proiect cv

6
PROIECT DIDACTIC CLASA : a VIII-a ŞCOALA : Grup şcolar „Nicanor Moroşan” Pîrteştii de Jos, Suceava PROFESOR : NICULINA PINTILII DISCIPLINA : Consiliere şi orientare MODULUL : Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei TITLUL LECTIEI : Ştiu să mă prezint ? OBIECTIV DE REFERINŢĂ : Să elaboreze portofoliul personal pentru conturarea unui traseu educaţional si profesional OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- să elaboreze un CV. O2- să identifice elementele necesare completării unei scrisori de intenţie O3- să redacteze o scrisoare de intenţie (accept) pentru admiterea în învăţământul liceal / profesional CONŢINUTURI: - Portofoliu - Curriculum Vitae - Scrisoare de inţentie METODE DIDACTICE: - conversaţia - explicaţia - discuţia - turul galeriilor FORME DE ORGANIZARE: - activitate frontală , activitate pe grupe , individuală

Upload: saty24

Post on 15-Jan-2016

219 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

mmm

TRANSCRIPT

Page 1: proiect cv

PROIECT DIDACTIC

CLASA : a VIII-a ŞCOALA : Grup şcolar „Nicanor Moroşan” Pîrteştii de Jos, SuceavaPROFESOR : NICULINA PINTILIIDISCIPLINA : Consiliere şi orientareMODULUL : Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei TITLUL LECTIEI : Ştiu să mă prezint?

OBIECTIV DE REFERINŢĂ : Să elaboreze portofoliul personal pentru conturarea unui traseu educaţional si profesional

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- să elaboreze un CV. O2- să identifice elementele necesare completării unei scrisori de intenţie  O3- să redacteze o scrisoare de intenţie (accept) pentru admiterea în învăţământul liceal / profesional

CONŢINUTURI:- Portofoliu- Curriculum Vitae- Scrisoare de inţentie

METODE DIDACTICE:- conversaţia- explicaţia- discuţia- turul galeriilor

FORME DE ORGANIZARE:- activitate frontală , activitate pe grupe , individuală

MIJLOACE DIDACTICE: - chestionare, flip chart , fişe individuale

Page 2: proiect cv

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENT ORGANIZATORIC (3 min):-asigurarea condiţiilor didactico-materiale;-se face prezenţa şi se discută problemele de disciplină şcolară

EXERCIŢIUL DE DEZGHET(5 min) :« SALUTUL MEU CĂTRE GRUP »Fiecare elev trebuie să adreseze clasei un salut care poate fi verbal sau non-verbal. Exerciţiul are rolul de a destinde atmosfera şi a pregăti elevii pentru activitate.Profesorul diriginte prezintă titlul lecţiei si obiectivele urmărite, argumentând necesitatea abordarii unei astfel de teme la clasa a VIII-a.

Activitatea 1 (18 min) : Colectivul de elevi se organizează în 4 grupe.Ei vor completa câte un CV adaptat după modelul european care se găseste pe internet la adresa : www.cveuropean.ro (vezi anexa1)Dirigintele sprijină elevii în completarea CV-urilor,clarificând noţiunile ce trebuiesc cunoscute în elaborarea unui CV. Se face « turul galeriilor », elevii completându-se unii pe alţii. CV-uile astfel completate vor fi afişate pe un flipchart. Un purtător de cuvânt al fiecărei grupe va prezenta ceea ce au rezolvat cei din grupa sa. Elevii din celelalte grupe vor fi atenţi, vor putea pune întrebari, vor putea aduce completări. Astfel se va observa implicarea fiecărui elev , participarea activă a grupelor.

Activitatea a 2-a (10 min) : Elevii vor fi puşi în situaţia de a scrie o scrisoare de intenţie adresată directorului liceului/şcolii profesionale la care doresc să îşi continuie studiile după terminarea clasei a VIII-a. Se vor identifica astfel elementele necesare completării unei scrisori de intentie : Primul paragraf – menţionează pentru ce loc aplici şi de ce eşti un bun candidat pentru locul respectiv. Al doilea paragraf – oferă detalii despre calitaţile care te fac potrivit pentru locul respectiv. Al treilea paragraf – scrie despre ţelurile tale legându-le de domeniul vizat. Concentrează aceste informaţii în maxim patru paragrafe, incluzând data şi semnatura.

