proiect didactic-evaluare respiratie.doc
DESCRIPTION
proiect didacticTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICA. ALGORITM INTRODUCTIVUnitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic „Mihai Viteazul”Disciplina: BiologieClasa: XI Data: 04.03.2013Propunător: Maghiar RamonaUnitatea de învăţare(capitolul): Functiile de nutritieTema lecţiei: Evaluare din respiratie.Lucrare practica masurarea pulsului si a tensiunii arteriale.Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderiLocul de desfăşurare: Laboratorul de biologie/clasa
Competenţe generale: 1.Receptarea informatiilor despre lumea vie 2.Exploatarea sistemelor biologice 3.Utilizarea si construirea de modele si algoritmi in scopul demonstrarii principiilor lumii vii. 4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei. 5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice bilogiei in contexte noi.Competenţe specifice: 1.Identificarea organelor şi a sistemelor de organe la om, precum şi a caracteristicilor acestora 2.Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, pentru rezolvarea unor sarcini de lucru variate. 3.Utilizarea experimentului şi a investigaţiei pentru evidenţierea structurii şi a funcţiilor organismului uman. 4. Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi experimente şi formularea concluziilor. 5. Reprezentarea funcţiilor organelor şi sistemelor de organe la om pe baza modelelor . 6.Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare,investigare, experimentare şi rezolvare . 7.Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare. 8. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare. 9.Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor despre anatomia omului.Competenţe derivate: - cognitive
- formative - atitudinale
Obiectivele evaluării: pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
O1- sa identifice componentele sistemului respirator;
O2 - sa identifice care formatiuni sunt implicate in respiratie;
O3 - sa indice tipurile de valori ale pulsului si tensiunii arteriale;
O4- sa indice cum se realizeaza masurarea pulsului si a tensiunii; rolul respiratiei in organismul uman;
O5- sa precizeze cum se realizeaza respiratia;
O6- sa precizeze aspecte legate de puls si tensiunea arteriala;
O7- sa identifice particularitati legate de fiziologia plamanilor;
Instrumente de evaluare: manuale, carti, teste, tensiometruResurse: - materiale: - planse, mulaje, machete - procedurale: - explicatia, demonstratia, observatia
Formele de activitate: - comunicarea, activitatea in grupBibliografia: Manualul de biologie Internetul
B.DEMERS DIDACTIC Desfăşurarea demersului didactic
Secvenţele demersului
didactic
Conţinuturi vizate
Competenţe vizate
Activitatea clasei Resurse Evaluare
profesor elevi materiale procedurale1.Moment organizatoric
ORGANIZAREA FUNCTIONALĂ A RESPIRATIEIRespiratia=functia prin care se realizează schimbul deO2 si CO2 al organismului cu mediul înconjurător si se asigură homeostazia gazoasă la nivel tisular.respiratia externă sau pulmonarărespiratia internă sau celularăRespiratia pulmonară= functia prin care se realizează mobilizarea aerului din atmosferă în plămâni si din plămâni în atmosferă, precum si schimburile gazoase dintre aerul alveolar si sângele din capilarele pulmonare
O 1 -pregatirea clasei pentru inceperea orei -se noteza absentii-se verifica rechizitele pentru ora de anatomie
-se pregatesc pentru ora
Manuale
Planse
Mulaje
ObservatiaConversatiaProblematizareaDescoperirea
Intrabari recapitulative
Teste grila
Teste clasice
Proba orala
Fisa de evaluare
2.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
FIZIOLOGIA CĂILOR RESPIRATORII3componente : căile respiratorii-sistem de conducte aerifere;•Tesutul pulmonar -sistem de transfer al gazelor respiratorii;•sistemul toraco pulmonar - sistem mecanic de pompă În functie de dimensiuni si caracteristicile functionale-3zone:••căile aerifere superioare căile aerifere superioare ••căile aerifere inferioarecăile aerifere inferioare::centraleCentrale periferice periferice
