proiect didactic felicia-2

18
Moto : ,, Iubiţi poveştile, copii, Ele ne învaţă Cum să ne purtăm în viaţă!”

Upload: raluca-cristea

Post on 16-Jan-2016

230 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Felicia-2

Moto :

,, Iubiţi poveştile, copii, Ele ne învaţă Cum să ne purtăm în viaţă!”

Page 2: Proiect Didactic Felicia-2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 17.03.2015

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa PP Nr. 3, Târgovişte

CADRU DIDACTIC: Prof. Neaga Mitroiu Felicia

GRUPA: Mică ,, Spiriduş”

TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

PROIECT TEMATIC: ,,Universul copilăriei”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „ În lumea poveştilor”

TEMA ZILEI: „Trăistuţa cu poveşti”

MESAJUL ZILEI: ,, Iubiţi poveştile, copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi.

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

FORMA DE ORGANIZARE : Frontal, pe grupuri, individual.

ADP + ALA I+ ADE (DLC- Educarea limbajului, DEC- Educaţie artistico- plastică) + ALA II

MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi didactice alese/ joc didactic/ pictură/ dans tematic

DURATA o zi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute și despre tehnicile de lucru

însușite în activitățile artistico-plastice ,

Eficientizarea relațiilor de colaborare și comunicare.

2

Page 3: Proiect Didactic Felicia-2

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

ADP

RUTINE : Primirea copiilor, Micul dejun, Prezenţa, Calendarul naturii, “Primăvara“.

TRANZIŢII : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un

anumit lucru;

,,Trenuleţul poveştilor”- joc de mişcare

,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”

,,Mă numesc Pinocchio”....(cântec)”

ALA I

Nisip şi apă: ,,Personajul preferat”- formează cu mâinile diverse imagini din mălai, griş, potpouri,

la masa luminoasă;

Construcţii: Casa bunicuţei din povestea ,, Scufiţa Roşie”- prin alăturare și suprapunere

ADE

DLC ,,Ghici, ghici”-joc didactic

SARCINA DIDACTICĂ : Să recunoască personajul după descrierea făcută de educatoare și să

denumească poveștile cunoscute.

REGULI DE JOC:

- Copilul care este atins de bagheta magică extrage un plic din valiza cu surprize;

- răspunsul la ghicitori constă în numirea poveştii din care face parte personajul;

- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei;

- răspunsurile corecte sunt aplaudate.

ELEMENTE DE JOC:

- bagheta magică, extragerea plicului, rostogolirea cubului, ghicirea personajului după umbră,

aplauze.

DEC Educaţie artistico plastică - ,,Afiş pentru teatru”- dactilo-pictură, pictură prin tehnica

ştampilei din gumă de şters, subiect-punctul.

3

Page 4: Proiect Didactic Felicia-2

ALA II - ,, Valsul primăverii”- dans tematic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;

Să identifice povestea potrivită;

Să recunoască personajul după descrierea făcută de educatoare;

Să picteze cu degetele, pe folie de plastic personaje din poveşti;

Să picteze prin tehnica ştampilei din gumă de şters

Să construiască prin alăturare si suprapunere de cuburi casa bunicuţei din

povestea „ Scufiţa Roşie” ;

Să execute mişcări ritmice specifice dansului;

STRATEGII DIDACTICE :

a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, lucrul pe grupe, jocul,

problematizarea, ,,Cubul”, ,,Turul galeriei”, ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!”; elemente de joc:

surpriza, ghicirea, mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, mişcarea.

b)material didactic:

Panoul ,,Astăzi sunt prezent”, calendarul naturii, imagini din poveşti, coală flip-chart ,imagini

scene din poveşti,masă luminoasă, siluete, pălării, folie plastic,pălării, măşti personaje, CD,

calculator.

c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

RESURSE:

umane: educatoarea şi grupa de copiii; temporale : o zi bibliografice:

- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008

- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves

- Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008

4

Page 5: Proiect Didactic Felicia-2

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

I. SALUTUL

La sosirea în sala de grupă copiii se salută. După servirea micului dejun, îi reunesc spunând:

„Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit

În cerc să ne adunăm

Cu toţi să ne salutăm.”

