proiect didactic ebc

Upload: descolindat

Post on 04-Mar-2016

23 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

un proiect didactic bazat pe reurse OER si WEB 2.0

TRANSCRIPT

ECONOMIA BAZAT PE CUNOATERE SCENARIU DIDACTIC

PROIECT/SCENARIU DE LECTIEScoala: Liceul Tehnologic Cristesti, IasiClasa: a VII-a B

Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnTema: Iapa lui Vod, Mihail SadoveanuTipul lectiei: de formare de priceperi si deprinderiScopul leciei: Demersul didactic proiectat vine n sprijinul dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile deja formate n decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal, perfecionarea continu a capacitii de comunicare prin valorificarea noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.Competene specifice:

1.1. identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;

2.1. nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral;

2.4. adaptarea vorbirii la parteneri i la situaia de comunicare/ situaii de comunicare diverse;

3.1. identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text;

3.5. folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea;

4.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie.Obiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

O1. s stabileasc nlnuirea temporal a evenimentelor;

O2. s sesizeze n structura textului cele dou planuri narative;

O3. s formuleze ideile corespunztoare celor dou planuri narative;

O4. s defineasc inseria;

O5. s caracterizeze sumar personaje care apar n text; O6. S emit preri proprii despre text/ personaje i s le argumenteze.

Resurse procedurale: conversaia euristic, explicaia, , munca n echip;Metode didactice: Brainstorming, conversaia ghidat/ argumentarea, metoda plriilor gnditoare, eseul de 5 minute.Resurse materiale: manualul, volume de povestiri, fie, calculatoare, resurse OER i Web 2.0, videoproiector, fie de evaluare, , conexiune la INTERNETForma de activitate: pe grupe, individual, frontalLocul de desfurare: laboratorul TICEvaluare: obs. sistematica, ev oral, test onlineAnticiparea dificultilor: conexiune slab la internet. Bibliografie:1. Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba romn. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2003;2. Iordchescu, Carmen, S dezlegm tainele textelor literare, clasa a VII-a, Editura Carminis, Pitesti, p.200-212;

3. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 19994. Sadoveanu, Mihail Hanu Ancuei, Editura Herra, Bucureti, 2002;5. cheau, Ioan, Gndire critic, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2004;

6. cheau, Ioan, Comunicarea educaional, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2004;

7. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

DESFASURAREA LECTIEI

Obiectivele operaionale (corespunztoare competenelor specifice)Etapele (evenimentele) lecieiActivitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse OER i Web 2.0 Evaluarea**

-Momentul organizatoric

1 (2)-captarea ateniei pentru lecia nou

2 (1)-reactualizarea noiunilor necesare trecerii la lecia nou

3-enunarea obiectivelor Profesorul le propune elevilor rezolvarea unui rebus online.Profesorul scrie pe tabl titlul leciei i enun obiectivele

Elevii rezolva rebusul i constat rezultatele.

Elevii vor viziona filmele din prezentarea prezzi.http://www.kubbu.com/a1/30605_iapa_lui_vodahttp://prezi.com/hpazomsmlcm2/iapa-lui-voda-mihail-sadoveanu/

O 1, O2, O3, O4, O5

4-prezentarea optim a coninutului

5-dirijarea 6-conexiunea invers (feed-back-ul) Folosind conversatia ghidata , argumentarea si brainstormingul, profesorul antreneaza elevii in investigarea textului.Elevii prezinta continutul textului.

Stabilesc naratorul, indicii de timp i de spaiu i personajele.

Identific detaliile semnificative: etapele naraiunii respect sau nu ordinea cronologic ntmplrilor prezentate;

conectorii dintre episoade au rolul de a pune n eviden continuitatea sau rupturile din cadrul naraiunii; timpurile verbale indic dinamica desfurrii aciunii.

Menioneaz modurile de expunere.

