proiect didactic egiptul antic mod

34
Motto: ,,Poate că toată inţelepciunea vieţii stă in conştiinţa că pe unde ai trecut să fie ceva mai bine ca inainte’’ (Nicolae Iorga) CLASA a V – a Unitate de învățare: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII – ORIENTUL ANTIC Studiu de caz: Regatul Egiptean Profesor Dragomir Marcela

Upload: marcelad

Post on 19-Oct-2015

584 views

Category:

Documents


33 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Motto: ,,Poate c toat inelepciunea vieii st

in contiina c pe unde ai trecut

s fie ceva mai bine ca inainte(Nicolae Iorga)

CLASA a V a

Unitate de nvare: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII ORIENTUL ANTIC

Studiu de caz: Regatul Egiptean

Profesor Dragomir MarcelaPROIECT DIDACTIC

UNITATE DE INVATAMANT: COALA GIMNAZIAL MIHAI VITEAZUL CLRAIPROPUNATOR: Prof. Dragomir MarcelaDATA: 15 noiembrie 2013CLASA: a V-a

OBIECTUL: ISTORIE

UNITATE DE INVATARE: Civilizaii ale antichitii Orientul AnticDETALIERI DE CONTINUT: Regatul EgiptTIPUL LECTIEI: ( predare invatare ).

TIMP: 1 ORA

SPATIUL DE INSTRUIRE: SALA DE CLASSCOPUL:

INFORMATIV: - sa dobandeasca cunostinte despre contextul si conditiile in care s-a realizat statul egiptean i despre organizarea acestuia.

FORMATIV: - dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a generaliza principalele evenimente produse in mileniile IV I i. Hr.

I Competene generale:

1.Utilizarea eficient a comunicrii i limajului de specialitate

3.Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice

4.Folosirea resurselor care susin nvarea permanent

II. Competene specifice1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei i epocii antice, n diferite situaii de comunicare scris sau oral

3.3. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice;3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere;4.2 Utilizarea surselor istorice n vederea ilustrrii unui fapt istoric

Obiective operaionale:

O1 - s plaseze corect, in spatiul Orientului Antic, statul egiptean; O2 - s defineasc i s alctuiasc enunuri cu termenii istorici specifici leciei predate: regat, sclavi, faraon, nome; O3 - s realizeze corelaii ntre modul de via al egiptenilor i particularitile mediului geografic specific regiunii N - africane; O4 s identifice particularitile regatului ca form de organizare tipic Orientului Antic n general i Egiptului n special;.Obiective ale evalurii:

Cognitive:Oe1: operarea cu noiunile i conceptele regat, sclavi, faraon, nome, vizir, scrib, dinastie FormativeOe2: competena de a analiza i de a interpreta un fapt istoric conform unui algoritmAtitudinale:Oe3: capacitatea de a formula i susine opinii personal

Valori i atitudini vizate:- Gndire critic i flexibilNivelul initial al clasei: - clasa se prezinta la nivelul programei; majoritatea elevilor participa activ la dezbateri.

Metode: R.A.I, brainstorming, conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire dirijata cu ajutorul fiselor de lucru si a animaiilor, lucru cu harta, lectura explicativa, axa cronologica, organizatorul graficMijloace didactice:Valentin Balutoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a , Ed. ALL, Bucuresti, 2001.

Mihai Manea, Adrian Pascu, Atlas scolar de istorie universala., Grupul editorial Corint., Bucuresti, 2003.

Harta istorica mural, Popoarele Orientului Antic

Computer, soft educational, resurse digitaleSchema la tabla Mapa de lucru a elevului:

Fise de lucru

Fise de evaluare

Chestionar de autoevaluare

. Material bibliografic:

HORIA C. MATEI, Enciclopedia antichitatii, Editura Meronia, Bucuresti, 1995.

WILL si ARIEL DURANT, Civilizatii istorisite, vol. 2 6, Ed. Prietenii Cartii, Bucuresti, 2001.

GAFAR TATIANA, Metodica predarii istoriei, E.D.P., Bucuresti, 1996.

JOITA ELENA, Didactica aplicata, Ed.Silver, Craiova, 1994.

S.N.E.E., Ghid de evaluare pentru istorie, Editura Pro Gnosis, Bucuresti, 2001.