Cântăm împreună ,, Mă numesc Pinocchio” apoi ne salutăm:

,, Bună dimineaţa copii

Mă bucur că ne reîntâlnim

A-nceput o nouă zi

Bună dimineaţa copii!”

PREZENŢA:

,, După ce ne-am adunat

Şi frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit,

Cine oare n-a venit?”

(Se verifică copiii absenţi).

CALENDARUL NATURII:

Se lucrează pe panou:

În ce anotimp suntem ?

Ce putem spune despre vreme ?

Care sunt semnele care ne arată că suntem in anotimpul primăvara?

Ce am sărbătorit în luna martie?

II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

5

Page 6: Proiect Didactic Felicia-2

Joc : ,,Dacă ai fi un personaj din poveste, cine ai dori să fii?” (Copiii denumesc personajul

îndrăgit, bătând palma cu educatoarea). Mai închidem o dată ochişorii şi când îi deschid...o văd pe

Zâna Poveştilor şi aud:

„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,

Zâna Zânelor m-a transformat!

În strai nou m-a îmbrăcat

Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat

Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat

Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:

- Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pe copiii

mai mici să iubească poveştile pentru că:

III. NOUTĂŢI/EVENIMENTE/ŞTIREA ZILEI:

Mesajul zilei : ,, Iubiţi poveştile copii,/Ele ne învaţă/ Cum să ne purtăm în viaţă!”(baner)

Ea mi-a spus că în Valiza cu surprize vom găsi indicaţii pentru a rezolva mai multe sarcini

prin care să dovedim că-i putem îndeplini dorinţa - de a merge la grupa mijlocie să fiţi actori

pentru o zi. Să vedem…- se extrage din valiza cu surprize biletul cu obiectivele zilei. Oare ce

sarcini avem de rezolvat? Zâna Zânelor doreşte să: să ne reamintim personajele din poveştile

învăţate şi să şi dansăm puţin pentru a ne veseli.

Dacă toate sarcinile pentru a-i îndeplini dorinţa le vom rezolva

La sfârşit multe surprize ne vor aştepta.!

Se solicită acordul copiilor. Toţi actorii înainte de premieră fac o repetiţie generală cu câţiva

spectatori. Iată ce vă propun: Vom face şi noi o repetiţie. Musafirii vor fi spectatorii. Le vom da şi

lor o misiune - dacă vom rezolva corect o sarcină ne vor răsplăti cu câte un ,,Zâmbărici”, aşa

vom şti că suntem aproape de a-i îndeplini dorinţa Zânei .

RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un

anumit lucru;

Tranziţie: ,,Trenuleţul poveştilor”- joc de mişcare

Se trece la activitatea pe centre. Se prezintă sarcinile la fiecare centru. Copiii vor lucra

independent sau pe grupe. Copiii vor identifica personaje din povesti, vor construi casa bunicuţei

6

Page 7: Proiect Didactic Felicia-2

din povestea Scufiţa Roşie, vor picta cu degetele si cu ştampile din gumă de şters imagini din

poveşti, pentru a realiza un afiş, vor reconstitui drumul Scufiţei Roşii la bunica şi vor reproduce

scene din povestea ,,Capra cu trei iezi”. Prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!” şi Turul galeriei

se realizează evaluarea activităţilor pe centre.

Tranziţie: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”

DLC- Educarea limbajului: Copiii vor juca jocul ,,Ghici, ghici” unde vor trebui să

numească povestea din care face parte tabloul, să recunoască personajele din poveşti după siluete,

să identifice după siluetă.

Tranziţie: ( recitare ritmică):

,, Unu-doi, unu-doi

Mergem toţi în pas vioi.

În costume să ne-mbrăcăm

De dans să ne apucăm.”

