proiect didactic

3
Proiect didactic Profesor coordonator: Romaşcu Virginia Profesor metodist: Dumitraş Maria Educatoare: Mareci Raluca Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Suceava Propunătoare: Matei Mihaela Grădiniţa de aplicaţii a “C.N. Mihai Eminescu” Suceava

Upload: mili-matei

Post on 28-Nov-2015

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Power point

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic

Proiect didacticProfesor coordonator: Romaşcu Virginia

Profesor metodist: Dumitraş Maria

Educatoare: Mareci Raluca

Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Suceava

Propunătoare: Matei Mihaela

Grădiniţa de aplicaţii a “C.N. Mihai Eminescu” Suceava

Page 2: Proiect Didactic

Unitatea: Unitatea: Grădiniţa de aplicaţii a C.N. Grădiniţa de aplicaţii a C.N. ““Mihai Eminescu” SuceavaMihai Eminescu” SuceavaData: Data: 6 decembrie 20076 decembrie 2007Grupa: Grupa: maremareEducatoare: Educatoare: Mareci RalucaMareci RalucaPropunătoare: Propunătoare: Matei MihaelaMatei MihaelaDomeniul cunoaşterii: Domeniul cunoaşterii: ArteArteActivitate: Activitate: Educaţie plasticăEducaţie plasticăTemaTema: ”Ciuboţica lui Moş Nicolae”: ”Ciuboţica lui Moş Nicolae”Tipul de activitateTipul de activitate: Formare de priceperi şi deprinderi: Formare de priceperi şi deprinderiMijloc de realizare: Mijloc de realizare: PicturăPicturăScop: Scop: Formarea capacitătii de a colora într-un contur datFormarea capacitătii de a colora într-un contur datObiective operaţionale:Obiective operaţionale:

*cognitive:*cognitive:- - să aplice corect tehnicile de lucru:amprentasă aplice corect tehnicile de lucru:amprenta- să analizeze lucrarea model- să analizeze lucrarea model- să respecte etapele de lucru ale picturii- să respecte etapele de lucru ale picturii*psihomotorii:*psihomotorii:- - să coloreze corect ciuboţicasă coloreze corect ciuboţica- să mânuiască corect materialul didactic (pensoane, acuarele)- să mânuiască corect materialul didactic (pensoane, acuarele)- s- să utilizeze pata de culoare ca element de limbaj plastică utilizeze pata de culoare ca element de limbaj plastic*afective:*afective:- - să se implice afectiv la activitatesă se implice afectiv la activitate- să finalizeze cu satisfacţie lucrarea pe baza indicatiilor date- să finalizeze cu satisfacţie lucrarea pe baza indicatiilor date

Strategii didactice:Strategii didactice:*Metode de învăţământ: *Metode de învăţământ: observaţia, demonstraţia, explicaţia, activitatea observaţia, demonstraţia, explicaţia, activitatea

practică, exerciţiulpractică, exerciţiul*Mijloace de învăţământ: *Mijloace de învăţământ: acuarele, pahar cu apă, pensoane, fişe cu contur dat, acuarele, pahar cu apă, pensoane, fişe cu contur dat,

Page 3: Proiect Didactic

Evenimente didacticeEvenimente didactice Activitatea propunătoareiActivitatea propunătoarei Activitatea Activitatea copiilorcopiilor

Strategii didacticeStrategii didactice

1.Momentul 1.Momentul organizatoricorganizatoric

- Asigurarea- Asigurarea condiţiilor optime condiţiilor optime pentru desfășurarea activității.pentru desfășurarea activității.

- - CCopiii se opiii se pregpregătesc ătesc de activitate.de activitate.

- Instructajul- Instructajul

2.Captarea atenţiei2.Captarea atenţiei - Se va realiza prin introducerea - Se va realiza prin introducerea elementului surpriză (prezentarea elementului surpriză (prezentarea a două mici planșe: o planşă a două mici planșe: o planşă reprezentată o ciuboţică cu reprezentată o ciuboţică cu cadouri, iar cealaltă o ciuboțică cadouri, iar cealaltă o ciuboțică cu o nuielușă)cu o nuielușă)

- Identificarea - Identificarea motivelor pentru motivelor pentru prezența, respectiv prezența, respectiv lipsa cadourilor din lipsa cadourilor din ciuboțicăciuboțică

- Conversația Conversația examinatoare;examinatoare;- Explicația.Explicația.

3.Anunţarea temei şi a 3.Anunţarea temei şi a obiectivelorobiectivelor

- Familiarizarea copiilor cu Familiarizarea copiilor cu sărbătoarea Sfântului Nicolaesărbătoarea Sfântului Nicolae- Prezentarea temei Prezentarea temei “C“Ciuboțica lui iuboțica lui Moș NicolaeMoș Nicolae””- Anunțarea recompenseiAnunțarea recompensei

- Copiii răspund la - Copiii răspund la întrebările adresate întrebările adresate de propunătoare.de propunătoare.

- Dialogul dirijat- Dialogul dirijat

4.Intuirea materialului 4.Intuirea materialului didacticdidactic

- Se prezintă materialul didactic- Se prezintă materialul didactic - Identificarea - Identificarea materialului didacticmaterialului didactic

- Conversația- Conversația

5.Prezentarea noului 5.Prezentarea noului conţinut conţinut (tema plastică)(tema plastică)

- Se prezintă și se analizează - Se prezintă și se analizează modelul modelul

- Copiii răspund la - Copiii răspund la întrebările adresate întrebările adresate de propunătoare.de propunătoare.

- ExplicațiaExplicația

- Observația- Observația

6.Dirijarea învăţării6.Dirijarea învăţării - Realizarea de exerciții pentru Realizarea de exerciții pentru încălzirea mâinilorîncălzirea mâinilor- Solicitarea copiilor de a realiza Solicitarea copiilor de a realiza tema plasticătema plastică

- Copiii fac exerciții Copiii fac exerciții de încălzire a de încălzire a mâinilormâinilor- Realizarea temei Realizarea temei plasticeplastice

- Activitate individuală- Activitate individuală

7.Evaluarea finală 7.Evaluarea finală (analiza lucrărilor) (analiza lucrărilor)

- - Se fac aprecieri generale şi Se fac aprecieri generale şi individuale analizând lucrările individuale analizând lucrările finalizate ale copiilorfinalizate ale copiilor..

- Evaluarea- Evaluarea