proiect didactic-descrierea munteanu anca

7
8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 1/7 PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR : MUNTEANU ANCA DATA : 20.02.2014 OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ COALA: COLEGIUL ,,ALEXANDRU IOAN CUZA,, GALA I Ș Ț CLASA: a –VIII –a B TITLUL LECIEI : D!"#$%!$!a &%'!$a$( TIPUL LECIEI : $!a#')a&%*a$! % #+"+&%-a$! a #)+ '% !&+$ ș ș ț DURATA 0 MIN OBIECTIVE DE RE/ERINĂ : 2.1 – să realizeze înlănţuirea clară şi corectă a ideilor;  4.3 – să înlănţuie corect frazele în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de unctuaţie. OBIECTIVE OPERAIONALE :  !a sfârşitul orei ele"ii "or fi caa#ili $ a) cognitive:  O1: să utilizeze corect şi adecvat formele exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare;  %2$ să definească descrierea comletând saţiile unctate; %3$ să identifice, în texte date, elementele caracteristice descrierii literare;  %4$ să recizeze care sunt elementele descrise & o#iectul descris';  %($ să redacteze descrieri literare ornind de la o anumită temă & comuneri descriti"e care resuun i iil i id i ăă i l i #i i * ă î d i ' ț

Upload: butunoi-maria

Post on 08-Jul-2018

216 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 1/7

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR : MUNTEANU ANCADATA : 20.02.2014

OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂCOALA: COLEGIUL ,,ALEXANDRU IOAN CUZA,, GALA IȘ Ț

CLASA: a –VIII –a BTITLUL LECIEI : D!"#$%!$!a &%'!$a$(TIPUL LECIEI : $!a#')a&%*a$! % #+"+&%-a$! a #)+ '% !&+$ș ș țDURATA 0 MIN

OBIECTIVE DE RE/ERINĂ :

2.1 – să realizeze înlănţuirea clară şi corectă a ideilor;  4.3 – să înlănţuie corect frazele în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de unctuaţie.

OBIECTIVE OPERAIONALE : !a sfârşitul orei ele"ii "or fi caa#ili $

a) cognitive: O1: să utilizeze corect şi adecvat formele exprimării orale şi scrise în diverse situaţii

de comunicare;

 %2$ să definească descrierea comletând saţiile unctate;%3$ să identifice, în texte date, elementele caracteristice descrierii literare;

  %4$ să recizeze care sunt elementele descrise & o#iectul descris'; %($ să redacteze descrieri literare ornind de la o anumită temă & comuneri descriti"e care resuun

i iil i id i ă ă i l i #i i * ă î d i 'ț

Page 2: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 2/7

i iil i id i ă ă i l i #i i * ă î d i 'ț

6nexa 18/69:6!68/6 :<%=9<>/!%8) 1./9%6 /?@!%/ A9/!68/

  /B

</B :</B

 

68/B :B

/le"ii sunt numiţi de către rofesor rin indicarea unui număr de la 1)3+. @rima între#are o "oi une eu , iar maiaoi cei indicaţi "or răsunde între#ărilor use de colegii lor din moduri de exunere, figuri de stil, oere studiate.

A!a 2

1. C+&!';- "a6%%&! )#'a'! 5!6% +76%! -!8%%6%a -!"#$%!$%%.

 Descrierea este un ............................................................... folosit în operele literare pentru a înfăţişa trăsături

i i l (P â l D T d fi i l l)

Page 3: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 3/7

A!a >

89/8:!/6<6!C

 6./A8/8/ !9/868C)$%&'T'*+-

1.are estescoultextuluidescriti"B

a.9ransmite informaţii clare, recise, e un ton neutru #.omunică imresii,sentimente , rin imlicareemoţională, e un tonfamiliar.

2. um serealizeazădescriereaB

.a. rezenţa figurilor de stil

 #. lisa figurilor de stil.a. a#senţa imaginilor artistice

 #. rezenţa imaginilor

artistice.a.redomină su#stanti"e,ad*ecti"e, "er#e mai uţine

 #."er#e la ersoana a )a

3. ine faced i B

a. / făcută din ersecti"a

* l i i

Page 4: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 4/7

  /ADC :868/6 69-9C Ș Ț

S!#5! !&! a#'%5%'( %%ț țD)$a'a

M!'+-!=8+$! -! +$3a%*a$!