C.N.C. , Ghid metodologic de aplicare a programelor scolare pentru disciplina istorie, clasele IV VIII.

Internet: www.edu.ro; www.didactic.ro; www.wikipediaV. MAPA DE LUCRU:

FISA DE LUCRU nr. 1 Egiptul un dar al Nilului.FISA DE LUCRU nr. 2 Atributiile monarhuluiFISA DE LUCRU nr. 3 Egiptului Antic organizarea statului si a societaii Scrisoare de la Herodot.TEST DE EVALUARE Regatul Egiptean.SCENARIUL DIDACTIC

NR. CRT.

SECVENTELE

INSTRUIRII

OB. OP.Coninutul informaional-formativStrategia didactica

Metode/mijloace/evaluare

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

I.

ASIGURAREA CONDITIILOR DE DESFASURARE A ACTIVITATII2`1. Notarea absentelor.

2. Verificarea materialului didactic necesar.

3. Organizarea colectivului de elevi in trei grupe.1. Se incadreaza in atmosfera de lucru.

II. VERIFICAREA SI REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR.

5`O2

Verifica si reactualizeaza cunostintele din tema anterioara: De la orase stat la imperii. Studiu de caz : BabilonAminteste elevilor regulile metodei R.A.I Profesorul, mpreun cu elevii si, investigheaz rezultatele obinute n urma predrii-nvrii temei: De la orase stat la imperii. Studiu de caz : Babilon, printr-un joc didactic

Profesorul, pentru a veni in sprijinul elevilor cu capacitate de invatare mai redus, sugereaz urmtoarele ntrebri:

Explic termenul.................?

Ce tii despre....................?

Mentioneaz consecinele faptului ...?

Ofera elevilor care au dat raspunsuri corecte coroane, pentru aprecierea acestora, anuntandu-i ca fiecare coroan simbolizeaz ceva, fiind legate de coninutul leciei noi.Cel care arunc mingea trebuie s pun o ntrebare din lecia predat celui care o prinde. Cel care prinde mingea rspunde la ntrebare i apoi arunc mai departe altui coleg, punnd o nou ntrebare. Evident interogatorul trebuie s cunoasc i rspunsul ntrebrii adresate. Elevul care nu cunoate rspunsul iese din joc, iar rspunsul va veni din partea celui care a pus ntrebarea. Acesta are ocazia de a mai arunca nc o dat mingea, i, deci, de a mai pune o ntrebare.Cel care nu tie rspunsul iese din joc, iar cel care a adresat ntrebarea i nu cunoate rspunsul este eliminat i el .Cei care rmn n joc, la sfritul setului de ntrebri, sunt ctigtori.

Plaseaza corect, in spatiul geografic popoarele Orientului Antic.

Definesc termenul de oras stat si prezinta necesitatea aparitiei statului in Orientul antic:

Minge

Harta

Expunerea

Explicaia

Interevaluare

III.CAPTAREA ATENTIEI. ANUNTAREA CONTINUTULUI SI A OBIECTIVELOR.

5`O1Realizeaz trecerea la tema noua:

Profesorul proiecteaza trei imagini: fluviul Nil, faraon, piramida. Solicita elevilor ca, in timp de cinci minute, sa gaseasca o legatura intre acesti termeni sau cum pot fi pui in relatiePrezinta cu ajutorul calculatorului titlul temei noi: REGATUL EGIPTEAN.

Comunica elevilor principalele obiective ale lectiei sub forma succesiva .Raspund cerintei , identificand legatura: Egiptul

Pozitioneaz cartonaul pe harta istoric in zona geografic corespunztoare formarii statului egiptean.

Privesc cu atentie secventele prezentate de catre profesor cu ajutorul calculatorului .Recepteaza, devin interesati de tema noua. Noteaza in caiete titlul lectiei: REGATUL EGIPTEANBrainstormingExpunerea

Explicaia

ManualeCalculator

Videoproiector

Harta

Activitate individuala

IV.PREZENTAREA NOULUI CONTINUT SI CONDUCEREA INVATARII.

