proiect de lectie recapitulare igiena

11
Proiect de lecţie Data: 26.03.2013 Clasa: I C: Asistent Medical Generalist Modulul: Mediu şi sănătate Subiectul lecţiei: Igiena aerului Tipul lecţiei: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor Timp: 50 minute Obiectivul fundamental: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor legate de igiena aerului. Obiective operaţionale: Ob.1: elevul să descrie compoziţia chimică a aerului; Ob. 2: elevul să descrie influenţa azotului asupra sănătăţii; Ob. 3: elevul să descrie influenţa oxigenului asupra sănătăţii; Ob. 4: elevul să descrie influenţa dioxidului de carbon asupra sănătăţii; Ob. 5: elevul să enumere factorii poluanţi ai aerului; Ob. 6: elevul să enumere măsurile de combatere a poluării; Ob. 7: elevul să specifice sursele de contaminarea a aerului; 1

Upload: corina-andreea

Post on 15-Dec-2014

77 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

recapitulare

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Recapitulare Igiena

Proiect de lecţie

Data: 26.03.2013

Clasa: I C: Asistent Medical Generalist

Modulul: Mediu şi sănătate

Subiectul lecţiei: Igiena aerului

Tipul lecţiei: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

Timp: 50 minute

Obiectivul fundamental: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor legate de igiena

aerului.

Obiective operaţionale:

Ob.1: elevul să descrie compoziţia chimică a aerului;

Ob. 2: elevul să descrie influenţa azotului asupra sănătăţii;

Ob. 3: elevul să descrie influenţa oxigenului asupra sănătăţii;

Ob. 4: elevul să descrie influenţa dioxidului de carbon asupra sănătăţii;

Ob. 5: elevul să enumere factorii poluanţi ai aerului;

Ob. 6: elevul să enumere măsurile de combatere a poluării;

Ob. 7: elevul să specifice sursele de contaminarea a aerului;

Ob. 8: elevul să enumere bolile transmisibile pe calea aerului;

Ob. 9: elevul să descrie măsurile de prevenire şi combatere a contaminării aerului;

Ob. 10: elevul să descrie tipurile de climă;

Metode şi procedee didactice: conversaţie euristică

Mijloace de învăţământ: plan de recapitulare

1

Page 2: Proiect de Lectie Recapitulare Igiena

Desfăşurarea lecţiei

Secvenţelelecţiei

Obiectiveoperaţionale

Activitatea profesorului Activitateaelevilor

Strategiididactice

Moment organizatoric( 5 minute)

Notează absenţele.

Captează atenţia.

Pregătesc suporturile de curs.Pregătesc planul de recapitulare.

Anunţarea temei şi a obiectivelor(3 minute)

Întreabă elevii care este tema pentru

recapitulare.

Precizează obiectivele lecţiei.

Precizează tema: Igiena aerului Conversaţie euristică

Reactualizarea cunoştinţelor(40 minute)

Ob.1: elevul să descrie compoziţia chimică a aerului

Ob. 2: elevul să descrie influenţa azotului asupra sănătăţii

Ob. 3: elevul să

Adresează întrebari din planul de recapitulare dat:

1. Care este compoziţia chimică a aerului?

2. Cum este influenţată starea de sănătate a individului de către variaţiile de presiune parţială ale azotului?

3. Cum este influenţată starea de

Răspund la întrebările adresate:

1. Aerul este compus din:- azot – 78-79%;- oxigen – 20-21%;- dioxid de carbon – 0.03-0.04%;- cantităţi mici de ozon;- gaze mobile;- pulberi, germeni, vapori de apă;2. Creşterea presiunii parţiale a azotului în sânge produce ,,beţia adâncurilor” sau narcoza hiperbară care evoluează în două etape: etapa de excitaţie şi etapa de inhibiţie. Scăderea presiunii parţiale a azotului poate produce embolie gazoasă.3. Scăderea concentraţiei de oxigen

Conversaţie euristică

2

Page 3: Proiect de Lectie Recapitulare Igiena

descrie influenţa oxigenului asupra sănătăţii

Ob. 4: elevul să descrie influenţa dioxidului de carbon asupra sănătăţii

Ob. 5: elevul să enumere factorii poluanţi ai aerului

Ob. 6: elevul să enumere măsurile de combatere a poluării

sănătate a individului de către variaţiile de presiune parţială ale oxigenului?

