proiect didactic - isjvl.roisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse...

13
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Nr. 2 Berbeşti Data: Grupa: mică Educatoare: Gioga Elena-Luminiţa Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema proiectului tematic: ,,Poveste, spune cum este…?” Tema activităţii integrate: ,,Să învăţăm cu Scufiţa Roşie” Competenţe generale: - Manifestarea curiozităţii, a interesului şi a iniţiativei în învăţare - Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor; - Activarea şi manifestarea potenţialului creativ; - Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute; - Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare. Competenţe specifice: - Manifestarea curiozităţii şi interesului pentru experimentarea şi învăţarea de lucruri noi; - Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvenţă; - Manifestarea creativităţii în activităţi diverse; - Exersarea ascultăii active a unui mesaj pentru înţelegerea şi receptarea lui; - Demonstrarea înţelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor, etc. - Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acţiuni, emoţii proprii; - Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare; - Exersarea şi extinderea progresivă a vocabularului. Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste, de a reţine ideil e acesteia şi de a demonstra că au înţeles-o; activizarea vocabularului; consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii formulând întrebări şi răspunsuri; stimularea interesului pentru poveşti şi cărţi; formarea si consolidarea unor abilităţi practice specific nivelului de dezvoltare motrică; stimularea imaginaţiei, a creativităţii şi potenţialului creativ al copiilor. Categoriile de activităţi de învăţare abordate: Activităţi de dezvoltare personală Activităţi pe domenii experienţiale Jocuri şi activităţi didactice alese ALA1 ŞI ALA 2

Upload: others

Post on 13-Oct-2019

38 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Nr. 2 Berbeşti

Data: Grupa: mică

Educatoare: Gioga Elena-Luminiţa

Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema proiectului tematic: ,,Poveste, spune cum este…?”

Tema activităţii integrate: ,,Să învăţăm cu Scufiţa Roşie”

Competenţe generale:

- Manifestarea curiozităţii, a interesului şi a iniţiativei în învăţare

- Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor;

- Activarea şi manifestarea potenţialului creativ;

- Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

- Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice:

- Manifestarea curiozităţii şi interesului pentru experimentarea şi învăţarea de lucruri noi;

- Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvenţă;

- Manifestarea creativităţii în activităţi diverse;

- Exersarea ascultăii active a unui mesaj pentru înţelegerea şi receptarea lui;

- Demonstrarea înţelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoţiilor,

semnificaţiilor, etc.

- Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acţiuni, emoţii proprii;

- Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare;

- Exersarea şi extinderea progresivă a vocabularului.

Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste, de a reţine ideile

acesteia şi de a demonstra că au înţeles-o; activizarea vocabularului; consolidarea deprinderii de

a se exprima corect în propoziţii formulând întrebări şi răspunsuri; stimularea interesului pentru

poveşti şi cărţi; formarea si consolidarea unor abilităţi practice specific nivelului de dezvoltare

motrică; stimularea imaginaţiei, a creativităţii şi potenţialului creativ al copiilor.

Categoriile de activităţi de învăţare abordate:

Activităţi de dezvoltare personală

Activităţi pe domenii experienţiale

Jocuri şi activităţi didactice alese ALA1 ŞI ALA 2

Bibliografie:

o Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani), MEN, 2018;

o Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7

ani;

o Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, vol.1 Comunicarea orală, Ed. Compania,

Magdalena Dumitrana;

o Laborator preşcolar – ghid metodologic – Ed. V&Integral, Bucureşti, 2002, Liliana

Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

Întâlnirea de dimineaţă: , ,,Bună dimineaţa, Scufiţă Roşie!”; ( prezenţă, salut, calendarul naturii,

noutatea zilei, gimnastica de înviorare) ;

Rutine: „Mama m-a învăţat frumos, să fiu bun şi respectuos!” (deprinderea de a asculta sfaturile

părinţilor);

Tranziţii: „Cu coşul încărcat, la bunica am plecat” (joc de mișcare), ,,Câte unul pe cărare” – joc

muzical, ,,Bat din palme clap, clap,clap... ”- joc de mișcare

Scop: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării

interrelaţionării, împărtăşirii gândurilor, impresiilor cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la

preşcolari.

Obiective operaţionale:

- Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

- Să stabilească prezenţa sau absenţa colegilor de grupă;

- Să elaboreze răspunsuri la întrebările adresate;

- Să-şi împărtăşească idei, impresii despre tema în discuţie;

- Să numească culorile cunoscute şi preferate;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul.

