proiect didactic franta

21

Click here to load reader

Upload: anghel-cosmin

Post on 03-Dec-2015

249 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

Proiect Didactic Franta

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Franta

Proiect didactic

Şcoala cu clasele I-VIII, CroitoriProf: Vintila MariusData: 30.05.2013Obiect: IstorieClasa a VI-aUnitatea de învăţare: Epoca modernaTitlul lecţiei: Franta de la directorat la consulatTipul lecţiei: mixtă (predare-învăţare-evaluare)Timp: 50 minute

Obiectivul general: Dobandirea de cunostinte referitoare la procesul de transformare socio-politica a Frantei pe fondul revolutiei, mutatiile care au avut loc si in aceasta perioada si repercursiunile asupra societatii franceza si europene in special si general, modul in care ideile revolutiei franceze s-au perpetuat.

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capalili:a) Informationale - sa descrie situatia interna si externa a frantei pe timpul Directoratului;

- sa identifice evenimentele care l-au propulsat pe Napoleon in fruntea statului;

- sa descrie modul in care Napoleon Bonaparte o a instaurat Consulatul; - sa identifice care au fost principalele actiuni intreprinse de Napoleon in

timpul consulatului in plan intern si extern; - sa mentioneze motivele care au dus la incoronarea lui Napoleon ca

imparat; b) Formative - sa identifice contextul intern si extern al Frantei in timpul Directoratului si Consulatului;

- sa manifeste interes pentru informatiile istorice referitoare la aceasta perioada;

- sa-si insuseasca un bagaj de informatii cat mai mare legat de aceste evenimente;

Organizarea spatiului de instruire si a resurselora) Locul de desfasurare: sala de clasa;b) Clasa: omogena cu potential intelectual normal;c) Material didactic: fise de evaluare, mape de lucru (fise de lucru), manualul, video-

proiector etc.

Metode si procedee: - expunerea sistematica a cunostintelor;- conversatia euristica;- invatarea prin descoperire;- lucrul cu materiale didactice;- problematizarea.

Page 2: Proiect Didactic Franta

Forme de organizare si evaluare: frontala, individuala, pe grupe, sistematica.

Bibliografie: - L. Burlec, L. Lazăr, B. Teodorescu, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educational, Bucureşti, 2001;

- Andrei Pippidi (coord.), Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, Bucureşti,1998; L.

- Townson D. Franta in revolutie Bucuresti. Editura All;- Chiachir N. Istoria Universala moderna vol I Bucuresti, editura Oscar Print;

Page 3: Proiect Didactic Franta

Desfasurarea lectiei

Secventele instruirii

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Forme si instrumente de invatare

I OrganizareaClasei si captarea atentiei1’

-Consemnarea absentelor;-Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasurarii lectiei

-Elevul de serviciu comunica absentii;-Pregatesc mapele

Conversatia

II Reactualizarea, sistematizarea si esentializarea cunostintelor10’

Profesorul activeaza colectivul clasei printr-un set de intrebari:

-Care au fost cauzele care au dus la izbucnirea revolutiei?-Ce masuri o luat regele pentru a vota noile impozite?

-Care a fost pretextul declansarii revolutiei?

-Ce prevedea Declaratia Drepturilor Omului si Cetateanului?

Elevii raspund la intrebarile profesorului:

-Cauzele revolutiei franceze au fost economice, sociale si politice;-Regele Ludovic al XVI-lea, convoaca Adunarea Starilor Generale care sa voteze noile impozite propuse de rege care viza si pe cei bogati;-Pretextul a aparut in conditiile in care, regele nereusind sa-si satisfaca doleantele a dorit sa dizolve Adunarea Starilor Generale, si a mobilizat armata in jurul Parisului. La 17 iunie 1789, starea a treia s-a separat de celelalte stari si s-a proclamat Adunarea Nationala, dorind sa puna bazele Constitutii.Afland intentiile regelui locuitorii Parisului s-au revoltat si au daramat la 14 iulie inchisoarea Bastilia care era simbol al opresiunii regelui;-Proclama principiile revolutiei, erau desfiintate privilegiile nobilimii, se

Conversatia

Explicatia elevilor

Expunerea sistematica a cunostintelor de catre elevi prin dirijare

Evaluare frontala

Evaluare frontala

Page 4: Proiect Didactic Franta

-Care erau principalele prevederi ale Constitutiei?

