proiect didactic

Upload: cristina-elena-nicu

Post on 07-Mar-2016

224 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

diddactic

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala Nr. 32, Alecsandru Macedonsky, Craiova ,Dolj;An scolar : 2016-2017;Disciplina: Chimie;Aria curriculara:Matematica si stiinte;Clasa: a -VIII-a ;Data : 23 .05.2016Propunator: Cristina Nicu;Titlul lectiei: Saruri Aplicatii de calcul;Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizare;Unitatea de invatare: SARURI;

Competente generale:

1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee intalnite in viata de zi cu zi. 2. Rezolvarea de probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante, demonstrand rationamente deductive i inductive. 3. Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme, n formularea explicaiilor, n conducerea investigaiilor i n raportarea rezultatelor.

Competente specifice:1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee ntlnite n viaa de zi cu zi .2. Investigarea comportrii unor substane sau sisteme chimice. 3. Rezolvarea de probleme n scopul stabilirii unor corelaii relevante, demonstrnd raionamente deductive i inductive. 4. Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme, n formularea explicaiilor, n conducerea investigaiilor i n raportarea rezultatelor.5. Evaluarea consecinelor proceselor i aciunii produselor chimice asupra propriei persoane i asupra mediului.

Bibliografie: Manual de chimie clasa a-VIII-a, C.Gheorgiu, Ed. All, Bucuresti 2

Locul desfasurarii: sala de clasa;

Durata: 50 min

Desfasurarea lectiei:

ObiectiveMetode si procedee

Observatii

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:1.Sa defineasca sarurile;2.Sa clasifice si sa denumeasca sarurile;3.Sa modeleze ecuatiile reactiilor ce ilustreaza proprietati chimice ale sarurilor;4.Sa aplice cunostintele accumulate la saruri in rezolvarea de exercitii si probleme

Obiective formatorii:

Dezvoltarea capacitatii de a valorifica cunostintele insusite anterior; Formarea deprinderilor de munca intelectuala; Formarea unui limbaj specific chimiei.Conversatia euristica, expunerea, explicatia, modelarea, metoda cubului, rezolvarea de exercitii si problemeMaterialul didactic:

Tabla, creta, fisa de evaluare, manual, plansa cu sistemul periodic al elementelor si cubul.

Secvenele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1. Verificarea temei si organizarea conditionarii invatariiVerifica temei si a cunostintele teoretice necesare desfasurarii lectiei de rezolvare de exercitii si probleme prin adresarea intrebarilor:-ce sunt sarurile;-formula chimica si clasificarea sarurilor;-proprietati fizice;-principalele proprietati chimice; Raspund la intrebarile adresate de profesor

2. Captarea atenieiSe prezinta importanta studierii sarurilor,precum si numeroasele aplicatii ale acestora.Asculta cu atentie.

3. Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei Scrie pe tabla titlul lectiei: Saruri aplicatii de calculNoteaza pe caiete

4. Dirijarea nvrii Anunta elevii despre metoda cubului pe care o vor utiliza la rezolvarea cerintelor:-se impart elevii in 6 grupe;-fiecare grupa alege un membru care va invarti cubul iar cerina care se va afla pe fata cubului o va rezolva impreuna cu colegii din grupa; rezolvarile vor fi prezentate de unul dintre colegi ales ca lider.-cele 6 fete sunt:DESCRIE, COMPARA, ANALIZEAZA, ARGUMENTEAZA, ASOCIAZA, DETERMINA.Asculta indicatiile profesorului si se organizeaza

5. Realizarea feedbackului si a transferului de cunostinte-Solicita elevilor sa rezolve exercitiile din fisa de activitate, supravegheaza realizarea sarcinilor de lucru, ii ajuta cu informatii suplimentare (daca este cazul); ANEXA 1Completeaz fiele de lucru.Corecteaz colegii dac este cazul.

6. Tema pentru acasPropune ca fiecare elev s realizeze un referat prin care sa prezinte importanta carbonatului de calciu si a azotatului de amoniu.Noteaz tema pentru acas

ANEXA 1METODA CUBULUI-SARURI PROPRIETATI CHIMICE

DESCRIE

1. Descrieti formula generala a sarurilor.

2. Scrieti formulele sarurilor care au denumirile: Sulfat de aluminiu; Clorura de fier (III); Bromura de calciu; Azotat de potasiu.

3. Denumiti sarurile care au formulele:a) Al2S3; b) Ca(HCO3)2; c) NaNO3 ; d) K2SO4.

4. Corectati greselile din scrierea formulelor chimice:a) Ca2I ; b) Na(SO4)2 ; c) S3Al2 ; d) MgH2S2O8.

COMPARA

1) Compara urmatoarele saruri(saruri acide sau saruri neutre):NaHCO3, CuCl2, NaNO3, CuSO4, Ca(HCO3)2, AgBr, Na2SO3, Pb(NO3)2, NH4HNO3, NaNO2, KHSO4, NiSO4, MgS, CaCO3, Mg(HSO3)2, CaI2.

2) Subliniati cu o linie sarurile solubile si cu doua linii sarurile insolubile in apa:NaCl, ZnSO4, AgCl, CuSO4, CaSO4 , CaCO3, KCl, Na2SO4, BaSO4.

ASOCIAZA Asociaza fiecarei formule din coloana A notata cu cifre (1-8) una sau mai multe litere din coloana B:

Bconservant al carnii;soda de rufe;ser fiziologic;antiacid pentru calmarea indigestiilor;piatra vanata;utilizat in industria detergentilor, dedurizarea apei;ingrasamant;sare de bucatarie;calcar;praf de pusca si dinamita;mortar, ciment.CaCO3 KNO3 CuSO4 NaNO3 NaHCO3 NaCl Na2CO3 NH4NO3 A

ARGUMENTEAZA

Argumentati importanta sarii de bucatarie pentru organismul uman si a ingrasamintelor chimice pentru agricultura.

ANALIZEAZA

Analizeaza comportarea:a) CuSO4 fata de Fe, NaOH;b) CaCO3 fata de HCl;c) FeSO4, ZnSO4 fata de NaOH;Scrieti ecuatiile reactiilor chimice si stabiliti ce substante corespund precipitatelor.