proiect didactic

4
Proiect didactic Profesor: Agica Delia Școala cu clasele I – VIII nr. 150 Disciplina: Limba și literatura română Data: 03.12.2014 Clasa: aV-a Subiectul lecției: Amintiri din copilărie. Vocabular. Tipul lecției: lecție de consolidare Propunător: Buliga Elena A.Obiective performative: I Cognitive Elevul va fi capabil: O1. citirea textului; O2. să ințeleagă ideea de regionalism; O3. să identifice ideea de arhaism; O4. sǎ cunoască diferența dintre cele două; O5. sǎ identifice regionalismele; O6. să construiască propozitii cu regionalisme; O7. să ofere sinonime unor regionalisme; O8. să arate forma de astazi a unor cuvinte; O9 . sǎ exemplifice prin propozitii intelegerea cuvintelor. II. Afective : 1) Să participe cu interes la lecție; 2) Să fie dispuși să recepteze informații noi; 3) Să consimtă la continuarea efortului de atenție; 4) Să dorească să aplice cunoștințele dobândite; 5) Să fie dispuși să diferențieze, să explice, să motiveze; 6) Să manifeste grijă pentru felul cum își construiesc răspunsurile orale, 1

Upload: alexandra-ciobanu

Post on 16-Dec-2015

108 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

proiect didactiv

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Proiect didacticProfesor: Agica Deliacoala cu clasele I VIII nr. 150

Disciplina: Limba i literatura romn

Data: 03.12.2014Clasa: aV-a

Subiectul leciei: Amintiri din copilrie. Vocabular.Tipul leciei: lecie de consolidarePropuntor: Buliga Elena

A.Obiective performative:

I Cognitive

Elevul va fi capabil: O1. citirea textului;O2. s ineleag ideea de regionalism; O3. s identifice ideea de arhaism;O4. s cunoasc diferena dintre cele dou; O5. s identifice regionalismele; O6. s construiasc propozitii cu regionalisme; O7. s ofere sinonime unor regionalisme; O8. s arate forma de astazi a unor cuvinte; O9 . s exemplifice prin propozitii intelegerea cuvintelor. II. Afective:

1) S participe cu interes la lecie;

2) S fie dispui s recepteze informaii noi;

3) S consimt la continuarea efortului de atenie;

4) S doreasc s aplice cunotinele dobndite;

5) S fie dispui s diferenieze, s explice, s motiveze;

6) S manifeste grij pentru felul cum i construiesc rspunsurile orale,

precum i pentru felul n care scriu;

B. Coninuturile vizate:C1.Recapitulare arhaisme.C2: Regionalismele.C. Resurse educaionale:

R1: Elevii. R2: Coninutul:

D. Strategii didactice

1) Metode i procedee participative: conversaia euristic, conversaia de sistematizare, exerciiul , analiza.

2) Resurse materiale: manualul.

3) Forme de organizare: activitatea frontal, alternativ cu activitatea individual. 4) Material bibliografic:

Alexandra Crisan, Sofia Dobra si Florentina Smihaean, Limba romn pentru clasa a VI-a, Humanitas Educational, Bucureti, 2000.E. Asigurarea feedback-ului Are loc pe parcursul leciei, prin aprecieri verbale.

F. Evaluarea formativ Ca activitate individual, fiecare elev va trebui s construiasc cate o propoziie cu un regionalism.G. Asigurarea reteniei i a transferului

Se d ca activitate independent pentru acas identificarea unor regionalisme. Scenariul lecieiI. Salutul, absenele (2 )

II. Captarea atentiei (10 )

a)Verificarea temei pentru acas. b)Verificarea leciei.

III. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor (2 )Profesorul scrie pe tabl titlul leciei: Amintiri din copilarie. Vocabular.

Prezentarea sarcinilor de nvare (2 )

Profesorul le explic elevilor c astzi vor recapitula noiunile referitoare la arhaisme si regionalisme.III. Conducerea nvrii i dobndirea de noi cunotine (25 )

Profesorul citeste textul cu elevii. Timpul necesar rezolvrii exerciiilor este de 25 de minute. Dup expirarea timpului de lucru, elevii explic soluiile exerciiilor.

IV. Asigurarea feed-back-ului (3 )

Profesorul i ncurajeaz pe elevi prin aprecieri verbale i prin notarea elevilor activi.

V. Asigurarea reteniei i a transferului. (4 )

Profesorul i ntreab pe elevi ce au reinut din lecie.

VI. Tema pentru acas (2 )

Prezentarea i explicarea ei de ctre profesor.

PAGE 1