-Care au fost motivele declaratiei de razboi fata de Austria?

-Care au fost principalele actiuni ale Conventiei Nationale? Prin ce s-a facut aceasta remarcata?

-Cine a condus Conventia Nationala la inceput?

-Cum au preluat puterea iacobitii?

afirma suveranitatea poporului si se garanta libertatea individuala a cetateanului, libertatea presei, dreptul asupra proprietatii si drepturile cetatenilor;-Au fost adoptate legi privind organizarea administrativ-teritoriala a Frantei;Mentinea principiile elaborate in Declaratia Drepturilor Omului si Cetateanului;Mentinea monarhia insa regele era obligat sa respecte Constitutia, sistemul de vot era cenzitar;-La insistentele regelui Franta declara razboi Austriei. Regele si ofiterii regalisti tradeaza iar tara este invadata;Revolta populatiei duce la restaurarea monarhiei. Regele este arestat cand incerca sa fuga; -Conventia Nationala a fost aleasa prin vot universal in locul Adunarii Nationale. La 21 septembrie 1792 aceasta proclama republica;ianuarie 1793 regele este executat.-La inceput au condus girrodini care erau reprezentanti ai marii burghezii. Acestia considerau ca revolutia s-a incheiat.-Pe fondul nemultumirilor sociale si a unor coalitii europene impotriva Frantei, iacobitii in frunte cu Danton si Robespiere au preluat puterea printr-o

Conversatia

Explicatia elevilor

Expunerea sistematica a cunostintelor de catre elevi prin dirijare.Conversatia

Explicatia elevilor

Conversatia

Evaluare frontala

Evaluare frontala

Evaluare frontala

Evaluare frontala

Page 5: Proiect Didactic Franta

-Ce masuri au luat iacobitii?

-Cum a luat sfarsit regimul de teroare?

lovitura de stat.-Odata cu preluarea puterii de catre iacobiti condusi de Robespiere, acestia au deslantuit teroare impotriva girondinilor, a regalistilor si a tuturor celor care ii considerau inamici.-Coalizarea fortelor opozitiei si a unor iacobini, regimul lui Robespiere va cadea aducand sfarsitul dictaturii iacobine, iar seful acestora va fi executat la 27 iulie 1794.

Conversatia Evaluarea frontala

III Anuntarea temei si a obiectibelor2’

-Realizeaza trecerea la tema noua;-Comunica si scrie pe tabla titlul si obiectivele lectiei;

Sunt atenti la obiectivele lectiei;Noteaza titlul in caiete

Expunera

IV Dobandirea noilor cunostinte30’

Franta dupa 1795, de la Directorat la ConsulatImparte elvii in patru grupe;Fiecare grupa va primi cate un set de fise;*Cere elevilor sa extraga fisa nr.1 si sa raspunda la cerinte;Pe baza acestor informatii realizeaza schema la tabla;-Conventia Nationala a fost inlocuita de un regim numit Dictator format din cinci membrii.

