proiect didactic digestia

12
Proiect didactic Propunator: Sicora Elena- Alexandra; Clasa: a VI-a ; Aria curriculară: Matematica şi Ştiinţele naturii; Disciplina: Biologie; Unitatea de învăţare: Organizarea generala a unui mamifer. Iepurele de camp ; Titlul lecţiei: Digestia si aparatul digestiv; Scopul lecţiei: Transferul şi integrarea cunoştinţelor dobândite de către elevi referitoare la alcătuirea aparatului digestiv si a structurilor componentelor sale necesare pentru înţelegerea relaţiei structură-funcţie. Competenţele specifice: 1.2 Recunoaşterea alcătuirii generale a unui mamifer; 1.4 Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare; 1.5 Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a organismului la mediu; 4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare; Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: să definească digestia; sa explice notiunea de mamifer rozator prezentand adaptarile iepurilor la tipul de hrana; să descrie, pe baza planselor, mersul hranei in sistemul digestiv; reprezinte schematic anatomia sistemului digestiv; Tipul lecţiei: predare; Strategia didactică:;

Upload: claudiu-constantin-rusu

Post on 25-Apr-2015

324 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

PD digestia

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Digestia

Proiect didactic

Propunator: Sicora Elena- Alexandra;Clasa: a VI-a ;Aria curriculară: Matematica şi Ştiinţele naturii;Disciplina: Biologie;Unitatea de învăţare: Organizarea generala a unui mamifer. Iepurele de camp ;Titlul lecţiei: Digestia si aparatul digestiv;

Scopul lecţiei: Transferul şi integrarea cunoştinţelor dobândite de către elevi referitoare la alcătuirea aparatului digestiv si a structurilor componentelor sale necesare pentru înţelegerea relaţiei structură-funcţie.

Competenţele specifice: 1.2 Recunoaşterea alcătuirii generale a unui mamifer;1.4 Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare;1.5 Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a organismului la mediu;4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare;Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

să definească digestia; sa explice notiunea de mamifer rozator prezentand adaptarile

iepurilor la tipul de hrana; să descrie, pe baza planselor, mersul hranei in sistemul

digestiv; să reprezinte schematic anatomia sistemului digestiv;

Tipul lecţiei: predare;Strategia didactică:;

- resurse procedurale: predarea prin întrebări, observaţia, conversaţia euristică, explicaţia;

- resurse materiale: manual, computer, videoproiector, mulaje, planse;- resurse temporale: 50 minute;- locul desfăşurării lecţiei: laboratorul de biologie;- organizarea elevilor: frontală, individuală;- resurse psihopedagogice: - Curriculum Naţional- Programa Biologie gimnaziu,

- Iordache, I., 2004, Metodica predării Biologiei, Solaris, Iaşi - Joiţa E., 1998, Eficienţa instruirii, E.D.P.R.A., Bucureşti - Brandusoiu, Maria si colab. 1998, Manual Biologie clasa a VI-a, Editura Didactica si Pedagogica

Page 2: Proiect Didactic Digestia
Page 3: Proiect Didactic Digestia

Etapele lecţieiOb.

Oper.Activităţi de predare-învăţare

Metode didactice

Forme de organizare

Resurse materiale

DurataModalităţi de

evaluare

Moment organizatoric

Profesorul verifică prezenţa, asigură materialele necesare lecţiei.Elevii se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei.

Conversaţia Frontală 2’

Reactualizarea cunoştinţelor

Lecţia anterioară: Functiile de relatieProfesorul verifică volumul de informaţii acumulate anterior prin chestionare orală:-Cum se impart functiile organismului? (functii de relatie, nutritie si reproducere)-Care sunt functiile de relatie? (miscarea si sensibilitatea)-Cine asigura locomotia? (scheletul si musculatura)-Din ce este alcatuit sistemul nervos? (encefal, maduva, nervi)

ConversaţiaEuristică

FrontalăIndividuală 5’

Evaluarea capacităţii de memorare;Evaluarea capacităţii de sinteză.

