proiect didactic

6
Proiect didactic Data: 16-02-2015 Clasa: a V- a Disciplina: Istorie Timp:50 min. Unitatea de învăţare: Lumea traco-geto-dacă Conţinut: Statul dac Tipul lecţiei: mixtă Locul de desfăşurare: sala de clasa Unitatea şcolară: Școala Gimnazială Nr. 1 Pantelimon Profesor: Gheorghe Valina Simona Competenţe specifice: 1. 1 Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală 3.3 Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti Obiective operaţionale: : La sfârşitul lecţiei,elevii vor fi capabili să: O1. Să localizeze pe hartă teritoriile geto-dacilor;

Upload: gheorghe-valina-simona

Post on 25-Dec-2015

13 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic

Proiect didactic

Data: 16-02-2015

Clasa: a V- a

Disciplina: Istorie

Timp:50 min.

Unitatea de învăţare: Lumea traco-geto-dacă

Conţinut: Statul dac

Tipul lecţiei: mixtă

Locul de desfăşurare: sala de clasa

Unitatea şcolară: Școala Gimnazială Nr. 1 Pantelimon

Profesor: Gheorghe Valina Simona

Competenţe specifice: 1. 1 Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă

sau orală

3.3 Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti

Obiective operaţionale: : La sfârşitul lecţiei,elevii vor fi capabili să:

O1. Să localizeze pe hartă teritoriile geto-dacilor;

O2. Să determine factorii principali ce au dus la formarea statului Dacia;

O3. Să caracterizeze activităţile înfăptuite de Burebista pentru consolidarea statului geto-dacic;

O4. Să recunoasca,cu ajutorul hartii,deosebirile teritoriale dintre regatul lui Burebista si cel al lui Decebal

O5. Să înțeleagă cultura dacilor.

Page 2: Proiect Didactic

Resurse:

A) Bibliografice: 1.oficiale:

Programe şcolare pentru disciplina ISTORIE, MECI, Bucureşti, 2009;

2. ştiinţifice: Manual de istorie pentru clasa a V a, autori: Valentin Băluțoiu, Constantin Vlad, ed. All

3. metodico-didactice:

C. Felezeu, ”Didactica istoriei”, Ed. Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2000;

L. Șoitu, R. D. Cherciu, ”Strategii educaționale centrate pe elev”, București, 2006;

B) Metodologice: 1.strategia didactică: mixtă

2. metode şi procedee:

de comunicare orală\scrisă: conversaţia, explicaţia, aprecierea verbală, conversaţia euristică, învăţarea prin

descoperire, problematizarea,ciorchinele

de acţiune reală: lucrul cu harta istorică , observarea dirijată, fișa de lucru

C) Temporale: durata lecţiei: 50 minute

D) Umane:colectivul de elevi, cadrul didactic

Mediul de instruire: - organizat în instituţie şcolară

- sala de clasă

Page 3: Proiect Didactic

Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Momentele lecţiei

Ob. Detalieri de conţinut Strategia didacticăActivitatea profesorului Activitatea elevilor Metode forme mijloace

I. Momentul organizatoric (2 min.)

- consemnează absenţele;- organizează materialele;- organizează clasa,- creează un climat cooperant.

- răspund cerinţelor profesorului;- îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării orei;

Conversaţia

II.Reactualizarea cunoştinţelor (5min)

Pune întrebări din lectia anterioară: Raporturile

tracilor și geto-dacilor cu lumea greacă și

romană

Solicită elevilor să completeze un ciorchine

Scop: elevii scriu câte o informaţie despre geto-daci cunoscută anterior.

Elevii scriu: strămoşii noştriLocuiau în dave Geto- buni dacii luptători harnici neînfricaţi

conversaţia- explicaţia

Ciorchinele

Caietele

III. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor acesteia(5 min.)

Se scrie pe tablă titlul lecţiei : Statul dac

1. Premisele apariţiei statului dac

2. Statul dac condus de Burebista (82-44

î.Hr.)

3. Regatul lui Decebal (87-106)

4. Religia

5. Cultura

elevii îşi notează în caiete şi urmăresc cu atenţieExpunerea

Frontal Tabla Schema pe tablă

IV. Prezentarea noului conţinut (30min)

O1 1. Premisele apariţiei statului dac

Ţine o prelegere despre formarea statului dac-Dacia şi despre unificatorul triburior-Burebista.

Elevii împreună cu profesorul

localizează pe hartă teritoriul

Elevii localizează pe hartă teritoriile locuite de geto-daci

Prelegere

Lucrul cu hartaFrontal

harta

Page 4: Proiect Didactic

O2

O3

O4

O5

populat de geto-daci

Profesorul identifică

2. Statul dac condus de Burebista (82-44

î.Hr.)

Profesorul explicã

3. Regatul lui Decebal (87-106)

Profesorul asigură analiza

4. Religia

5. Cultura

Profesorul asigură capacitatea de sinteză

-notează schema lecţiei în caiete

Identifică in textul de la pag 79 cine erau geto- daci și care era spațiul lor de locuire

Citesc de pe fișa de lectură cine era Burebista și află cum a întemeiat statul dac

Descrie personalitatea lui Decebal analizând textul de la pag 82 Identifică pe hartă unde se afla capitala statului dac și principalele cetăți

Continuă schiţa lecţiei pe caiet.

Descoperă citind textul dee la pagina 84 în ce credeau daci.

Identifică in textul de la pag. 85 ce i- a instruit Deceneu pe geto-daci

Sunt atenţi la prezentare și notează în caiete noile informații

Problematizarea

Conversaţia euristicăobservarea dirijată

Demonstrația

Expunerea

Problematizarea

Frontal

Manual

harta

Manual

Harta

Manual

V. Fixarea cunoștințelor (6 min)

Pune întrebări din lecția de predata , rezolva împreună cu elevii exercitiile din manual.

Răspund la întrebări. Rezolva exercitiile din manual.

Individual Manual

VI. Tema și aprecieri personale

De pregatit lecția Statul dac- evaluarea elevilor cu note si puncte in functie de aportul adus la lectie

Elevii notează tema pentru acasă.

Page 5: Proiect Didactic

- evidenţierea elevilor activi – prin laude - se trag concluziile finale