Mijloace didactice: panoul, catalogul, calendarul naturii, imagini.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1):

Biblioteca: ,,Citim imagini din poveşti”

Obiective operaţionale:

- Să „citească” imaginile reprezentând secvenţe ale poveştii;

- Să recunoască povestea din imagini;

Strategii didactice

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Material didactic: cărţi cu imagini din poveşti;

Joc de masă: ,,Personaje din poveşti”- puzzle;

Obiective operaţionale:

- Să recunoască personajele din imaginile cu puzzle;

- Să denumească povestea potrivită fiecărui personaj.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Material didactic: puzzle cu imagini din poveşti;

Construcţii: ,,Casa bunicii”

Obiective operaţionale:

- Să construiască prin îmbinarea, alăturarea și suprapunerea pieselor lego căsuţe din poveşti;

- Să coopereze în realizarea construcţiei, comunicând civilizat cu partenerii de joc;

Strategii didactice

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, analiza.

Material didactic: cuburi din lemn şi lego

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

DLC - ,,Scufiţa Roşie” - povestirea educatoarei

Obiective operaţionale:

- Să reţină titlul poveştii;

- Să urmărească cu atenţie povestea;

- Să participe atât în caliate de ascultător, cât şi de vorbitor la activitate;

- Să raspundă corect întrebărilor adresate;

- Să adreseze colegilor întrebări cu privire la conţinutul textului;

- Să se exprime în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical.

Strategii didactice

Metode si procedee: Expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, explozia stelară

Material didactic: planşe reprezentând momentele principale ale povestirii, siluete (Scufiţa Roşie,

lupul, vânătorul, mama, bunica).

DOS - ,,Coşul Scufiţei Roşii” – lipire

Obiective operaţionale:

- Să denumească materialele de lucru;

- Să lipească bucăţi de hârtie pe suprafaţa dată;

- Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei practice;

- Să creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru arătate;

- Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate, acurateţe, grad

de finalizare.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, Turul galeriei.

Material didactic: fişe cu coşuleţe, floricele perforate, lipici.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2):

,,Lupul şi Scufiţa Roşie” - joc de mişcare

Obiective operationale:

Să respecte regulile jocurilor de mişcare;

Să manifeste bună dispoziţie şi plăcere în joc;

Să-şi dezvolte perspicacitatea şi a viteza de reacţie;

Să dea dovadă de sprit de echipă şi fair-play.

Strategii didactice:

Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul

Material didactic: Coroniţe (măşti) cu Scufiţe Roşii şi lupi.

SCENARIUL ZILEI

Sosirea copiilor la grădiniţă. Copiii încep rând pe rând să sosească la grădiniţă. Este perioada

în care îi primesc zâmbind şi am pentru fiecare câte o vorbă bună: ,,-Bine aţi venit la grădiniţă!”;

,,- Mă bucur că astăzi eşti mai vesel ca ieri, Dorian!”; ,,- Bravo Erico! Azi ai salutat foarte frumos

colegii, când ai intrat în sala de grupă!” ; „- Ce rochiţă frumoasă ai astăzi, Alessia! E cumva o ocazie

specială?”…

Toate aceste scurte comunicări reprezintă mesaje educative pozitive pe care copiii le primesc

încă de la intrarea pe uşa sălii de grupă. Ei îşi aleg o jucărie sau un joc cu care se joacă până cand

sosec toţi copiii. Unii se îmbrăţişează cu alţii, alţii bat palma sau o altă formă distractivă de salut,

care le creează copiilor încă de la debutul zilei o stare de relaxare şi bună dispoziţie.

Voi îndruma copiii spre alegerea unui centru la care doresc să lucreze sau să se joace.

,,-V-am pregătit mai multe jocuri şi materiale la sectoare.” La sectorul Bibliotecă, copiii vor “citi”

imagini cu poveşti din cărţi, la sectorul Joc de masă vor reliza puzzle-uri din povestea ,,Scufiţa

Roşie. La sectorul Construcţii, copiii vor folosi materialele puse la dispoziţie, realizând căsuţa bunicii.

Le voi spune să-şi aleagă sectorul la care doresc să lucreze şi dacă au nevoie de ajutor, eu le voi da

ajutor.