Captarea atenţiei

Profesorul prezintă imagini cu hrana preferata de iepuri. Elevii spun ca iepurii prefera morcovii, sfecla rosie.Profesorul subliniaza ca unii crescatori sustin ca exista si plante care le pot face rau si care pot cauza moartea daca sunt consumate de iepuri, precum: varza, cartofii cruzi, conopida; profesorul poate aduce indemnul sa elimine aceste plante din alimentatia iepurilor pe care ii cresc copii ca animale de casa. Profesorul poate concluziona cu faptul ca este important deci sa cunoastem asemenea lucruri pentru a putea creste eficient animalutele de care ne bucuram in locuintele noastre.

ConversaţiaEuristică

Frontală Videopro-iector

4’

Page 4: Proiect Didactic Digestia

Anunţarea temei şi a obiectivelor

operaţionale

Profesorul anunţă şi notează pe tablă, titlul lecţiei, anunţă obiectivele lecţiei şi modul de lucru. “Astăzi vom vorbi despre prima funcţie de nutriţie şi anume DIGESTIA. La finalul orei, vom reuşi împreună să definim această funcţie, să localizăm organele sistemului ce o asigură, să putem explica schimbarile suferite de alimente in organele respective şi să desenăm o schema a sistemului.” Elevii notează titlul în caiete şi sunt atenţi la explicaţiile oferite.

Conversaţia Euristică

Frontală

4’

Dirijarea învăţării

O1

Profesorul încearcă, apelând la intuiţie, să definească împreună cu elevii termenul de digestie. Digestia reprezinta totalitatea transformarilor pe care le sufera hrana in organele tubului digestiv pana la trecerea substantelor nutritive in sange. Profesorul notează definiţia pe tablă, iar elevii pe caiete.

Profesorul pune întrebări şi apelând la plansele oferite ca material didactic stabileste si localizeaza impreuna cu elevii organele componente ale sisemului digestiv.In componenta sistemului digestiv intra doua feluri de organe: prin care trece hrana, care formeaza tubul digestiv si organe care ajuta la digestie prin secretiile loc, pe care le numim glande anexe. Profesorul va nota la tabla iar elevii vor nota in caiete. „Sistemul digestiv - alcătuit din: -

Conversaţia

Observaţia

Conversaţia euristică

Conversaţia

FrontalăIndividuală

MulajeVideoproiector

25’

Page 5: Proiect Didactic Digestia

O3

O2

tub digestiv (toate organele prin care hrana trece de la patrunderea in organism si pana la eliminarea resturilor). - glande anexe (glande salivare, ficat, pancreas).”

- Cum anume patrunde hrana in organismul animalului? Ce organe participa si prin ce procese asigura patrunderea si maruntirea hranei? Elevii vor răspunde: Hrana patrunde in organism prin cavitatea bucala, cu ajutorul limbii, este maruntita cu ajutorul dintilor si apoi impinsa spre faringe. Profesorul va demonstra cu ajutorul plansei cele expuse. Apoi va nota pe tabla iar elevii vor nota in caiete. „Tubul digestiv: - cavitatea bucala – asigura maruntirea hranei; curpinde dinti, limba, glande salivare;”

La acest nivel putem observa acele adaptari despre care vorbeam la inceput. Dintii acestui animal sunt putin mai ciudati. Dupa cum bine stim, iepurii mananca plante, radacini, fructe, ii numim ierbivori. Nu trebuie sa retineti. Ati vazut ca ei au in fata doi dinti lungi pe care ii nuimi incisivi sau taietori, ei cresc continuu si sunt foarte duri. De asemenea daca v-ati uitat vreodata ati vazut ca ei mai au si o portiune in care nu au dinti, aceea se numeste bara, iar acolo, la

Demonstratia cu ajutorul plansei

Explicatia

Page 6: Proiect Didactic Digestia

O3

noi si la animalele carnivore precum pisica sau cainele se gasesc coltii sau caninii. Ei mai au si masele cu care maruntesc hrana. Datorita acestor particularitati, numim iepurii mamifere rozatoare.

