proiect didactic

Upload: bogdan-gabriel-albescu

Post on 21-Jul-2015

673 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICClasa a II-a A. Data : 3.04.2012 Disciplina: Cunoaterea mediului Aria Curricular: Matematic i tiine ale naturii Tipul leciei: Asimilare de noi cunotine Subiectul: PLANTA componente observabile i rolul lor Scopurile leciei1. Dobndirea de cunotine privind alctuirea unei plante i condiiile de mediu necesare pentru cretere i dezvoltare. 2. Formarea priceperilor de a deosebi plantele cultivate de plantele crescute spontan. 3. Educarea i dezvoltarea interesului la elevi pentru a cultiva i ntreine plantele, spaiile verzi dar i pentru a ocroti tot ceea ce este verde, pentru meninerea echilibrului ecologic.

Obiectivele operaionale1. S defineasc planta. 2. S enumere prile componente ale unei plante. 3. S deosebeasc plantele cultivate de plantele crescute spontan. 4. S explice ce rol ndeplinete fiecare parte component a unei plante. 5. s cunoasc importana plantelor n natur.

Metode i procedeeObservarea, nvarea prin problematizarea, munca independent. descoperire, explicaia, conversaia,

Material didacticDiverse plante cultivate i din flora spontan, rdcini de diverse forme, tulpini de plante diferite, frunze, flori de plante, fructe i semine, plane.

Forme de organizareIndividual i pe grupe

BibliografieManual de cunoaterea mediului pentru clasa a II- a, Editura Aramis; Programa colar pentru clasele I, i a II- a; Biologie, manual pentru clasa a V- a Editura Sigma; Pedagogie pentru institutori, autori Romi Iucu i Marin Manolescu, Editura Fundaiei Culturale ,,Dimitrie Bolintineanu anul 2oo1

Secvenele lecieiI. Moment organizatoric

Ob.

Coninutul esenializat Strategii didacticeCreez condiii necesare desfurrii eficiente a leciei de cunoaterea mediului prin asigurarea i pregtirea materialului didactic necesar i prin organizarea elevilor n patru grupe Conversaia Explicaia

II. Reactualizarea structurilor cognitive anterioare

1. Natura nconjurtoare n care vieuitoarele se nasc, se dezvolt i mor se numete mediu de via. 2. Vieuitoarele terestre sunt reprezentate de plantele cultivate i spontane, animalele slbatice i domestice i oamenii. Conversaia 3. Vieuitoarele acvatice sunt reprezentate de Fia de lucru nr. 1 plantele acvatice i de peti. 4. Animalele din mediul acvatic respir prin branhii, au corpul acoperit cu solzi i se deplaseaz cu ajutorul nottoarelor. Animalele din mediul terestru respir prin plmni i se deplaseaz cu ajutorul membrelor. Descopr toate materialele didactice pe care le voi folosi i care au fost aezate n ordine pe catedr, le mpart celor patru grupe de elevi deja formate innd cont ca fiecare grup s primeasc materialele de toate felurile. Astzi la ora de ,,Cunoaterea mediului vei nva despre plante, prile componente i rolul Conversaia Explicaia