4. Cum influenţează concentraţia dioxidului de carbon starea de sănătate a individului?

5. Care sunt factorii poluanţi ai aerului?

6. Care sunt măsurile de combatere a poluării?

duce la apariţia a două sindroame: ,,răul de munte” şi ,, răul de altitudine” caracterizate prin creşterea frecvenţei pulsului şi respiraţiei, cefalee, ameţeli, lipotimie.4. Când concentraţia de CO2 în sânge ajunge la 3-4% începe să acţioneze ca un axcitant al sistemului nervos. Dacă creşterea ajunge la 9-10% se produce deces prin stop respirator.5. Factorii poluanţi sunt:- factori naturali: erodarea solului, plantele, animalele, erupţiile vulcanice.- factori artificiali: arderile de orice natură, procesele industriale, transporturile.6. Măsurile de prevenire şi combatere a poluării sunt:- măsuri medicale ce constau în stabilirea unor concentraţii de poluanţi maxime admise şi controlul lor.- măsuri nemedicale constând în construcţia întreprinderilor pe platforme industriale aflate la marginea localităţilor, construcţia de coşuri cât mai înalte, amenajarea de spaţii verzi. De asemenea se poate

Conversaţie euristică

3

Page 4: Proiect de Lectie Recapitulare Igiena

Ob. 7: elevul să specifice sursele de contaminarea a aerului

Ob. 8: elevul să enumere bolile transmisibile pe calea aerului

7. Descrieţi situaţiile în care individul este sursă de contaminare a aerului.

8. Enumeraţi câteva boli infecţioase transmise pe calea aerului.

înlocui combustibilul inferior folosit la încălzirea locuinţelor cu unul superior, reglarea autovehiculelor pentru a emana cât mai puţine gaze, limitarea circulaţiei autovehiculelor.7. Individul este sursă de contaminare astfel:- omul bolnav: în perioada de incubaţie elimină un număr mic de microbi, în perioada de stare o cantitate mare de microbi, dar, fiind cunoscută starea lui, poate fi izolat, iar în perioada de convalescenţă, deşi în unele afecţiuni încă se mai elimină microbi, perioada nu este una periculoasă.- purtătorul sănătos: la acesta boala nu se manifestă dar poate transmite germinii celor din jur.- o altă categorie sunt cei care au căpătat imunitate prin boală sau prin vaccinare, preiau microbii, îi poartă şi îi transmit.8. - tuberculoza - variola- scarlatina - tusea convulsivă- difteria - parotidita- rujeola, - gripa- rubeola - alte viroze - varicela respiratorii

Conversaţie euristică

4

Page 5: Proiect de Lectie Recapitulare Igiena

Ob. 9: elevul să descrie măsurile de prevenire şi combatere a contaminării aerului

Ob. 10: elevul să descrie tipurile de climă

9. Care sunt măsurile de prevenire şi combatere a contaminării aerului?

10. Descrieţi clima rece.

11. Descrieţi clima caldă.

9. Măsurile de prevenire şi combatere a poluării aerului sunt:- izolarea persoanelor bolnave;- depistarea purtătorilor sănătoşi prin controale periodice;- dezinfecţia încăperilor cu substanţe chimice sau prin vaporizare cu formol;- educaţie sanitară.10. Clima rece în jurul celor 2 poli până la paralele 66° lat. N si S. Temperatura medie este sub 0° C, umiditate ridicată, vânturi puternice, însorire slabă, zile şi nopţi prelungite. Bolile infecţioase sunt rare, capacitatea de apărare a organismului este mică, iar dacă apare o boală, aceasta capătă caracter grav. Rahitismul nu este cunoscut datorită consumului crescut de peşte (vitamina D.)11. Se întâlneşte de o parte şi de alta a ecuatorului până la paralele 23° lat. N si S. Temperaturile sunt foarte crescute, umiditatea crescută la ecuator şi scăzută la tropice. Curenţii de aer au o periodicitate precisă iar însorirea este puternică. Bolile infecţioase sunt prezente în mod permanenet. Rahitismul nu este cunoscut datorită însoririi puternice.

Conversaţie euristică

5

Page 6: Proiect de Lectie Recapitulare Igiena

12. Descrieţi clima temperată.

13. Ce este aclimatizarea?

12. Se întâlneşte între paralelele 23 şi 66° lat. N si S, temperatura medie este situată între 0-20 ° C, umiditate mică în zonele continentale şi ridicată în apropierea mărilor şi oceanelor. Vânturile sunt variate, neregulate, cu viteze moderate. Însorirea este moderată. Apar bolile infecţioase dar sunt bine supravegheate. Apare rahitismul datorită însoririi moderate şi poluării destul de pronunţate. De asemenea apar bolile articulare caracteristice zonei temperate. 13. Aclimatizarea este adaptarea pe care oamenii trebuie să o facă în mod rapid când circulă în zone geografice diferite.

Conversaţie euristică

Încheierea activităţii(2 minute)

Face aprecieri la adresa răspunsurilor date de către elevi.Notează elevii care s-au remarcat pe parcursul orei.

Ascultă cu atenţie aprecierile făcute de profesor.

6