proiect didactic ii
DESCRIPTION
mTRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: 30.10.2013Clasa: a II-a APropunător: prof. înv. primar Podgurschi AnaAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: MatematicaUnitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordinSubiectul: Adunarea numerelor formate din zeci şi unităţiTipul lecţiei: predare-învăţareObiectiv fundamental: Însuşirea algoritmului adunării numerelor naturale formate din zeci şi unităţi, în concentrul 0-100Obiective operaţionale:
cognitive:OC1 - să utilizeze noţiunile de sumă (total), termeni;OC2 - să efectueze exerciţii de adunare a numerelor formate din zeci şi unităţi, fără trecere peste ordin;OC3 - să utilizeze algoritmul de calcul referitor la „mărirea cu…” a numerelor date;OC4 – să rezolve două probleme, cu plan de rezolvare;OC5 - să descopere mesajul lecţiei, efectuând calculele date în fişă;
b) psihomotorii:OM1 – să adopte o conduită optimă pentru desfăşurarea lecţiei;
c) afectiveOA1 - vor dovedi interes pentru lecţie, manifestat prin participare activăForme de organizare: frontală, individualăStrategia didactică:
după particularităţile evolutive ale gândirii elevilor: deductive; după gradul de dirijare/ nedirijare a învăţării: algoritmice;metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, algoritmizarea, problematizarea, jocul didactic; resurse materiale: manual, culegere, fişe de lucru, laptop, video-proiector, soft educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”, recompense – feţe zâmbitoare, numărătoare cu bile;resurse umane: elevii clasei resurse temporale: 45 min.
Bibliografie: Curriculum scolar clasele I – IV, Chisinau, 2010 Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primara de invatamint, Chisinau, 2011 Manual de matematica clasa a IV- A Revista invatatorul modernMetodica predării matematicii la clasele I-IV, ed Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1988;Manualul de matematică pentru clasa a II-a, ed. Euristica, Iaşi, 2004, (pag. 38-39);Culegere-auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru conţinutul obligatoriu, clasa a II-a, ed. Euristica, Iaşi, 2005, (pag.66-68)
Scenariu didactic
Etapele lecţieiOb.op. Conţinuturi şi sarcini de învăţare
Strategii didacticeEvaluareMetode şi
procedeeMijloace de învăţământ
Forme de organizare
Captarea atenţiei
OC2 Se atrage atenţia elevilor asupra importanţei însuşirii conţinutului lecţiei noi, pentru a utiliza algoritmul de adunare a numerelor formate din zeci şi unităţi, în concentrul 0-100.Solicit elevilor să răspundă la ghicitori matematice (Anexa 1)Cuvântul zilei: DOVLEAC
ConversaţiaExplicaţia exerciţiul
2’
CoşuleţBileţele cu ghicitori
matematice
frontalăCapacitatea de a efectua calcule orale
Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior
OC1
OC2
Se solicită formularea răspunsurilor la întrebările:- Ce operaţii cunoaşteţi?- De ce este important a şti să socotim?- Până la cât ştiţi să număraţi?- Din ce sunt formate numerele?
Se scrie în mijlocul tablei cuvântul ADUNARE şi se solicită elevilor să spună cuvinte care au legătură cu acesta (sumă, termeni, mai mult cu…, mai mare cu…, adăugăm etc.).
ConversaţiaExplicaţia exerciţiul
Ciorchine
5’
frontală Aprecierea individuală a răspunsurilor
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi la matematică vom învăţa să adunăm numerele formate din zeci şi unităţi, cuprinse între 0 şi 100. Enunţarea obiectivelor se realizează în termeni accesibili elevilor
ConversaţiaExplicaţia
1’
Prezentarea conţinutului
Consolidarea terminologiei matematice;Prezentarea algoritmului adunării numerelor naturale cuprinse între 0 şi 100;Aplicaţii – exerciţii de calcul scris;Rezolvare de probleme;Fişă de evaluare şi descoperirea mesajului lecţiei.
Dirijarea învăţării
Elevii notează titlul lecţiei în caiete.Se prezintă o secvenţă de lecţie de pe soft-ul educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”.Algoritmul de adunare ZU+ZU
La un aprozar s-au vândut într-o zi 35 de dovleci româneşti şi 21 de dovleci turceşti. Câţi dovleci s-au vândut în total?
35+21=
Reprezentăm cele două numere:
32=
21=
50 + 6 = 56Aflăm suma celor două numere, adunând U+U şi Z+Z. Apoi află suma Z cu a U.
Descompunem numerele în Z şi U:
325+21= 30+ 5+20+ 1 = 50+ 3 =53
Aşezăm numerele „unele sub altele”:35+ (5+1=6; 3Z+2Z=5Z, obţinem 56.21 rezultatul se aşază sub linie). 56
Conversaţia
Explicaţia
Algoritmul
exerciţiul
10’
LaptopVideoproiectorSoft educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”, ed. EDU
Manualul, pag.38
Frontală
FrontalăObservarea sistematică a elevilor
Obţinerea performanţelor
Ex. 3/ pag. 38 Efectuaţi după model:25+13=41+27=53+36=
Exerciţiul Manualul, pag.38 Individual Capacitatea de a efectua calcule în scris
10
10
10
10
10
63+14=
35+ 27+ 14+ 57+ 15+ 41+ 78+ 87+21 32 35 21 32 46 11 12 8’
Individual
Asigurarea feed-back
Se rezolvă două probleme:6/ pag.39
Un termen al adunării este 53, iar celălalt este cuprins între 23 şi 27. Care poate fi suma?
8 (a)/ pag.39 Compune probleme după datele din tabel, apoi, rezolvă-le pe caiet:
La o grădiniţă erau 56 de căni. S-au mai adus 12. Câte căni sunt acum? 56+12=68
R: 68 de căni
Explicaţia
Exerciţiul
5’
Frontal
Capacitatea de a efectua probleme
Evaluarea performanţelor
Descoperă mesajul rezolvând corect exerciţiile. (BRAVO! AI DESCOPERIT SECRETUL ADUNĂRII!)(Anexa 2). Calculele se fac pe caiet.Elevii cu CES sau care întâmpină dificultăţi în asimilarea materiei vor rezolva 2 coloane de exerciţii, fără a descoperi mesajul.Elevii care descoperă mesajul primesc mascote – „feţe vesele”.
Conversaţia
Explicaţia Jocul didactic
Exerciţiul10’
Fişă de lucru
mascote
Individual
Asigurarea retenţiei
Se face corectarea frontală a fişelor cu stabilirea punctajului.Elevii cu CES vor fi apreciaţi pentru reuşita proprie.Tema pentru acasă (culegere): 1, 2/ pag.66, 7/ pag. 68; 4, 9/ pag 67 (pe caiet)
Conversaţia
Explicaţia
2’ culegere
Frontal
Transferul Motivaţi necesitatea însuşirii algoritmului adunării cu numere de la 0 la 100. Exemplificaţi!
ConversaţiaExplicaţia
2’
Frontal
Anexa 1Ghicitori matematice:
Opt broscuţe stau la sfatCă vor să intre în lac.Două nu vor, că-s fricoase,Şi-au intrat în apă……..
Are Nelu 10 bileCu 20 mai multe Vasile.Câte bile ai, Vasile?
Pe un deal îndepărtat8 copii s-au adunat.Mai la vale, lângă iaz, 20 fac mare haz.
Spuneţi iute, negreşit,Câţi la joacă au ieşit?
Iată acolo, pe imaşSunt 20 iepuraşi.10 pleacă, 10 vin
Anexa 2