proiect didactic ce a ascuns ursuletul

5
PROIECT DIDACTIC Propunător: Angheluţă Ana-Maria; Tema de studiu: “Cine sunt/suntem?”; Subtema proiectului: ”În lumea fermecată” Tema activităţii: „Ce a ascuns ursuleţul?” Domenii experienţiale: DŞ; Mijloace de realizare: „Ce a ascuns ursuleţul?”joc didactic; Scopul activităţii: perceperea şi denumirea unor grupuri de obiecte din sala de grupă, ghicirea grupului ascuns; formarea deprinderilor de a acţiona cu grupurile de obiecte; dezvoltarea atenţiei, însuşirea limbajului matematic; dezvoltarea gândirii şi a memoriei; Obiective opreraţionale: Cognitive şi de limbaj: Să recunoască şi să denumească grupurile de obiecte ascunse de ursuleţ; Psiho-motorii: Să păstreze poziţia corectă a corpului pe scăunele pe parcursul activităţii; Să ascundă jucăriile în sala de clasă; Să se grupeze copiii cu jucării de acelaşi fel. Socio-afective: să-şi manifeste un interes viu pentru lecţie; să se implice afectiv în activitate. 1

Upload: cristea-tina

Post on 24-Nov-2015

76 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICPropuntor: Anghelu Ana-Maria;Tema de studiu: Cine sunt/suntem?;Subtema proiectului: n lumea fermecatTema activitii: Ce a ascuns ursuleul?Domenii experieniale: D;Mijloace de realizare: Ce a ascuns ursuleul?joc didactic;

Scopul activitii: perceperea i denumirea unor grupuri de obiecte din sala de grup, ghicirea grupului ascuns; formarea deprinderilor de a aciona cu grupurile de obiecte; dezvoltarea ateniei, nsuirea limbajului matematic; dezvoltarea gndirii i a memoriei;Obiective opreraionale:Cognitive i de limbaj:

S recunoasc i s denumeasc grupurile de obiecte ascunse de ursule;

Psiho-motorii:

S pstreze poziia corect a corpului pe scunele pe parcursul activitii;

S ascund jucriile n sala de clas;

S se grupeze copiii cu jucrii de acelai fel.

Socio-afective: s-i manifeste un interes viu pentru lecie;

s se implice afectiv n activitate.

Strategii didactice:Metode i procedee: explicaia, demonstraia, conversaia, exerciiul;

Material didactic folosit: un ursule mare, 5-6 grupuri de jucrii(trei mingi, trei ppui, doi ursulei, patru pitici, patru iepurai). Voi avea n vedere s am pregtite attea jucrii ci copii vor fi prezeni n sala de grup, pentru a le pute folosi la ncheierea jocului ;Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Locul de desfurare: sala de grup;

Resurse bibliografice:

1. Duu, Vasilica; erban, Georgeta; Clin, Marcela; Popa, Valeria; Soare, Daniela; Pletea, Georgeta; Drghici, Maria; Constantin, Niculina, 2011, Aplicarea noului curriculum pentru educaie timpurie o provocare?, Ed. Diana, Piteti; 2. MECI-UMPIP, 2008, Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani;Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace didacti-ceForme de organi-zare

Momentul organizatoric

Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:

aerisirea slii de grup;

amenajarea slii de grup; aezarea scunelelor sub forma unui semicerc; aranjarea grupurilor de jucrii dup felul lor pe mas;

introducerea copiilor n sala de grup.Conversaia

Captarea ateniei

Educatoarea le prezint copiilor pe ursule, care se afl pe un scunel. Jucriile se afl pe mas n faa copiilor, aezate n sistem liniar, cu spaii ntre ele. Educatoarea adreaz urmtoarele ntrebri:

Cine a venit la noi? R: La noi a venit ursuleul. Stii de ce a venit ursuleul? R: A venit s se joace cu noi.

Ce a adus cu el? R: Jucrii.

Cum se numesc aceste jucrii?R: Rae, pitici etc.

Ce formeaz jucriile de acelai fel? R: Grupuri de jucrii. Educatoarea precizeaz c mingile formeaz o grup de mingi, inconjurndu-le cu ambele mni.

Dar aceste jucrii ce grup formeaz?(o grup de iepurai).

Aa se va proceda cu toate grupurile de jucrii, insistndu-se asupra noiuni de grup. conversaiaursuleul, jucrii

frontal

Anunarea temei

Ursuleul a venit s se joace cu voi i cu jucriile din faa voastr jocul numit Ce a ascuns ursuleul?

Explicaiaconversaia frontalobservaia

Dirijarea nvrii i obinerea per- formanelor

Explicarea i demonstrarea joculuiLa semnalul educatoarei copiii vor nchide ochii. n acest timp ursuleul (educatoarea) ascunde o grup de jucrii de pe mas. La urmtorul semnal, copiii deschid ochii, privesc cu atenie i, la ntrebarea : Ce a ascuns ursuleul?, un copil denumete grupa de jucrii ascunsa (ursuleul a ascuns grupa piticilor, de exemplu). Pentru confirmarea rspunsului, grupa de jucrii va fi cutat i prezentat copiilor. Se va executa jocul de prop apoi se va trece la executarea jocului propriu-zis.Explicaiaconversaia

jucriifrontal indivi-dualConversaia

Asigurarea feed-back-uluiComplicarea joculuiVa fi numit cte un copil, de ctre ursule, s ascund o grup de jucrii. Ceilali copii vor nchide ochii i-i vor deschide la semnal.E: Ce grup de jucrii lipsete?

R: Lipsete grupa rutelor.

Copilul care d rspunsul corect caut grupa de jucrii i verbalizeaz aciunea ( Eu am gsit grupa rutelor).ConversaiaExplicaia,Demonstra-iaJucrii

frontal

Conversaia

Incheierea activitiiFiecare copil ca primi cte o jucrie din cele folosite la desfurarea jocului. Vor fi numii atia copii cte feluri de jucrii s-au folosit n joc i vor ocupa loc n faa semicercului cu jucria n mn. Ceilali copii se vor aeza n aa fel nct s se grupeze rae la rae, pitici la pitici etc. toate micrile se efectueaza la semnalul educatoarei. conversaiaFrontal,Pe grupeobservaia

24