28O1

O2

O3

O2

O4

O1

O2

O4Explic elevilor c n acelai timp cu oraele-state a luat fiin i cel mai vechi regat regatul Egiptului.Prezinta elevilor definitia termenului: regat, o noteaz la tabl i cere elevilor sa o noteze in caiete; nvarea prin descoperire folosind harta istoric Proiecteaza harti care ilustreaza poyitia geografica a Egiptului: in lume, pe continent, nvarea prin descoperire folosind analiza izvoarelor istorice i conversaia euristic

Imparte fisa de lucru nr. 1 Egiptul un dar al Nilului, cerandu-le elevilor sa citeasca cu atentie textul i s rspund la urmtoarele cerine: .Mentionati principala ocupatie a egiptenilor; b. Precizai, pe baza textului, trei operaii agricole, n ordinea cronologic a defurrii lor. nvarea prin descoperire folosind simularea animat

Afieaz secvena animat Egiptul un dar al Nilului legenda revrsrii Nilului i cere acestora s participe virtual la muncile cmpului. Noteaz la tabl/flip-chart perioadele revrsrii.

Formarea statuluiProiecteaza momentul Unificarea regatelor, soft AeL, lectia Egiptul Antic.

Cere elevilor sa analizeze imaginea Paleta lui Narmer si sa precizeze ce semnificatie au coroanele purtate de acesta. Amintete elevilor care au primit coroane ce reprezintaCompleteaza schema lectiei la tabla subliniind c Regatul Egiptului-apare n urm cu aproximativ 5000 de ani. Prin anul 3100 .Hr., regele Narmer (Grecii l-au numit Menes), a unificat cele dou regate (Egiptul de Sus n Sud i Egiptul de Jos n Nord) stabilind capitala regatului la Thinis. I se mai atribuie i i ntemeierea oraului Memphis, la grania dintre Egiptul de Sus i Egiptul de Jos. El a devenit un monarh (conductor) cu puteri absolute numit faraon. Folosind organizatorul grafic prezint elevilor atribuiile faraonului: era conductorul politic i religios al egiptenilor, fiind cunoscut i ca Stpnul celor dou lumi sau Cel mai mare preot din fiecare templu,

deinea toate pmnturile,

crea legi,

colecta taxe,

apra Egiptul mpotriva strinilor.,

era considerat zeu pe Pmnt, lua parte la ritualuri i construia temple n onoarea zeilor.

Cere elevilor sa observe cu atentie doua harti istorice ale Egiptului Antic si sa demonstreze modificarea formei de statJocul de rol POsTAsUL8. Imparte fisa de lucru nr. 3 Egiptul Antic organizarea administrativa si sociala folosind metoda potaului primirea unei scrisori i a unor surprize din partea lui Herodot. Prin intermediul acestei scrisori printele istoriei le cere elevilor s poziioneze fiecare personaj n zona corespunztoare din piramida social. explicaia

9. Dup realizarea sarcinilor de ctre elevi profesorul le cere s precizeze care sunt termenii istorici noi din textul lui Herodot sa descopere intelesul acestora utiliznd dictionarul. n continuare le explic elevilor c Egiptul era mprit n 38 de nome (provincii) conduse de administratori locali-nomarhi. Atribuiile nomarhilor erau de a veghea la ntreinerea canalelor i de a alctui ,,situaia aurului i ogoarelor; li s-au ncredinat poliia i recrutrile pentru armat; erau controlai de un vizir, omul de ncredere al faraonului (un fel de prim-ministru); n subordinea nomarhilor se aflau primarii satelor din care era alctuit fiecare nom.

Recepteaza, devin interesati

Noteaza in caiete definitia regat = form de organizare social i politic , stat condus de un rege.

Raspund cerintelor din fisa nr. 1

Privesc cu atenie animaia Egiptul un dar al Nilului legenda revrsrii Nilului, identific ocupaiile egiptenilor i perioadele revrsrii.

Anul egiptean era mprit n trei anotimpuri, fiecare coninnd patru luni Aket: perioada de aluviuni, nivelul Nilului cretea, inundnd terenurile agricole.Peret: perioada de secet, apele ncepeau s se retrag, lsnd n urm aluviunile fertilizatoare. Dup retragerea apelor, solul fertil era nsmnat.

