proiect didactic
DESCRIPTION
...TRANSCRIPT
PARCURS DIDACTICPARCURS DIDACTICProfesor: Disciplina: DirigenţieClasa: a VI-a A Subiectul lecţiei: Moldova – vatra mea străbunăTimpul: 45/
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective operaţionale:
O1 să definească noţiunile: patrie, patriot, patriotism, patrimoniu; O2 să argumenteze prin ce fapte dovedim patriotism; O3 să exprime opinii argumentate cu referire la subiectul discutat; O4 să distingă valori esenţiale ale vieţii în textul oferit; O5 să perpetueze eforturile profesorilor/părinţilor/colegilor întru asigurarea libertăţii, independenţei şi unităţii patriei; O6 să cinstească trecutul şi prezentul, viitorul patriei; O7 să manifeste interes în educaţia pentru valorile naţionale.
Finalitate: formularea de către elevi a judecăţilor de valoare privind responsabilităţile ce le revin, în calitate de cetăţeni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea patrimoniului cultural şi material al ţării
Strategii didactice: Graffiti (dezvoltarea gândirii asociative), dezbatere, joc de rol, discuţie dirijată, problematizare, analiza surselor vizuale, exerciţii creatoare, argumentul, activitate în grup, în perechi, poezie 5 versuri, clustering, harta poeziei.
Resurse educaţionale: Proiect didactic, texte literare, fotografii, înregistrări audio, reproducţii din creaţia artiştilor plastici, clopoţel, harta R.M., citate, aforisme, PC, casetofon, obiecte reale din comunitate, documente, îngeraşi.
PARCURS DIDACTIC Nr.
secv. Etapele lecţiei
Obiect.
Activitatea profesorului Activitatea elevuluiStrategii didactice
t/
1. Captarea atenţieiEvocare
Pe fundal muzical, se citesc versurile:
Unde m-am născut,/ Unde am crescut-Acolo e bine!Unde m-am jucat,/ Unde am cîntat-Acolo e bine!Unde te-am iubit,/ Unde te-am găsit-Acolo e bine!Unde-am răsărit,/ Unde-am asfinţit-Acolo e bine! (Marcela Fialcovschi, elevă)
Ce este ACASĂ?
E. ascultă, meditează, răspund.
Dacă am pune semnul întrebării: de exemplu: Unde m-am născut? Unde am crescut? Unde m-am jucat? Unde am cîntat?Unde te-am iubit? Unde te-am găsit?Unde-am răsărit? Unde-am asfinţit?ce veţi răspunde? Propun răspunsuri.
ACASĂ – tata, mama, şcoala, ţara, bunica, patria etc.
Discuţie
Graffiti
2. Realizarea sensului
Propune să redacteze poezioara din 5 versuri.
Primul vers este cuvîntul PATRIE
Solicită elevilor să consulte dicţionarul:Patrie Patriot Patriotism Patrimoniu(Anexa 1)
E. scriu pe fişe:
PATRIE Frumoasă, puternicăAştepţi, doreşti, aperiPoporul făuritor de fapte mari ACASĂ
Citesc explicaţia, sensul.
Poezie 5 versuri
Dicţionarul
Prin ce fapte dovedim că suntem patrioţi?Ce înseamnă să fii patriot ?
Alegeţi şi argumentaţi : Anexa 2- să aperi drepturile şi libertăţile concetăţenilor ;- să aperi Patria ;- să urăşti alte naţiuni;- să fii ataşat tradiţiei şi istoriei ţării;- să vorbeşti româneşte;- să te consideri superior altor naţiuni.(fişă de lucru, manual Limba română, Crişan, cl.a IX-a)
Ne iubim ţara, casa părintească, părinţii, semenii, natura, istoria şi strămoşii, să ne comportăm civilizat, să învăţăm, să fim respectuoşi, să ajutăm părinţii, să fim buni colegi, fapte bune, să fim generoşi, oneşti etc.
Răspund şi argumentează.
Problematizare
Fundal muzical, se citeşte poezia PATRIA, de Ion Brad1.Patria e primul nostru leagăn;Drumul pînă-n prag şi înapoi,Plopii-n faţa casei şi-un mesteacănOri un tei ce freamătă în noi.
2.Patria e cartea de citire,Cîntecele toate scrise-n ea,Tot ce-nveţi cu dor şi cu uimire,De la firul ierbii pîn-la stea.
3.Patria e marea şi sunt munţiiCare ne îndeamnă spre-nălţimiE lumina ochilor şi-a frunţii,Tot ce înălţăm şi ce iubim.
Completează Harta poeziei.Anexa 3
Citesc răspunsuri.
Harta poeziei
3 Reflecţie Repartizează lucrul în perechi şi sarcini de lucru.G. – sunteţi reporteri ; transmiteţi un mesaj despre careul solemn dedicat începutului de an şcolar.R. – sunteţi pictori; desenaţi un tablou care să reprezinte ţara noastră.A. – sunteţi profesori; discutaţi cu elevii despreimportanţa asigurării independenţei, libertăţii patriei. V. – sunteţi natura patriei, vorbiţi despre ocrotirea naturii.Roz – sunteţi cîntăreţi vestiţi; interpretaţi un cîntec pentru ţară.
