proiect didactic geografie

Upload: ab

Post on 17-Oct-2015

89 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactic geografie

TRANSCRIPT

  • 5/26/2018 Proiect didactic geografie

    1/5

    PPRROOIIEECCTTDDEELLEECCIIEE

    CLASA:a V-a

    OBIECTUL:Geografie general

    UNITATEA DE CONINUT:Aerului i vnturile

    SUBIECTUL:Micrile aerului

    OBIECTIVE DE REFERIN:

    Dobndirea de noi cunotine cu privire la micrile aerului i cauzele formrii vnturilor pe Glob; Exersarea deprinderilor de localizare pe hart; Dobndirea de noi cunotine cu privire la micrile aerului pe teritoriul Romniei.

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    O1s explice formarea micrilor verticale ale aerului, respectiv a calmelor ecuatoriale, localizndpe hart arealul unde acesta se manifest;

    O2s defineasc micrile orizontale (vnturile), preciznd cauzele formrii lor;

    O3s enumere principalele caracteristice ale vnturilor;

    O4s explice formarea vnturilor permanente pe Glob (alizee, Vnturile de Vest, vnturile polare),localiznd pe hart arealele unde acestea se manifest, pe baza cunotinelor anterioare i aobservaiei dirijate a profesorului;

    O5s explice formarea vnturilor periodice (musonii, brizele marine i montane), localiznd pehart arealele de manifestare , pe baza observaiei dirijate a profesorului;

    O6 s enumere principalele vnturi neregulate de Glob, subliniind importana Crivului pentru

    teritoriul Romniei i a ciclonilor tropicali pentru diverse regiuni ale Globului, pe baza observaieidirijate a profesorului i a informaiilor culese (din portofolii);

    O7s precizeze importana vnturilor, pe baza ilustraiilor i a observaiei dirijate a profesorului.

    METODE I PROCEDEE:conversaia euristic, nvarea prin descoperire, problematizarea, algoritmizarea,demonstraia, observaia, explicaia, jocul didactic, munca independent, lecturageografic, Turul galeriei.

    MATERIAL DIDACTIC (MIJLOACE DE NVMNT):fie de lucru, Harta fizic a lumii, plane cu Vnturilepermanente, Migrarea sezonier a calmelor ecuatoriale i a alizeelor i cuImportana vnturilor, globul geografic.

    MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

    Ilinca, N. (2006)Didactica geografiei, E.D.P., Bucureti; Ilinca, N. (2003)Atlas geografic, Ed.Teora, Bucureti; Internet.

    INSTRUMENTE I TEHNICI DE EVALUARE:fia de evaluareSTRATEGIA PEDAGOGIC:algoritmic, euristic, dirijatTIPUL LECIEI:lecie de comunicare i nsuire a noilor cunotine

  • 5/26/2018 Proiect didactic geografie

    2/5

    SSCCEENNAARRIIUULLLLEECCIIEEII

    MOMENTELE

    LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUI

    COMPORTAMENTUL PSIHO-

    PEDAGOGIC

    (ACTIVITATEA ELEVILOR)

    STRATEGII

    DIDACTICE

    EVALUARE

    1.Momentulorganizatoric

    - se noteaz absenele;- elevii sunt organizai n 4 grupe a cte 4

    elevi i li se spune c lecia se vadesfura sub forma unui concurs ntreechipe

    - elevii i pregtescmaterialele necesare

    leciei;- se mpart pe grupe

    Conversaiafrontal

    2.Verificareacunotinelor

    - acest moment se realizeaz printr-unjoc, Cutiua cu surprize: se realizeazun concurs pe grupe, elevii rspunzndla ntrebri din lecia referitoare latemperatura aerului, presiune etc.;

    - se adreseaz ntrebri de felul:Cu ce se msoar temperatura?n ce se exprim temperatura?Explicai cum se nclzete temperatura.Explicai cum variaz temperaturaaerului o dat cu latitudinea.Explicai cum variaz temperaturaaerului o dat cu altitudinea.Ce sunt izotermele?Care a fost cea mai ridicat temperaturnregistrat pe Glob? Unde s-anregistrat? Localizai pe hart DeertulSahara. etc.

