proiect de activitate integrata

Upload: heredeu-david

Post on 09-Mar-2016

3 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

cum sa faci un proiect de activitate imtegrata

TRANSCRIPT

Proiect de activitate integrat

Clasa : Pregtitoare

Data : 12.12.2012Propuntor : prof. nv. primarMaria Bernicki Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina : C.L.R.+M.E.M.

Unitatea tematic : Bucuriile ierniiTema : ,, S facem ordine-n poveti !

Forma de realizare : activitate integrat

Tipul activitii : activitate de consolidare i verificare a cunotinelor

Forma de realizare: joc didacticSCOP: - consolidarea cunotinelor despre povestile i personajele din povetile cunoscute i aplicarea acestora n diverse contexte de invare;Competene generale:

Receptarea de mesaje orale n contexte de comunicare cunoscute. Exprimarea de mesaje orale simple in diverse situaii de comunicare.

Competene specifice : Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar;

Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj.

Identificarea cuvintelor din enunuri scurte, rostite clar i rar;

Manifestarea curiozitii fa de receptarea semnificaiei mesajelor orale, n contexte de comunicare cunoscute;

Articularea de enunuri folosind accentul i intonaia corespunztoare inteniei de comunicare;

Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual;

Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei n contexte cunoscute;

Desprinderea semnifcaiei globale din imagini care prezint ntmplri, fenomene, evenimente familiare;

OBIECTIVE OPERAIONALE:Cognitive:

- s recunoasc povestea, enumernd personajele acesteia i autorul;

- s asocieze replicile cu personajele din poveti;

--s formuleze propoziii corecte din punct de vedere gramatical in cadrul jocului;

- s identifice personajele pozitive i negative din povetile nvate;-s rein mesajul educativ al povetilor(invtura) i s-l aplice n activitatea lor;Afective:-s manifeste o implicare afectiv n realizarea sarcinilor de lucru;-s lucreze n echip.Psihomotorii:

-s aplice n situaii noi tehnicile de lucru nsuite pentru a realiza compoziii originale;

-s reprezinte grafic propoziiile i cuvintele ( linia orizontal lung pentru propoziie i linii orizontale scurte pentru cuvinte)indicand numrul de cuvinte;

SARCINA DIDACTIC:

- Identificarea personajelor i a povetilor pe baza imaginilor i a replicilor personajelor; REGULA JOCULUI:

Copilul care a fost atins cu bagheta fermecat va rezolva o sarcin,astfel echipa din care face parte va fi recompensat ; ELEMENTE DE JOC:

Surpriza, bagheta fermecat, ntrecerea, ghicirea, aplauzele, limitarea timpului, mnuirea materialelor.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, observaia,expunerea, lectura educatoarei, ,exerciiul ,piramida ,diagrama Venn,jocul,munca independent.MATERIALE DIDACTICE: Tristua cu poveti, plane cu momente din poveti, panou, jetoane cu personaje din poveti, fise cu replici ale personajelor, bagheta, plicuri cu ntrebri, scrisoarea, ecusoane, carton cu Diagrama Venn si Piramida povestilor, creioane colorate,carioci,lipici,foarfece.

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual,in perechiBibliografie :

Curriculum pentru nvmntul primar, M.E.C.T.S. , 2012.

nvmntul precolar i primar nr. 3-4 /2012, Ed. Arlequin Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode interactive de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2002 Antologie de texte literare pentru nv.precolar-colar Cursul de formare ORGANIZAREA INTERDISCIPLINAR A OFERTELOR DE NVARE PENTRU FORMAREA COMPETENELOR CHEIE LA COLARII MICI -2012 DESFURAREA ACTIVITIIEvenimentul didacticC. S.Coninut tiinificMetode Mijloace Forme de organizareEvaluare

1. Moment organizatoric

2. Anunarea subiectului i a obiectivelor urmrite

3.Dirijarea nvrii

4. Obinerea performanei

5. ncheierea activitii

CLR

1.1

1.2

DP

1.1

C.L.R1.1

2.4

1.1

1.2

2.3

1.11.2

M.E.M1.1

C.L.R2.3

2.4

2.5

3.2

1.2

1.3Asigurarea unui climat educaional favorabil.

Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea , activitate ntre copii i d-na nvtoare prin intermediul salutului de diminea. Copii sunt salutai cu versurile :

,, Dimineaa a sosit,

toi copiii au venit,

n cerc s ne adunm

cu toii s salutm

Bun dimineaa!

M bucur c suntei aici

A nceput o nou zi,

Bun dimineaa , copii!

Copii rspund salutului i se salut ntre ei.

Se realizeaz prezena la panou;

Se alege un copil care va completa ,,Calendarul naturii

Astzi am gasit o tristua la poart,cu o scrisoare adresat elevilor clasei pregtitoare i a vrea s o citesc:

Eu sunt Tristua cu poveti

Tortia mi s-a rupt,m-am rsturnat,

Poveti i personaje au scpat

i ursul,iepuraul i broscua

Lupul i vulpea,baba i fata

Iezii ,cpria ,cocoul i moul

S-au rspndit n lume

V rog copii s mi le adunai

i multe poveti s formai

i n cri s le pstrai.

