proiect de activitate - isj-cl.ro red/proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu...

16
PROIECT DE ACTIVITATE Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Alexandru Vlahuță” Oltenița Clasa: clasa a II-a Data: Propunator: prof. înv. primar Negoiță Aurelia Liliana Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: Călătorind prin țară – Câmpiile Subiectul: Textul liric-recitarea versurilor. Cuvinte cu înțeles opus. Scrierea corectă a ortogramelor sau/s-au. Text-suport: „Vestitorii primăverii” de George Coșbuc Forma de realizare : activitate integrată Tipul activităţii : consolidare a cunoștințelor Scopul: Formarea capacităţii de citire corectă, conştientă şi expresivă (daca e posibil) a unui text liric cu adoptarea intonaţiei impuse de conţinut şi semnele de punctuaţie; Activizarea vocabularului şi formarea capacităţii de exprimare corectă, fluentă,în propoziţii logice ; Formarea capacitatii de utilizare corecta a sensurilor cuvintelor si de scriere corectă prin utilizarea unor ortograme (s-au/sau) în exerciţii variate; Dezvoltarea operatiilor gandirii (analiza, sinteza, comparatia), a memoriei logice, a imaginatiei creatoare, a atentiei voluntare; Formarea deprinderii de muncă independentă şi în echipă. Competente generale: 1. Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute. 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare. 3. Receptarea unei varietati de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute. 4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare Competente specifice : Comunicare in limba romana 1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat 2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare

Upload: others

Post on 29-Aug-2019

50 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Alexandru Vlahuță” Oltenița Clasa: clasa a II-a Data: Propunator: prof. înv. primar Negoiță Aurelia Liliana Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: Călătorind prin țară – Câmpiile Subiectul: Textul liric-recitarea versurilor. Cuvinte cu înțeles opus. Scrierea corectă a ortogramelor sau/s-au. Text-suport: „Vestitorii primăverii” de George Coșbuc Forma de realizare : activitate integrată Tipul activităţii : consolidare a cunoștințelor Scopul:

Formarea capacităţii de citire corectă, conştientă şi expresivă (daca e posibil) a unui text liric cu adoptarea intonaţiei impuse de conţinut şi semnele de punctuaţie;

Activizarea vocabularului şi formarea capacităţii de exprimare corectă, fluentă,în propoziţii logice ; Formarea capacitatii de utilizare corecta a sensurilor cuvintelor si de scriere corectă prin utilizarea unor ortograme (s-au/sau) în exerciţii

variate; Dezvoltarea operatiilor gandirii (analiza, sinteza, comparatia), a memoriei logice, a imaginatiei creatoare, a atentiei voluntare; Formarea deprinderii de muncă independentă şi în echipă.

Competente generale:

1. Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute. 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare. 3. Receptarea unei varietati de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute.

4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

Competente specifice : Comunicare in limba romana 1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat 2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

2.3. Participarea cu interes la dialoguri în diferite contexte de comunicare 3.1. Citirea unor mesaje scrise întâlnite în mediul cunoscut 3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut 4.1. Scrierea unor mesaje în diverse contexte de comunicare 4.2. Redactarea unor mesaje scrise cu respectarea convențiilor de bază

Competente integrate: Dezvoltare personală :

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate Muzică și mișcare

2.2. Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm și de măsură Obiective operaționale :

a. Cognitive OC1- sa citeasca textul, corect, constient si expresiv (daca este posibil). Obiectivul se considera realizat daca elevii antrenati vor citi cel putin

corect; OC2- sa formuleze si sa raspunda la intrebari in legatura cu textul poeziei. Obiectivul se considera realizat, daca elevii antrenati, formuleaza

corect o intrebare si raspund corect la cel putin doua-trei intrebari; OC3- sa alcatuiasca propozitii legate de continutul poeziei, asezand in ordine cuvintele date. Obiectivul se considera realizat daca toti elevii

ordoneaza cuvintele, cooperand in cadrul echipei; OC4- sa gaseasca perechile de antonime. Obiectivul se considera realizat daca toti elevii descopera cel putin o pereche; OC5- sa completeze enunturile cu ortogramele lipsa (sau/s-au). Obiectivul se considera realizat daca cel putin 20 de elevii completeaza corect

cel putin un spatiu. OC6- sa interpreteze corect si expresiv cantecul propus.