    - elevii rspund ct maibine la ntrebri,localizeaz pe hart;

    - grupa care rspunde celmai bine primete un +,iar elevii care rspundcel mai bine vor fi

    notai;

    - localizeaz pe hart,explic, rspund lasarcinile date

    Conversaia deverificare

    Jocul didactic

    Problematizare

    DemonstraiaObservaiaPe grupe iindividual

    3.Captareaateniei

    - captarea ateniei se realizeaz prinprezentarea unui barometru i a uneihri barometrice;

    - observ instrumentul demsur i spun la ce sefolosete;

    - observ hartabarometric irealizeaz c este tipulde hart cu care ncepefiecare prognoz meteo

    4.Reactualizareacunotinelornsuiteanterior

    - momentul de reactualizare se realizeazprintr-un Rebus Geografic. Elevii trebuie

    s rspund la ntrebri din Presiuneaaerului, iar pe verticala A-B rezult

    cuvntul Vnturile. ntrebrile sunt:1. Temperaturile cele mai ridicate din

    ara noastr se nregistreaz nanotimpul

    2. Temperatura cea mai nalt de peGlob, de +58,5, s-a nregistrat nDeertul..

    3. Fora cu care aerul apas asupra

    1..vara..

    2.. Sahara..

    3. presiune..

    Joc didactic

  • 5/26/2018 Proiect didactic geografie

    3/5

    scoarei terestre se numete ..4. Liniile care unesc punctele cu

    aceeai valoarea a temperaturii .5. Temperatura aerului se msoar cu 6. Presiunea aerului se msoar cu

    instrumentul numit .7. Centrele de joas presiune se

    numesc .8. Centrele de presiune nalt se

    numesc ..9. Om de tiin care a demonstrat, n

    1640, c aerul are greutate .

    - Grupa care a rspuns cel mai bineprimete un +n centralizator, iar ceacare rspunde cel mai puin un -.

    4. . izoterme..

    5. termometru6. barometru

    7. cicloni.

    8. anticicloni.

    9. Galilei

    5.Enunareascopurilor i aobiectivelor

    noii lecii

    - li se precizeaz cp azi vor discutadespre vnturi, cum se formeaz i decte feluri sunt.

    - ascult ceea ce au denvat

    Conversaiaeuristic

    Problematizare

    6.Pregtireaapreciativ

    - se realizeaz o discuie pregtitoaredespre vnturi:

    Ce sunt vnturile? Cum se realizeazaceste micri?

    - li se precizeaz elevilor c sunt micripe orizontal ale aerului, dar i pevertical.

    - particip la discuie;- micri ale aerului; pe

    orizontal..

    Problematizare

    ConversaiaeuristicFrontal

    7.Anunareatemei

    - se noteaz titlul leciei pe tablMicrile aerului

    - elevii i noteaz titlulleciei pe tabl

    Individual

    8.Dirijareanvrii

    - acest moment se realizeaz prin dialogpermanent cu elevii, se observplanele, se analizeaz, se completeazschema leciei pe tabl;

    - profesorul explicformarea micrilorverticale ale aerului, ascendente idescendente, pe baza planeidemonstrative i localizeaz pe hartafizic regiunile unde se produc calmeleecuatoriale. Se adreseaz i ntrebri-problem: Care sunt efectele calmelorecuatoriale?

    - se definesc micrile orizontale aleaerului (vnturile), se numesc

    principalele lor caracteristici i se explic(direciile, intensitate), se numescinstrumente de msur i eventual seprezint: girueta, anemometrul;

    - se clasific vnturile: permanente,periodice i neregulate.

    - elevii particip activ lalecie, i iau notie,observ i analizeazplanele, localizeaz pehart i rspund ladiferite sarcini date de

    profesor;

    - particip la rezolvareasarcinilor de lucru pe

    grupe;

    -i noteaz definiii,explicaii;

    - particip activ la lecie;

    ConversaiaeuristicDemonstraiaObservaiaExplicaiaFrontal

    Problematizare

    Pe grupe

    ExplicaiaProblematizare

    Conversaiaeuristic

  • 5/26/2018 Proiect didactic geografie

    4/5

    9.Conexiuneainvers

    - se analizeaz fiecare categorie n parte.Mai nti se explic formarea vnturilorpermanente: alizeele, Vnturile de Vest

    i vnturile polare; se localizeaz pehart arealul lor de manifestare. Se faceapel la cunotinele dobndite de elevianterior (Micarea de rotaie i

    micarea de revoluie). Se analizeazplanele cu Vnturile permanentei cuMigrarea sezonier a calmelorecuatoriale i a alizeelor.