De aceea v-am pregtit surprize pe care sper s le putei descoperi,dar nu oricum ci numai dac vei trece peste probele mele jucndu-v un joc care se numete S facem ordine-n poveti!. Sunt sigur c vei reui!D-na invtoare v va explica regulile jocului,s fii ateni i s o ascultai.

Cu mult drag,

Tristua cu poveti:

- Ce poveti cunoatei voi? (Fata babei i fata moneagului, Pungua cu doi bani, Scufia Roie, Cenureasa etc.)

Aprob rspunsurile copiilor i spun c acum a dori ca s nceap jocul pe care ni l-a propus Tristua pentru a-i arta ct de multe cunoatei voi despre poveti.

Explicarea i demonstrarea regulilor joculuiCopiii se mpart n 3 echipe . Fiecare echip va trebui s rezolve corect sarcinile trimise de Tristua pentru a putea deschide cutia i a ajunge la sculeul cu surprize. Cnd spun Cu bagheta fermecat/Eu te voi numi ndat, copilul atins de baghet rezolva sarcina propus. Pentru fiecare rspuns corect voi pune pe/ n coule cte o bulina.

S vedem ce scrie pe plicul de pe cutie. Voi citi coninutul plicului i le voi explica copiilor c nu putem desface cutia dect dac trecem o prob.Se realizeaz jocul de prob, se ofer explicaii suplimentare n cazul n care se constat c regulile sau modul de desfurare nu au fost bine nelese.

Privii cu atenie imaginea pe care v-o art! Cum se numete povestea i de cine a fost scris? - Care sunt personajele din aceast poveste?

(povetile vor fi Fata babei i fata moneagului i Pungua cu doi bani, Alba ca Zapada de Fratii Grimm). Dac rspunsurile sunt corecte atunci vom putea deschide cutia cu surprize pe care a trimis-o Tristua cu poveti.

Deschidem cutia, vom gsi n interiorul ei un plic in care se afla o sarcina.Proba 1 pentru ambele echipe:

- Cui aparine replica?

Du fetia,departe n pdure,c nu vreau s-o mai vd n faa ochilor. Ucide-o i adu-mi drept dovad plmnii i ficatul ei. (mprteasa)

Da cum sa nu!...Daca ai pofta de oua, bate si tu cocoul tu, s fac ou, i-i mnca; cci eu aa am btut gina, i iact-o cum oua. (baba din Pungua cu doi bani).

Fata frumoas i harnic, grijete-m i cur-m de omizi, c i-oi prinde i eu bine vreodat. (prul) Cte un membru de la fiecare echip, ales de baghet, vine i rezolv cte o sarcina.

Dc rspunsurile sunt corecte echipa primete un punct.

Dac trecem aceast prob vom putea deschide cutia. n interiorul ei descoperim o alt prob. Proba 2 pentru ambele echipe - Aeaz imaginile n ordinea desfurrii evenimentelor i spune cum se numeste povestea.(Imagini din povestea Ursul pclit de vulpe, Scufia Roie i Capra cu trei iezi ).

Deschidem cutia i vom gsi un plic pe care este scris :Diagrama vei forma i cadoul vei afla.

Proba 3 - Pe panou sunt desenate dou cercuri care se intersecteaz. Echipa piticilor are de aezat n primul cerc personajele din povestea Pungua cu doi bani, iar echipa iezilor n al doilea cerc personajele din povestea Fata babei i fata moneagului, iar echipa fulgilor vor aseza personajele care se afla in ambele povesti.

Dup ce vor aeza imaginile le voi adresa urmtoarea ntrebare: Ce observai atunci cnd privii personajele din ambele poveti? Ce credei c ar trebui s aezm n intersecia celor dou cercuri?.

Echipa care rspunde corect primete un punct (n intersecia celor dou cercuri se aeaz personajele comune: baba, moul).

Complicarea jocului:Proba 5-Formuleaz o propoziie,reprezint-o grafic,numr cuvintele i arat cifra corespunztoare!( despre personajele comune- baba i moul)Pentru a vedea ce echipa primete diploma de la Tristu se vor numra punctele acumulate de cele doua echipe i se desemneaz echipa ctigtoare.

Voi reaminti copiilor mesajul zilei: Povetile ne nva, lucruri bune despre via.

Le voi adresa ndemnul:

Iubii povetile, copii,

Pentru c ne-aduc bucurii

Din ele multe nvm

Putem s ne-ndreptm,

Frumos s ne purtm.Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfurat ntreaga activitate.

Conversaia

Lectura invtoarei

Explicaia

ConversaiaExplicaia Demonstraia Exerciiul

Explicaia

Jocul

Conversaia

ConversaiaExplicaiaDiagrama Venn

Explicaia

Piramida Exerciiul

conversaia

Ecusoane sub forma unor iezi si pitici

Scrisoarea de la zn

Prezentarea sarcinilor fiecrei grupe

Frontal

Frontal aezai in semicercFrontal

-pe grupuri de copii

-munca independen

t

Observaia

Observaia

Evaluare global

Evaluare oral

Formativ-oral;

Rspund la ntrebri

Analiza rspun

surilor

Expunerea lucrrilor