prezentarea lectiei

7
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” ISACCEA ISACCEA TEODORESCU RODICA TEODORESCU RODICA PROFESOR LOGOPED PROFESOR LOGOPED

Upload: raicu-buturuga-madalina

Post on 14-Sep-2015

288 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

prezentarea lectiei

TRANSCRIPT

  • PROIECT DIDACTICGR. SC.CONSTANTIN BRATESCU ISACCEATEODORESCU RODICAPROFESOR LOGOPED

  • DATA:17.05.2010CLASA a-VII-a APROPUNATOR: TEODORESCU RODICAOBIECTUL: CONSILIERE SI ORIENTARESUBIECTUL: CONFLICTELE SI PREVENIREA LORTIPUL: predare-invatare-evaluarePOZITIA LECTIEI IN MODUL: REZOLVAREA CONFLICTELOR a) Competente specifice: - initierea elevilor in managementul situatiilor cu potential conflictual - dezvoltarea abilitatilor de prevenire si rezolvare a conflictelor b) Obiective operationale: 01: sa defineasca conflictele; 02: sa recunoasca situatii conflictuale; 03: sa identifice tipurile de conflict; 04: sa initieze comportamente de prevenire si rezolvare a conflictelor;FORME DE ORGANIZARE a) a continuturilor: integratoare b) a activitatii: frontala, individuala, in grupuri mici;TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev;TIPURI, FORME, STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativa, orala si scrisa, individuala si in grup, autoevaluarea;

  • CAPTAREA ATENTIEISe impart elevilor pagini de ziar sau reviste cu articole privitoare la diverse conflicte si se cere identificarea factorului comun (conflictul);

  • DIRIJAREA INVATARIIPornind de la articolele din ziare se defineste conflictul precum si tipurile de conflictSe imparte clasa in grupe de cate 5 elevi; fiecare grupa primeste o fisa de lucru si materiale necesare rezolvarii sarcinii.Se solicita analiza unui studiu de caz, identificarea tipului de conflict intalnit si expunerea unei modalitati de prevenire sau stingere a conflictului

  • Fiecare grupa desemneaza un raportor care va prezenta produsul final al grupei, apoi il va afisa pe perete.

  • OBTINEREA PERFORMANTELORFiecare grupa studiaza si produsul celorlalte grupe si analizeaza modalitatea de rezolvare a sarcinii

  • INCHEIEREA LECTIEISe imparte elevilor biletul de iesireSe fac aprecieri cu privire la desfasurarea activitatii