Shemu: perioada de recoltare, culturile ncepeau a fi recoltate. Noteaza in caiete informatiile noi.Observa si analizeaza sursele informatice, aplica informatiile descoperite, in contexte noi . Analizeaza imaginea Paleta lui Narmer si precizeaza ce semnificatie au coroanele purtate de acesta Paleta lui Narmer descoperit la HierankopolisPornind de la sursa istorica,elevii raspund cerintelor:Unde, cand si cum s-a format statul egiptean

Noteaz schema in caieteAnalizeaza sursa istorica din fisa nr. 2 si descopera atributiile faraonului.Completeaz organizatorul grafic

Elevii vor identifica expansiunea teritoriala a Egiptului, in timpul Regatului Nou sau a ImperiuluiFolosind plicurile primite de la un elev care interpreteaz rolul potaului elevii citesc scrisoarea imaginar de la Herodot i descoper organizarea administrativa si sociala a statului egiptean. Dau rspunsurile la cerintele din fia de lucru apoi poziioneaz fiecare personaj reprezentant al unei categorii sociale n spaiul corespunztor din piramida social.

Identific termenii istorici noi: nom i nomarh, recepteaz definiiile i explicaiile date de profesor i le noteaz in caiete.

Noteaza in caiete informatiile noi si pe cele afiate la videoproiector i n organizatorul grafic.

Lucrul cu izvoare istorice

Expunerea

Explicaia

Manual

Calculator

Videoproiector

Fise de lucru

Imagini

Activitate frontala individuala

Descoperirea dirijataStudiul pe text

Conversaia euristic

Harta Fise de lucru

Activitate frontalaLucrul cu izvoare istorice

Aplicatie multimedia

Studiul pe text

Descoperirea dirijata

Expunerea

Explicaia

Organizatorul graficImagini

Fise de lucru

Computer

Videoproiector

Activitate frontala individuala

FlipchartLucru cu hartaObservatia didactica

Demonstratia

Expunerea

Explicaia

Organizatorul grafic : Piramida socialaMoment AeL , Piramida socialaFlipchartActivitate frontala individuala

V.OBTINEREA PERFORMANTEI.

FIXAREA SI EVALUARE CUNOSTINTELOR.

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI.

10`O2

O3

O4

1. Solicita elevilor sa rezolve testul de evaluare: Egiptul antic.

2. La finalizarea testului analizeaza impreuna cu elevii raspunsurile.

3. Face aprecieri asupra prestatiei clasei, evaluand-o, noteaz elevii care au dat raspunsuri corecte.1. Elevii urmaresc concluziile prezentate de profesor, recepteaza.

2. Rezolva testul de evaluare.

3. Operand cu notele esentiale care definesc cele insusite gasesc raspunsurile si la expirarea timpului de rezolvare analizeaza si autoevalueaza raspunsurile impreuna cu profesorul.

Test de evaluare

Calculatorul

VideoproiectorActivitate individuala

VI.TEMA PENTRU ACASA.

Comunica elevilor tema pentru acasa.

Elevii vor avea de pregatit pentru ora urmatoare lectia: Regatul Egiptean, si de notat trei curioziti sub forma tiai cActivitate individuala

Fisa de lucru - Egiptul Antic un dar al Nilului Egiptul este pentru egipteni un pamnt dobndit i un dar al fluviuluiNu exist nici un popor pe pmnt, care s poat obine fr nici un fel de chin precum egiptenii roadele pmntului. Nu este necesar s treac plugul prin brazdele pmntului i nici s iniieze alte lucrri agricole specifice. Ei ateapt pur i simplu pn cnd fluviul crete, se revars asupra pmnturilor i apoi se retrage. Apoi fiecare i mbuntete calitatea solului lsnd cteva zile oi i porci, pentru a ngra pmntul natural; apoi ateapt linitit timpul recoltelor, culeg toate roadele i le pstreaz.(Herodot, Istorii, pg. 14)

Rspundei la urmtoarele cerine

a. Mentionati principala ocupatie a egiptenilor.

_______________________________

b. Precizai, pe baza textului, trei operaii agricole, n ordinea cronologic a defurrii lor.

__________________________

__________________________

__________________________

Fisa nr. 2 Atributiile monarhului

Atributiile cele mai nalte ale faraonului se refer la sfera religiei Intr-adevar, faraonul a fost considerat de la nceputul istoriei Egiptului ca un zeu, att in via ct i dup moarte Zeul supreme i-a dat puterea s conduc ara, l-a proclamat stpn atotputernic El lua parte la ritualuri i construia temple n onoarea zeilor. Tot pmntul Egiptului aparinea de drept regelui. Acesta druia suprafee mari templelor, membrilor familiei sale, nobililor

Faraonul era cel care crea legi si apra Egiptul mpotriva strinilor. Ovidiu Drimba, Istoria culturii si civilizaiei, vol. 1, pag. 168Pornind de la sursa istoric, completai urmatorul organizator grafic, notand n fiecare caseta cte o atribuie (indatorire, activitate, rol) a faraonului.