A#'%5%'a'!a $+)('+a$!% A#'%5%'a'!a !&!5%&+$

1. M+!' +$3a%*a'+$%#  2 %

) -erifică rezen a ele"ilor;ț

) %rganizarea clasei– sta#ilireaordinii şi asigurarea climatuluinecesar #unei desfăşurări a lecţiei

) omunică e"entualele ro#leme i cola#oreazăș

la sta#ilirea măsurilor cese imun entru

ameliorarea situa iilorțnegati"e;

) frontal;) dialog;

2. R!a#')a&%*a$!a#)+ '% !&+$ a'!$%+a$!ș ț

  10 %

)controlul caietului de teme &cuo#ser"aţii şi arecieri duă caz ')"erificarea modului in care ele"ii au alcătuittema dată ora trecută;

) /le"ii î i "erifică temaș

corectând e"entualeleerori;

) frontal) con"ersa iaț

3. Captarea atenției4 %

@roun ca metodă exlozia stelară.ndicând numere de la 1)3+ ele"ii îşi "or  une unii altora între#ări din modurile deexunere studiate, figuri de stil şi oerele

în care sunt rezente modurile deexunere  recizate. anexa1@rin intermediul metodei ştiu uţinE"reau mai mult "oi a*unge la titlullecţiei.

) /le"ii îşi un unii altoraîntre#ări şi de asemenearăsund acestora.

) indi"idual) con"ersa ia;ț

Page 5: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 5/7

4. A) a$!a ")7%!#')&)%ț

+) % a +7%!#'%5!&+$ș

+!$a %+a&! ?!) a'!ț ț

a% ")"@2 %

) @rofesorul anun ă titlul lec ieiț ț

,,escrierea literară,,.) @rofesorul scrie titlul lec iei eț

ta#lă;) Aunt anun ate o#iecti"eleț

oera ionaleFț

) /le"ii notează titlullec iei în caiete;ț

) /le"ii ascultă;

) Drontal;) on"ersa iaț

  . D%$%a$!a 5( ($%%ț

20 %

 @rofesorul roune ele"ilor alcătuireaunei comuneri de 1)1( rânduri, în caresă rezinţe un eisa* din natură sau unanotim, folosind trei ersonificări, atrueitete, o enumeraţie şi o comaraţie. 1(min.uă scurgerea timului alocatcomunerii ele"ii citesc comunerileș

 se corectează e"entualele gre eli deș

toică i unctua ie se o#ser"ă utilizareaș ț

elementelor descrierii literare în textș @rofesorul îmarte ele"ilor fişa de lucru.anexa 21.omletând saţiile unctate "eţio#ţine definiţia descrierii, iar laurmătoarele exerciţii diferite tiuri dedescrieri$ literare i nonliterare.ș

) /le"ii scriu în caietecomunerea

) /le"ii comletează efişă saţiile unctate

)frontal;

)indi"idual ;

Page 6: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 6/7

 escrierile literare în rozăE"ersuri otfi de tiul$

) eisa*e &ta#lou') cGiuri de oameni

&ortret') fiinţe necu"ântătoare) anotim, fenomene ale

naturii) stări sufleteşti

. A"%3)$a$!a 8!!-97a#9)&)%> %

) are loc e arcursul conduceriiîn"ăţarii, întărirea facându)setretat.

) duă realizarea fiecărei sarcini,

 rofesorul "a face arecieri înlegătură cu calitatea şi ni"elulacti"ităţii.

) frontal;) con"ersa ia;ț

<. E5a&)a$! 8+$a'%5(?8% ! -! !5a&)a$!@ș

  %.

) ele"ii răsund la între#ările din anexa3. ) /le"ii rezol"ă testul iș

se corectează reciroc) frontal;

) indi"idual;

Page 7: PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

8/19/2019 PROIECT DIDACTIC-Descrierea Munteanu Anca

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-descrierea-munteanu-anca 7/7

. A"%3)$a$!a $!'! %!%ț

% a '$a"8!$)&)%ș

> %) se dă ele"ilor, ca acti"itate

indeendentă să răsunda laîntre#ările de la g. 115 din manual.

) /le"ii rezol"ă exerci iileț

 ) frontal;

) indi"idual;

. A) a$!a '!!ț

!'$) +$a)$('+a$!

  1 %

) rofesorul anun ă tema entru dataț

"iitoare$ alcătui i o comunereț

&max 3 rânduri'li#eră în care sădescrie i o întamlare fericită dinț

"ia a "oastră.ț

) /le"ii notează tema