,,Cântecul Turtiţei”

Program distractiv: ,,Valsul primăverii”. Copiii vor executa mişcări ritmice specifice dansului

La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii concluzionând:

Zâna este foarte mulţumită. I-am demonstrat prin repetiţia de astăzi că-i putem îndeplini dorinţa.

Putem merge deci la grupa mijlocie să fim actori pentru o zi şi să-i îndemnăm pe copii:

,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Fiecare copil va primi o mască.

7

Page 8: Proiect Didactic Felicia-2

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Strategii

didactice

1 2. 3.

1. Moment

organizatoric

Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea

atenţiei

Educatoarea recită:

„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,/ Zâna Zânelor m-a transformat!

În strai nou m-a îmbrăcat/ Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat/ /Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a

încredinţat Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:

- Vrea să mergeţi la altă grupă să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pe copiii de la grupa

mijlocie să iubească poveştile pentru că:

Se citeşte mesajul zilei:

,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Se solicită acordul copiilor.

Baghetă

Valiza cu

surprize

Costumaţia

Zânei

8

Page 9: Proiect Didactic Felicia-2

TRANZIŢIE: ,,Mâinile sus!”- joc cu text şi cânt

3. Reactualizarea

cunoştinţelor

Copiii se îndreaptă către centrele deschise. După intuirea materialelor se formează grupele de lucru:

Artă:DEC Educaţie artistico plastică - ,,Afiş pentru teatru”- dactilo-pictură, pictură prin tehnica

ştampilei din gumă de şters, subiect-punctul

-pictează în contur imaginile date pentru realizarea temei;

- concep un afiş din imaginile pictate.

Nisip şi apă: ,,Personajul preferat”- formează cu mâinile diverse imagini din mălai, griş, potpouri, la

masa luminoasă;

Construcţii ,,Casa bunicuţei din povestea ,, Scufiţa Roşie”- prin alaturare si suprapunere

Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate

TRANZIŢIE: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”

Imagini cu

personaje din

poveşti

Coală A3

Tempera

Creioane cu

gumă

Imagini din cele

trei poveşti

Masă luminoasă

4. Anunţarea temei şi

a obiectivelor

activităţii

Se propune desfăşurarea jocului didactic ,,Ghici, ghici”. Copiii:

- recunosc personajele din poveşti din imagini şi după siluete,

- numesc povestea din care fac parte aceste personaje,

- recunosc personajele după descrierea făcută de educatoare,

- stabilesc valoarea de adevăr a unei propoziţii.

Plicuri cu jetoane

cu imagini din

poveşti

5. Dirijarea învăţării ADE. DLC ,,Ghici, ghici”-joc didactic

9

Page 10: Proiect Didactic Felicia-2

a) Explicarea regulilor de joc:

- Copilul care este atins de bagheta magică extrage un plic din valiza cu surprize;

- răspunsul la ghicitori se dă prin ridicarea în picioare şi numirea poveştii din care face parte personajul;

- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei;

- răspunsurile corecte sunt aplaudate.

b) Elemente de joc:

- bagheta magică, extragerea plicului, rostogolirea cubului, ghicirea personajului după umbră, aplauze.

c) Jocul de probă:

Copilul care este atins de bagheta magică extrage din valiza cu surprize un plic. Spune câţi

ghiocei sunt pe plic. Descoperă jetonul din interiorul plicului şi denumeşte personajul şi povestea din

care face parte. Fiecare răspuns corect este aplaudat.

d) Desfăşurarea jocului

Varianta I

Educatoarea rostogoleşte un cub, pe care sunt lipite imagini din cele trei poveşti. Copilul la care se

opreşte cubul denumeşte povestea ilustrată de imagine.

