proiect didactic-educarea limbajului

5
Liceul Pedagogic ,,Vasile Lupu” Iași PROIECT DE ACTIVITATE ACTIVITATE PRACTICĂ ŞI ELEMENTE DE ACTIVITATE CASNICĂ

Upload: lidia-madalina-chicet

Post on 11-Aug-2015

268 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Acest proiect l-am facut pentru grupa mica.

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect didactic-Educarea limbajului

Liceul Pedagogic ,,Vasile Lupu” Iași

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITATE PRACTICĂŞI ELEMENTE DE

ACTIVITATE CASNICĂ

PROIECT DE ACTIVITATE

Page 2: Proiect didactic-Educarea limbajului

DATA: 14.03.2006

GRUPA : mica A

ACTIVITATEA: Activitate practică şi elemente de activitate casnică

TEMA: “Coş cu ghiocei”

FORMA DE REALIZARE: lipire

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea şi consolidarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să lipească ghioceii decupaţi în spaţiul cerut;

- să utilizeze corect tehnicile de lipire, materialele şi uneltele specifice;

- să respecte poziţia corectă a corpului faţă de măsuţă pentru o bună

coordonare oculo-motrică;

- sã execute individual tema dată;

- sã lucreze curat şi în linişte.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:

- conversaţia, explicaţia, demonstratia, exerciţiul, analiza

Mijloace de învãţãmânt:

- coş cu ghiocei, ghiocei decupaţi, lipici, pensule, fişe, burete umed,

modelul educatoarei

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- MEdC, (2000) Programa activitãţilor instructive-educative în grãdiniţa de

copii, V & Integral

- Petricică, M. , Petre, M. (1977) Metodica predării activităţilor manuale în

grădiniţa de copii, E.D.P., Bucureşti

RESURSE TEMPORALE:

- 10 -15 minute

Page 3: Proiect didactic-Educarea limbajului

SCENARIU DIDACTIC

Nr crt

Secvenţele activităţii

Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice

Evaluare

1 Moment organizatoric

Aerisirea sãlii de grupã.Aranjarea mobilierului sub formă de careuDistribuirea materialului didactic

2Captarea atenţiei

Se va realiza prin intermediul păpuşii “Primăvara” care ar fi bucuroasă să aibă mai multe coşuleţe cu ghiocei

- conversaţia- păpuşa “Primăvara”

3Comunicarea obiectivelor urmărite

Copiii vor fi informaţi cu tema activităţii şi cu modalităţile de realizare a lucrării “Coş cu ghiocei”

- explicaţia

4 Reactualizarea cunoştinţelor

Se va realiza intuirea materialului şi prezentarea modelului educatoarei

- explicaţia- ghiocei decu-paţi, fişe, pensule lipici, burete umed

5Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

Se va efectua demonstraţia şi explicaţia modului de lucru şi a materialelor folosite pentru fiecare etapă de realizare

- demonstraţia- explicaţia

6 Obţinerea performanţei

Se execută lucrarea individual, sub îndrumarea directă a educatoarei - exerciţiul

respectarea tehnicilor specifice

7Asigurarea conexiunii inverse

Copiii vor realiza lucrarea într-un mod corect şi estetic - exerciţiul corectitudinea

realizarii

8 Evaluarea performanţei

Se vor analiza lucrările şi se vor exprima aprecieri generale de către educatoare privind modalitatea de redare şi finalitatea lucrării

- analiza-coş cu ghiocei

lucrări estetice

9Asigurarea retenţiei şi a transferului

Valorificarea lucrărilor prin expunerea lor pe panoul grupei, reprezentând daruri pentru “Primăvară”

- expoziţie

Page 4: Proiect didactic-Educarea limbajului

Activitate practică: “Coş cu ghiocei” - lipire - 14.03.2006