Fisa nr. 3 _Scrisoare de la Herodot

Dragi nvcei, Numele meu este Herodot. Sunt un istoric grec nscut n Halikarnnas, dar am cltorit mult prin lume. Am locuit o vreme in Samos, am vizitat Atena, Delphi, Sparta, Babilon i Egipt. Aflnd c astzi i voi v-ati aventurat ntr-o cltorie n Egipt m-am gndit s v spun cte ceva despre locuitorii acestui regat.In structura societii egiptene elementele de baz erau ranii si lucrtorii de rnd. Categoriile suprapuse le constituiau militarii, lucrtorii specializati, mestesugari, artisti. Pe o treapta superioara lor, ntlnim clerul (preoi), nobilii (mari proprietari de pmnt, avnd funcii administrative si o mare influen la Palat), inaltii functionari. Un inalt functionar al regatului era vizirul, care reprezenta ochii si urechile regelui. El i controla pe nomarhi, administratorii locali ai nomelor, fiind omul de ncredere al faraonului.

Cerinte:

1.Am adus cu mine cteva personaje. Cu ajutorul vostru, ele trebuie s-i gsesc locul corespunztor din piramida social.

2. Explicai , cu ajutorul textului din manual, termenul monarhCu bine! Ne revedem n Persia!

Al vostru prieten Herodot

NOM1, nome, s. f. Diviziune administrative. n vechiul Egipt erau 38 de nome.Numele si prenumele___________________________

Clasa: a V-a

Data:

TEST DE EVALUARE

Regatul Egiptean

Completati spatiile libere cu termenii istorici corespunzatori din urmatoarea lista:

Tigru, Nil, nome, Egiptul de Sus, Egiptul de Jos, Imperiul macedonean, Imperiul persan, Menes/Narmer, Tutankamon, Sargon I, nordul Africii, 3100 i.Hr., 4500 .Hr., estul Marii Mediterane,

Egiptul este situat in .. Dezvoltarea agriculturii in Egipt s-a datorat revrsrilor fluviului.............................. Egiptul era mprit n 38 de ........................... conduse de administratori locali. In anul ........... .Hr., regele ..................................., a unificat cele dou regate - ............................ n Sud i ............................. n Nord.Conductorul statului egiptean poart numele de ................ i este considerat zeu.

Nota :

Pentru fiecare termen din lista plasat corect in interiorul textului se va primi 1 punct, in total 10 puncte. Timp de lucru 5'

SOLDATI SCRIBI

faraon Marele vizir PREOTI MESTESUGARI

TARANI NOBIL

SCLAVI

Fia cu recompense pentru rspunsurile date corect

Fia cu penaliti pentru rspunsurile date greit

HARTA - EGIPTUL I NILULRevarsarea nilului perioadele agricole

LEGENDA REVARSRII NILULUI

Sirius este cea mai strlucitoare stea de pe bolta cereasc. Egiptenii credeau c aceast stea din constelaia Cinele Mare este mesagera zeiei Isis(zeita magiei i a vieii, a cstoriei, simbolul armoniei matrimoniale i fidelitii femeii fa de so ). Apariia ei la orizont marca nceputul sezonului ploios (de revrsare a Nilului), in luna iulie. Isis, spune legenda, a fost soia lui Osiris, rege al Egiptului. Fratele lui Osiris(zeul vieii de apoi, al lumii de dincolo i al morilor), Seth, ajuns pe tron, l-a omort pe Osiris i i-a aruncat trupul pe Nil. Isis a recuperat trupul soului ei, dar nu l-a putut salva de rutatea lui Seth. Acesta a tiat trupul lui Osiris n paisprezece pri i le-a aruncat pe ntinsul regatului Nefericita vduv, plngndu-i amarnic suferina cumplit, ajutat de cei apte scorpioni, dup ndelungate cutri disperate, gsete cadavrul mutilat al lui Osiris, l reconstituie, druindu-i din nou suflul vieii venice, prin btaia aripilor. Horus, fiul zeiei Isis i al zeului renscut, Osiris, a ajuns rege. Isis a ordonat s fie ridicate temple n toate locurile n care ea aflase resturi ale trupului lui Osiris! Lacrimile zeiei Isis, pentru soul disprut, sunt cele care fac s creasc apele Nilului.

