proiect didactic animale salbatice si domestice
DESCRIPTION
Categoria de activitate: activitate interdisciplinaraTipul activitatii: evaluare proiect tematic Grupa: mareTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICPROPUNATOR: Vlangar Raluca GeorgianaEDUCATOARE: Flenches Adriana
DATA:
GRUPA: mare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate interdisciplinar
TEMA ACTIVITATII: Animale slbatice i domestice
TIPUL ACTIVITATII: evaluare proiect tematicObiective cadru: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor; stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;
Utilizarea unui limbaj adecvat n prezentarea unor fenomene din mediul nconjurtor;
Dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;
Dezvoltarea capacitii de a nelege i transmite intenii, gnduri, semnificaii mijlocite de limbajul scris;
Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele i cifrele.
Obiective de referin:
S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare (animale, psri);
S comunice impresii, idei, pe baza observrilor efectuate;
S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei personale i a relaiilor cu ceilali i s utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;
S cunoasc i s utilizeze corect convenii ale limbajului scris;
S plaseze corect o cifr sau un numr ntre 1 i 10 n interiorul irului cresctor sau descresctor de numere sau cifre;
S rezolve probleme simple, implicnd adunarea i scderea cu 1-2 elemente n limitele 1-10;
Obiective operaionale:
a) Cognitive:
O1: S fie capabil s rspund la o ghicitoare dovedind nelegerea semnificaiei textului;
O2: S fie capabil s neleag utilitatea creterii animalelor i psrilor de ctre om;
O3: S fie capabil s enumere animalele domestice studiate;
O4: S fie capabil s defineasc noiunea de animal domestic;
O5: S fie capabil s clasifice animalele dup criteriul hranei lor;
O6: S fie capabil s expliciteze o definiie dat;
O7: S fie capabil s recite o poezie cu respectarea intonaiei, ritmului, pauzei i n concordan cu mesajul transmis de aceasta;
O8: S fie capabil s enumere psri domestice cunoscute;
O9: S fie capabil s stabileasc deosebirile dintre psri i animale;
O10:S fie capabil s recunoasc un cntec cunoscut ce este interpretat la un instrument i s-l interpreteze cu acompaniament instrumental;O11: S fie capabil s recunoasc un animal dup o caracteristic dat;
O12: S fie capabil s enumere hrana animalelor;
O13: S fie capabil s denumeasc locul n care animalele sunt adpostite;
O14: S fie capabil s reproduc i s interpreteze un proverb despre un animal;
O15: S fie capabil s recunoasc titlul unei povestiri dup o caracteristic dat;
O16: S fie capabil s enumere animale dintr-un anumit habitat (jungl);
O17: S fie capabil s se exprime n propoziii simple i dezvoltate;
O18: S fie capabil s neleag felul n care propoziiile sunt alctuite din cuvinte, iar cuvintele din silabe;
O19: S fie capabil s redea grafic o propoziie printr-un segment de dreapt, cuvintele sale componente i silabele ce formeaz cuvintele;
O20: S fie capabil s plaseze semnul de punctuaie adecvat (punct, semnul ntrebrii, semnul mirrii) la sfritul unei propoziii;
O21: S fie capabil s numere cresctor din 2 n 2 pn la 10, ncepnd cu 1;
O22: S fie capabil s numere cresctor din 2 n 2 pn la 10, ncepnd cu 2;
O23: S fie capabil s numere descresctor din 2 n 2, ncepnd cu 10;
O24: S fie capabil s numere descresctor din 2 n 2, ncepnd cu 9;
O25: S fie capabil s enumere vecinii mai mari i mai mici cu o unitate ai unui numr dat;
O26: S fie capabil s efectueze oral operaii de adunare i de scdere cu 1-2 elemente, n limitele 1-10;
b) Afectiv-volitive:
O27: S fie capabil s participe contient la activitatea grupului;
O28: S fie capabil s stabileasc relaii de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului;
O29: S manifeste interes pentru investigarea realitii nconjurtoare;
c) Psiho-motrice:
O30: S fie capabil s utilizeze corect instrumentele de lucru (tabl de scris, creion);
O31: S fie capabil s armonizeze corect textul cntecelor cu micrile cerute de acesta.
Strategia didactic:
Resurse procedurale: conversaia euristic, povestirea, explicaia, problematizarea, exerciiul.
Resurse materiale: siluete de copaci, pietre, stegulee, plicuri cu seruri de ntrebri, decor pentru castel, ppu (prinesa), ppu vrjitoare, flaut, textele poeziilor i ale cntecelor.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.
Evaluare: predictiv, sumativ.
