proiect didactic
DESCRIPTION
invatamant prescolarTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit, numărul 12, Alba Iulia
GRUPA: mică, „BOBOCEI PUFOŞI”
EDUCATOARE: Burz Iulia
TEMA: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
SUBTEMA: „Culoare şi parfum de toamnă”
TEMA ZILEI: „Furnicuţe harnice” – activitate integrată DŞ: Activitate matematică: evaluarea capacităţii de grupare a unor obiecte după
criteriul culorii (roşu, galben) DPM: Educaţie fizică: evaluarea deprinderilor motrice de alergare (alergare în linie
dreaptă, alergare cu ocolire de obstacole)
TIPUL DE ACTIVITATE: de verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare (de evaluare)
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: DŞ: Activitate matematică: evaluarea capacităţii de comparare şi grupare a obiectelor unei mulţimi
date după criteriul culorii (roşu, galben) DPM: Educaţie fizică: evaluarea deprinderilor motrice de alergare (alergare în linie dreaptă, alergare
cu ocolire de obstacole) pe un traseu indicat; dezvoltarea rapidităţii şi a îndemânări.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: DŞ: -să compare obiectele uei mulţimi;
-să grupeze elementele unei mulţimi după culoare (roşu, galben). DPM: -să respecte semnalul sonor de pornire;
-să alerge pe un traseu indicat (în linie dreaptă, cu ocolire de obstacole).
SARCINA DIDACTICĂ: Alergarea pe un traseu dat, apucarea unui obiect (măr) diferenţiat după culoare şi transportarea acestuia la grupa cu elemente asemănătoare.
REGULILE JOCULUI: 1. Pornirea la semnalul fluierului; 2. Apucarea unui singur obiect (măr) de culoare potrivită (roşu / galben); 3. Respectarea traseului.
ELEMENTE DE JOC: fluier, competiţia, mânuirea materialului, antene, aplauze.
STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic. Mijloace didactice: antene, şorţuleţe roşii / galbene, mere roşii / galbene, căsuţe, fluier,
copăcei.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 - 6/7 ani )”
- „ Activitatea integrată din grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2008- „ Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti 2000
SECVENŢELE LECŢIEI
OB. OPER
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII DIDACTICE METODE DE EVALUARE
Metode şi procedee Mijloace didactice
1.Moment organizatoric
Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii:- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului didactic;- plasarea organizată a preşcolarilor în spaţiul educaţional, amenajat sugestiv.
fluier
2.Captarea atenţiei
Educatoarea transmite copiilor că vor juca rolul unor furnicuţe şi li se vor distribui antene.În sala de grupă îşi face apariţia un greieraş care cere ajutor furnicuţelor la strînsul merelor, deoarece iarna e aproape şi el are cămara goală.Pentru a avea mai mult spor la stânsul recoltei, furnicuţele vor fi împărţite în două echipe: furnicuţele roşii (care vor purta şorţuleţe roşii) şi furnicuţele galbene (care vor purta şorţuleţe galbene).
- conversaţiaantene;
şorţuleţe.
3.Anunţarea temei şi comunicarea obiectivelor
Se comunică preşcolarilor că astăzi vor da dovadă de hărnicie şi îl vor ajuta pe greieraş la stânsul recoltei, dar în acelaşi timp se vor juca, se vor întrece în îndemănare si îşi vor dovedi priceperea în deosebirea culorilor (roşu şi galben).
4.Prezentarea conţinutului şi dirijarea evaluării
Furnicuţele vor fi grupate în funcţie de culoarea şorţuleţului, pe două coloane.Fiecare echipă va avea căsuţa ei în care trebuie să depoziteze merele culese.În grupă se va afla un copăcel, la baza căruia vor fi distribuite aleatoriu mere de culoare roşie şi galbenă.Se transmite copiilor sarcina jocului: să alerge pe traseul dat până la merele de la trunchiul copacului, să apuce un măr de culoare roşie sau galbenă, în funcţie
- explicaţia
- jocul didactic
antene;
şorţuleţe;
mere roşii şi galbene;
Aprecieri verbale
Evaluare individuală
de culoare echipei, şi să îl transporte la căsuţa lor.Se va pune accent pe respectarea regulilor jocului: pornirea se va face doar la semnalul fluierului, dat de educatoare; fiecare copil va transporta un singur măr la căsuţa echipei; preşcolarii nu se vor abate de la traseul dat. Se vor desfăşura 1 - 2 jocuri de probă pentru fixarea sarcinii şi a regulilor jocului.Odată cu desfăşurarea propriu-zisă a jocului, educatoarea va observa capacitatea copiilor de a selecta doar merele de culoare potrivită, precum şi deprinderea de alergare corectă (spatele drept, mâinile, cu coatele îndoite, se mişcă pe lângă corp, privirea înainte).Participanţii vor avea parte de încurajări din partea coechipierilor şi de aprecieri date de educatoare.
- demonstraţia
- exerciţiul
- jocul didactic
căsuţe;
copăcel.
Aprecierea rezultatelor prin încurajări
Evaluare pe grupe
5.Obţinerea performanţei
Pentru a atinge performanţa preşcolarilor, pe treseu vor fi aşezaţi, din loc în loc, copăcei.Jocul va continua, dar de această dată furnicuţele vor fi nevoite să ocolească obstacolele întălnite în drum.
- explicaţia
- demonstraţia
- jocul didactic
mere roşii şi galbene;
copăcei.
Evaluare individuală
Aprecieri verbale
6.Încheierea activităţii
Se fac aprecieri privind activitatea copiilor şi contribuţia lor la reuşita echipei. Greieraşul va mulţumi „furnicuţelor” şi le va invita să guste alături de el o delicioasă salată de fructe care va conţine şi mere stânse în timpul jocului.
salată de fructe
Evaluare individuală
Evaluare pe grupe