La nivelul faringelui, care veti invata data viioare ca este calea comuna dintre sistemul digestiv si cel respirator, exista ca un fel de capacel intre el si esofag, urmatorul segment pe calea digestiva, care ajuta ca hrana sa nu patrunda in trahee. Si noi avem un capacel asemanator, daca nu l-am avea nu am putea sa respiram atunci cand mancam. Dar cand mancam acest capacel se inchide si respiram pe nas. Profesorul va demonstra cu ajutorul plansei cele expuse. Apoi va nota la tabla iar elevii vor nota in caiete. „- faringe: cale comuna cu sistemul respirator - esofag;”

Mai departe hrana patrunde in esofag si apoi in stomac. Aici are loc digestia partiala a zaharurilor, proteinelor si lipidelor, cu ajutorul sucului gastric secretat de acesta. Veti invata voi mai multe la anul la chimie despre aceste substante, ele sunt foarte importante pentru corpul nostru. Profesorul va demonstra cu ajutorul plansei cele expuse.

Demonstratia cu ajutorul plansei

Explicatia

Page 7: Proiect Didactic Digestia

O4

Apoi va nota la tabla iar elevii vor nota in caiete: „ - stomac: are loc digestia; secreta sucul gastric;”

Din stomac hrana este trimisa mai departe in intestinul subtire unde se amesteca cu sucul intestinal, bila secretata de ficat si sucul pancreatic care ajuta toate la transformarea hranei in substante foarte simple care sunt transportate in sange. Profesorul va demonstra cu ajutorul plansei cele expuse. Apoi va nota la tabla iar elevii vor nota in caiete: „- intestin subtire: *secreta sucul intestinal; *primeste sucul pancreatic (pancreas) si bila (ficat);”

Resturile ajung in intestinul gros care are o portiune numita cecum, mai lunga unde, veti invata mai tarziu ce se intampla, foarte interesant, veti vedea ca in functie de tipul de hrana acest segment este mai lung sau mai scurt. Din intestinul gros resturile sunt eliminate la exterior prin anus.Profesorul va demonstra cu ajutorul plansei cele expuse. Apoi va nota la tabla iar elevii vor nota in caiete: ”- intestin gros: cu cecum; - anus: eliminarea resturilor la exterior.”

Profesorul deseneaza pe tabla o schema a

Demonstratia cu ajutorul plansei

Explicatia

Demonstratia cu ajutorul plansei

Demonstratia

Page 8: Proiect Didactic Digestia

sistemului digestiv. Elevii noteaza in caiete. cu ajutorul desenului schematic

Feed-back

Profesorul poate apela la schema sistemului cu scopul de a recapitula informatiile cheie ale lectiei. - Cum s-a numit lectia? - Cu ce se hraneste iepurele?- Din ce este format sistemul digestiv ?

Conversaţia Euristică Observatie

Frontala Individuala

Mulaje

5’

Autoevaluare

Chestionare orala

Tema pentru acasa

Profesorul lasa tema pentru acasa. Schema sistemului digestiv. In timp ce elevii noteaza tema pe caiete, profesorul ofera explicatii suplimentare cu privire la rezolvarea corecta a cerintelor.

Individuala Coli A4

3’

Digestia si sistemul digestiv

Digestia – totalitatea transformarilor pe care le sufera hrana in organele tubului digestiv pana la trecerea substantelor nutritive in sange.

Page 9: Proiect Didactic Digestia

Sistemul digestiv - alcătuit din: - tub digestiv (toate organele prin care hrana trece de la patrunderea in organism si pana la eliminarea resturilor). - glande anexe (glande salivare, ficat, pancreas).Tubul digestiv: - cavitatea bucala – asigura maruntirea hranei; curpinde dinti, limba, glande salivare; - faringe: cale comuna cu sistemul respirator;

- esofag; - stomac: are loc digestia; secreta sucul gastric; - intestin subtire: *secreta sucul intestinal;

*primeste sucul pancreatic (pancreas) si bila (ficat); - intestin gros: cu cecum; - anus: eliminarea resturilor la exterior.

Glandele anexe: - glandele salivare: asigura umezirea hranei; - ficatul: secreta bila; - pancreasul: secreta sucul pancreatic.

cu rol in digestie