proiect didactic gradinita

6
Proiect didactic A.L.A.II TEMA ACTIVIĂŢII: “Carnavalul din pădure” TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: Scenata -Program artistic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să recunoască personajele prezentate; Să interpreteze melodic rolurile personajelor din poveşti; Să participe activ atât în calitate de spectatori, cât şi de actori; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul . RESURSE MATERIALE: costume ale personajelor din poveştile prezentate, măşti de carnaval pentru spectatori, decorul de poveste, cortină, cărţi de poveşti, CD. ELEMENTE DE JOC: aplauzele, surpriza, jocuri de mişcare,folosirea onomatopeelor, roluri muzicale. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe. DURATA: 20 minute BIBLIOGRAFIE: 1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) M.Ed.C.T.,2008; 2. Laborator preşcolar- Ghid metodologic, Ed. V/I Integral, Bucureşti, 2001; 3. Stela Berciu, “Îndrumător pentru învăţământ preşcolar”, editura Petrion, Bucureşti, 1998; ETAPELE ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE I. Moment organizatoric Organizarea spaţiului şi a climatului educaţional într-un mod optim desfăşurării activităţilor de învăţare.

Upload: adyna-trofin

Post on 19-Jan-2016

49 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PROIECT DIDACTIC

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic GRADINITA

Proiect didactic A.L.A.II

TEMA ACTIVIĂŢII: “Carnavalul din pădure”TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderiMIJLOC DE REALIZARE: Scenata -Program artisticOBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să recunoască personajele prezentate;

Să interpreteze melodic rolurile personajelor din poveşti; Să participe activ atât în calitate de spectatori, cât şi de actori;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul .

RESURSE MATERIALE: costume ale personajelor din poveştile prezentate, măşti de carnaval pentru spectatori, decorul de poveste, cortină, cărţi de poveşti, CD.

ELEMENTE DE JOC: aplauzele, surpriza, jocuri de mişcare,folosirea onomatopeelor, roluri muzicale. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

DURATA: 20 minute

BIBLIOGRAFIE: 1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani)

M.Ed.C.T.,2008; 2. Laborator preşcolar- Ghid metodologic, Ed. V/I Integral, Bucureşti, 2001; 3. Stela Berciu, “Îndrumător pentru învăţământ preşcolar”, editura Petrion, Bucureşti, 1998;

ETAPELEACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

I. Momentorganizatoric

Organizarea spaţiului şi a climatului educaţional într-un mod optim desfăşurării activităţilor de învăţare.

-aerisirea sălii de grupă;-pregătirea decorului;-costumarea copiilor de carnaval;-introducerea copiilor cu rol de

spectatori în sala de grupă;

II.Captareaatenţiei

Se realizează prin apariţia copiilor costumaţi corespunzător şi toţi copiii

-conversaţia -explicaţia

-orală-frontală

Page 2: Proiect Didactic GRADINITA

sunt invitaţi să particite la un carnaval al personajelor din poveşti, de la care au învăţat multe lucruri utile.

III.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Copiii vor fi anunţaţi că vor face o călătorie misterioasă într-o lume de basm, alături de eroii îndrăgiţi, prin intermediul carnavalului. Li se va aminti faptul că, dacă Zâna Poveştilor va vadea filmarea acestui carnaval şi a tuturor lucrărilor realizate de ai, sigur va rupe vraja făcută , iar copiii vor putea sa se bucure din nou de magia poveştilor.

-observaţia-conversaţia -explicaţia

-orală

-frontală

IV.Dirijarea învăţării

Se vor prezenta poveştile şi personajele (copiii) interpretând rolurile acestora. Se va urmări dicţia copiilor, mimica, intonaţia în concordanţă cu rolul interpretat, respectarea liniei melodice a cântecelor.

Copiii cu rol de spectator vor aplauda fiecare interpretare şi vor cânta alături de cei cu roluri din poveşti cântând refrenul

“ Carnaval....”

-conversaţia-exerciţiul

-jocul de rol

-frontală

-individuală

-orală

V. Asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe

Copiii vor concluziona faptul că în poveşti întotdeauna binele învinge răul şi vor aprecia deosebita importanţă a poveştilor în viaţa lor.