Observa procedeul folosit n povestire- inseria.

http://prezi.com/hpazomsmlcm2/iapa-lui-voda-mihail-sadoveanu/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Hanu-Ancu%C8%9Bei#Iapa_lui_Vod.C7.8E

Evaluarea oral.Observarea sistematica

O 64-prezentarea optim a coninutului

5-dirijarea nvrii 6-conexiunea invers (feed-back-ul),Profesorul mparte fiele (Anexa 1 ) i explic metoda de lucru Plriile gnditoareElevii rezolv sarcinile de lucru corespunztoare tipurilor de gndire: obiectiv, pozitiv, negativ, creativ.Liderul fiecrei grupe prezint rezultatul activitailor.Evaluare oralObservarea sistematic

7-evaluarea Profesorul aplic un scurt test online de evaluare.Elevii rezolva testul creat de profesor prin utilizarea aplicaiei Proprofs. Rezolvarea unui test online folosind aplicaia:http://www.proprofs.com/quiz-school/story.php?title=iapa-lui-voda-mihail-sadoveanu

8-fixarea Prof realizeaza fixarea cunostintelor prin prezentarea raspunsurilor corecteElevii urmaresc explicatiile prof/ noteaza

9-transferul de cunotine/ aplicarea in practic10. Tema pentru acas - Prof indica tema pt acasa:Redacteaz pe o pagin distinct o scrisoare, de 7-8 rnduri, adresat comisului Ionita, prin care s-l felicii pentru curajul de care a dat dovada la intalnirea cu Vod .

Eseul de cinci minute: se cere elevilor s aib o foaie de caiet pe care s dea rspunsurile la cele dou lucruri care li se cer:

Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de astzi.

Scrie o intrebare pe care o mai reii n legtur cu acesta.

** rubrica se completeaza cu itemi de evaluare. Fia de lucru si testul de evaluare vor fi prezentate separatAnexa 1Cu plria alb pe cap se face o analiz obiectiv a situaiilor!

Gndire obiectiv care se bazeaz pe informaii.

Prezint lucrurile aa cum sunt fr

nici o prere, interpretare critic

sau emoie.

POVESTITORUL 1. Realizeaz, n cel mult zece rnduri, o prezentare a operei

Iapa lui VodaCnd gndim cu plria albastr ncercm s oferim o privire de ansamblu asupra faptelor!

Definirea, extragerea

clar a problemei,

concluziei.

MODERATORUL

1. Care crezi c a fost intenia autorului cnd a scris aceast oper? De ce opera ,,Iapa lui Voda este o povestire in rama?

Cu plria verde pe cap nu exist limite n calea gndurilor!

Gndire creativ care se bazeaz

pe generarea de idei noi.

GNDITORUL

1. Imagineaz-i alte dou moduri n care s-ar fi putut termina aciunea in planul B.

2. Este posibil ca Ionita comisul sa fi avut de suferit din cauza sinceritatii sale?Argumenteaza.

Cu plria galben pe cap gndim pozitiv i vedem numai avantajele situaiei! Gndire pozitiv, se bazeaz pe o gndire pozitiv a evenimentelor, evideniere aavantajelor,oportunitilor i a posibilitilor

de concretizare a ideilor.

CREATORUL

1.ncercai sa comentati comportamentul personajului principal in fata voievodului.

2.De ce crezi c autorul a creat un astfel de personaj?

Cu plria neagr pe cap se face o evaluare critic a faptelor!

Gndire negativ, se bazeaz pe evidenierea greelilor, a punctelor slabe i a riscurilor

E o plrie pesimist

CRITICUL

1. Ce nu i-a plcut sau ce fapte dezaprobi ?

2. Ce expresie crezi c nu ar fi trebuit sa foloseasca personajul in relatarea sa?De ce?

Cnd gndim cu plria roie, nu trebuie s dm nicio justificare!

Gndire afectiv care se bazeaz pe emoii, sentimente, intuiie

PSIHOLOGUL

1. Imaginai-v c suntei unul dintre personajele naratiunii. Alctuii un monolog n care s prezentai faptele din punctul dvs de vedere.

2.Ce v-a plcut cel mai mult din aceast oper? De ce?