proiect didactic gimnosperme
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
Profesor:Clasa: a V-a Disciplina: Biologie (Botanica)Tema: Gimnosperme (Conifere)Scopul: Cunoasterea principalilor reprezentanti ai coniferelor si importanta lor Obiective operaţionale:
O1 Sa explice demunirea de gimnosperme si conifere data acestui grup de plante O2 Sa descrie partile componente ale unui conifer O3 Sa identifice superioritatea gimnospermelor fata de ferigi prin prezenta florii O4 Sa recunoasca principalii reprezentanti ai coniferelor si sa prezinte importanta
lor
Metode didactice:observarea dirijata si nedirijata, descrierea, conversatia euristica, explicatia, problematizarea, modelarea.
Materiale didactice:plansa cu molid,conuri barbatesti si femeiesti, crengi de brad, molid, pin, tuia, foi de ierbar, Atlas botanic, creta colorata, fise de evaluare
Tipul de activitate:frontala si individuala
Desfasurarea activitatii
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitati propuse elevilor
Reactualizarea cunostintelor
Profesorul pune la dispozitia elevilor fise de evaluare care cuprind trei itemi ce se refera la cunostintele insusite in ora antarioara despre ferigi.ANEXA1
Elevii, individual, raspund in scris, pe baza cunostintalor insusite,la intrebarile de pe fisa de evaluare.Timp de lucru: 7 minute
Captarea atentiei si trezirea interesului
Se realizeaza prin evocarea unor excursii, a bradului de craciun, prin prezentarea unor crengi de brad, molid, pin si conuri.Profesorul concluzioneaza ca aceste plante fac parte din grupul
Participa la conversatie, descriu ambianta unei paduri de conifere.Recunosc crengile si identifica plantele carora apartin.
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitati propuse elevilorCaptarea atentiei si trezirea interesului
gimnospermelor.Se noteaza titlul pe tabla si in caiete.
Noteaza titlul lectiei in caiete.
Trasmiterea si insusirea noilor cunostinte
O1 Pentru introducerea notiunii de gimnosperme, profesorul noteaza pe tabla o fraza lacunara si explica elevilor ca la sfarsitul lectiei ei vor fi capabili sa completeze aceasta fraza si sa defineasca astfel gimnospermele.O2 Cu ajutorul unei planse ce reprezinta un molid, profesorul cere eleviilor sa descrie partile componente ale acestuia.Se incepe completarea schitei pe tabla.O3 Imparte eleviilor conuri de molid si cere sa identifice care organ al plantei ar putea fi.Se subliniaza prezenta florii caracter care dovedeste superioritatea lor fata de ferigi.Se descrie structura conurilor barbatesti si femeiesti, se intocmeste un desen al lor, pe care se reprezinta si modul de inmultire si stucturiile care rezulta.Dupa o conversatie, in care se discuta despre organele de inmultire care apar, se trece la completarea frazei lacunare.O4 Cu ajutorul foilor de ierber, a atlasului botanic si al materialului biologic viu se enumera alti reprezentanti.Se pune in continuare problema importantei acestor plante in
Elevii noteaza in caiete fraza lacunara si asculta explicatiile profesorului.
Elevii identifica organele vegetative ale molidului si desciru caracteristicile acestora.Ei explica de asemenea legatura dintre caracteristicile structurale si mediul lor de viata.Elevii ajuta profesorul la intocmirea schitei.Elevii identifica conul ca fiind floarea.
Elevii realizeaza desenul in caiete, observa si identifica modalitatea de inmultire si structurile care rezulta in urma acestui proces.
Elevii participa la conversatie indicand organele noi si ei sunt cei care completeaza lacunele din prima propozitie a lectiei.Ei observa materialul didactic pus la dispozitie si identifica unele specii de conifere.
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitati propuse elevilorTrasmiterea si insusirea noilor cunostinte
in viata omului si in general pentru natura, importanta ecologica. In acest scop profesorul cere elevilor sa noteze in caiete parerea lor despre importanta coniferelor. Se trece la completarea schitei pe tabla si in caiete.
Elevii lucreaza individual, in scris identificand utilitati ale coniferelor pentru om si importanta ecologica.
Elevii ajuta profesorul la completarea schitei pe tabla si o noteaza in caiete.
Fixarea si evaluarea cunostintelor
Se realizeaza o evaluare pe parcurs prin faptul ca elevii participa la activitatea de predare-invatare a lectiei.Se realizeaza apoi un mic joc didactic. Pe niste cartonase se gasesc reprezentanti ai grupelor de plante studiate. Profesorul anunta cerintele.
Elevii sunt activi pe toata durata orei.
Fiecare elev are un cartonas si trebuie sa motiveze superioritatea sau inferioritatea fata de celelalte plante.
ANEXA 1FISA DE EVALUARE
1 De ce sunt ferigile plante superioare ?
2 Completatii spatile libere din ciclul de dezvoltare de la feriga: celule
barbatestispor .................. F celula-ou ................. spor ............
............... 3 Importanta ferigilor este urmatoarea:
a. Formarea soluluib. Planta ornamentalac. Formarea carbunilor d. Hrana pentru om
SCHITA PE TABLAGimnosperme
Sunt primele plante cu flori care au samanta dar nu este invelita in fruct.
Raspandirea: formeaza paduri in zona de munteAlcatuire:
Radacina – ramuroasa Tulpina – trunchi drept ce contine rasina RASINOASE
coroana conica Frunza - forma de ac Floarea =CONURI CONIFERE
Barbatesti Femeiesti FLOARE INFLORESCENTA
polenizare vant
OvulGrauncior de
polen Fecundatie Samanta libera (neinvelita in fruct)
NU AU FRUCTAlti reprezentanti:-brad -tuia -jneapan arbust
-zada protejata de lege -Sequoia gigantea (145m)
Importanta:o Aer curat –aurul verdeo Lenmul in industrieo Plante ornamentale o Plante medicinale