La invitaţia micilor actori , copiii cu rol de spectatori vor urca pe scenă şi împreună vor interpreta cântecul “ O lume a basmelor”.

-conversaţia-exerciţiul -frontală

VI.Încheierea activităţii

Se fac aprecieri generale , iar copii vor fi recompensaţi de către Zâna Poveştilor prin surpriza trimisă în “Cutia magică”, anume cărţi cu poveşti, pentru a-i încuraja să iubească poveştile, să înveţe din ele cum să se poarte în viaţă.

-recompensa

-frontală

Page 3: Proiect Didactic GRADINITA

ANEXA:

„CARNAVALUL POVEŞTILOR”PREZENTATOR

Bine-aţi venit, dragi invitaţi,În lumea basmelor,La carnaval să vă distraţi, Artiştii să-i aplaudaţi!

“URSUL PĂCĂLIT DE VULPE”

URSUL O noapte-ntreagă-am tremurat crezând c-am pescuit

Dar coada –n lac mi-a îngheţat,De vulpe-s păcălit.Din răsputeri m-am opintitŞi-am tras cât am putut,Dar lacul tot a îngheţatŞi coada mi s-a rupt.

Mor, mor, mor, ce rău mă doare-acum!Mor, mor, mor, pe vulpe mă răzbun!Mor, mor, mor, nimic n-am pescuitMor, mor, mor, de vulpe-s păcălit.

VULPEA:Recunosc, l-am păcălit, Dar la peşte a poftit...Eu n-o să mă lecuiesc:Îmi place să păcălesc. Refren: Carnaval, Carnaval...

“SCUFIŢA ROŞIE”

SCUFIŢA ROŞIESunt vesela fetiţăCe am roşie scufiţă.La bunica am plecatCu coşuleţu-ncărcat.De mama nu am ascultatŞi prin pădure am alergat,Cu lupul m-am întâlnitŞi ştiţi bine ce-am păţit.

Page 4: Proiect Didactic GRADINITA

VÂNĂTORUL:Sunt vânătorul iscusit,

Dintr-o poveste am venit,Şi-am auzit că fără veste,

Un lup, şi el tot din poveste,A înghiţit fără credinţăO bunicuţă şi o scufiţă.

Şi vreau acum să-l răsplătescŞi burta să i-o ciopârţesc.

LUPUL:Cred că mă cunoaşteţi bine.Eu sunt lupul cel vestitPe iezi şi pe Scufiţă , Pe toţi i-am înghiţit.Mi-a şi venit de hac cumătrulVânătorul iscusitDar de atunci să ştiţi, prieteni, Jur pe păr: m-am cuminţit.

„ALBĂ – CA ZĂPADA ŞI CEI 7 PITICI”

ALBĂ – CA ZĂPADA

În căsuţa din pădure

Eu îndată fac curat

Farfurii, ceşcuţe, oaleStau acum frumos pe raft.Şi hăinuţe şi pătuţuri Astăzi le-am aerisit, Am spălat, am măturat-Peste tot e-acum curat.

PITICIINoi suntem piticii,

Suntem harnici şi voioşi,Şi purtăm scufiţe

Ca să fim mai arătoşi.Ne sculăm devreme,

Toată ziua noi muncimŞi ne-ntoarcem seara

Obosiţi, să ne-odihnim. MAŞTERA:Oglindă , oglinjoară,Cine-i mai frumoasă din ţară?

Page 5: Proiect Didactic GRADINITA

OGLINDA:Frumoasă eşti, crăiasă,

Ca ziua luminoasă,Dar Alba Ca Zăpada

E mult, mult mai frumoasă!MAŞTERA:Spuneţi, spuneţi, dragi copiiAlbă Ca Zăpada unde-o fi?Nu c-aş vrea să mă răzbun,Ci aş vrea s-o-mpodobescŞi-un pieptăn să-I dăruiescMai frumoasă ca să fie, să râdă de bucurie.

PRINŢUL:Prinţul sunt şi am venitSă te salvez, frumoasa mea,Pe mama vitregă şi reaSă mă răzbun acum aş vrea. Carnaval, Carnaval, Hai veniţi la carnaval! Carnaval, Carnaval, Vesel carnaval!