proiect didactic

Upload: florina-muresan

Post on 09-Mar-2016

6 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactic

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICCLASA: I

DISCIPLINA: Comunicare n limba romnUNITATEA TEMATIC: n familie

TIPUL LECIEI: Dobndire de noi cunotine

SUBIECTUL LECIEI: Ridichea uria

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dobndirea noilor cunotine cu privire la povestea Ridichea uriaCOMPETENE SPECIFICE:

2.2 Transmiterea unor informaii prin intermediul mesajelor simple;

3.2 Identificarea mesajului unui scurt text care prezint ntmplri, fenomene, evenimente familiare;

3.4 Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susinute de suport imagistic.

OBIECTIVE OPERAIONALE: OO1.S identifice cel puin unul dintre elementele specifice naraiunii: personaje, timp, loc;

OO2.S ordoneze cel puin trei dintre secvenele textului literar;

OO3.S identifice morala, nvtura ce se desprinde din textul literar;

OO4.S construiasc enunuri corecte din punct de vedere gramatical;

METODE I PROCEDEE: - conversaia, explozia stelar, exerciiul, explicaia, demonstraia, jocul diadactic.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe;

RESURSE MATERIALE: plane, fie de lucru, jetoane, mti . RESURSE TEMPORALE: 45 minute

FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor, autoevaluare, aprecieri verbale.

CLASA: a IV-a

NVTOR: Murean FlorinaARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba romn

SUBIECTUL: Mi s-a terminat caietul dup Mircea Sntimbreanu

TIPUL LECIEI: mixt

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: exersarea i perfecionarea actului citirii; activizarea i mbogirea vocabularului.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

OO1 s citeasc corect, fluent, contient i expresiv textul, innd cont de semnele de

punctuaie i de coninutul acestuia;

OO2 s aplice cuvinte i expresii noi,integrndu-le n structuri lexicale proprii;

OO3 s citeasc selectiv, pe roluri, anumite fragmente din text;

OO4 s rspund la ntrebrile adresate,pe baza textului citit;

OO5 s gseasc sinonime i antonime pentru cuvintele din text;

OO6 s selecteze informaiile eseniale din text.

STRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, lectura explicativ, exerciiul, problematizarea, lucrul cu manualul

TEHNICI DE LECTUR ACTIV: Guri i urechi,tiu-vreau s tiu-am nvat, metoda cubului

MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru,portretul scriitorului, dicionare,culegeri

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

Metodica predrii limbii romne, Silvia Nu, Ed. Aramis, 2000 S dezlegm tainele textelor literare clasa a IV-a ,Ed. Carminis, Piteti, 2007

DESFURAREA ACTIVITII

Evenim.

didacticConinutul tiinific

Moment oragnizatoricAsigurarea unui climat educaional favorabil desfurrii leciei n parametri optimi.

Captarea atenieiArat elevilor o ridiche roie i una neagr i i ntreb: - Ce sunt acestea?, Unde cresc ridichiile?, -n ce anotimp se coc?, la ce folosesc oamenii ridichiile?, Ct de mare credei c poate crete o ridiche?

Anunarea temei i a obiectivelorAnun elevii titlul leciei

Ridichea uria.

Scriu titlul pe tabl. Prezint obiectivele leciei pe nelesul elevilor .

Dirijarea nvrii

Elevii vor audia povestea . Concomitent cu naraiunea vor avea posibilitatea s urmreasc i imagini din poveste.

Se vor adresa cteva ntrebri cu privire la coninutul acesteia folosind metoda Explozia stelar:

Cine?

Ce? Unde?

Cnd? Cum?

Fiecare copil care va rspunde corect va aeza o ridiche la flip-chart. ntrebrile sunt urmtoarele:

Cine este personajul principal al povetii? Dar celelalte personaje?

Unde a plantat bunicul ridichea?

Cum arta ridichea?

Ce dorete batrnul s fac cu ridichea?

Cnd au izbutit s scoat ridichea din pmnt?

Cer elevilor s spun povestea dup imagini.

Obinerea performanei

Propun elevilor un joc de rol: aleg un elev ce va juca rolul ridichei i un alt elev cruia i dau masc de btrnel, elevul alege o coleg care va fi baba, aceasta alege o alt coleg care va fi fetia i tot la fel vor fi alese i celelalte personaje ale povetii ce vor trage de ridiche pn ce o vor scoate din pmnt.

Evaluarea performanelor

Elevii vor primi cte o fia n care vor avea de colorat o secvena din poveste.

ncheierea leciei i tema pentru acas

Voi face aprecieri frontale i individuale.

Secvenele leciei

Coninutul instructiv - educativ

Moment organizatoric

Crearea unui climat optim pentru buna desfurare a leciei. Pregtirea materialelor necesare.Verificarea cunotinelor

Captarea ateniei

Anunarea temei i a obiectivelor

Dirijarea nvrii

Obinerea performaneiAprecieri asupra activitii.

Tema pentru acasSe verific tema acas(vor fi citite cteva compuneri),urmrindu-se respectarea celor trei pri componente ale compunerii.Se realizeaz cu ajutorul unui brainstorming. Elevii vor scrie pe tabl ct mai multe cuvinte la care se gndesc atunci cnd spun cuvntul CAIET.Se prezint elevilor titlul leciei i autorul.

Se scrie pe tabl data, titlul i autorul.

n aceast or, prin textul nou, vom afla lucruri noi despre hrtie.. sau vom fi stimulai n cutarea ulterioar a informaiilor.Citirea integral a textului

Li se recomand s citeasc n oapt i s sublinieze cuvintele necunoscute.

i rog s foloseasc dicionarele pentru explicarea cuvintelor. i ndemn s lucreze n echip.

Fiecare echip va cuta un alt cuvnt si va forma cu explicaia gsit cte o propoziie. Scriu propoziiile n caiete.Activitate pe grupe

Fiecare grup i va alege un bilet pe care se afl scris unul din cuvintele: descrie,analizeaz,argumenteaz, aplic,asociaz,compar. Elevii se vor consulta i vor redacta subiectele. Dup expirarea timpului,se citesc toate rspunsurile. Fiecare va completa,dup ce analizeaz ideile formulate pentru fiecare bilet.

Se realizeaz citirea - model a textului ( nv. sau un elev care citete expresiv ).

Se intuiete imaginea, pe baza creia se discut ntmplarea din text.

Se citete textul pentru a doua oar, n lan.

Conversaie dup a doua citire

Expresiile noi sunt explicate,scrise la tabl. Oral se alctuiesc propoziii.

Explic folosirea cratimei.

Elevii vor identifica sinonime i antonime pentru cuvintele date.

Se fac exerciii de citire selectiv, citire pe roluri; li se cere s explice folosirea unor semne de punctuaie.

Argumentarea atitudinii foilor desprinse din caiet.Elevii caut n text enunurile cerute ( citire selectiv).

Se stabilete aezarea n pagina crii a textului narativ elemente titlu, autor, fragmente scrise cu aliniat.

ndemn elevii s desprind mesajul textului pstrarea caietelor intacte,gsirea unor soluii pentru elevii care au nravuri ca biatul din text.

Se fac aprecieri i recomandri asupra participrii elevilor la lecie.

Tema: ex. 1-4, pag 13(de rspuns la ntrebri)

ANEXA CLS. I