HARTA EGIPTULUI ANTIC

Click on the small pictures O ZI DIN VIAA UNUI NOBIL EGIPTEAN

One bright morning in ancient Egypt, a nobleman woke up in a bed covered in fine linen sheets. ntr-o diminea strlucitoare n Egiptul antic, un nobil s-a trezit ntr-un pat acoperit n fine lenjerii. El a deschis ochii i s-a uitat n jur n dormitorul lui.

He saw the cabinet where his clothes were kept, El a vzut cufrul unde hainele lui au fost pstrate, his wife's cosmetic box, and a lamp for lighting the room in the evening. cutie de cosmetice a soiei lui, i o lamp de iluminat n sala de seara.

His thoughts were disturbed by the servant who entered the room. Gndurile sale au fost perturbate de ctre sclavul care a intrat n camer. The servant helped him to wash and shave. Sclavul l-a ajutat s se spele i s se brbereasc.

Then, the nobleman dressed in a kilt made of fine linen and sandals made of leather. Apoi, nobilul s-a mbrcat ntr-un kilt din in subire i sandale din piele.

Meanwhile, the nobleman's wife got up. ntre timp se trezete i soia acestuia.

She washed and dressed with the help of another servant. Ea s-a splat i mbrcat cu ajutorul unui alt sclav. The nobleman's wife wore a dress made of fine linen and jewellery made of glass. Soia nobilului a purtat o rochie din pnz fin i bijuterii din sticla.

HYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g" \l "ear"She applied some kohl to her eyelids and went downstairs. Ea si-a aplicat machiajul pe pleoape i s-a dus la parter.

The nobleman and his wife had a small meal of bread and fruit. Nobilul i soia lui servesc o mas mic de pine i fructe. They sat on cushions and ate from a low table. Ei s-au aezat pe perne i au mncat de pe o mas mic.

Then, the nobleman left the house for an appointment with the overseer of his lands. Apoi, nobilul a prsit casa pentru o ntlnire cu administratorul de pe pmnturile sale.

The nobleman's wife supervised the preparations for the banquet they were hosting that evening. Nevasta lui supravegheaz pregtirile pentru banchet pe care l-au organizat pentru seara. Her children were dressed and fed, then brought to her by a servant. Copiii ei au fost mbrcai i hrnii de ctre un sclav.

The overseer of the nobleman's fields told the nobleman what the harvest would be like for the yearAdministratorul domeniului nobilului i-a spus nobilul ce recolta ar fi pentru anul in curs.

He also told the nobleman how many cattle and geese had been counted in the fields the day before. El i-a spus, de asemenea, cte vite i gte au fost socotite cu o zi nainte.

The nobleman was pleased. Nobilul a fost mulumit. They shared a meal of bread, meat and beer. Au mprit o mas de pine, carne i bere.

In the early afternoon the nobleman's wife went out into the garden to escape the heat of the day. n dup amiaza zilei nevasta nobilului a ieit n grdin pentru a scpa de cldura zilei.

HYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g" \l "pool"She enjoyed the shade of the trees while she watched her children play with their toys. Ea s-a bucurat de umbra copacilor n timp ce i-a privit pe copii cum se joac cu jucriile lor.

Later in the afternoon the nobleman's wife began preparing for the evening banquet. Mai trziu, soia nobilului a nceput pregtirea pentru banchetul de seara. Her servant brushed and curled her favourite wig. Slujitorul ei i-a periat i ondulat peruca ei favorit.

HYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g" \l "ewig"She took out her most beautiful clothing and her jewellery made of gold and semi-precious stones. Ea a luat hainele cele mai frumoase i bijuterii din aur si pietre semipretioase.

The nobleman returned to the house and got ready for the banquet. Nobilul revenit acasa s-a pregtit pentru banchet. Then he and his wife began greeting their guests as they arrived. Apoi, el i soia lui au nceput primit oaspeii.