Directorat->puterea executiva-Puterea legislativa -Consiliul Batranilor -Consiliul celor cinci sute;

Fiecare grupa va extrage informatiile necesare si raspund la cerinte;

-Conventia Nationala a fost inlocuita de un regim politic bazat pe Constitutia anului III (1795) numit Directorat format din cinci membrii care aveau putere executiva;-La baza puterii se afla Constitutia ;-Puterea legislativa era alcatuita din Consiliul Batranilor(Senat) si Consiliul celor cinci sute alesi prin vot cenzitar;

Expunerea

Fisa de lucru

Conversatia euristica

Expunerea sistematica a cunostintelor

Evaluare formativa

Evaluare cu ajutorul fiselor de lucru

Page 6: Proiect Didactic Franta

*Cere elevilor sa extraga fisa nr.2 si sa raspunda cerintelor;-Situatia economica dezastruasa;

-Miscarile sociale si revoltele inabusite cu ajutorul armatei;

-Napoleon Bonaparte ajunge general la numai 25 ani si se face remarcat prin inabusirea unor revolte a regalistilor;

*Cere elevilor sa extraga fisa nr.3 si sa raspunda la cerinte;-Napoleon primeste comanda armatei in Italia, impotriva Austriei, misiune care o incheie cu succes;-Prin pacea de la Campo Formio, Franta primea Belgia, malul stang la Rinului si dominatie asupra Italiei de Nord;

-Elevii extrag fisa nr.2 si raspund la intrebari;Situatia economica a Frantei in timpul Directoratului era una critica caracterizata de inflatie, specula, cresterea preturilor, imposibilitatea platii salariilor in contradictie cu viata luxoasa a celor proaspat imbogatiti;-Situatia economica dezastruasa a generat miscari sociale precum „Conjuratia egalilor” condusa de Graedius Babeuf;Revoltele si miscarile sociale vor fi reprimate de Directorat care va folosi armata impotriva manifestantilor, Babeuf si adeptii sai fiind condamnati la moarte;Barras unul dintre Directori ii incredinteaza comanda unei armate lui Napoleon Bonaparte care la numai 25 de ani ajunge general;Acesta va folosi tunurile impotriva manifestantilor regalisti fapt care il va face remarcat de catre Directorat; -Napoleon primeste din partea Directoratului comanda armatei din Italia si obtine in cursul unui an 1797-1798, 12 victorii impotriva austriecilor silindu-i sa incheie pace;-Pacea de la Campo Formio prevedea ca Franta primea Belgia, malul stang al Rinului si recunostea dominatia asupra Italiei de Nord.

Fise de lucru

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Fisa de lucru

Expunerea sistematica a cunostintelor

Evaluare formativa

Evaluare formativa

Page 7: Proiect Didactic Franta

Identifica pe harta aceste regiuni;*Cere elevilor sa extraga fisa nr.4 si sa raspunda intrebarilor;-Campania din Egipt 1798-1799.Directoratul accepta pentru a scapa de Napoleon;

-Napoleon obtine victorii importante pe uscat insa marea flota framceza este scufundata la Abukir de flota engleza condusa de amiralul Nelson;-Napoleon paraseste Egiptul datorita situatiei tensionate din Franta;

-Franta se afla fin punct de vedere social si politic intr-o situatie critica;

*Cere elevilor sa extraga fisa nr.5;

-Napoleon preia puterea militara;Muta Adunarile legislative in afara Parisului;

-Napoleon inlatura membrii Directoratului si dizolva cele doua adunari, reusind sa puna capat Directoratului prin lovitura de stat de

Urmaresc explicatiile profesorului;Elevii extrag fisa nr.4 si raspund la intrebari;-Scopul Campaniei din Egipt(1798-1799) a fost acela de a lovi indirect Anglia dar si scopul Directoratului de a-l vedea pe tanarul general cat mai departe de Franta vazand in acesta un potential competitor;-Pe uscat Napoleon obtine o serie de victorii insa pe apa flota franceza este scufundata de flota britanica la Abukir, condusa de amiralul Nelson;-In vara anului 1799, afland de infrangerile francezilor din Europa, paraseste Egiptul si se intoarce in Franta;-Situatia social-politica din Franta era intr-o profunda decadenta. Peste tot era saracie si coruptie, industria si comertul se prabuseau iar razboiul civil alimenta situatia tensionata;Elevii extrag fisa nr.5 si raspund cerintelor;-Sub pretextul unei conspiratii a regalistilor Napoleon preia puterea fiind numit comandantul fortelor din Paris. Adunarile legislative sunt mutate in afara Parisului.-Membrii Directoratului demisioneaza sau sunt pusi sub „protectia politiei”;-Atunci cand anihileaza Consiliul Batranilor si Consiliul celor cinci sute,