O 2
O 3
- pune intrebari din recapitulare
- raspund intrebarilor puse de profesor
Manuale
Planse
Mulaje
ObservatiaConversatiaProblematizareaDescoperirea
Intrabari recapitulative
Teste grila
Teste clasice
Proba orala
Fisa de evaluare
3.Dobândirea de noi cunoştinţe
CĂILE RESPIRATORII INFERIOARE CENTRALETraheea(d = 20 m m ) -se continuă cu ramificatiile de tip dihotomicale arborelui bronsic.-Structura
O 3 profesorul va realiza schiţa lecţiei pe tablă, iar elevii vor nota în caiete; în paralel elevii vor observa materialul didactic pus la dispoziţie
elevii vor primi o fişă de lucru, pe care vor identifica organele şi cavităţile ce alcătuiesc sistemul respirator
Manuale
Planse
Mulaje
ObservatiaConversatiaProblematizareaDescoperirea
Intrabari recapitulative
Teste grila
Teste clasice
Proba orala
Fisa de evaluare
peretelui:- c a r t i l a j în formă de “U”(opână labronúiola de 2 mm)rol : nu permite închiderea CR;-fibre musculare netede(încompletarea cartilajului), mainumeroase în căile mici riscul de bronhospasm (BC);-mucoasaprezintă celule mucoase si celule epiteliale ciliaterol:clearance-ul mucociliar;-glande mucoasesecretă mucus
O 4 Manuale
Planse
Mulaje
ObservatiaConversatiaProblematizareaDescoperirea
Intrabari recapitulative
Teste grila
Teste clasice
Proba orala
Fisa de evaluare
4.Asigurarea retenţiei şi transferului
O 5 -informarea elevilor asupra obiectivelor urmarite
Manuale
Planse
Mulaje
ObservatiaConversatiaProblematizar
Intrabari recapitulative
Teste grila
eaDescoperirea
Teste clasice
Proba orala
Fisa de evaluare
5.Evaluarea O 6
O 7
-impartirea testelor de evaluare individuale
Se completeza testele de evaluare
Manuale
Planse
Mulaje
ObservatiaConversatiaProblematizareaDescoperirea
Intrabari recapitulative
Teste grila
Teste clasice
Proba orala
Fisa de evaluare
Schita lectiei
ANATOMIA SISTEMULUI RESPIRATORSist. respirator: - căi aeriene: - fose nazale - faringe
- laringe - trahee - bronhii - plămâni
1. Fosele nazale: - comunică: - la exterior prin nări - la interior cu faringele - căptuşite de mucoasa nazală puternic vascularizată - firele de păr şi mucusul opresc impurităţile şi praful2. Faringele: - aici se încrucişează calea sist. digestiv cu cea a sist. respirator3. Laringele: - la intrare - epiglota - prezintă mai multe cartilaje - cel mai proeminent: “mărul lui Adam” - prezintă corzile vocale4. Traheea:
- ca un tub, de 12 cm - formată din inele cartilaginoase - este căptuşit de o mucoasă ce prezintă celule cu cili
5. Bronhiile: - sunt ramificaţii ale traheei - pătrund în plămân, unde se ramifică formând “arborele bronşic”6. Plămânii: - aspect buretos - plămânul drept - 3 lobi - plămânul stâng - 2 lobi
- la capătul bronhiolelor (ramificaţii ale bronhiilor) se găsesc sacii pulmonari alcătuiţi din alveole pulmonare - la nivelul alveolelor se face schimbul de gaze
FISA DE ACTIVITATE
1. Enumerati elementele sistemului respirator:
2. Enumerati elementele componente ale plamanilor:
GRILA DE OBSERVARE A LECTIEI
INDICATORIRecunoasterea actiunii
indicatorilor(se bifeaza)
Aspecte semnificative privind etapele lectiei, in functie de indicatori, in
vederea elaborarii proiectelor de lectie 1.Aspect informativ . - continutul stiintific - adaptarea la nivelul clasei - incadrarea noilor cunostinte in sistemul cunostintelor anterioare - realizarea cerintelor programei scolare (obiective cadru, obiective de referinta; competente generale, competente specifice) 2. Aspect formativ - utilizarea metodelor activ- participative - realizarea conexiunii inverse - dezvoltarea capacitatilor intelectuale - valorificarea valentelor educative ale temei
- dezvoltarea capacitatii de transfer (realizarea de corelatii intra/inter/trans-disciplinare) 3. Metodologia didactica - aplicarea metodelor si procedeelor didactice - utilizarea mijloacelor de invatamant - incadrarea in timp 4. Evaluarea activitatii elevilor - initiala - formativa - finala 5. Relatia profesor-elev; elev-elev - atmosfera de lucru in clasa - organizarea activitatii pe grupe sau independent/ individual