Their guests were offered cones of perfumed wax and lotus flowers by servant girls. Oaspeilor l-au fost oferite conuri parfumate, cear flori de lotus de ctre sclave EThey ate the finest meats, breads, cakes, wine, fi au mncat cele mai bune mncruri: carne, pine, prjituri, vin, smochine. They were entertained by musicians and dancing girls. Ei au fost intretinuti de muzicieni i fete care au dansat. La sfarsitul serii, au spus noapte buna pentru oaspeii lor i a mers la culcare.

Click on the small pictures O ZI DIN VIAA UNUI RAN EGIPTEAN

One bright mornntr-o diminea strlucitoare coarseHYPERLINK "http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&sl=en&u=http://www.ancientegypt.co.uk/life/story/page1.html&prev=/search%3Fq%3Dnarmer%26start%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLL_roRO345RO346%26prmd%3Dib&rurl=translate.google.ro&usg=ALkJrhjMkwlpwPIayUMLMNlmW1tIt-vi8g"

in ancient Egypt, a farmer woke up in a bed covered in a linen sheet that had been woven by hisn Egiptul antic, un ran s-a trezit ntr-un pat aspru acoperit de o pnz care a fost esut de ctre soia sa.

He opened his eyes and looked around his bedrooEl a deschis ochii i s-a uitat n jurul lui.

The farmer got out of bed and washed and shaved. Tranul s-a dat jos din pat s-a splat i s-a ras.

Then, he dressed in a kilt made of coarse linen and sandals made of reeds . Apoi, el s-a mbrcat ntr-un kilt, realizat din panza groas i s-a nclat cu o pereche de sandale din stuf .

The farmer's wife was already awake. Soia fermierului era deja treaz. She had washed and dressed in the early morning light. Ea s-a splat i mbrcat n lumina dimineii. Then she had gone into the next room to wake the children and begin her daily chores. Apoi a plecat n camera de alturi s trezeasc copiii i a nceput treburile ei de zi cu zi.

She wore a dress made of coarse linen. Purta o rochie din pnz aspr. Around her neck was an amulet of the goddess Tawaret on a piece of papyrus string. n jurul gtului avea o amuleta a zeiei Tawaret, pe o bucat de ir de papirus.

The farmer, his wife and their children sat down to a small meal of bread and fruit. ranul, soia i copiii lor se aez la o mas mic pe care erau pine i fructe. They sat on a bench and ate on reed mats. Pe jos aveau o rogojin din stuf.

Then, the farmer got up and went to work in the fields near his house. Apoi, ranul a plecat s lucreze pamntul din apropierea casei sale.

His wife lit the cooking fire and began grinding the wheat to make bread. Soia sa aprins focul pentru gtit i a nceput s macine grul pentru a face pine.

It had been a good year for the farmer and there was a large harvest. Acesta a fost un an bun pentru fermier i a existat o recolt mare.

Today he would have to take a part of his harvest to the temple to pay for the use of the temple land. Astazi el ar trebui s ia o parte din recolta lui la templu s plteasc pentru folosirea terenului templului.

He filled several baskets with his harvest, loaded them onto two donkeys and set out for the temple with his two field workers. El a umplut mai multe cosuri cu recolta lui, le-a ncrcat pe doi mgari i a pornit cu doi sclavi ctre temple.

The farmer and his workers left the baskets at the temple where they were counted and their contents were added to the storeroom. ranul i sclavii au dus courile la templu unde au fost numrate i coninutul acestora a fost adugat n magazie.

On the way back to the fields they shared a mid-day meal of bread, meat and beer. Pe drumul de intoarcere ctre loturile de pmnd pe care le muncesc n comun se opresc s ia masa de prnz i mnnc pine, carne i beau bere.

The farmer's wife spent the day grinding wheat and baking bread. Soia fermierului a petrecut ziua mcinnd gru i a copt pine. In the afternoon she walked to the river with her children to collect water. Dup amiaza ea a mers la ru cu copiii ei pntru a aduce apa.

In the evening, she prepared a small dinner of bread, meat and beer for her family. Seara, ea a pregtit o cin mic cu pine, carne i bere pentru familia ei.

As it grew dark outside, the farmer lit the small oil lamp. Lsndu-se afar ntunericul, fermierul aprinse o lamp mic cu ulei, apoi mpreun cu soia lui a dus copiii la culcare, a suflat n lamp i s-au dus i ei la culcare

faraon

FARAON