proiect didactic

8

Click here to load reader

Upload: laurentiu-ochirosi

Post on 07-Jul-2016

217 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Proiect didactic - gradinita - vara

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Profesor diriginte: Sterescu Cristina-AlexandraData: 8.12.2015Clasa : a VII-a Obiectul: Consiliere şi orientareComponenta educativă: Cunoaşterea psihopedagogică, autocunoaşterea în vederea dezvoltării cariereiTema: “Ce vreau să fiu?”Competenţe generale:1. Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine ca persoană unică şi valoroasă.2. Formarea atitudinilor, achiziţionarea cunoştinţelor şi abilităţilor inter-personale.3. Dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor în procesul de învăţare.4. Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei.5. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate.Competenţe specifice:- evaluarea impactului factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra stilului de viaţă şi dezvoltării carierei;- analizarea mecanismelor eficiente de adaptare în situaţii de stres sau criză.Valori şi atitudini:

o Respect şi încredere în sine şi în ceilalţi.o Aprecierea unicităţii fiecăruia.o Receptivitate la emoţiile celorlalţi.o Valorizarea relaţiilor inter-personale.o Valorificarea critică şi selectivă a informaţiilor.o Adaptare şi deschidere la noi tipuri de învăţare.o Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional.o Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera.o Interes pentru învăţare permanentă într-o lume în schimbare.o Orientare spre o viaţă de calitate în prezent şi în viitor.

Obiective operaţionale: ◄ să cunoască informaţii despre lumea profesiilor trecute şi prezente;◄ să-şi dezvolte interesele şi aspiraţiile în vederea structurării corespunzătoare a motivaţiei sociale specifice lumii muncii;◄ să-şi formeze un sistem de atitudini realiste şi valori adecvate faţă de lumea profesiilor;◄ să-şi cultive sentimentul responsabilităţii faţă de sine şi faţă de societate în legătură cu cariera.Obiective educative: ◄ să-şi dezvolte capacitatea de comunicare în cadrul grupului; ◄ să adopte o atitudine conştientă şi responsabilă faţă de problema pusă în discuţie.Metode şi procedee: conversaţia, dezbaterea, problematizarea, discuţii de grup.Forme de organizare: individuală, frontală.Mijloace de învăţământ: fişe individuale, chestionare, caietul de dirigenţie.Bibliografie: - “Dirigenţia şi consilierea” – ghid metodologic, Ed. “Gheorghe Alexandru”, Craiova, 2004; - “Consiliere şi orientare” curs organizat de CCD Dolj, 2006.

Page 2: Proiect Didactic

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE

ETAPELE ACTIVITĂŢII

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGIA DIDACTICĂ

1.ORGANIZAREA CLASEI

Pregătirea clasei şi a materialelor necesare. Pe tablă este prezentat un motto potrivit activităţii care se va desfăşura: “MESERIA – BRĂŢARĂ DE AUR”.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

2. CAPTAREA ATENŢIEI

“Cum te simţi azi?” Elevii sunt solicitaţi să bifeze faţa corespunzătoare stării sufleteşti dintr-un şir de chipuri (vesele, triste, îngrijorate) de pe fişele individuale.

Elevii aleg chipul potrivit stării sufleteşti.

Lucrul individual

3. LEGĂTURA CU TEMA ŞI MOTIVAŢIA

Tema orei de dirigenţie “Ce vreau să fiu ? » urmăreşte modul cum factorii sociali, culturali, economici au un impact mai mare sau mai mic asupra stilului vostru de viaţă, modul cum vă adaptaţi situaţiilor de criză sau de stres. Totodată ea are drept scop autocunoasterea aptitudinilor şi a posibilităţilor voastre, care pot determina o alegere corectă a carierei. Sunteţi în clasa a VII-a şi la anul va trebui să optaţi pentru un anume liceu. Orientarea şcolară este esenţială pentru cariera pe care o doriţi.

Elevii ascultă şi conştientizează importanţa alegerii unei cariere.

Expunerea

4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR

La ora de dirigenţie vom discuta despre meserii trecute, actuale, de viitor, bănoase. Veţi răspunde la întrebările unui interviu pentru autocunoaşterea aptitudinilor şi a posibilităţilor, apoi la întrebările unui interviu de opţiuni şi motivaţie. În final veţi completa întrebăriel unui chestionar referitoare la calităţile pe care le are fiecare şi dacă ele te pot ajuta să devii ce-ţi va plăcea. Răspunsurile voastre vor constitui punctul de plecare al temei de astăzi, deoarece dorinţele noastre tebuie să fie în conformitate cu posibilităţile noastre.