Bibliografie:
1. Ministerul Educaiei Naionale, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura Integral, Bucureti, 2000.
2. Ezechil Liliana, Pii Lzrescu Mihaela, Laborator precolar- ghid metodologic (ediia a-II-a revizuit), Editura Integral, Bucureti, 2002.3. I. Cerghit, I.T. Radu, E. Popescu, L. Vlsceanu, Didactica, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1993.4. Romi B. Iucu, Marin Manolescu, Pedagogie, Editura Fundaiei Culturale Dimitrie Bolintineanu, Bucureti, 2001.ETAPELE ACTIVITII/DURATAOBIECTIVECONINUT INFORMAIONALSTRATEGIA DIDACTIC
RESURSE PROCEDU-RALERESURSE MATERIA-LEFORME DE ORGANI-ZAREEVALUARE
1.Moment organizatoric
1Se asigur condiiile necesare bunei desfurri a activitii (aerisirea slii de grup, pregtirea materialelor necesare, aranjarea mobilierului). Voi asigura linitea i disciplina.
2.Captarea ateniei
2
Le voi prezenta copiilor prinesa inut ostatec de Vrjitoarea cea rea n castelul su. Le voi spune c prinesa nu a reuit s fie salvat pn acum de nici un prin din 7 mprii, pentru c nici unul nu a putut s treac testele impuse de vrjitoare. Prinesa este foarte nefericit aici n captivitate i promite celor care o vor salva cte o poveste nou n fiecare zi.conversaiappua-prines, vrjitoarea, castelul vrjitoarei
frontal
3.Anunarea temei i a obiectivelor activitii
1Vom ncerca mpreun s-o salvm pe prines, dar pentru asta trebuie s parcurgem un drum lung prin pdure pn la castelul vrjitoarei. Acolo vom vedea ce este de fcut.conversaiafrontal
4.Dirijarea evalurii
28Dup ce strbatem pdurea i ajungem la castel, vedem c poarta acestuia este nchis i strigm:
- Hei, este cineva aici?
Din spate ne rspunde Vrjitoarea cea rea i ne ntreab ce dorim.
- Am venit s-o eliberm pe prines. Ce trebuie s facem pentru aceasta?
- Ha, ha, ha! Ce credei mi piticilor, c voi vei reui? Au ncercat prini voinici cu cai fermecai i cu sbii fermecate i credei c vei reui voi?
- Vrem s ncercm. Spune-ne numai ce trebuie s facem?
- Mergei prin pdure de unde ai venit i cutai nite stegulee. n jurul lor vei gsi nite plicuri cu ntrebri la care va trebui s rspundei. Dac rspunsurile voastre sunt corecte, mai discutm despre eliberarea prinesei. Atenie! Trebuie s gsii 3 plicuri, n ordine cresctoare, de la 1 la 3. Va trebui s rspundei mai nti la plicul cu numrul 1, apoi la cel cu numrul 2 i abia la sfrit la cel cu numrul 3. Dac nu respectai aceast ordine, nu voi elibera prinesa.
Relum traseul de la nceput i gsim plicul numrul 1. l deschidem i le citesc copiilor ntrebrile.
- Cine tie i ghicete,
Omul pe cine-ngrijete,
Pentru lapte, pentru pui
Crescui pe lng casa lui? (animale domestice)
- Pentru ce crete omul animale pe lng casa lui? (pentru foloasele aduse de acestea)
- Da-i exemple de animale domestice i spune-i foloasele aduse de acestea!
- Spune rspunsul la ghicitoare:
Vai, ce via palpitant!
Alergat sunt viaa toat
De motanul cel zbrlit
Oare cu ce i-am greit? (oricelul)
- Ce fel de animal este oricelul dup locul unde triete?
- De cte feluri sunt animalele domestice dup modul lor de a se hrni? (carnivore, ierbivore, omnivore)
- Argumentai!
- Da-i exemple de animale domestice ierbivore, carnivore, omnivore!
- Spune o poezie despre un animal domestic folosit la paz i vntoare! (Zdrean)
- Ce mai crete omul n afar de animale? (psri)
- Pentru ce le crete? (foloasele lor)
- Da-i exemple de psri domestice!
- Prin ce se deosebesc psrile de animale?
- Recunoate cntecul i interpreteaz-l! (Cloca)
- Rspunde la ghicitoare:
De unde am eu putere?
De la zmeur i miere.
Asta-i vorba mea: mor-mor!
Nu mint, ns am umor (ursul)
- Ce fel de animal este ursul dup locul unde triete? (slbatic)
- Spune o caracteristic a ursului! (hiberneaz)
- Spune de cte feluri sunt animalele slbatice dup hrana lor!
- Da-i exemple!
- Rspunde la ghicitoare:
Mldioas i viclean,
Fur gina dolofan
i pe corb l-am pclit!
I-am luat caul i-am fugit! (vulpea)
- Cu ce se hrnete vulpea?
- Cum se numete locul unde doarme?
- Ce animale slbatice triesc n haite? (lupii)
- Spune un proverb despre lup! Explic-l!
