primar avap

5
PROIECT DE LECTIE Data: 13.01.2014 Clasa: I-a Obiectul de invatamant: Arte vizuale si abilitati practice Aria curriculara: Arte si Tehnologii Subiectul lectiei: Viata pasarilor, iarna Obiective operationale: O1: Sa realizaze colajul utilizand tehnica decuparii dupa contur si asamblarea elementelor in mod original. O2: Sa coloreze respectand linia de incadrare. O3: Sa decupeze corect imaginea din plansa. O4: Sa raspunda corect la intrebarile despre viata pasarilor. Strategia didactica: Metodologia didactica: conversatia, expunere, explicatia, demonstratia,exercitiul Mijloace de invatamant: panou, fisa de ghicitori, caiet special, carioci, creioane, foarceca, lipici, Forme de organizare: frontal, individual Tipul lectiei: mixta Metode de evaluare: orala, scrisa, practica

Upload: sabina-cecilia

Post on 11-Nov-2015

21 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Data: 13.01.2014

Clasa: I-a

Obiectul de invatamant: Arte vizuale si abilitati practiceAria curriculara: Arte si TehnologiiSubiectul lectiei: Viata pasarilor, iarnaObiective operationale:

O1: Sa realizaze colajul utilizand tehnica decuparii dupa contur si asamblarea elementelor in mod original.O2: Sa coloreze respectand linia de incadrare. O3: Sa decupeze corect imaginea din plansa.O4: Sa raspunda corect la intrebarile despre viata pasarilor.Strategia didactica:

Metodologia didactica: conversatia, expunere, explicatia, demonstratia,exercitiulMijloace de invatamant: panou, fisa de ghicitori, caiet special, carioci, creioane, foarceca, lipici,

Forme de organizare: frontal, individualTipul lectiei: mixtaMetode de evaluare: orala, scrisa, practicaNr.crt.Momentele lectieiObiectivele operationaleContinuturile esentializate ale lectieiStrategia didacticaMetoda de evaluare

1.Momentul organizatoricSe creeaza conditiile necesare desfasurarii optime a lectiei.

Ii rog pe elevi sa isi scoata pe banci caietele tip de Arte vizuale si abilitati plastice, dar si instrumentele necesare .

2.Reactualizarea cunostintelor anterioareMai tineti minte ce ati lucrat ora trecuta?Imi puteti povesti ?Conversatia,-frontalorala

3.Anuntarea temei si a obiectivelorIi anunt pe copii ca astazi vom colora, desena, desupa si lipi pasarilele iernii.-practica

4.Captarea atentieiLe spun copiilor o ghicitoare in care sa fac referire la subiectul lectiei de azi:

Toata ziua ciocaneste,Nimeni insa n-o primeste,Si o veziDimineta prin livezi!(Ciocanitoarea)

Rezemata stand pe scoarta,Salta capul ca o rata,Si cu ciocul tarnacop,Da poc-poc din loc in loc.(Ciocanitoarea)

Expunere,fisa de ghicitori,frontal

5.Dirijarea invatariiO2O3Le spun copiilor sa deschida caietele speciale de Arte vizuale si abilitati plastice la pagina 31 si cu ajutorul unor carioci sa coloreze casutele si pasarelele.Art cum s loloseasc corect foarfeca.

Dupa ce au terminat acestia vor decupa atat casutele cat si pasarelele si le vor lipi pe crengile copacilor de la pagina 33.n timp ce lucreaz i supraveghez i i voi ajuta pe cei care ntmpin dificulti in realizarea lucrrii

In timp ce copiii lucreaza eu le voi povesti despre ajutorul pe care il putem oferi pasarilor in timpul iernii: Anul acesta iarna a venit foarte tarziu, temperaturile au fost ridicate pana in decembrie, ceea ce a dat putin peste cap pasarile si ritmul lor de viata firesc. Ele incepusera deja sa se imperecheze, incepusera sa-si adune vreascuri pentru cuiburi insa temperaturile neobisnuit de ridicate au dat impresia zburatoarelor ca este primavara, si atunci ele au inceput activitatile specifice acestui anotimp. Odata cu venirea frigului, totul s-a blocat si au incetat "pregatirile de primavara". Le putem ajuta si noi oferindu-le adapost si hrana. Daca locuiti la curte, gradinile pot fi un loc unde pasarile sa se simta acasa. Le puteti construi casute la fel ca cele pe care le-ati desenat, le puteti hrani cu pasat, faina de porumb macinata mare (sau mamaliga), orez si ovaz (de preferinta fierte), cartofi si morcovi fierti, alte zarzavaturi fierte (le vor manca mai ales mierlele), bucati de mar (inclusiv mere batute sau partial stricate) alte fructe, miez de nuca, arahide, fructe de padure. Le putem pune si apa intr-un vas greu pentru a nu-l rasturna. Hrana trebuie pusa la inaltime pentru a nu ajunge pisicutele la ea.Explicatia, DemonstratiaCaiet special,carioci, foarfeca,lipici,

Frontal

Practica

6.Obtinerea performantei si transferul cunostintelorO1Dupa ce vor termina sarcinile date, copiii vor desena, fiecare in spatiul alb de la pagina 33 ce pasari doresc.Exercitiul,Caiet special,

Individual

scrisa

7.Asigurarea conexiunii inverse si a transferuluiO4Le voi adresa copiilor cateva intrebari legate de subiectul lectiei de azi:- De ce ritmul de viata al pasarilor a fost dat peste cap?

- Ce incepusera pasarile sa faca cand a venit frigul?

- Cum putem ajuta pasarile iarna?

- Cu ce le putem hrani ?

- Unde trebuie pusa mancarea?

- In ce le putem apa?Conversatia,-,

Frontal

Orala

8.Evaluarea rezultatelor invatariiO1La sfarsitul orei, voi alege de pe fiecare rand cea mai frumoasa lucrare si le voi afisa la panou.Conversatia,Panou,

Frontal