proiect didactic ciuperci

14
Şcoala Nr.198 Data: 25.02.2008 Disciplina:BIOLOGIE Durata: 50’ Clasa: a V-a Profesor: Alexe Isabelle Nr. elevi: 25 TITLUL LECŢIEI: CIUPERCILE A. NECESITATEA STUDIERII TEMEI Ciupercile reprezintă o categorie de organisme cu importanţă în alimentaţie, medicină. Cunoaşterea ciupercilor comestibile este importantă pentru a evita intoxicaţiile. B. STRUCTURA ORGANIZATORICĂ A CONŢINUTULUI 1 CIUPERCILE

Upload: isabelle-alexe

Post on 13-Aug-2015

382 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Este un proiect didactic modern

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic ciuperci

Şcoala Nr.198 Data: 25.02.2008Disciplina:BIOLOGIE Durata: 50’

Clasa: a V-aProfesor: Alexe Isabelle Nr. elevi: 25

TITLUL LECŢIEI: CIUPERCILE

A. NECESITATEA STUDIERII TEMEI

Ciupercile reprezintă o categorie de organisme cu importanţă în alimentaţie, medicină. Cunoaşterea ciupercilor comestibile este importantă pentru a evita intoxicaţiile.

B. STRUCTURA ORGANIZATORICĂ A CONŢINUTULUI

1

Caracteristici

DrojdiiMucegaiuri

Ciuperci cu pălărie

CIUPERCILE

Ciuperci parazite

Page 2: proiect didactic ciuperci

C. CONTEXT ANTERIOR

Experienţa anterioară de

învăţare a elevilor

CUVINTE CHEIEResursematerialeLimba

românaLimba

englezăLimba

francezăElevii deţin cunoştinţe de :clasificare a vieţuitoarelor în cele 5 regnuri, hrănire heterotrofă saprofită şi parazită.

ciupercă mushroom champignonMaterial biologic

natural,microscop,

laptop, videoproiector,

material multimedia

drojdie yeast levuremucegai mould moisissure

D. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Nr. ob.

Capacitatea care se urmăreşte a se

dezvolta la elevi prin învăţare

Comportamentul prin care elevii dovedesc formarea capacităţii

Condiţii de probare

Criterii de

reuşită

O1-să identifice caracteristicile ciupercilor

-identifică caracteristicile ciupercilor

Material biologic natural

(ciuperci)Fişa de

evaluare

100%

O2-să explice procesul de fermentaţie

-explică fermentaţia,completează fişa de evaluare

Fişa de evaluare

90%

O3

-să precizeze mediul de viaţă pentru mucegaiului alb

-precizează localizarea mucegaiului alb,completează fişa de evaluare

Fişa de evaluare

90%

O4-să deseneze alcătuirea la ciupercile cu pălărie

-desenează alcătuirea la ciuperca cu pălărie şi completează fişa de evaluare

Fişa de evaluare

100%

O5-să precizeze importanţa ciupercilor

-precizează importanţa ciupercilor şi completează fişa de evaluare

Fişa de evaluare

100%

2

Page 3: proiect didactic ciuperci

E. PROBA DE EVALUARE

Nr. ob.

Capacitatea care se dezvoltă la elevi prin învăţareTimp(min)

Punctaj

Max Min

O1

Item cu raspuns scurt (prin încercuire)1. Ciupercile se caracterizează prin :a. sunt organisme unicelulare procarioteb. prezintă clorofilăc. sunt organisme eucariote unicelulare sau pluricelulared. în cazul ciupercilor corpul lor se numeşte miceliu

1’ 1 0,5

O2

Item de tip propoziţie lacunară 2. Completează spaţiile libere:Drojdia de bere este o ciupercă ................................ care se hrăneşte cu substanţe dulci pe care le descompune în.......................................şi...........................................,procesul se numeşte....................................................

52 1

O3

Item de tip descoperă greşelile3.Descoperă greşelile şi subliniază- le: Mucegaiul alb este o ciupercă pluricelulară care trăieşte parazită pe alimente, îmbrăcăminte, încălţăminte, producând substanţe din care se extrage penicilina.