După ce ajung la sectoare fiecare copil lucrează individual sau în grup sarcina pe care o are de

rezolvat. Se vor lua în considerare următoarele criterii: - colaborarea cu ceilalţi; - îndemânare şi

creativitate. După ce au îndeplinit sarcinile, fac împreună cu ei o scurtă evaluare a activităţii. Vom

trece pe la fiecare centru, cei care au lucrat explică ce au avut de făcut, iar ceilalţi apreciază în ce

măsură şi-au îndeplinit sarcina. Vor fi apreciaţi copiii pentru modul cum şi-au desfăşurat activitatea.

Cu ajutorul tranziţiei: ,,Unu, doi, trei, patru, cinci,/ Noi suntem copii cuminţi./Jucăriile-

adunăm/ La semicercul magic ne-aşezăm./Un, doi, trei, un, doi, trei.”

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a se vedea mai bine unul pe celalalt, cu faţa spre

fereastră. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup, între copii și educatoare prin intermediul

salutului de dimineață. În continuare rostesc următoarele versuri:

„Dimineaţa a sosit/ Toţi copiii au venit/ În semicerc ne adunăm/ Cu toţii ne salutăm.”

,,Bună dimineaţa, Scufiţe Roşii!”. Am observat că astăzi majoritatea fetiţelor s-au îmbrăcat în roşu.

Vă place acestă culoare? Ce culori mai cunoaşteţi voi? Care sunt culorile voastre preferate?” Copiii

spun ce culori preferă, unii dintre ei spun culorile şi în limba engleză. Urmează prezenţa:,, După ce

ne-am adunat/ Şi frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit,/ Cine oare n-a venit?” Copiii vor lua

dintr-un coşuleţ câte o fotografie şi vor spune numele copilului care este în fotografie. Acesta va

răspunde ,,prezent”, iar fotografia va fi afişată la panou. Fotografiile copiilor absenţi vor fi puse la

panou in partea de jos a acestuia. Se vor număra copiii prezenţi şi absenţi.

Urmează Calendarul naturii: se lucrează pe panou: ,,În ce anotimp suntem?; Ce zi a săptămânii

este astăzi?; Ce zi a fost ieri?; Ce zi va fi mâine?; Cum este vremea astăzi?”

Este momentul pentru mişcarea zilnică, care este transformată în rutină, deoarece aceste

exerciţii sunt repetate zilnic: ,,Dacă vreau să cresc voinic...”

După gimnastica de înviorare în uşă se aud bătăi, ies să văd cine este şi constat că am primit un

coşuleţ şi o scrisoare, o să vedem cine l-a trimis.

Scufiţa Roşie

Captarea atenţiei o realizez prin primirea coşuleţului şi a scrisorii de la Scufiţa Roşie.

Copii, astăzi veţi asculta povestea,,Scufiţa Roşie”. Vă rog să fiţi atenţi, să reţineţi conţinutul

poveştii pentru a putea povesti şi voi această poveste . Scufiţa Roşie işi doreşte foarte mult ca voi să-i

cunoaşteţi povestea, să ştiţi ce a păţit pentru că nu a ascultat sfatul pe care mama i l-a dat. Copiii vor

asculta povestea, vor răspunde întrebărilor mele şi îşi vor adresa întrebări şi între ei, cu privire la

conţinutul poveştii. Voi reaminti mesajul educativ al povestirii: să ascultăm de părinţi, să ne respectăm

cuvântul dat atunci când promitem că facem un lucru: „Întotdeauna am să ascult sfaturile mamei şi am

să-mi ţin promisiumea făcută”, a spus „Scufiţa Roşie”.

După expunerea poveştii, printr-o tranziţie (Câte unul, câte doi,/ Ne-aşezăm în rând şi noi/

Către baie ne-ndreptăm,/ Mâinile să le spălam/ De microbi noi să scăpăm), copiii se vor îndrepta spre

baie, unde se vor spăla, ca apoi să servească masa.

După servirea mesei, copiii ies în curtea grădiniţei, după care se întorc în sala de grupă şi încep

activitatea practică, realizând coşuleţul Scufiţei Roşii.

La finalul activităţii lucrările vor fi evaluate cu ajutorul copiilor şi expuse pe holul grădiniţei.

În incheiere va fi organizat jocul de mişcare: „Lupul şi Scufiţa Roşie”. Le explic copiilor regulile

jocului, se va efectua jocul de probă, apoi jocul se va repeta de câteva ori.

