proiect didactic
DESCRIPTION
metoda fonetica, analitico-sintetica, clasa Iproiect didactic clasa I predarea si invatarea sunetului o si a literei o mic de mana predarea scris cititului iTRANSCRIPT
![Page 1: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/1.jpg)
![Page 2: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/2.jpg)
Data: 22 octombrie Şcoala cu clasele I-VIII ÎnsurăţeiClasa: I Aria curriculară: Limba si comunicareDisciplina: AbecedarUnitatea de învăţare: Sunetul.Vocale Subiectul: Sunetul „o”. OvalulTipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECŢIEI: familiarizarea cu sunetul „o” şi realizarea ovalului, ca element grafic. formarea capacităţii de analiză a cuvintelor până la nivelul sunetului
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.1să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;1.2să sesizeze intuitiv corectitudinea unei propoziţii ascultate;1.3să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi
sunetele dintr-o silabă;2.1 să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unei situaţii date;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive
O1 - să analizeze cel puţin un cuvânt care să conţină sunetul „o”, pentru localizarea în cuvânt a acestui sunet;O2 - sa identifice sunetul o in cuvinte, in diferite pozitii ( initiala, mediana, finala).O3 - să reprezinte grafic propoziţia, cuvântul, silaba, sunetul;O4 - să scrie corect ovalul, respectând liniatura caietului;O5 - să formuleze enunţuri clare şi corecte.
![Page 3: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/3.jpg)
Afective O6 - să manifeste interes pentru conţinutul propoziţiilor şi reprezentarea corectă,;O7 - să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse.
Motrice O8 - să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii
STRATEGII DIDACTICE:a) METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetico – analitico – sintetică,
jocul didactic, observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia
b) RESURSE MATERIALE:
Fise de lucruPlanşePuzzle Fişe de evaluareColi albe
TEMPORALE: 2 ore c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală
BIBLIOGRAFIE: 1. Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor.
Curriculum pentru clasele I-II – Bucureşti, 2003;2.Ilinca, Anton – Metodica limbii române în învăţământul primar – Editura Multimedia ARAD, 1998;3. Molan, Vasile – Peneş, Marcela – Îndrumător pentru folosirea abecedarului – Editura Petrion, Bucureşti, 2000;
4. Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1993.
![Page 4: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/4.jpg)
Obiec-tive
Etapele lecţiei Timp Conţinuturi Strategie Evaluare
Partea I (prima oră)
1. Moment organizatoric.
Asigurarea condiţiilor optime pentru începerea lecţiei. Conversaţia
2. Verificarea cunoş-tinţelor anterioare ale elevilor. 5’
Ghici, ghicitoarea mea!„In piept bate foarte tare/Stii tu cine este oare?.” (inima)„ E fricos nevoie mareSi de-o frunza el tresareE micut si dragalasSi se cheama...........’’(iepuras)Cu ce sunet încep aceste cuvinte?Se deschid Abecedarele şi se citeşte lecţia anterioară în lanţ, în întregime şi selectiv.
Conversaţia
Frontal
Exerciţiul
Evaluare orală
Evaluare orală
O5
3.Captarea atenţiei 5’Ce am obţinut după ce am întors toate piesele puzzel-ului?(un ou).Pe o coala A3 , care se imparte in 4 bucati, se lipesc piesele puzzel-ului in functie de numarul indicat(0, 1, 2, 3, 4).
Se formulează propoziţia: Ana are un ou.Se analizeaza propozitia.
ObservaţiaFrontal
![Page 5: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/5.jpg)
4.Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 1’
În lecţia de astăzi vom învăţa să pronunţăm corect sunetul „o”, să descoperim cât mai multe cuvinte care conţin acest sunet la început, în interior şi la sfârşit, să despărţim cuvintele în silabe pentru a putea localiza sunetul „o”.
ConversaţiaFrontal
O1
O2
O3
5.Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei.
25’
Cer elevilor sa intuiasca ilustratia din manual.Cer elevilor sa alcatuiasca propozitii dupa imaginea centralaSe desprinde o propozitie: (Pluteste un balon.)Se analizeaza propozitia:Cate cuvinte are propozitia?Care este primul cuvant ?Dar al doilea? Dar al treilea?Cate silabe are primul cuvant?Care este prima silaba?Dar a doua? Cate silabe are al doilea cuvant?Care este prima silaba?Dar a doua? Dar a treia? Dar a patra?Cate silabe are al treilea cuvant?Care este prima silaba? Dar a doua? Dar a treia?Ce sunet se aude in prima silaba din al treilea cuvant?Se pronunta in colectiv si individual.Se noteaza pe tabla grafic analiza propozitiei:
- - - - - - ---------- ----------- --------------------------------------------------------- . Se dau exemple de cuvinte care contin sunetul ,,o’’ in diferite pozitii.
Metoda fonetică analitico-sintetică.ObservaţiaExerciţiulFrontalConversaţia
Observaţia liberă şi dirijată FrontalIndividual
Evaluare orală
Evaluare orală
![Page 6: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/6.jpg)
O4
Etapa grafică
Organizarea clasei pentru procesul scrierii
Se prezintă planşa cu ovalul, ca element grafic. Este asemănat cu oul unei gaini. Elevii recunosc elementele componente.
Elevii se pregătesc pentru a scrie ovalul.Se fac exerciţii pregătitoare pentru procesul scrierii.
Precizarea poziţiei corecte în bancă.Se scrie, model, semnul grafic la tablă.Elevii execută în aer şi pe bancă.Se vor executa diferite exerciţii de încălzire a muşchilor
mâinii.Elevii scriu 3 rânduri cu ovalul în caiet. Sunt
supravegheaţi şi li se vor da indicaţii acolo unde este cazul.
Demonstraţia
Frontal
Exerciţiul
Individual
6.ÎncheiereaActivităţii
Aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat prima parte a lecţiei.
![Page 7: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/7.jpg)
Partea a II-a (ora a II-a)
O1
O2
O3
7. Desfăşurarea lecţiei 30’
Elevii observă imaginile mici. Se analizează frontal cuvintele pentru a descoperi numărul de silabe şi localizarea sunetului „o” în cuvinte. Se reprezinta la tabla 1-2 cuvinte.
Elevii primesc cate o fisa de lucru(Anexa 1).
Activitate trandisciplinara: intonarea cantecelului ,,Acum e toamna, da!’’
ExerciţiulIndividual
Metoda fonetică analitico-sintetică.FrontalFise de lucruExerciţiulFrontal
Evaluare orală
Evaluare orală
8.Obtinerea performantei
4’ Pentru a exersa simţul fonetic, învăţătorul propune jocul didactic: Găseşte sunetul! Pronunţă cuvinte formate din 2-3 silabe, iar elevii aplaudă atunci când aud sunetul nou.
FrontalJocul didactic
9. Evaluarea 8’ *Se completează fişa de evaluare (Anexa 2) Evaluare scrisă
10. Tema pentru acasă. 2’ Elevii vor citi pagina din manual şi vor scrie 5 randuri cu ovalul.
11.Aprecieri generale 1’ Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii.
![Page 8: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/8.jpg)
Fişă de evaluare
Coloreaza imaginea a carui denumire contine sunetul ,,o’’:
Fişă de evaluare
Coloreaza imaginea a carui denumire contine sunetul ,,o’’:
![Page 9: proiect didactic](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022082614/5695d0981a28ab9b0293145e/html5/thumbnails/9.jpg)