5’ 3 2

O4

Item de tip desen lacunar4. Completează desenul:

2’ 1.5 1.5

O5Item de tip formulare de enunţuri

5. Precizaţi importanţa ciupercilor (3 enunţuri). 2’ 1.5 1

Total 15’ 9p+1p

6p+4p

3

Page 4: proiect didactic ciuperci

F. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

TimpulEtape de instruire Arii de

conţinutMetode de instruire

Mijloace de învaţare

Forme de organizare

Profesor Elevi Profesor Elevi

I. SECVENŢA INTRODUCTIVĂ

1’

Moment organizatoric

conversaţia frontal colectiv- stabileşte ordinea, notează absenţii

ascultă şi notează

II. INFORMAREA ELEVILOR CU TEMA ŞI OBIECTIVELE PROPUSE

4’

Reactualizarea cunoştinţelor şi legătura cu noua lecţie

răspund la întrebări

A1 conversaţia frontalăcolectivă

1’Anunţarea temei şi motivarea ei

notează în caiete

A1 conversaţie frontal colectiv

5’ Dirijarea învăţăriiStabilirea caracteristicilor ciupercilor şi a modului de hrănire,profesorulîi pune în situaţia problemă de a explica modul de hrănire a ciupercilor în lipsa clorofilei.

răspund la întrebări

Amintindu-si de nutritia bacteriilor.

elevii explică apoi în ce constă

nutriţia heterotrofă,

A1 problematizarea

comparaţia

conversaţie euristică

frontal colectiv

4

Page 5: proiect didactic ciuperci

saprofită şi parazită

notează în caiete

5’

Drojdia de bere-mediul de viaţă,procesul de fermentaţie,importanţaFeed-backProf. solicită răspuns la întrebări privind importanţa drojdiei de bere

notează şi răspund la întrebări

A2conversaţiaexplicaţia

material multimedia frontal

colectiv

Mucegaiul alb-mediu de viaţă, alcătuire,înmulţire,măsuri de prevenire a apariţiei mucegaiului albFeed-backProf. solicită răspuns la mijloace de prevenire a apariţiei mucegaiului alb.

notează în caiete,răspund la întrebări

A3conversaţieexplicaţie,

material multimedia,preparatmicroscopic

frontalpe grupe

5’

Mucegaiul verde –albăstrui -mediu de viaţă, alcătuire,înmulţire,importanţa

notează în caiete,răspund la întrebări

A3

conversaţieexplicaţie,observarea la microscop,demonstraţie

material multimedia,preparatmicroscopic proaspăt

frontalcolectiv

5’ Ciuperci cu pălărie-mediu de viaţă,alcătuire, înmulţire, ciuperci comestibile şi necomestibile

notează în caiete,răspund la întrebări,desenează alcătuirea la ciuperca cu

A4 conversaţieexplicaţie,

material multimedia,material biologic natural

frontal individual

5

Page 6: proiect didactic ciuperci

pălărieCiuperci parazite-exemple,mediu de viaţă,prevenire

A5conversaţieexplicaţie,

material multimedia

III. SECVENŢA FINALĂ

15’ Evaluarea finalăCompletează fişa de evaluare

conversaţiafişe de

evaluarefrontal individual

Aprecieri şi anunţarea temei pentru acasă-o colecţie de poze cu ciuperci comestibile şi necomestibile

6

Page 7: proiect didactic ciuperci

Numele şi prenumele:

Fişă de evaluare

1. Încercuiţi răspunsurile corecte:

a. ciupercile sunt organisme unicelulare procariote

b. celulele ciupercilor conţin clorofilă

c. ciupercile sunt organisme eucariote unicelulare sau pluricelulare

d. corpul ciupercilor se numeşte miceliu

2. Completează spaţiile libere:

Drojdia de bere este o ciupercă ................................ care se hrăneşte cu substanţe dulci pe

care le descompune în .............................. şi ........................... .

Acest proces se numeşte ....................................................

3.Descoperă greşelile şi subliniază- le:

Mucegaiul alb este o ciupercă pluricelulară care trăieşte parazită pe alimente,

îmbrăcăminte, încălţăminte, producând substanţe din care se extrage penicilina.

4. Completează desenul:

5. Precizaţi importanţa ciupercilor (3 enunţuri).

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

7

Page 8: proiect didactic ciuperci

Răspunsuri:1. c, d.2. saprofită, alcool, dioxid de carbon, fermentaţie3. pluricelulară, parazită, penicilină4. pălărie, lamele, miceliu5. La fabricarea produselor de panificaţie, băuturilor alcoolice, brânzeturilor cu mucegai , la fabricarea penicilinei

8

Page 9: proiect didactic ciuperci

BIBLIOGRAFIE

1. Ciobanu Mariana Didactica Biologiei, vol I şi II, Ed. Atelier Didactic, 2006

2. Cerghit Ioan Sisteme de instruire alternative si complementare -

structuri, stiluri si strategii, Editura Aramis 2002

3. Mohanu A. Manual Biologie clasa a V-a, Ed. ALL

4. Petty Geoff Profesorul azi - Metode moderne de predare, Editura

Atelier didactic 2007

9