    - se arat importana Vnturilor de Vestpentru Europa i pentru ara noastr;

    - i se cere elevilor s arate influenavnturilor polare n Europa i n aranoastr.

    - se analizeaz apoi vnturile periodice:musonii, brizele marine i pe celemontane; se explic formarea musonilorpe baza hrii, avantajele idezavantajele acestora; se prezint iunele ilustraii din timpul musonilor i alrevrsrii fluviilor (India).

    - se explic i formarea brizelor pe bazaplanelor i a experienei anterioare aelevilor;

    - se prezint cteva vnturi neregulate,mai ales acelea care au efecte

    nsemnate asupra oamenilor iactivitilor acestora: Crivul, Bora,Austrul, Foehnul, Mistralul. Se numesc

    regiunile unde se manifest, selocalizeaz pe hart i se precizeazconsecinele lor;

    - se analizeaz ciclonii tropicali, seobserv iilustraii cu cicloni n diferitepri ale lumii, se identific cauzeleformrii lor i efectele catastrofale aleciclonilor;

    - se citete lectura din manual, de lapag.77 (despre ciclonii tropicali).

    -i reactualizeazcunotinele despremicrile Pmntului,respectiv cele referitoare

    la nclzirea difereniat asuprafeei terestre .a.;

    - analizeaz planele;- rezolv pe grupe sarcinilede lucru: Vnturile de Vestaduc o mai mare cantitatede precipitaii n VestulEuropei i Vestul Romniei.Vnturile polareinflueneaz clima dinNordul Europei i din aranoastr printr-o cantitatemai mare de zpad sauprin frig mai accentuat.- particip la lecie i

    identific probleme cepot aprea n timpulmusonului de var(revrsri, inundaii) sau acelui de iarn (secet).

    - observ planele iexplic formarea brizelor;

    - Ce efecte are Crivulasupra climei Romniei?

    - particip activ la lecie,observ planele,identific efectele

    ciclonilor

    nvarea prindesc.

    ExplicaiaDemonstraiaObservaia

    Frontal

    Algoritmizarea

    Problematizare

    Pe grupe

    Problematizare

    Pe grupe

    Problematizare

    ConversaiaeuristicDemonstraiaObservaiaExplicaia

    ProblematizareIndividual i pegrupe

    Lectura

    geografic

  • 5/26/2018 Proiect didactic geografie

    5/5

    9. Conexiunea

    invers-n final se observ o plan care pune n

    lumin importana vnturilor:modelarea reliefului (dune de nisip,

    erguri, hamade, Sfinxul i Babele),morile de vnt, corbiile cu pnze etc.;

    - se identific efectele negative alevnturilor

    -observ plana cuimportana vnturilor irealizeaz un Tur algaleriei, lundu-i notiedin ceea ce observ;

    -identific efectele negativeale vnturilor.

    Turul Galeriei

    Problematizare

    Individual i pegrupe

    10.Asigurarea iintensificarea

    reteniei itransferului

    - se completeaz individualo fi deevaluare:

    1. Micrile orizontale ale aerului senumesc ..

    2. Vnturi care bat n vestul Europei in vestul Romniei i care aduc ocantitate mai mare de precipitaii .

    3. n India bat vnturile numite ..4. n Romnia bate iarna un vnt care

    aduce geruri i viscole multe numit5. Fenomene care genereaz vnturi

    cu viteze de pn la 400-500 km/ori pagube foarte mari.

    6. Dai exemple de dou forme derelief create de vnt..

    -

    -completeaz fia deevaluare n timpul dat (5-6

    min.)

    1. . vnturi.2. . Vnturile de Vest

    3. . musoni .4. . Criv ..5. . ciclonii tropicali.

    6. .dunele de nisip,Sfinxul

    Munca

    independent

    Problematizare

    11.Verificarea iaprecierea

    rezultatelor

    - sunt apreciate grupele care au rspunscel mai bine, se trec note n catalog

    -particip la aprecieri,autoaprecieri

    Conversaia

    12.Tema pentruacas

    - Elevii au de rezolvat ex. 1, 2, 3 de lapag.77 i de nvat lecia.

    -Noteaz tema i ascultexplicaiile profesorului

    ConversaiaProblematizare

    explicaia