b. psiho-motorii:

OM1: să manevreze atent materialele si instrumentele de lucru; OM2- să respecte pozitia corecta in banca in timpul scrisului.

c. afective: OA1 - să-şi exprime trăirile afective declanşate de recitarea textului,precum şi faţă de bucuriile primăverii;

OA2: să participe activ si cu interes la activitate ; OA3: să colaboreze în rezolvarea sarcinilor in cadrul echipei; OA4: să respecte normele de comportament în cadrul grupului.

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

RESURSE:

I. Metodologice

Strategii didactice: a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă, expunerea,

conversaţia,explozia stelară, jocul didactic, metoda cadranelor, copacul ideilor; b) Mijloace de învăţământ: prezentări PPT- ghicitori, fișe cu textul poeziei, laptop, video-proiector, fleep-chart, imagini reprezentative

strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe de lucru, fișe de evaluare, poster „copacul primăverii cu idei”, jetoane în formă de floricele, gâze și păsări cu sarcini de lucru, coșulet.

c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe. II. Temporale

50 minute III. Umane

colectivul de elevi – 25 (19 baieti, 6 fete) IV. Bibliografice:

● ştiinţifice: - Vasile Molan, Maria Bizduna, „Didactica limbii si literaturii romane”, MEC-Proiectul pentru invatamantul rural, 2006 - Vasile Molan, “Didactica disciplinei <Limba si literatura romana> in invatamantul primar”, Ed. Miniped, Bucuresti, 2010 - ”Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învatare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici” -suport de curs - Adina Grigore, “Pe aripile cuvintelor (caiet de lectura)”, clasa a II-a, Editura Ars Libri, 2014 -www.didactic.ro

● oficiale: - Programe şcolare pentru clasa a II-a nr. 3418/19.03.2013

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Nr. crt.

Momente/ Durata

Ob. op.

Conţinut – activităţi de învăţare Strategii

Evaluare Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Moduri de organizare Activitatea învăţătoarei

Activitatea elevilor

1.

Moment organizatoric 1’

Crearea cadrului necesar pentru desfăşurarea în bune condiţii a orei de comunicare in limba romana. Sunt asezati in grupuri de cate 5 . Se urmăreşte dacă toţi elevii au materialele necesare pregătite.

pregătirea materialelor necesare desfăşurării optime a lecţiei (instrumente de scris, fise de lucru)

conversaţia explicaţia

frontal

2.

Captarea şi orientarea atenţiei 2’

Se va realiza prin vizionarea unei prezentari ppt care contine ghicitori despre primăvara.

descopera răspunsurile urmaresc cu atentie si interes

conversaţia explicaţia

prezentare ppt

frontal

aprecieri verbale

3.

Anunţarea temei şi a obiectivelor în termeni accesibili elevilor 1’

,, Pentru că afara este primăvara saptamana aceasta am discutat despre ea, iar astăzi la ora de comunicare in limba română ne vom aminti poezia „Vestitorii primăverii” de George Coşbuc si vom vom efectua exerciţii

asculta cu atentie si interes .

conversatia

frontal

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

aplicative. „ Se notează titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.

4. Verificarea temei 3’

Verificarea cantitativa a temei

un elev citeste, iar ceilalti corecteaza cu verde daca este cazul

conversatia

frontal

autoevaluare

5. Reactualizarea cunostintelor 10’

Citirea stafeta pe versuri. Citire selectiva: „Citiţi din poezie versurile în care poetul adresează întrebări păsărilor călătoare.” „Citiţi versurile în care poetul enumeră schimbările petrecute în natură la venirea păsărilor călătoare”. „Citiţi versurile în care poetul îşi exprimă bucuria la sosirea vestitorilor”. Discuţii cu caracter general despre forma si conţinutul poeziei:

citesc textul respectând cerinţele învăţătoarei. ascultă cu atenţie întrebările şi

conversatia explicatia exercitiul lectura explicativă conversatia explicatia

fisa cu textul poeziei

individual

frontal

formativa orala

aprecieri verbale

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

„Ce fel de text este?” „Cate strofe are?” ”Cate versuri?” „Cui se adresează poetul?” „De unde ne dăm seama ?” „Ce anotimp este schiţat în poezie?” „Cine vesteşte sosirea primăverii?” „Cine a simţit lipsa păsărilor călătoare?” „Cu ce urare întâmpină autorul păsările?” „Ce sentimente au cuprins sufletul poetului?” etc.

formulează răspunsuri adecvate, corecte si complete

aprecieri verbale

6.

Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor 20’

Pe tabla sunt expuse imagini reprezentative pentru fiecare strofa. Solicita elevilor sa recite stofele , pe rand, si sa asocieze imaginea potrivita fiecareia, ordonându-le corect.

analizeaza imaginile elevii numiti recita o strofa ordoneaza imaginile

expunerea explicatia

analiza

galeria de imagini expusa pe tabla

frontal

individual

aprecieri verbale

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Jocul „Asaza-ma la locul potrivit!”

Elevii sunt grupaţi câte 5 , primesc câte o fişă care contine cuvinte scrise în dezordine. Sarcina de joc este ca fiecare echipă să formeze cu ele propoziţii cu înţeles.

Fiecare grup alege un raportor care va scrie propoziţia formată pe o coală aşezată la loc vizibil pentru întreaga clasă. Pentru grupurile mai rapide se solicită găsirea de variante de construire a propoziţiilor cu sens folosindu-se aceleaşi cuvinte şi scrierea variantelor găsite în caiete ca şi activitate diferenţiată.

Explozia stelară Reprezentantii echipelor vor extrage cate o steluta dintr-un cosulet pe care va gasi scris cate

asculta instructiunile cu atentie citesc cuvintele de pe biletel si le ordoneaza, cooperand cu cei din echipa aleg un reprezentant care scrie propozitia pe coala transcriu propozitiile in caiet

asculta instructiunile cu atentie

explicatia explicatia

biletele marker coala A4

poster „explozia stelara”

frontal in echipa frontal

observare sistematica aprecieri verbale

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

un cuvânt: CE, CINE, UNDE, CAND, DE CE. Fiecare grupa va avea de formulat câte o întrebare , pe baza poeziei studiate, care sa inceapa cu acel cuvant scris pe steluta. Fiecare steluta se lipeste pe steluta mai mare existenta pe fleepchart, iar cate un memebru din fiecare grupa va adresa intrebarea celorlalte grupe. Daca celalti nu sunt multumiti de raspunsul primit, trebuie sa-l completeze. Propune elevilor spre completare o fisa de lucru (anexa). I1- Găsește perechile opuse! I2- Completează spatiul liber si înlocuiește cuvântul scris îngrosat cu forma corecta a lui sau/ s-au.

colaboreaza pentru formularea corecta a întrebării reprezentantul iese in fata clasei pentru a citi intrebarea formulata

completeaza fisa de lucru

explicatia exercitiul

cosulet jetoane intrebari marker coala A4 poster - fisa de lucru fise de lucru

în echipă frontal

observare sistematica aprecieri verbale

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

7.

Obtinerea performantei 5’

Metoda cadranelor: Solicita elevilor sa completeze fisa verde. (anexa)

asculta cu atentie

completeaza fisa de lucru

explicatia exercitiul

fise de lucru

frontal munca independenta individual

evalare formativa

8.