La sfârşitul zilei, voi face câteva aprecieri generale legate de desfăşurarea jocurilor şi le cer

copiilor părerea despre ce ar dori ei să se joace a doua zi sau ce ar vrea să facă la grădiniţă. Fac o

trecere în revistă a tuturor jocurilor şi activităţilor realizate pe parcursul zilei.

Apoi copiii revin la jocul liber, după care se apropie momentul plecării acasă. Copiii trebuie

să lase jucăriile în ordine şi să meargă la vestiare, unde sunt aşteptaţi de părinţi. Ei încep rând pe rând

să plece, împăcaţi că a mai trecut o zi în care doamna lor educatoare i-a lăudat pentru ce au construit

sau au realizat, mulţumiţi pentru că astăzi au ascultat o poveste frumoasă şi s-au jucat cu cei mai buni

prieteni ai lor.

La plecarea din grădiniţă copiii salută, deoarece salutul de la plecare este la fel de important ca

şi cel de la sosire.

Le prezint copiilor coşuleţul de la Scufiţa Roşie, în care sunt diferite obiecte (o scrisoare,

imagini din poveste şi alte surpize pregătite pentru ei). În acest fel Scufiţa Roşie doreşte să le spună

povestea ei.

Voi citi scrisoarea de la Scufiţa Roşie

Dragi copii,

Trecând pe lângă grădiniţa voastră am auzit că sunteţi mari iubitori de poveşti. Doamna

educatoare vă va spune povestea mea, voi să fiţi atenţi şi să o ascultaţi. Ca să nu păţiţi şi voi la

fel ca mine şi să-mi spuneţi unde am greşit!

Cu mult drag,

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR

ALA 1

Evenimentul

didactic

Conţinutul

ştiinţific

Strategiile

didactice

Evaluare

1.Moment

organizatoric

Organizarea spaţiului şi a climatului

educaţional într-un mod optim desfăşurării

activităţilor de învăţare.

2.Captarea

atentiei

Se realizează prin prezentarea sectoarelor de

activitate şi intuirea corespunzătoare în

decorul de poveste după întalnirea de

dimineaţa.

-explicaţia

-conversaţia

-observaţia

-explicaţia;

-conversaţia;

- orală

- frontală

3.Anunţarea

temei

şi a obiectivelor

Se prezintă intr-o manieră accesibilă

( pe înţelesul copiilor).

Sarcinile oglindesc obiectivele operaţionale

urmărite.

La sectorul Bibliotecă, copiii vor vor “citi”

imagini,vor recunoaşte povestea.

La sectorul Construcţii, copiii vor folosi

jocurile puse la dispoziţie, realizând forme din

imaginaţie după tema cerută.

La secdtorul Joc de masă, copiii vor realiza

puzzle cu imagini din poveşti.

- explicaţia

- demonstraţia

- exerciţiul

- orală

- frontală

4.Explicarea şi

demonstrarea

sarcinii

În funcţie de ecusoanele din piept primite

anterior copiii se vor constitui în

microgrupuri.

Se va interveni cu mici explicaţii dacă ei vor

solicita ajutorul

- explicaţia

- demonstraţia

- exerciţiul

- frontală

5.Dirijarea

invatarii

Odată ajunşi la sectoare fiecare copil lucrează

individual sau în grup sarcina pe care o are de

rezolvat

Se vor lua în considerare următoarele criterii:

- colaborarea cu ceilalţi;

- îndemânare şi creativitate;

- explicaţia

- demonstraţia

- exerciţiul

- evaluarea

practic

acţională

- pe grupe şi

individuală

- orală

6. Evaluarea

După ce au îndeplinit sarcinile, fac împreună

cu ei o scurtă evaluare a activităţii.Vom trece

pe la fiecare centru, cei care au lucrat explică

ce au avut de făcut, iar ceilalţi apreciază în ce

măsură şi-au îndeplinit sarcina.

conversaţia

explicaţia

aprecierea

rezultatelor

7. Încheierea

activităţii Vor fi apreciaţi copiii pentru modul cum şi-au

desfăşurat activitatea.

aprecieri

verbale

TRANZIŢIE: ,,Câte unul pe cărare” – joc

muzical

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR ADE

Evenimentul

didactic

Conţinutul

ştiinţific

Strategiile

didactice

Evaluare

1.Moment

organizatoric

Crearea condiţiilor necesare desfăşurării

activităţii:

- pregătirea mobilierului şi a materialelor

necesare;

- asigurarea unui climat educaţional

favorabil, în concordanţă cu tema zilei.