Elevii ascultă cu atenţie. Expunerea

5. DESFĂŞURAREA Are loc o discuţie despre meserii Elevii participă la discuţii, Dezbaterea

Page 3: Proiect Didactic

ACTIVITĂŢII (vechi, actuale, de viitor, bănoase, grele, uşoare etc.). Se aplică apoi interviurile ale căror obiective sunt: cunoaşterea elevului în vederea orientării şcolare, al modelării şi armonizării aspiraţiilor, intereselor, aptitudinilor şi trăsăturilor specifice voinţei şi caracterului fiecărui elev. Chestionarul are drept obiective: identificarea de către elevi a meseriilor cunoscute şi cunoaşterea unor detalii despre acestea; conştientizarea sarcinilor, responsabilităţilor, dar şi a riscurilor fiecărei meserii; diferenţierea muncii fizice de cea intelectuală; exprimarea opiniilor referitoare la ceea ce le-ar plăcea să facă, raportat la ceea ce pot face/au abilităţi pentru a practica drept meserie.

apoi îşi completează interviurile şi chestionarele. Răspunsurileevidenţiază cunoaşterea informaţiilor despre lumea profesiilor şi modalităţile optime de dobândire a lor. Elevii pot oferi informaţii despre profesiile pe care şi le doresc, despre profesiile părinţilor lor, despre cunoştinţele pe care le au referitoare la profesiile din trecut care azi nu mai sunt de actualitate, despre profesii ce sunt la “modă” în prezent şi despre profesiile pe care le consideră de viitor.

Discuţiile de grup

Problemati-zarea

6. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI ŞI

EVALUAREA

La ultima cerinţă a chestionarului comparând răspunsurile date, elevii bifează varianta pe care ei o consideră corectă şi anume: “Pot deveni ce mi-ar plăcea” sau “Nu am calităţile necesare pentru meseria la care m-am gândit”. Astfel ei pot să mediteze asupra drumului pe care şi-l doresc în viaţă, asupra a ceea ce doresc să profeseze. Dorinţele lor se pot schimba pe parcursul vieţii dar este important să-şi cunoască posibilităţile fizice şi intelectuale, aptitudinile şi talentele lor astfel încât aspiraţiile să se apropie de realitate.În încheiere li se prezintă “Alegoria broscuţelor” o povestire a cărei morală este aceea că în viaţă nu trebuie să ne lăsăm influenţaţi de cei care gândesc negativ, ci să ne urmăm întotdeauna ţelul.

Elevii ascultă concluziile profesorului, sunt apreciaţi pentru implicarea în desfăşurarea activităţii.

Expunerea

Conversaţia

Page 4: Proiect Didactic

CHESTIONAR1. Enumeră trei dintre calităţile tale (talentat, destoinic, sârgiuncios/harnic, descurcăreţ,

perseverent, inteligent, cult, generos):

..............................

..............................

..............................

1. Bifează trei aptitudini pe care le ai:

Ştii să cânţi

Ştii să desenezi

Ştii să dansezi frumos

Poţi lucra repede şi corect sub presiune

Poţi lua decizii corecte în scurt timp

Acorzi importanţă detaliilor

2. Încercuieşte efortul la care crezi că rezişti mai mult:

fizic

intelectual

3. Scrie meseria pe care ţi-ar plăcea/îţi doreşti s-o practici:

--------------------------------

4. Enumeră trei calităţi pe care ar trebui să le aibă cel ce practică meseria pe care ţi-ai

ales-o tu:

--------------------------

--------------------------

--------------------------

5. Alege şi trei aptitudini pe care ar trebui să le aibă cel ce practică meseria aleasă de

tine:

-------------------------

-------------------------

-------------------------

6. Compară răspunsurile de la 1 şi 2 cu cele de la 5 şi 6 şi bifează varianta corectă:

Pot deveni ce mi-ar plăcea

Nu am calităţile necesare pentru meseria la care m-am gândit (care mi-ar plăcea)

Page 5: Proiect Didactic

Chestionarul a avut drept obiective operaţionale (competenţe, valori şi atitudini):

Să identifice o serie de meserii şi să cunoască detalii despre acestea;

Să conştientizeze sarcinile, responsabilităţile, dar şi riscurile fiecărei meserii;

Să înţeleagă şi să diferenţieze munca fizică de cea intelectuală;

Să exprime opinii personale referitor la ceea ce le-ar plăcea să facă, raportat la ceea ce pot

face/au abilităţi pentru a practica drept meserie.

În urma aplicării chestionarului, răspunsurile date de elevii de la cele trei clase paralele au fost

interpretate astfel:

Clasa Nr.

elevi

Pot deveni ce le-ar

plăcea

Nu au calităţile necesare

pentru meseria dorită

Obs.

aVIII-a A 25 10 15

40% 60%

a VIII-a B 27 7 20

30% 70%

a VIII-a C 29 11 18

38% 62%

Am realizat astfel o evaluare obiectivă a propriilor posibilităţi ale elevilor, astfel încât să fie

capabili să discearnă calea de urmat în viaţă. Autoevaluîndu-şi cît mai realist potenţialul intelectual,

calităţile şi aptitudinile ei au optat corect spre o anumită profesie. Mulţi dintre ei au dovedit că deşi

îşi doreau să îmbrăţişeze unele profesii care li se părea mai bănoase, mai interesante, nu au calităţile

şi aptitudinile necesare practicării acestora (fotbalist, cîntăreaţă, fotomodel).