Explicatia

Fise de lucru

Conversatia

Expunerea sistematica a cunostintelor

Fisa de lucru

Explicatia

Fise de lucru

Conversatia euristica

Explicatia

Evaluare cu ajutorul hartii

Evaluare formativa

Evaluare formativa

Evaluare cu ajutorul fiselor de lucru

Evaluare formativa

Page 8: Proiect Didactic Franta

la 18 Brumar /9 noiembrie 1799;

-Numeste un elev sa citeasca descrierea loviturii de stat di 18 Brumar de la pag 145 din manual Ed.Corint;-Explica in ce a constat lovitura de stat;

Consulatul*Cere elevilor sa extraga fisa nr.5 si sa raspunda cerintelor;-Napoleon inlocuieste Directoratul cu Consulatul in care el avea functia de prim consul;

-La 15 decembrie 1799 prezinta francezilor noua Constitutie proclamand ca revolutia s-a incheiat;*Proiecteaza schita cu realizarile interne si externe din timpul Consulatului antrenand elevii printr-un set de intrebari;-Care au fost realizarile Consulatului pe plan intern?

napoleon se bazeaza pe sprijinul armatei (grenadieri) si a catorva adepti, reusind lovitura de stat de la 18 Brumar/9 noiembrie 1799 care a insemnat sfarsitul Directoratului si inceputul domniei lui Napoleon;-Elevii urmaresc cu atentie pasajul citit din manual;

-Urmaresc cu atentie;

Elevii extrag fisa nr.5 si raspund intrebarilor formulate;-Noua Constitutie instaura Consulatul ca organism politic in care Napoleon Bonaparte avea puteri dictatoriale ca prim consul;-Deviza republicana devine „Libertate, Egalitate, Fraternitate”;

Elevii raspund urmarind proiectia;

-A anulat legile impotriva emigrantilor;-A oferit functii si titluri bine platite revolutionarilor republicani care au trecut de partea lui Napoleon;-A relansat industria si comertul;-A reorganizat sistemul monetar;

Lucru cu manualul

Explicatia

Fise de lucru

Expunerea sistematica a cunostintelor

Videoproiector

Invatare prin descoperire dirijata

Evaluare formativa

Evaluare formativa

Evaluare cu ajutorul video-proiectorului

Page 9: Proiect Didactic Franta

Realizeaza schema la tabla odata cu informatiile obtinute;-Care au fost relatiile cu Biserica?-Ce a reprezentat Concordatul?

Numeste cate un elev sa citeasca din manual la pag 147 paragraful „Concordatul din 1801” si „Catenismul Imperial”;-Care au fost directiile politice externe a Frantei in timpul Consulatului?

Explica si detaliaza conditiile incoronarii lui Napoleon ca imparat in anul 1804

-A decretat legea educatiei prin infiintarea de scoli si licee;-A creat „Legiunea de onoare”;-A fost adoptat „Codul lui Napoleon” (codul civil si penal);-Au fost organizate referendumuri care il numesc pe Napoleon consul pe viata;Elevii noteaza schema in caiete;

-Cultul catolic este recunoscut ca religie de stat. Episcopii sunt numiti de prim consul si platiti de stat fata de care depun juramant de credinta;Astfel Bonaparte incheie cu Papa Pius al VII-lea un compromis (concordat) prin prin semnarea careia Napoleon atrage clerul de partea sa; Elevii asculta si urmaresc lecturarea paragrafului;