Activitatea a 3-a (10 min) : Fiecare elev va primi o fişă de lucru pe care o va completa pentru solicitarea scrisorii de accept , după modelul prezentat pe www.roburse.ro (vezi anexa 2). Se iniţiază o discuţie şi împreună cu elevii se compară scrisorile realizate de ei cu modelul propus.

EVALUARE (2 min): Fiecare elev îşi va aprecia activitatea din timpul orei de dirigenţie printr-un cuvânt scris pe o hârtie, un poss-it colorat. Apoi va lipi hârtia pe tablă sau pe o coală albă A3. În felul acesta, dirigintele obţine un feed-back cu privire la activitatea elevilor.

TEMA ACASĂ (2 min): Dirigintele anunţă tema pentru ora viitoare : fiecare elev va întocmi un portofoliu care va conţine un CV şi o scrisoare de intenţie

Page 3: proiect cv

Anexa 1

Model de Curriculum Vitae europeanCurriculum Vitae

INFORMAŢII PERSONALENume (Nume, prenume)Adresă (număr, stradă, cod poştal, oraş, ţară)TelefonFaxE-mailNaţionalitateData naşterii (zi, lună,an)

EDUCAŢIE ŞI FORMARE

Descrieti separat fiecare formă de învăţământ şi program de formare profesională urmate, începând cu cea mai recentă:- Perioada (de la – până la)- Numele şi tipul instituţiei de învăţământ prin care s-a

realizat formarea profesională- Domeniul studiat / aptitudini ocupaţionale- Tipul calificării / diploma obţinută

Nivelul de clasificare al formei de instruire / învăţământAPTITUDINI ŞI COMPETENŢEPERSONALE Limba maternăLimbi străine cunoscute Abilitatea de a : citi / scrie / vorbiAptitudini şi competenţe artistice (Muzică, desen, pictură, literatură etc.)Aptitudini şi competenţe socialeExemplu: Locuiţi şi invatati cu alte persoane, într-un mediu multicultural, ocupaţi o poziţie în care comunicarea este importantă sau desfăşuraţi o activitate în care munca de echipă este esenţială (de exemplu: cultura, sport, etc.)

Aptitudini şi competenţe organizatoriceExemplu: coordonaţi sau conduceţi activitatea altor persoane, proiecte şi gestionaţi bugete, in scoala, în acţiuni voluntare (de exemplu în domenii culturale sau sportive) sau la domiciliu.Aptitudini şi competenţe tehnice (Utilizare calculator, anumite tipuri de echipamente, maşini, etc.)Alte aptitudini şi competenţe (Competenţe care nu au mai fost menţionate anterior)

INFORMAŢII SUPLIMENTARE

(Indicaţi alte informaţii utile care nu au fost menţionate, de exemplu persoane de contact, referinţe, etc.)

Page 4: proiect cv

Anexa 2

MODELPENTRU SOLICITAREA SCRISORII DE ACCEPT pentru studii în cadrul unei forme de invatamant liceale/profesionale

Domnule Director,

Subsemnata/ul………………………………………………………..,…………..(calitatea persoanei: elev), la

Scoala……….(oraşul), …………., în clasa …, doresc ca în anul scolar……….., să urmez cursurile

Colegiului/Liceului/Scolii Profesionale ...................., in..................(oraşul) .Solicit aceasta deoarece în prezent

sunt absolvent al……, şi doresc să urmez cursurile ……………….., pentru a ……………../şi doresc să mă

specializez în domeniul……………..

Menţionez

că............................................................................................................................ ...................................................

........................................................................................................

(se menţionează activitatea scolara, diplomele obţinute, etc de până la data la care se face solicitarea).

Stagiul de studii la ........................(Instituţia la care se aplică) mă va ajuta să ………………

În vederea depunerii dosarului personal, solicit eliberarea unei scrisori de accept din

partea .......................................................................... (Instituţia la care se aplică)

Data Semnătura