata-vata; file-vile.), prin verbalizare si asociere cu imaginea corespunzatoare.

Exercitii-joc, demonstratia, imitatia, observatia

Exercitii de citire labiala, demonstratia, imitatia, jetoane cu reprezentarile iconice ale cuvintelor corespunzatoare.

Exercitii de labiolectura, jetoane cu imagini.Labiolectura, jetoane cu imagini reprezentand cuvintele-perechi.

4.Evaluarea O5 Alegerea dintr-o multime de imagini a obiectului indicat, care trebuie labiolecturat si apoi verbalizat. („Arata ‘focul’!”)

Labiolectura, jetoane folosite pe parcursul intregii lectii

5.Incheierea activitatii

Recompensarea copilului prin laude verbale/gestuale pentru activitatea desfasurata.

Page 3: Proiect didactic - labiolectura