proiect didactic ionut airinei_7.03.2013

5
Airinei Ionuţ-Răzvan DATA: 7.03.2013 CLASA: a IV-a A ŞCOALA : Gh. Asachi, Iaşi PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: Genoveva Gaţu PROFESOR METODIST: Petru Asaftei PROFESOR COORDONATOR: Elena Covrig PROPUNĂTOR: Ionuţ-Răzvan Airinei ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Probleme care se rezolvă prin metoda figurativă. Probleme in care cunoastem suma si diferenta a doua numere. SCOPUL: Consolidarea şi exersarea deprinderilor de rezolvare şi compunere de probleme prin metoda figurativa. TIPUL LECŢIEI: consolidare OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1: Să figureze corect doua numere pentru care cunoastem suma si diferenta lor; O 2 : Să aplice corect algoritmul de rezolvare a unei probleme folosind metoda figurativă; O 3 : Sa compuna probleme de suma si diferenta; STRATEGII DIDACTICE : Metode si procedee : problematizarea,conversatia ,exercitiul ; Mijloace didactice : fişă cu probleme; XI-a B

Upload: airinei-razvan-ionut

Post on 11-Aug-2015

159 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Ionut Airinei_7.03.2013

Airinei Ionuţ-Răzvan

DATA: 7.03.2013

CLASA: a IV-a A

ŞCOALA: Gh. Asachi, Iaşi

PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: Genoveva Gaţu

PROFESOR METODIST: Petru Asaftei

PROFESOR COORDONATOR: Elena Covrig

PROPUNĂTOR: Ionuţ-Răzvan Airinei

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Probleme care se rezolvă prin metoda figurativă. Probleme in care cunoastem suma si diferenta a doua numere.

SCOPUL: Consolidarea și exersarea deprinderilor de rezolvare şi compunere de probleme prin metoda figurativa.

TIPUL LECŢIEI: consolidare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Să figureze corect doua numere pentru care cunoastem suma si diferenta lor;

O2: Să aplice corect algoritmul de rezolvare a unei probleme folosind metoda figurativă;

O3: Sa compuna probleme de suma si diferenta;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: problematizarea,conversatia ,exercitiul ;

Mijloace didactice: fișă cu probleme;

Forma de organizare: frontala , individuala ;

BIBLIOGRAFIE Gh. Mandizu Cătrună,Liliana Cătrună, Manual pentru clasa a IV-a,

Editura Didactică şi Pedagogică, București, 2008;Pârâială, D. Pârâială , Ed. Matematică –Culegere de exerciţii şi probleme clasa a IV a – Editura As’s Iaşi 1998;

XI-a B

Page 2: Proiect Didactic Ionut Airinei_7.03.2013

Airinei Ionuţ-Răzvan

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvente didactice

Ob Conţinutul intructiv-educativ

Strategii didactice EvaluareMijloace Didactice

Metode si procedee

1.Moment organizatoric

-asigurarea condiţiilor optime de desfăşurare a lecţiei;

Conversaţia Observarea comportamentului copiilor

2.Introducerea lecţiei

O1

-Voi incepe cu un exercitiu introductiv;( ex:cumpune-ţi un exerciţiu / o problemă cu numarul 28)

Conversaţia

Exerciţiul

Capacitatea copiilor de a compune probleme cu un numar dat.

3.Captarea atenţiei

O2

-Voi face 3-4 probleme mintale;

1.Un elefant bea o data 50 de litri de apa .Ştiind că într-o zi bea de 2 ori apă, aflaţi câţi litri bea în 3 zile?

2.Peste 2 ore şi jumătate vor fi patru ore după miezul nopţii . Ce ora este acum?

3.Un sportiv parcurge 10 kilometrii in 2 ore.Cât parcurge in 10 ore?

Conversaţia

Problematizarea

Capacitatea elevilor de a rezolva oral probleme simple de suma si diferenta.

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Se anunţă şi se scrie titlul lecţiei - Probleme de sumă şi diferenţă

Conversaţia

5. Prezentarea conţinuturilor

-Problemele vor fi discutate mai întâi cu toţi elevii iar

. Conversaţia

XI-a B

Page 3: Proiect Didactic Ionut Airinei_7.03.2013

Airinei Ionuţ-Răzvan

O3

apoi un elev va ieşi la tablă şi va rezolva în ordinea care a invaţat-o;

-probleme se rezolvă prin metoda figurativă( reprezentare grafică, rezolvarea problemei pe etape, rezulatat)

1.Suma a două numere naturale este 416.Dacă din sumă scădem diferenţa celor două numere, obţinem 218.Află cele două numere.

2.Suma a trei numere este 6026. Care sunt numerele, ştiind că suma primelor două este 3022 iar suma ultimelor două este 5009.

3.Pentru trusă cu figuri geometrice, Gabi a confenţionat un număr de triunghiuri, pătrate şi romburi.Dintre acestea, triunghiurile şi pătratele erau la un loc 38, triunghiurile şi romburile erau 29 , iar pătratele si romburile erau 23. Câte figuri de fiecare fel a confecţionat Gabi?

Problematizarea

Exerciţiul

Capacitatea elevilor de rezolvare corectă a prolemelor de sumă şi diferenţă prin metoda figurativă.

6. Evaluare

O3

Voi face evaluarea individuală cu ajutorul unor fişe cu probleme;

Fişă cu probleme(anexa 1)

Conversaţia

Exerciţiul

Capacitatea de rezolvare a problemelor şi aplicarea corectă a metodei figurative.

7. Încheierea activităţii

- vor fi apreciaţi elevii care au răspuns foarte bine, iar ceilalţi vor fi îndrumaţi să se pregătească pentru ora următoare;

Conversaţia

XI-a B