-In timpul Consulatului are loc inceputul la a doua Campanie din Italia;Obtine o stralucita victorie impotriva austriecilor la Marengo, 14 iunie 1800;-In 1802 semneaza pacea cu Anglia care insa nu dureaza decat un an, englezii reincepand razboiul;Urmaresc cu atentie explicatiile profesorului;

Schematizare

Expunerea

Lucrul cu manualul

Explicatia

Invatare prin descoperire

ExplicatiaConversatia

Evaluare formativa

Evaluare formativa

Evaluare cu ajutorul video-proiectorului

Page 10: Proiect Didactic Franta

V Realizarea fixarii cunostintelor (feed-back-ul)5’

Urmareste obiectivele operationale scrise pe tabla si adreseaza in set de intrebari elevilor:-Care era situatia interna si externa in timpul Directoratului?

-Care au fost evenimentele care l-au adus pe Napoleon in fruntea statului?

-Cum a instaurat Napoleon Consulatul?

-Care au fost principalele actiunii intreprinse de Napoleon Bonaparte in timpul Consulatului in plan intern si extern?

Elevii sunt atenti si raspund la intrebari

-In timpul Directoratului situatia interna a Frantei era dezastruasa caracterizata de inflatie si coruptie. Pe plan extern sunt consemnate Campania din Italia(1797-1798), Campania din Egipt(1798-1799), care se termina cu un esec;-Inabusirea unor revolte a regalistilor l-a adus pe scena politica pe Napoleon Bonaparte;In prima campanie din Italia(1797-1798) Napoleon s-a facut repede remarcat.Aparitia s-a ca salvator al natiunii dupa campania din Egipt l-a propulsat pe Napoleon in fruntea statului francez.-Intors din Egipt primeste comanda armatei din Paris;Obliga membrii Directoratului sa abdice iar cele doua consilii, Consiliul Batranilor si Consiliul celor Cinci Sute, sunt dizolvate de Napoleon cu ajutorul armatei si a catorva adepti;-In plan intern Napoleon a luat o serie de masuri:*a anulat legea impotriva emigrantilor;*a relansat industria si comertul;*a reorganizat sistemul monetar;*a adoptat legea educatiei;*a infiintat „Legiunea de onoare”;

Problematiza-rea

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Problematiza-rea

Evaluare sumativa

Evaluare sumativa

Evaluare sumativa

Page 11: Proiect Didactic Franta

*a adoptat codul lui Napoleon;*a realizat „Concordatul” cu Papa;Pe plan extern:*cea de-a doua campanie in Italia incheiata cu succes;*semnarea pacii cu Anglia in 1802;

VI Notarea elevilor, tema pentru acasa2’

Noteaza elevii care s-au facut remarcati in timpul orei;Cere elevior sa noteze tema pentru acasa;-Care au fost principalele caracteristici din timpul Directoratului? Dar al Consulatului?-Ce urmari pentru Franta, au avut razboaiele din timpul Directoratului?-Era primul Napoleon care prelua puterea printr-o lovitura de stat?

Noteaza in caiete Conversatia

Page 12: Proiect Didactic Franta

Fisa nr 1.Conventia nationala a fost inlocuita de un regim politic bazat pe Constitutia anului III (1795) numit Directorat.Confirm Constitutiei anului III,Franta a fost condusa de un Directorat format din cinci membrii care exercitau puterea executiva.Puterea legislativa era atribuita Consiliului celor Cinci sute si Consiluilui Batranilor (Senat) institutii alese prin vot cenzitar.-De catre cine a fost inlocuita Conitutia Nationala?Cati membrii faceau parte di noua putere?-Ce lege fundamentala se afla la baza noii puteri?-Cine alcatuie puterea legislativa? Cum era aleasa aceasta?

