proiect didactic
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 19. 03. 2013
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala gimnaziala nr. 8 Botosani
CLASA: a VI-a
PROPUNATOR: prof. Ababei Roxana
DESCRIEREA ACTIVITATII: Stimulare cognitiva
SUBIECTUL: Sinonimele vs. Antonimele
TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Cunoasterea si aprofundarea sinonimelor si antonimelor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa:
O1 – Sa identifice sinonime pentru anumite cuvinte
O2 – Sa identifice antonime pentru anumite cuvinte
O3 – Sa inlocuiasca in text cuvintele subliniate cu sinonime
O4 – Sa inlocuiasca in text cuvintele subliniate cu antonime
O5 – Sa alcatuiasca enunturi cu anumite cuvinte sinonime
O6 – Sa alcatuiasca enunturi cu anumite cuvinte antonime
Afective:
O7 – Sa manifeste interes pentru rezolvarea sarcinii
RESURSE METODOLOGICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, jocul didactic, expunerea, problematizarea,
jocul “Daca nu-i asa, cum e?”
Mijloace didactice: cos cu biletele, fisa de lucru, “Copacelul cu sinonime”
1
DURATA DESFASURARII LECTIEI: 45 minute
FORME SI STRATEGII DE EVALUARE: evaluare orala, evaluare scrisa, evaluare
sistematica, aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE:
Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele textelor literare, Editura Carminis, Piteşti,
2007
Mioriţa Got, Doina Manolache, , Limba română, manual pentru clasa a V- a, Bucureşti,
Editura Teora, 2007
2
Etapele
activitatii
Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si
procedee
Mijloace
didactice
Evaluare
1.Moment
organizatoric
- îşi pregǎteşte materialele şi se
asigură că există toate condiţiile
necesare pentru începerea orei
- elevul se pregăteste
pentru începerea
lecţiei.
-conversatia
2.Captarea
atentiei O7
- profesorul ii ofera elevului un
cosulet cu biletele. Pe fiecare bilet
este notat cate un cuvant.
-profesorul intreba elevul dacă isi
aminteste ce reprezintă aceste
cuvinte. Apoi ofera un nou set de
bileţele pe care se află cuvinte ce
se pot grupa în perechi de
antonime ( înalt- scund, sus- jos,
cinstit- necinstit etc).
-solicită să se observe diferentele
dintre cele doua cosulete cu bilete
- sarcina elevului este
de a gasi cuvintele
pereche (arbore-copac,
fericit- bucuros,
suparat- trist, etc).
-raspunde la intrebare
-conversatia
-jocul didactic
-problematizarea
- cos cu
biletele
Evaluare orala
3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor
-pe baza raspunsurilor anterioare
profesorul anunta tema activitatii
“Sinonimele vs. Antonimele” si
- este atent si noteaza
in caiet
-expunerea
3
obiectivele.
4.Desfasurarea
activitatii
O1
O2
O3
O4
O7
O5
O6
-profesorul mai specifica inca o
data ca “Acele cuvinte care au
sens asemanator dar forme
diferite se numesc sinonime.” iar
“Cuvintele care au forme diferite
şi sensuri opuse se numesc
antonime“.
-apoi ii da elevului o fisa de lucru
(Anexa 1)
- profesorul ii da elevului o lista
cu doua seturi de cuvinte :
1. a dormi, fereastra, a striga,
cearta
2. frumos, rece, afirmativ, noapte
- elevul rezolva fisa de
lucru
- elevul va trebui sa
alcatuiasca propozitii
cu sinonimele
cuvintelor din primul
set apoi cu antonimele
cuvintelor din cel de-al
doilea set.
- conversatia
- explicatia
- problematizarea
-conversatia
-exercitiul
- fisa de
lucru
- evaluare
scrisa
-evaluare
sistematica
5.Obtinerea
performantei
O2
-profeosorul anunta ca vor juca un
joc "Daca nu-i asa, cum e?"
Daca nu-i asa Cum e?
-Elevul trebuie sa
precizeze antonimul
cuvantului
-conversatia
- jocul “Daca nu-
i asa, cum e?”
-evaluare orala
4
O7
O1
O5
O7
Harnic
Curat
Mic
Dusman
Vechi
Sanatos
Rece
Cuminte
-profesorul prezinta elevului
“Copacelul cu sinonime” (Anexa
2)
-elevul trebuie sa
descopere sinonimele
care s-au ascuns in
copac, apoi trebuie sa
mai noteze si el altele
-dupa care trebuie sa
alcatuiasca patru
propozitii cu
sinonimele dorite
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
Fisa
“Copacelul
cu
sinonime”
-aprecieri
verbale
6.Evaluarea
activitatii
-intreaba elevul ce a invatat din
lectia de astazi? Daca sunt aspecte
neclare?
-elevul raspunde la
intrebari
-conversatia -evaluare orala
5