III. Captarea Ateniei

IV. Anunarea

Explicaia

temei i a obiectivelor

lor. La sfritul acestei ore vei ti: enumr cele cinci obiective operaionale. Le spun elevilor c planta este un corp cu via i se afl sub influena factorilor de mediu care influeneaz dezvoltarea i rspndirea ei . Influena factorilor de mediu poate fi favorabil, nefavorabil Ob.1i distructiv. Aici le prezint copiilor cele trei ghivece cu flori, primul cu floarea care a stat deasupra caloriferului la lumin i a fost udat periodic, al doilea ghiveci cu floarea care dei a avut umiditate i cldur a fost inut la ntuneric i ghiveciul cu floarea care a fost inut la fereastr a avut cldur dar nu a fost udat. Prile componente observabile ale unei plante sunt: Ob.2 a) rdcina, tulpina i frunzele organe vegetative b)floare, fruct,semine organe de nmulire Organele vegetative: Rdcina are rolul de a fixa planta n sol i de a absorbi apa cu srurile Ob.4 minerale. Rdcina poate fi pivotant, firoas i lemnoas. Tulpina susine frunzele, florile i fructele plantei. Prin tulpin circul apa mpreun cu substanele hrnitoare de la rdcin spre frunze i apoi hrana de la frunze ctre toat planta. Tulpinile pot fi aeriene i subpmntene. Cele aeriene pot fi ierboase i lemnoase. Tulpinile ierboase pot fi drepte, volubile sau ncolcite i agtoare sau trtoare. Tulpinile subpmntene se gsesc sub form de bulbi, tuberculi i rizomi. Frunza este buctria plantei. Ea prepar hrana necesar plantei pentru a se dezvolta. Apa cu substane hrnitoare absorbite de plant trec prin tulpin i ajung la frunze unde sunt transformate n hran pentru plant. Frunza prepar hrana numai la lumin cu ajutorul clorofilei i al bioxidului de carbon pe care l ia din atmosfer. Procesul se numete fotosintez. n urma acestui proces este eliminat oxigenul care este necesar pentru respiraia oamenilor i a animalelor. Dac planta nu are

Conversaia Explicaia Observarea Experimentul

Conversaia Explicaia Observarea

V. Dirijarea nvrii

lumin acest proces nu se desfoar, frunzele nu mai pot prepara hrana i planta moare. Alctuirea: codi sau peiol, limb cu nervuri. Frunza poate fi simpl sau compus. Dup forma marginii limbului ea poate fi frunz ntreag, zimat i lobat. Organele de nmulire. Floarea este organul de nmulire al plantei. Din floare se formeaz fructul i seminele. Florile pot fi aezate pe tulpin cte una, cte dou sau pot fi grupate mai multe la un loc formnd inflorescene. Floarea este alctuit din: codi, receptacul, sepale, petale, stamine i pistil. Sepalele i petalele alctuiesc nveliul floral. Staminele sunt organele brbteti iar pistilul organul femeiesc. Fructul i smna. Fructul are rolul de a apra smna. El se formeaz din ovar. Seminele se formeaz din ovulele fecundate. Fructele sunt de dou feluri: uscate i crnoae. Cele uscate se mpart n fructe care nu se deschid la maturitate gru, porumb, floarea-soarelui i fructe care se deschid cele cu psti. Fructele crnoase Ob.4 se mpart n: fructe care se deschid parial castana nuca i cele care nu se deschid deloc cirea , prun, cais, piersic. Tot fructele crnoase pot fi: cu mai multe semine mere, portocale, roii, vinete sau cu o singur smn ( drup ) piersic cais, prun. Seminele plantelor au forme culori i mrimi diverse. Multe dintre semine sunt folosite n hrana omului i a animalelor. Plantele care sunt semnate, plantate i ngrijite de om se numesc plante cultivate cereale, legume, Ob.3 pomi fructiferi, pduri. Plantele care cresc i se nmulesc singure se numesc plante spontane mueelul, menta, cicoarea, buruieni,puni alpine i alte plante care nu sunt puse de mna omului. Plantele sunt foarte importante pentru meninerea echilibrului n natur. Plantele ofer hran att oamenilor ct i animalelor, consum bioxidul de

Conversaia Explicaia Observarea

V. Dirijarea nvrii

Conversaia Explicaia Observarea

Ob.5 carbon din natur i d oxigen, care este indispensabil vieii. Protejarea mediului nconjurtor constituie o problem important a omenirii. Viaa omului se poate desfura n condiii bune numai ntr-un mediu curat, lipsit de poluare. De aceea omului i revine obligaia de a Proteja i mbunti starea mediului nconjurtor, avnd datoria de a preda generaiilor viitoare o planet sntoas.

Conversaia Explicaia Observarea Experimentul

VI. Retenie i transfer

Amintii-v excursia fcut la pdure. Cum era aerul pe care l inspirai din pdurea nfrunzit i plin de iarb? Cum credei c ar trebui s se procedeze cu partea de pdure unde au fost tiai copacii i acum cresc numai ciulini? De ce? Ce reguli ar trebui s respectm pentru a nu polua mediul i a nu distruge pdurea din comuna noastr?

Conversaia Explicaia