Observarea

comporta-

mentului

iniţial

2.Captarea atenţiei Se realizează prin aducerea unui coşuleţ

și o scrisoare de la Scufiţa Roşie.

Le este prezentat copiilor coşuleţul de la

Scufiţa Roşie, în care sunt diferite obiecte

(o scrisoare, imagini din poveste şi alte

surpize pregătite pentru ei). În acest fel

Scufiţa Roşie doreşte să le spună povestea

ei.

Voi citi scrisoarea de la Scufiţa Roşie:

Dragi copii,

Trecând pe lângă grădiniţa voastră am

auzit că sunteţi mari iubitori de poveşti.

Doamna educatoare vă va spune povestea

mea, voi să fiţi atenţi şi să o ascultaţi, ca

să nu păţiţi şi voi la fel ca mine şi să-mi

spuneţi unde am greşit!

Cu mult drag,

Scufiţa Roşie

Surpriza

Expunerea

Interesul

pentru

conţinutul

scrisorii

3.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Astăzi, veţi asculta povestea ,,Scufiţa

Roşie’’. Vă rog să fiţi atenţi, să reţineţi

conţinutul poveştii pentru a putea povesti

şi voi, pentru a raspunde corect la

întrebări. Scufiţa Roşie işi doreşte foarte

mult ca voi să-i cunoaşteţi povestea, să

ştiţi ce a păţit pentru că nu a ascultat sfatul

pe care mama ei la dat.

Explicaţia

Expunerea

Observarea

comporta-

mentului

copiilor

4.Dirijarea

învăţării

Se expune conţinutul poveştii, folosindu-

se inflexiunile vocii, mimica şi gestica

corespunzătoare. Se vor folosi,

concomitent cu povestirea, planşe

ilustrative pentru conţinutul poveştii, iar

copiii vor fi încurajaţi să privească cu

atenţie la fiecare dintre acestea.

Povestea este expusă după următorul plan:

1.Plecarea Scufiţei Roşii spre casa bunicii

2.Întâlnirea Scufiţei Roşii cu lupul

3.Dialogul dintre cei doi

4.Plecarea lupului spre casa bunicii şi

înghiţirea acesteia;

5.Dialogul dintre Scufiţa Roşie şi lup în

casa bunicii, înghiţirea acesteia de către

lup;

6.Salvarea bunicuţei şi a fetiţei de către

vânător.

Explicarea cuvintelor noi se face pe

parcursul povestirii.

Ii voi intreba pe copii daca le-a plăcut

povestea.

Se va discuta cu copiii morala acestei

poveşti, punându-se accentul asupra

câtorva aspecte importante:

- să ascultăm de părinţi, atunci când ne

spun să facem anumite lucruri;

- să ne respectăm cuvântul atunci când

promitem să facem un anunit lucru.

Povestirea

Explicaţia

Conversaţia

planşe

ilustrative

pentru

conţinutul

poveştii

5.Obţinerea

performanţei

Voi adresa cateva întrebari cu privire la

continutul acesteia folosind metoda :

Explozia stelară:

Cine?

Ce? De ce?

Unde? Cum?

Fiecare copil care va raspunde corect va

aşeza imagimea potrivită la panou.

,, - Cum se numeşte povestea?”De ce?”

,,- Cine îi dă un coşuleţ cu mâncare

Scufiţei Roşii?”

,,- Unde a trimis-o mama pe Scufiţa

Roşie?”

„ -Ce sfat îi dă mama?”

,,- Cine îi iese în cale Scufiţei Roşii?”

-„ Ce face lupul după ce îi spune Scufiţei

Roşii să culeagă flori?”

,,- Cine îl găseşte pe lup dormind în căsuţa

Explicaţia

Conversaţia

Explozia stelară

Explicaţia

Conversaţia

Conversaţia

Imagini din

poveste

6.Asigurarea retenţiei

şi a transferului

bunicii?”

,,- De ce taie vînătorul burta lupului?”

„- Ce putem învăţa din această poveste,

pentru a nu păţi şi noi ca şi Scufiţa Roşie?