Fisa nr 2.Economia era intr-o situatie critica fiind caracterizata de inflatie specula,cresterea preturilor,imposibilitatea platii datoriilor in contradictie cu viata luxoasa afisata de cei proaspat imbogatiti.Criza economica a generatample miscari sociale precum "Conjuratia egalilor" condusa de Grecchus Babeuf care incerca sa continue revolutia. Miscarea sa,ce de altfel si celelalte miscari regaliste izbucnite in Franta au fist infrante iar adeptii sai condamnati la moarte.Infrangerea acestor miscarii a fost un bun prilej pentru tineriiofiteri de a se afirma,printre acestia evidebtiindu-se si Napoleon Bonaparte ajuns general la numai 25 de ani.Barros,unul din directori ii incredinteaza misiunea de a inabusi o revolta a regalistilor impotriva carora Napoleon foloseste tunurile punand astfel capat revoltei.-Care era situatia economica a Frantei in timpul Directoratului?-Ce a generat situatia economica in plan social?-ce ofiter se afirma in inabusirea revoltelor si in ce mod?

Page 13: Proiect Didactic Franta

Fisa nr 3.Napoleon primeste comanda unui din cele trei armate din Italia care era cea mai putin numeroasa si mai slab echipata.In aceasta campanie(1796-1797)Napoleon reuseste sa obtina 12 victorii impotriva austriecilor in mai putin de un an. Prin pacea de la Campo Formio,Austria ceda Frantei malul stang al Rinului,Belgia si recunoaste dominatia franceza,grupa Italiei de Nord.-Cate victorii reuseste Napoleon in aceasta campanie?-Ce prevede pacea de la Campo Formio?

Fisa nr 4.Dirind sa loveasca indirect Anglia,Napoleon initiaza Campania din Egipt(1798-1799) pe care Directoratul o accepta,care vedea in tanarul genetral un potential competitor,Napoleon inregistreaza o serie de victorii in Egipt insa flota franceza este scufundata la Abukir de flota engleza condusa de amiralul Nelson.In vara anului 1799 alfat in Egipt,Napoleon este informat despre infrangerile francezilor din Europa.A predat comanda armatei generalului Kleber si s-a intors in tara cu o corabie.Franta era din punct de vedere social si economic intr-o profunda decadenta.Drumurile erau precum "terenurile arabile si primejdioase din cauza talharilor si peste tot era saracie si coruptie. Industria si comertul se prabuseau iar razboiul civil din interior era alimentat de revolte regaliste.-Care era scopul campaniei din Egipt din 1798-1799?-Care este soarta bataliilor pe uscat si pe apa in aceasta campanie?-Ce l-a determinat pe Napoleon sa paraseasca Egiptul?-Care era situatia Frantei din punct de vedere social si politic?

Page 14: Proiect Didactic Franta

Fisa nr 5.Sub pretextul unei conspiratii,Napoleon preia puterea.Este numit comandantul trupelor din Paris,adunarile din Paris sunt mutate in afara Parisului.Directorii demisioneaza sau "sunt pusi sub protectia politiei",opozitia din Consiliul celor Cinci Sute este anihilata cu ajutorul grenadierilor.Cu sprijinul cateorva adepti dar mai ales cel al armatei Napoleon executa cu succesc lovitura de stat de la 18 brumar/9 noiembrie 1799 care a insemnat sfarsitul Directoratului si inceputul domniei lui Napoleon.-Cum reuseste Napoleon sa preia puterea?- Ce se intampla cu membrii Directoratului?-Pe ce se bazeaza Napoleon atunci cand executa lovitura de stat?

Fisa nr 6.Noua Constitutie instaura Consulatul,organism in care Bonaparte a avut putere dictatoriala.Deviza Republicana devine "Libertate,Egalitate,Fraternitate" iar la 15 decembrie 1799, prin Consulul Napoleon Bonaparte,prezentand francezilor noua Constitutie,proclama:"Cetateni,Revolutia s-a asezat pe principiile pe care au inceput; ea s-a terminat".-Ce regim politic instaura noua Constitutie?-Cine avea putere absoluta in acest regin si ce functie avea?-Care era deviza republicana?-De ce Napoleon a proclamat ca Revolutia s-a incheiat?