- Ghicete:
Toi m-au botezat fricos,
Dar cnd e vorba de cros
Nu m-ntrec nimeni
Chiar aa, nici umbra mea! (iepurele)
- Ce tii despre iepure?
- Da-i exemple de animale slbatice ierbivore!
- Spune titlul unei povestiri despre un animal slbatic ierbivor! (Puiul de cprioar)
- Ghicete:
Cnd e lupt, nu m tem,
Fortreaa mea-i un ghem.
E o tactic ce-mi place,
M fac tot un ghem de ace. (ariciul)
- Cntai un cntec despre arici! (Copiii i ariciul)
- Ce animale ntlnim n jungl?
- Ce se spune despre leu? (este regele animalelor)
- De ce? (este cel mai puternic animal)
- Ce fel de animal este leul dup hrana sa? (carnivor)
- Da-i exemplu de alte animale carnivore care triesc n jungl!
- Ce animale ierbivore triesc n jungl?
- Ghicete:
Sar uor din pom n pom,
Semn bine cu un om,
l imit perfect n toate,
Doar la vorb nu se poate. (maimua)
- Spune o poezie despre maimu! (ica-maimuica)
ntrebm vrjitoarea dac este mulumit de rspunsurile noastre i dac o elibereaz pe prines, iar aceasta ne rspunde c nu aa ne-a fost nelegerea i c trebuie s rspundem i la celelalte ntrebri.
Cutm n continuare i gsim plicul numrul 2.
Trece-i la msue s vedem ce tii s scriei!
Scrie-i propoziia:
Ursul mnnc mure.
- Ce semn punem la sfritul propoziiei? (punct)
- De ce? (nu ne ntrebm, nu ne mirm)
- Cte cuvinte are propoziia? (trei)
- Care este primul cuvnt din propoziie? ( ursul)
- Dar al doilea cuvnt? (mnnc)
- Dar cel de-al treilea cuvnt? (mure)
- Scrie-i cuvintele pe tabl!
- Despri-i n silabe primul cuvnt! Cte silabe sunt? Scriei-le pe tbli!
La fel voi proceda i cu celelalte cuvinte.
Voi da exemplu de o propoziie exclamativ, de una interogativ, pe care copiii vor trebui s le scrie pe tblie i s motiveze folosirea semnului de la finalul propoziiei.
Copiii vor da exemple de propoziii la finalul crora vor pune semnele cuvenite.
Vrjitoarea evalueaz prestaia copiilor i ne cere s cutm ultimul plic cu ntrebri. l gsim i-l deschidem.
- Numr cresctor din 2 n 2 pn la 10, ncepnd cu 1!
- Numr cresctor din 2 n 2 pn la 10, ncepnd cu 2!
- Numr descresctor din 2 n 2 ncepnd cu 10.
- Numr descresctor din 2 n 2, ncepnd cu 9!
- Spune vecinii numrului.!
Pe un gard sunt 5 vrbiue, mai vin nc 2. Cte vrbiue sunt acum pe gard?
Andrei are 8 mere. i druiete 2 Mariei. Cte mere are acum Andrei?conversaia
conversaia
explicaia
conversaia euristic
conversaia euristic
problematiza-rea
exerciiul
conversaia euristic
explicaia
exerciiul
conversaia euristic
exerciiul
conversaia
exerciiul
conversaia
exerciiul
problematizareaplicuri cu ntrebri
textul ghicitorii
textul ghicitorii
textul poeziei
textul cntecului, flaut,
textul ghicitorii
textul ghicitorii
textul proverbului
textul ghicitorii
textul ghicitorii
textul cntecului, flaut
textul ghicitorii
textul poeziei
vrjitoare
plic cu ntrebri
tblie de scris,
creioane
textul frontal
frontal
individualfrontalindividual
individual
frontal
individual
individual
frontalindividual
individual
formativ
formativ
formativ
formativ
formativ
5.Obinerea performanei
2O31,O10- Recunoate cntecul i interpreteaz-l! (ade raa pe butoi!exerciiultextul cntecului, flautfrontalformativ
6.Retenia
2O5,
O8, O11, O13, O29- Despre ce a fost vorba n ntrebrile vrjitoarei? (animale i psri domestice, animale slbatice de la noi din ar i din jungl; am scris propoziii i am numrat din 2 n 2, nainte i napoi, am rezolvat probleme; am scris propoziii dup care punem punct, semnul mirrii i semnul exclamrii.conversaia euristic
individual formativ
7.Evaluarea
1O27Vrjitoarea apreciaz maniera n care au rspuns copii i n care s-au comportat pe parcursul activitii i o elibereaz pe prines din castelul su.conversaia
vrjitoarefrontal
sumativ
8.ncheierea activitii
3O27, O31Vom dansa i vom cnta mpreun cu prinesa i cu vrjitoarea jocul muzical Dac vesel se triete!exerciiulprinesa, vrjitoareafrontal
PAGE 1