proiect didactic

4
PROIECT DE ACTIVITATE UNITATEA: Grădiniţa cu P. P. Nr. 23 Cluj-Napoca EDUCATOARE: ALINA CRINA MUREŞAN GRUPA: mică OBIECTUL: Educarea limbajului SUBIECTUL: joc didactic – „Cartea mea preferată de la grădiniţă” TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunoştinţelor SCOPURI: - dezvoltarea capacităţii de sinteză - dezvoltarea creativităţii - dezvoltarea interesului pentru lumea cărţilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Copiii vor fi capabili: - să aleagă o carte preferată din raftul bibliotecii grupei - să argumenteze alegerea cărţii - să sintetizeze acţiunea cărţii de poveşti aleasă METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, discuţia colectivă, problematizarea, jocul didactic MIJLOACE DIDACTICE: cărţi cu poveşti pentru copii, scaunul povestitorului, rafturi, recompense DURATA: 15 minute

Upload: delia-mocean

Post on 07-Aug-2015

76 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiecte de activitate didactic

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA: Grădiniţa cu P. P. Nr. 23 Cluj-Napoca

EDUCATOARE: ALINA CRINA MUREŞAN

GRUPA: mică

OBIECTUL: Educarea limbajului

SUBIECTUL: joc didactic – „Cartea mea preferată de la grădiniţă”

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunoştinţelor

SCOPURI:

- dezvoltarea capacităţii de sinteză

- dezvoltarea creativităţii

- dezvoltarea interesului pentru lumea cărţilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Copiii vor fi capabili:

- să aleagă o carte preferată din raftul bibliotecii grupei

- să argumenteze alegerea cărţii

- să sintetizeze acţiunea cărţii de poveşti aleasă

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, discuţia colectivă,

problematizarea, jocul didactic

MIJLOACE DIDACTICE: cărţi cu poveşti pentru copii, scaunul povestitorului,

rafturi, recompense

DURATA: 15 minute

Page 2: proiect didactic

ETAPE/

CONŢINUTUL

ESENŢIAL

OBIECTIVE CONCEPEREA ŞI

PROIECTAREA ACTIVITĂŢII

EVALUARE

1.

MOMENT

ORGANIZATORIC

-se pregătesc materialele necesare

începerii activităţii

-se aşează scăunelele în formă de

semicerc

2.

CAPTAREA

ATENŢIEI

-educatoarea prezintă copiilor o

carte şi argumentează de ce a ales-

o şi ce anume îi place. Aceasta le

propune un joc prin care fiecare

are ocazia de a-şi exprima propria

opinie despre cartea preferată din

biblioteca grupei.

Observarea

comportamentulu

i nonverbal

3.

DESFĂŞURAREA

ACTIVITĂŢII

-să selecteze

din raftul

bibliotecii

grupei o carte

preferată

-copiii sunt invitaţi pe rând să

aleagă cartea preferată de pe

rafturile bibliotecii grupei. Fiecare

copil se aşează pe scaunului

povestitorului, iar mai apoi trebuie

să explice colegilor şi educatoarei

de ce a ales cartea şi să

povestească pe scurt conţinutul

acesteia.

Argumentarea

alegerii

4.

CONSOLIDAREA

CUNOŞTINŢELOR

-să coloreze

personajele

din povestea

-copiii primesc o fişă de lucru cu

următorea sarcină: - să coloreze

numai personajele din povestea

Corectitudinea

realizării fişelor

Page 3: proiect didactic

preferată preferată.

5.

EVALUARE/

CONCLUZII

-aprecieri verbale stimulative

individuale şi colective

-acordarea recompenselor

Acordarea

recompenselor