Varianta II

Zâna Poveştilor spune câte o ghicitoare pentru fiecare personaj din cele trei poveşti. Copiii recunosc în răspunsul la ghicitoare personajul şi se ridică în picioare rostind numele personajului;

Baghetă

Valiza cu

surprize

Siluete cu

personaje

Imagini specifice

poveştilor: ,,Scuf

iţa

Roşie”, ,,Capra

cu trei

iezi”, ,,Punguţa

cu doi bani”

Siluete cu

personaje

10

Page 11: Proiect Didactic Felicia-2

,,Atenţi de veţi fi

Imaginea de veţi privi

Personajul veţi ghici,

Şi-n picioare veţi sări!”

El e cel ce-a ascultat / Şi-n cuptor s-a furişat/ Iar când mama a venit/ Iute-n braţe i-a sărit./ Ghici, ghici cine este? (Ied mic)

Pe cărare tot mergând/ A-ntâlnit lupul flămând./ De sfatul mamei a uitat/ Şi greşeala a costat!/ Ghici, ghici cine este? (Scufiţa Roşie)

E un personaj vestit/ Dintr-o poveste a venit/ Şi-a pedepsit fără de veste/ Tot un lup dintr-o poveste!/ Ghici, ghici cine este? (Vânătorul)

Lupul rău m-a păcălit./ Crezând că-i nepoata mea/ Înăuntru l-am poftit/ Şi pe loc m-a şi-nghiţit!/ Ghici, ghici cine este? (Bunica)

Sub covată s-a băgat/ Iar când lupul a strănutat/ Sănătate i-a urat! / Ghici, ghici cine este? (Ied mijlociu)

Poveţe bune eu i-am dat/ Să nu stea cu nimeni la sfat,/ La bunica repede s-ajungă/ Că-i bolnavă şi bătrână!/ Ghici, ghici cine este? (Mama)

De cel mic n-a ascultat/ După uşă s-a ascuns/ Şi zăvorul el a tras!/ Ghici, ghici cine este? (Ied mare)

Şi pe iezi şi pe Scufiţă/ Imediat i-a înghiţit./ Dar i-a venit de hac cumătra/ Şi vânătorul iscusit!/ Ghici, ghici cine este? (Lup)

Un cântec i-a învăţat/ Dar ei nu au ascultat/ Şi drumul la uşă au dat!/ Ghici, ghici cine este? (Capra)

Tare-i greu să fii ca ea/ Că toţi o vorbesc de rău:/ Spun că-i hoaţă, că-i vicleană/ Ori că minte…şi-i pare rău!/ Ghici, ghici cine este? (Vulpea)

Varianta III

Imagini specifice

poveştilor: ,,Scuf

iţa

Roşie”, ,,Capra

cu trei

iezi”, ,,Punguţa

cu doi bani”

Ghicitori

11

Page 12: Proiect Didactic Felicia-2

,,Recunoaşte umbra”. În lumina videoproiectorului sunt aşezate siluete ale personajelor din cele trei

poveşti. Educatoarea caracterizează personajul, iar preşcolarii îl identifica.Imagini cu

personaje din

poveştile: ,,Scufiţ

a Roşie”, ,,Capra

cu trei

iezi”, ,,Punguţa

cu doi bani”

Ghicitori

6. Obţinerea

performanţei şi

evaluarea

Se realizează prin metoda interactivă de grup turul galeriei. Împreună cu preşcolarii merg pe la fiecare

centru de activitate. Copiii spun ce au lucrat, ce ar fi putut să mai realizeze şi ce le-a plăcut cel mai

mult.

7. Încheierea

activităţii

,,Sarcinile le-am îndeplinit/ Zâna va fi mulţumită!

Dar…am găsit încă ceva./ Trebuie să ne grăbim

Fiindcă timp mai e puţin./ Şi ultima sarcină de-o vom îndeplini

Surprize vom primi!

Ziua se încheie prin ,,Valsul primăverii”- dans tematic

Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale şi sublinierea acestuia:

,, Iubiţi poveştile copii,/Ele ne învaţă/Cum să ne purtăm în viaţă!” Pălării

12

Page 13: Proiect Didactic Felicia-2

Se oferă stimulente copiilor. CD, calculator

13

Page 14: Proiect Didactic Felicia-2