proiect didactic clr

15
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Jud. Iasi ÎNVĂTĂTOR: Parasca Domnica DATA: 26 martie 2015 CLASA: I B ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: E primăvară! - Împărăția literelor SUBIECTUL: Comunicare orală/citire/scriere – Sunetul „f” și literele f/F TIPUL LECTIEI: predare-învatare SCOPUL LECTIEI: Formarea deprinderilor de citire și scriere corectă și conștientă a literelor „f” mic și „F” mare. OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1 – să pronunțe corect sunetul „f”; O 2 să recunoască sunetul „f” și poziția acestuia în cuvintele date,

Upload: domnica-parasca-polonic

Post on 06-Nov-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVTMNT: coala Gimnazial Ion Creang, Jud. IasiNVTTOR: Parasca DomnicaDATA: 26 martie 2015CLASA: I BARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Comunicare n limba romnUNITATEA TEMATIC: E primvar! - mpria literelorSUBIECTUL: Comunicare oral/citire/scriere Sunetul f i literele f/FTIPUL LECTIEI: predare-nvatareSCOPUL LECTIEI: Formarea deprinderilor de citire i scriere corect i contient a literelor f mic i F mare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:O 1 s pronune corect sunetul f;O 2 s recunoasc sunetul f i poziia acestuia n cuvintele date, alctuind propoziii cucuvinte care conin sunetul f; O 3 s recunoasc literele f/F n cuvinte date;O 4 s citeasc n ritm propriu, corect i contient cuvintele i propoziiile, respectnd semnele de punctuaie;O 5 s scrie literele f/F de mn corect, lizibil i cuvinte care conin literele noi nvate;O 6 s identifice cuvintele cu neles opus, identificnd numrul de silabe ale cuvntului dat;O 7 s ordoneze cuvintele date pentru a forma propoziii logice.

STRATEGII DIDACTICE:a) resurse procedurale: conversaia, observaia, explicaia, exerciiul, probematizarea, jocul didactic;b) resurse materiale: stegulee, abecedar digital, scrisoare, furnici, fluturi, recompensec) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;RESURSE UMANE: 19 elevi RESURSE DE TIMP: 40 minute+10 minute activitti n completareRESURSE INFORMAIONALE: 1) M.E.N Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn clasa I, Bucureti, 2013.2) A. Hobjil Elemente de didactic a limbii i literaturii romne, Editura Junimea, Iai, 2006;3) M. Norel - Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmntul primar, Editura Art, Bucureti, 2010;4) Victoria Prial, Dumitru D. Prial, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora Tanas Activitti n completarea programului din ciclul primar, Editura Euristica, Iasi, 2013;

Desfurarea activitiiNr.CrtSECVENELE LECIEI

OBOPTIMPCONINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MetodeMaterialdidacticForme de organizare

1.Moment organizatoric

7 min.

Introducerea n activitate i crearea dispoziiei de nvare Asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei. ntlnirea de dimineat:Dimineata a sositToti copiii au venit,A-nceput o nou ziBun dimineata, copii!Haideti sa ne adunmUn cerc s formmInvitata salutm:Bun dimineata!Un gand bun s i urm:Bine ati venit!Salutul:Ne salutm ntre noi de la stnga spre dreapta rostind numele colegului din dreapta, acesta rspunde si salut mai departe.Prezenta:Dup ce ne-am adunatSi frumos ne-am salutatColegii ne-am ntlnitOare cine n-a venit? Se numr fetele si bieii. Calendarul naturii:Stabilim calendarul naturii:Suntem n anul ... (2015)Astzi este ... (joi) Ce dat? (26) Ce lun? (martie)n ce anotimp suntem? (primvara)Care sunt lunile anotimpului de primvar? (martie, aprilie, mai) Ce se ntmpl cu natura primvara? (revine la viat, nmuguresc copacii, ncolete iarba, cresc florile) Care sunt florile de primvar?(ghiocelul, laleaua, zambila, lcrmioara, etc.)mprtsirea cu ceilalti:Cum v simii astzi? i srbtorete cineva ziua de natere astzi? (Smaranda)Activitatea de grup:Cntec: n fiecare diminean fiecare diminea S-avem gndul bun pe faCtre soare s privim Iubire s druim.De gnd ru s ne ferim,s-adunm doar bucurieSi n lume s o rspndimi-atunci oriice copil n fiecare dimineaAre gndul bun pe fa.Noutatea zilei:Este c avem musafiri astzi. Se va anuna i programul zilei:Astzi dragii mei copii,Ne jucm, nvtmCu Zna Primvara prieteni suntemInstructaj

Conversatia

Act.Frontal

n cerc

2.Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

O4

5 minSe proiecteaz pe ecran un text, se face citirea textului n lan, apoi n ntregime de doi-trei elevi.

ConversatiaExercitiul

Text

Act.frontal

Capacitatea de a citi n ritm propriu corect i contient un text la prima vedere.

3.Captarea ateniei

3min.