Asigurarea conexiunii inverse 7’

Copacul de primavara cu idei Elevii vor trebui sa impodobeasca un copac cu flori, frunze, gaze si pasari . Acestea vor fi sub forma de jetoane pe spatele carora vor fi scrise diverse sarcini de lucru asemanatoare cu cele rezolvate pe tot parcursul lectiei(intrebari si exercitii). Fiecare echipa va extrage dintr-un cosulet cate doua jetoane si daca vor raspunde/rezolva corect vor putea pune jetonul in copacelul gol, tranformandu-l la final intr-un copac de primavara . Dupa decorarea copacelului vor interpreta cantecul „Vine, vine primavara”.

asculta instructiunile cu atentie extrag jetoane din cosulet citesc sarcinile colaboreaza in vederea rezolvarii corecte lipesc jetoanele pe copac interpreteaza cantecul

explicatia conversatia euristica exercitiul munca in echipa

poster copac jetoane cosulet

frontal in echipa

observare sistematica aprecieri verbale

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

9.

Incheierea activitatii 1’

Se vor face aprecieri stimulative asupra întregii activităţi a elevilor pe parcursul activităţii . In formularea acestora se va tine cont de următoarele criterii :

- implicarea în lecţie ; - formularea răspunsurilor ; - gradul de creativitate ; - complexitatea răspunsurilor ;

- acurateţea scrisului şi cititului.

analiza conversaţia

frontală

individuală

observarea sistematica - aprecieri globale şi individuale

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

COPACUL IDEILOR

3

Completaţi frunzele copacului cu exemple şi

enunţuri.

sau / s-au

SAU S-AU

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

-----------_____

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Anexa

POSIBILE FORMULĂRI DE ÎNTREBĂRI: 1. Cine( sunt vestitorii primăverii)? 2.Unde (au fost plecate păsările călătoare)? 3. De ce (sunt străine păsările în alte ţări)? 4. Când (au cântat păsările imnuri sfinte naturii)? 5. Ce( se mai întămplă în natură după sosirea păsărilor)?

1. Cine...?

2.Unde...?

5. Ce...?

4. Când ...?

3. De ce ...?

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Anexa

Vestitorii

primăverii George

Coşbuc

2.Unde

...?

5. Ce...?

4. Când ...?

3. De ce ...?

1. Cine...?

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Anexa

Fișa de lucru

1. Găsește perechile opuse!

2. Completează spațiul liber și înlocuiește cuvântul scris îngroșat cu forma corectă a lui sau/ s-au :

Copiii ______dus în crâng. Nu știu ce să admire mai întâi: florile ori ______păsările.

Fișa de lucru

1. Găseste perechile opuse!

2. Completeaza spatiul liber si inlocuieste cuvantul scris ingrosat cu forma corectă a lui sau/ s-au :

Copiii ______dus în crâng. Nu știu ce să admire mai întâi: florile ori ______păsările.

de veci niciodată

codru pădure

zare apropiere

sihastră singură

line repezi

miazănoapte nord

de veci niciodata

codru padure

zare apropiere

sihastra singura

line repezi

miazanoapte nord

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Anexa

Fisa de evaluare (metoda cadranelor)

Scrie titlul poeziei si numele autorului.

Completează enunțul: Poezia este formata din______strofe si are______versuri.

Bifeaza raspunsul corect: Ce revăd păsările la întoarcerea în țară? copii câmpia și cuiburile lor

câinii și pisicile

Redă printr-un desen „vestitorii primaverii” din poezie.

Fisa de evaluare (metoda cadranelor)

Scrie titlul poeziei si numele autorului.

Completeaza enuntul: Poezia este formata din______strofe si are______versuri.

Bifeaza raspunsul corect: Ce revad pasarile la intoarcerea in tara? copii campia si cuiburile lor

cainii si pisicile

Reda printr-un desen „vestitorii primaverii” din poezie.

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE - isj-cl.ro RED/Proiect didactic... · strofelor din poezie, biletele cu propozitii „dezordonate”, markere, coli A4, poster „explozia stelara”, fișe

Descriptori de performanta- fisa de evaluare formativa

FB- completeaza corect cele patru cadrane; B- completeaza corect trei cadrane; S- completeaza corect doua cadrane Propozitile pentru Jocul „Asaza-ma la locul potrivit!” Pasarile calatoare se intorc. Campiile sunt pline cu flori. Oamenii rad de fericire. Padura uscata a inverzit. Vantul mangaie crengile copacilor.