Repartizează fişa: O!Moldovă, ţara mea!Anexa 4
Trag la sorţi culorile:
Galben – reporteri
Roşu - pictori
Albastru – profesori
Verde – natura patriei
Roz - cîntăreţi
Prezintă realizările. Expoziţie.
Completează fişa.
Problematizare
Clustering
Solicită argumente.
Surpriza: ÎNGERAŞII.Să vă ocrotească tot anul şi să aveţi Mîna lui Dumnezeu deasupra capului.
Pe fundal muzical se citeşte DOINA, de Leonida Lari. Anexa 5.
(Dacă asistă părinţi, vorbesc părinţii).Se fac apecieri.
Citesc răspunsuri.
Admiră îngeraşii. Deduc simbolul acestora.Cuvîntul profesorului
Anexa 1
Patrie – 1. Mediu politic, social şi cultural în care îşi desfăşoară viaţa şi lupta fiecare popor; teritoriu locuit de un popor; ţară în care s-a născut cineva şi al cărei cetăţean este. ◊ Patrie-mamă (sau -mumă) = ţară din care s-a desprins o altă ţară, o provincie etc., care este legată de prima prin unitate naţională, de limbă, cultură, etc. ♦ Oraşul, satul, regiunea în care s-a născut cineva; pămînt natal, loc de baştină. ♦ Ţară în care cineva se stabileşte definitiv, fără să-i aparţină ca origine, dar fiind recunoscut ca cetăţean al ei. ♦ Loc de origine a unei idei, a unui curent etc. 2. Loc, climat propice dezvoltării cuiva sau a ceva. – Din lat. patria, fr. patrie. Noţiunea de patrie vine de la cuvîntul vechi pater care înseamnă tată, rădăcină.
Patriot - Persoană care îşi iubeşte patria şi luptă pentru apărarea şi prosperitatea ei.
Patriotism - Sentiment de dragoste şi devotament faţă de patrie şi de popor, statornicit în decursul istoriei.Iubirea de ţară, de neam, este un sentiment de cea mai înaltă probă pentru fiecare om. Adevărata dragoste de ţară nu se declară prin cuvinte, ci se adevereşte prin fapte.
Patrimoniu - 1. (Jur.) Totalitatea drepturilor şi a obligaţiilor cu valoare economică, precum şi a bunurilor materiale la care se referă aceste drepturi, care aparţin unei persoane (fizice sau juridice); (sens curent) bun moştenit prin lege de la părinţi (sau de la rude); avere părintească. 2. Totalitatea bunurilor care aparţin colectivităţii şi sunt administrate de către organele statului; bun public. ♦ Bunuri spirituale care aparţin întregului popor (fiind transmise de la strămoşi); moştenire culturală; p. ext. bunuri spirituale, culturale etc. care aparţin omenirii întregi. – Din lat. patrimonium, fr. patrimoine.
Anexa 2Ce înseamnă să fii patriot ?
1) să aperi drepturile şi libertăţile concetăţenilor ;2) să aperi Patria ;3) să urăşti alte naţiuni;4) să fii ataşat tradiţiei şi istoriei ţării;5) să vorbeşti româneşte;6) să te consideri superior altor naţiuni.
Ce înseamnă să fii patriot ?1) să aperi drepturile şi libertăţile concetăţenilor ;2) să aperi Patria ;3) să urăşti alte naţiuni;4) să fii ataşat tradiţiei şi istoriei ţării;5) să vorbeşti româneşte;6) să te consideri superior altor naţiuni.
Ce înseamnă să fii patriot ?1) să aperi drepturile şi libertăţile concetăţenilor ;2) să aperi Patria ;3) să urăşti alte naţiuni;4) să fii ataşat tradiţiei şi istoriei ţării;5) să vorbeşti româneşte;6) să te consideri superior altor naţiuni.
Patria- Anexa 3 Patria-
“leagăn” PATRIA, de I. Brad “cartea de citire”
Patria- Eu
Patria- Patria- “marea şi munţii” “lumina ochilor”
Harta poeziei
Anexa 4
Ce este Patria?
Patriotism înseamnă… Să fii patriot înseamnă…
„O! Moldovă, ţara mea” (V. Alecsandri)
Patrioţii sunt… Nu voi pleca/voi pleca din ţara mea, deoarece…
Anexa 5Doina, de L.LariAmărîtă ţărînă
Şi izvor amărît,Bănuit-aţi vreodatăCît de mult v-am iubit.
Cînd ieşeam primăvara Şi pămîntul săpam,Şi prin aerul receCa o pîine-abuream.……………………..Ah, în raiul acelaNegrăit de frumos,Ploi de toată măsuraM-au scăldat pîn-la os.………………………Cum să n-ai o ţărînăSunătoare de neamŞi-un izvor ce dezleagăOrice frunză pe ram?
Cum să n-ai amintire,Cum să n-ai ţara ta,Şi-un poet scris în piatrăCărui te-ai închina?
Am să mor ca oricare:Mai păgîn sau mai drept,Dar ţărîna de-acasăVoi să-mi cadă pe piept.