proiect didactic 24.01.2014

6
PROIECT DIDACTIC Data: 24.01.2014 Unitatea de invatamant: Scoala Primara nr.3 Plesani Invatator: Boboc Alina CLASA PREGATITOARE CLASA I Aria curriculara: Limba si comunicare Disciplina: Comunicare in limba romana Unitatea de invatare: Pe strada Subiectul lectiei: Sunetul S. Literele s si S Tipul lectiei: predare- invatare Scopul: dezvoltarea capacitatii de a pronunta si de a scrie corect litera s in diverse situatii de comunicare. Obiective operationale: O1: sa identifice dintr-un sir a cuvintelor care incep/se tremina cu sunetul s; O2: sa sa formulize propozitii dupa imagini care sa exprime o mirare; Aria curriculara: Limba si comunicare Disciplina: Comunicare in limba romana Unitatea de invatare: Imparatia literelor Subiectul lectiei: Ealuare sumativa Tipul lectiei: Evaluare Scopul: evaluarea cunostintelor dobandite pe parcursul primului semestru. Obiective operationale: Strategia didactica: a. Metode si procedee: explicatia, b. Mijloace de invatamant: teste de evaluare c. Forme de organizare:

Upload: alina-boboc

Post on 27-Nov-2015

22 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic 24.01.2014

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.01.2014

Unitatea de invatamant: Scoala Primara nr.3 Plesani

Invatator: Boboc Alina

CLASA PREGATITOARE CLASA I

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Comunicare in limba romana

Unitatea de invatare: Pe strada

Subiectul lectiei: Sunetul S. Literele s si S

Tipul lectiei: predare- invatare

Scopul: dezvoltarea capacitatii de a pronunta si

de a scrie corect litera s in diverse situatii de

comunicare.

Obiective operationale:

O1: sa identifice dintr-un sir a cuvintelor care

incep/se tremina cu sunetul s;

O2: sa sa formulize propozitii dupa imagini

care sa exprime o mirare;

O3: sa incercuiasca litera s din cuvintele

tiparite;

O4: sa traseze dupa contur literele sis a le

coloreze.

Strategia didactica:

a. Metode si procedee: povestirea,

explicatia, conversatia, joc didactic.

b. Mijloace de invatamant: fise de lucru,

c. Forme de organizare: frontal,

individual.

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Comunicare in limba romana

Unitatea de invatare: Imparatia literelor

Subiectul lectiei: Ealuare sumativa

Tipul lectiei: Evaluare

Scopul: evaluarea cunostintelor dobandite pe

parcursul primului semestru.

Obiective operationale:

Strategia didactica:

a. Metode si procedee: explicatia,

b. Mijloace de invatamant: teste de

evaluare

c. Forme de organizare: frontal,

individual

Resurse umane: 5 copii

Resurse temporale: 45`

Page 2: Proiect Didactic 24.01.2014

Resurse umane: 8 copii

Resurse temporale: 35`

Bibliografie:

Adina Grigore et all., Ghdul cadrului

didactic pentru clasa pregatitoare.

Page 3: Proiect Didactic 24.01.2014

CLASA PREGATITOARE CLASA I

Moment organizatoric:

- Se pregatesc materialele necesare

inceperii orei , se asigura linistea in

clasa.

Captarea atentiei:

- Se citesc cateva gicitori despre literele

invatate ( Anexa 1).

Reactualizarea cunostintelor asimilate anterior:

- Se porneste de la ghicitoarea cu litera S

- Se scriu pe table literele iar copii le vor

numi;

- Se vor dicta litere pe care copii le vor

scrie pe caiete;

Anuntarea temei si a obiectivelor:

- Se anunta copii ca se va continua cu

litera s si ca vor realiza exercitii

necesare invatarii literei s.

Dirijarea lectiei:

- Elevii vor lucre pe fisa, se vor da

explicatiile necesare pentru fiecare

exercitiu.

Obtinerea performantei:

- Copiii vor desena in caseta libera

imagini care contin liyera s la inceputul

cuvantului sau la finalul acestuia.

- Elevii vor uni simbolurile carea au

aceiasi semmnificatie.

Incheierea activitatii:

- Se vor face aprecieri asupra modului in

care a decurs ora se vor felicita elevii

Se dau testele copiilor;

Se prezinta obiectivele si itemii pe care ii au de

rezolvat.

Se trece la efectuarea propriu-zisa a testului.

Page 4: Proiect Didactic 24.01.2014

care au fost implicatii in activitate.

A . Suntem patru surioare ,

Omului folositoare .

Ii aducem daruri mii ,

Bucurii pentru copii .

( ANOTIMPURILE )

I . Cine vine cu stelute

Albe-n frunte

Dinspre munte ?

( IARNA )

M . Cine ma iubeste ?

Cine ma-ngrijeste ?

Zi de zi munceste

Pentru a ma creste .

Va dati seama ?

Este … ( MAMA )

O . Sta in curte , langa pom ,

Ii zici om , dar nu e om .

Cand soarele incalzeste

Nu-l mai vezi , ca se topeste .

( OMUL DE ZAPADA )

R . La cap domnita ,

La coada furculita !

( RANDUNICA )

S . Am trei ochi in trei culori ,

Sunt atent la trecatori

Si-ti arat fara de grai ,

Cand sa treci si cand sa stai .

Cine-s ?

( SEMAFORUL )