proiect didactic
TRANSCRIPT
Proiect Didactic
PROIECT DIDACTIC
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Cultur civic
Clasa: a VIII-a
Tema: Dreptate i egalitate
Lecia: Dreptate i lege
Tipul de lecie: Dobndire de noi cunotine
Scopul leciei: s nsueasc cunotine privind modul n care ne comportm sau avem voie s ne comportm n societate, respectnd anumite valori i norme, socotite de societate ca bune.
OBIECTIVE OPERAIONALE :
s identifice rolul valorilor n conceperea structural normelor;
s disting diferenele existente ntre normele morale, ca ansamblu de reguli i normele juridice, susintoare ale dreptii sociale;
s formuleze situaii pentru norme conforme date; s rspund argument n urma unor reflecii asupra unor posibile norme;
s exemplifice norme pentru situaii cu care sunt n coresponden.
Strategia didactic: conversaia, expunerea, explicaia, problematizarea;
Mijloace didactice: fie de lucru, Cultur civic, manual pentru clasa a VIII-a;Modaliti de organizare a activitii cu elevii:
activitate frontal;
activitate n grupe de 4 elevi.
Durata leciei: 50 minute
Locul desfurrii: sala de clas
Bibliografie: Dakmara Georgescu: Cultur civic, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas Educaional, 2004; Tancu C., Leca C. - Educaie referitoare la lege, drepturile i responsabilitile omului, Ed. Babel, Bucureti, 1997ETAPELE LECIEICONINUTSTRATEGII DIDACTICE
METODE, MIJLOACE I PROCEDEE DE NVMNTFORME DE ORGANIZARETIPURI DE NVARE
col gri
Momentul organizatoric2 Se creeaz condiiile psihologice i organizatorice necesare unei bune desfurri a leciei;
Fixarea reguluilor de grup.x
Captarea ateniei
3Captarea ateniei Primele legi scrise dateaz din timpul regelui mesopotamian Urnammu (2100 . Cr.). Ele reglementau, ntre altele, pedepsele pentru sclvii fugii i pentru vrjitorie.
n anul 1758 . Cr., regele babilonian Hammurabi a poruncit s fie spat n piatr, pe stlpul din Susa, primul cod de legi coerent. x
Anunarea temei i obiectivelor lecie
2Tema abordat, obiectiveExpunerea
Tema pe care o vom aborda astzi este
Dreptate i legeObiectivele urmrite sunt:
- vom identifica diferenelor dintre valori i norme, vom formula norme pentru diferite situaii, vom comenta situaii, atribuind norme corespunztoare fiecreia.x
Transmiterea asimilarea de noi cunotine
15Valori i normeExplicaia
Valorile exprima idealuri etice, convingeri adnci, scopuri ale aciunii umane sau sensuri date de oameni vieii lor i sunt considerate de grupuri sociale importante i demne de a fi dorite sau urmrite.
Normele reprezint ateptri comportmenale sau ateptri legate de anuimite roluri sociale pe care le avem unii fa de alii. Fiecare norm are la baz anumite valori.
Profesorul le cere elevilor s rezolve sarcinile de pe fia de lucru. Se vor analiza rspunsurile.
Exempe de valori anexa 1x
xnvarea receptiv reproductiv
nvarea operatorie
Fixarea cunotinelor
8Noreme juridice, norme moraleExplicaia
Aceeai norm poate avea att caracter moral, ct i caracter juridic, de pild s nu furi.
Anumite norme juridice sunt totodati norme morale sau au fost laorogine norme morale.
Normele juridice i ajut pe membrii unei societis vegheze ca dreptatea social s fie respectat. Datorit lor se poate realiza dreptatea.
Profesorul le cere elevilor s rezolve sarcinile de pe fia de lucru. Se vor analiza rspunsurile.
Completai propoziiile de mai jos
anexa 2x
xnvarea receptiv reproductiv
nvarea operatorie
Realizarea feed-back-ului
8Sisteme legislativeExpunerea, conversaia
n cele mai multe ri din Europa, legislaia se bazeaz pe dreptul roman, adic pe sistemul de legi al romanilor. n rile anglo-saxone multe legi i au rdcinile n dreptul cutumiar al Evului Mediu (cutum = obiceiul locului).
Dei n ultimii 300 deani n lumea occidental s-a produs o separare ntre stat i biseric, exist nc ri ale globului n care normele de drept au la baz un cod moral religios. De pild, n unele state islamice este n vigoare Sharia, adic dreptul islamic.
Profesorul le cere elevilor s rezolve sarcinile de pe fia de lucru. Se vor analiza rspunsurile.
Rspundei n mod argumentat la urmtoarele ntrebri anexa 3xxnvarea inteligibil
nvarea operatorie
Evaluare activitii
10Rezolv sarcinile fieiProfesorul le cere elevilor s rezolve sarcinile de pe fia de lucru. Se vor analiza rspunsurile.
Gsii normele corespunztoare pentru situaiile date
anexa 4xnvarea operatorie
ncheierea leciei
2Evaluarea leciei prin adjectivex
ANEXA 1
NUME ............................
EXEMPLE DE VALORI
LIBERTATEAPROGRESUL SOLIDARITATEA
DEMNITATEA OMULUIDREPTATEA PROSPERITATEA
CREDINA CREATIVITATEAPACEA
DEZVULTAREA ECONOIMICFRTERNITATEA IUBIREA DE NATUR
CONSUMULMUNCA BUNSTAREA
RESPONSABILITATEAADEVRULORDINEA
EGALITATEA PRIETENIA FERICIREA
EDUCAIAASCULTAREA IUBIREA
COMUNICAREAHRNICIAPERFORMANA
a) Separai valorile care vi se par actuale de cele care vi se par depite. Argumentai-va alegerea.
b) Care sunt pentru voi cele mai importante valori? Argumentai-v punctul de vedere.
ANEXA 2
NUME ..............................
Adeseori auzim spunndu-se n jurul nostru:
- Este normal s te compoi ntr-un anumit fel.
- Nu este normal s faci un anumit lucru.
- Nu m-a fi ateptat de la ea/el s fac cutare lucru.
n toate aceste expresii, normal nseamn n conformitate cu norma sau corespunztor unei norme.
Completai propoziiile de mai jos dup modelul:
Eu atept de la tine s-i faci singur temele.
Eu atept de la tine .............................................................
Nu se face s ......................................................................
Nu este nomal ca ................................................................
Este normal s ....................................................................
Contravine orcrei norme s ......................................................................
ANEXA 3
GRUPA ............
Reflectai asupra urmtoarelor posibile exemple de norme, apoi rspundei argumentat la urmtoarele ntrebri:
O femeie nu poate aprea n public cu faa descoperit.
Femeile nu au voie s poarte pantaloni.
Copiii trebuie s-i asculte ntotdeauna prinii.
Un so are dreptul la 4 soii.
Persoanele de sex feminin nu pot deveni medici.
Sunt normele venice?
De ce anume depind normele?