Pentru a nu uita niciodată povestea

„Scufiţa Roşie” care nu a ascultat de

vorbele mamei şi a fost aproape să fie

mâncată pentru totdeauna de lupul cel rău,

vom realiza cosuleţul Scufiţei Roşii,

lipind pe cosulet florile pe care ea le-a

cules prin pădure.

Se discută cu copiii despre culorile

florilor folosite pentru a decora cosuleţul

şi despre tehnica folosită: lipirea florilor

pe cosuleţ (pentru aceasta, se analizează

împreună cu copiii modelul educatoarei)

Copiii ascultă cu atenţie explicaţiile

despre modul de lucru şi urmăresc

demonstraţia mea. Le specific copiilor că

trebuie să umplem întreg spaţiul, fără să

lăsăm zone neacoperite cu floricele.

Concomitent cu explicaţia, are loc

demonstrarea modului efectiv de lucru,

utilizând materiale asemănătoare cu cele

ale copiilor.

Se fac exerciţii pentru încălzirea

muşchilor mici ai mâini: plouă pe măsuţă,

ne spălăm pe mâini, scuturăm mâinile. Se

adoptă o poziţie corectă la masa de lucru

şi fiecare copil începe să realizeze

cosuleţul cu flori.

Voi supraveghea munca copiilor şi voi

acorda ajutor suplimentar copiilor care îl

solictă.

Observaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Lucrare

model

7.Evaluarea

performanţelor

După ce au terminat de lucrat, voi aşeza

lucrările copiilor pe panou pentru a putea

fi analizate. Se reamintesc cerinţele de

lucru enunţate o dată cu explicarea

modului de lucru şi doi copii aleg lucrarea

cea mai reuşită din punctul lor de vedere,

motivând alegerea făcută.

Voi evidenţia elementele pozitive ale

lucrării fiecărui copil.

În final, voi repeta împreună cu copiii

titlul poveştii ascultate astăzi, personajele

şi mesajul acesteia.

Voi face aprecieri generale şi individuale

asupra comportamentului şi participării

copiilor la activitate.

Observaţia

Explicaţia

Conversaţia

Aprecieri

verbale

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII ALA 2

Evenimentul

didactic

Conţinutul

ştiinţific

Strategiile

didactice

Evaluare

1. Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări

a activităţii prin pregătirea materialelor

didactice și aranjarea mobilierului. Copiii

primesc măşti cu personajele din poveste.

conversaţia

2. Captarea

atenţiei

Pentru că până acum i-am demonstrat

Scufiţei Roşii că ştim povestea ei, cred că a

venit vremea să-i arătam şi ce jocuri frumoase

ştim noi să jucăm.

explicaţia

Observarea

comporta-

mentului

nonverbal

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Dragii mei, astăzi vom juca jocul: ,,Lupul şi

Scufiţa Roşie ”. Voi va trebui să fiţi foarte

atenţi, să respectaţi regulile jocului şi să daţi

dovadă de spirit de competiţie.

4. Prezentarea

conţinutului şi

dirijarea

învăţării

În continuare vom desfăşura jocul de mişcare

,,Lupul si Scufita Rosie”, jocul se va desfăşura

în sala de grupă.

Fetiţele vor fi Scufiţe Roşii iar baieţii, lupi.

Sufiţele Roşii ies din căsuţa lor, se joacă,

ţopăie prin pădure, culeg flori cântând ,,Eu

sunt fata cu scufiţa roşie/ şi mă duc la

bunicuţa să-i duc plăcinte / Iară lupul din

pădure la mine-a venit / şi a vrut să mă

mănânce/ Dar eu am fugit”.

Când educatoarea spune ,,Vin lupii”, Scufiţele

Roşii aleargă spre căsuţa lor, iar cele care vor

fi prinse de lupi ies din joc. Lupii au plecat şi

se repetă jocul până când sunt prinse toate

Scufiţele Roşii.

explicaţia

demonstraţia

exerciţiul

jocul

Inspecţia

vizuală

Gradul de

implicare al

fiecărui copil

5. Încheierea

activităţii

- Ce joc ne-am jucat noi astăzi?

- V-a plăcut acest joc?

În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi

felicitaţi pentru felul în care au participat la

această activitate:

- aţi respectat regulile jocurilor;

- ați fost disciplinați și ordonați.

conversaţia

Aprecieri

verbale