portofoliu individual

Upload: our-class

Post on 02-Mar-2016

610 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Formarea continua a profesorilor de limba romana in societatea cunoasterii

TRANSCRIPT

UNIUNEA EUROPEANGUVERNUL ROMNIEI

MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI

I PROTECIEI SOCIALE

AMPOSDRUFondul Social EuropeanPOS DRU 2007-2013

Instrumente structurale 2007-2013

OIPOSDRU

INSPECTORATUL COLAR JUDEEAN BOTOANI

Investete n oameni!

FONDUL SOCIAL EUROPEAN

Axa prioritar 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatereDomeniul major de intervenie 1.3. Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare

Titlul proiectului: Formarea continu a profesorilor de Limba Romn n societatea cunoateriiCod Contract: POSDRU/87/1.3/S/63576Beneficiar: INSPECTORATUL COLAR JUDEEAN BOTOANI

NUMELE I PRENUMELE: STOLERU PAULA MIHAELA

UNITATEA COLAR: coala gimnazial ALEXANDRU IOAN CUZA DorohoiGRUPA 26 BOTOANI, seria IIPORTOFOLIU INDIVIDUAL

Programul: Dezvoltarea profesionala continua pe componenta instruirii difereniate a elevilor

Proiectul POSDRU: Formarea continu a profesorilor de Limba Romn n societatea cunoaterii, ID 63576

iulie 2013

CUPRINS

1. Proiect didactic cu strategii personalizate de instruire difereniat, specifice disciplinei limba i literatura romna nvmnt secundar

32. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii capabili de performane nalte

93. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii cu cerine educaionale speciale(CES)

151. Proiect didactic cu strategii personalizate de instruire difereniat, specifice disciplinei limba i literatura romna nvmnt secundarPROIECT DE LECIE

COALA GIMNAZIAL A.I.CUZA DOROHOIPropuntor: P. M. STOLERU

Data:

Clasa: a VI-a

Obiectul: Limba i literatura romn

Subiectul: Toma Alimo - analiza textului

Tipul leciei: predare - nvare - evaluare

Competene generale:

1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;

2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;

Competene specifice:

1.1 nelegerea semnificaiei generale a unui mesaj oral;

2.1 asigurarea coerenei ideilor exprimate ntr-un mesaj oral;

Obiective operaionale:

La sfritul activitii elevii vor fi capabili:

O1: s stabileasc sensul cuvintelor i expresiilor noi prin raportare la context;

O2: s explice prezena formelor populare sau regionale a unor cuvinte din text;

O3: s identifice n fragmentul dat indici de spaiu;

O4: s povesteasc aciunea urmrind momentele subiectului;

O5: s identifice personajele, prezentndu-le cteva trsturi de caracter;

O6: s precizeze modurile de expunere folosite;

O7: s indice mijloacele artistice i rolul lor n transmiterea sentimentelor;

Metode i procedee: conversaia euristic, expunerea, descoperirea, povestirea, problematizarea, metoda cadranelor, cvintetul, exerciiul, explicaia.

Material didactic: textul-suport, manuale, fie de lucru (pentru activitatea individual i pentru activitatea pe grupe), plan cu cadranele, whiteboard, flipchart.

Material bibliografic:

erban, Anca; erban, Sergiu, Manual de limba romn, Ed. All Educaional, Bucureti, 2005;

Popa, Marinela; Popa, Ion, Literatura romn-manual preparator pentru clasa a VI-a pe baza textelor literare din cele trei manuale alternative, Editura Niculescu, Bucureti, 2008.Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise. Ed. Paralela 45, Piteti, 2006;Forme de organizare: frontal, n perechi, individual, pe grupe

Resurse: clas de nivel mediu, elevii au deprinderea de a lucra pe grupe, n perechi.

Forme de evaluare a activitii: oral, evaluarea elevilor prin aprecieri

Timp: 45 min.

Desfurarea lecieiEtapele lecieiOb. Op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMaterial didacticEvaluare

1. Moment organizatoric

5 min.

EVOCAREA

2. Captarea ateniei

2 min.

3. Reactualizarea cunotinelor anterioare

3 min.

4. Anunarea temei i a obiectivelor operaionale

2 min.

REFLECTIA5. Dirijarea nvrii

25 min.

REALIZAREA

SENSULUI

6. Evaluarea cunotinelor

5 min.7. Asigurarea re-teniei i a transferului

3 min.O1

.....O7

O7O1O2

O3O4

O5O6O7O1

.....

O7

Pregtesc materialele necesare leciei.

Asigur disciplina i ordinea n clas.

Notez absenele.

Verific tema pentru acas. Poporul romn a creat un adevrat tezaur artistic n care a relatat experiena de via, bogia sa spiritual, lupta pentru dreptate i libertate, exprimndu-i cele mai alese gnduri i sentimente. Printre aceste comori artistice se numr i lectura pe care noi o vom studia astzi Toma Alimo care se nscrie n specia literar numit balad.

Ce alte opere populare ai mai studiat?

Care sunt caracteristicile literaturii populare?

Ce sentimente sunt transmise prin intermediul acestora?oPOIYYc Astzi vom nva mai multe lucruri despre balada popular. Profesorul scrie titlul leciei la tabl, iar elevii ii noteaz in caiete.

Ai mai citit balade? Dai cteva exemple.

Oral, ncerc mpreun cu elevii s fac un rezumat al baladei. Elevii primesc Anexa 1

Verific mpreun cu elevii rezolvarea exerciiilor de pe fia de exerciii,apoi li se distribuie anexa 2.

Elevii lucreaz exerciiile de pe anexa nr. 2:

ncercuii explicaiile potrivite.

Verific mpreun cu elevii rezolvarea exerciiilor.

Pe tabl scriu cinci ntrebri:

1.Personajul principal al operei studiate.

2. Scriei un cuvnt care exprim sentimentele tale fa de personaj.

3.Dai exemple de dou adjective care descriu personajul.

4.Indicai dou verbe care exprim aciuni ale personajului principal.

5.Notai un cuvnt care exprim esena personajului principal.

- mpart o plan n patru cadrane i cer elevilor s formuleze rspunsuri pentru fiecare cadran:

1. n cadanul I realizai un desen al personajului principal.

2. n cadanul II notai sentimentele trezite de personajul principal.

3. n cadranul III dai un sfat personajului principal.

4. n cadranul IV dai un alt nume personajului principal, pornind de la trsturile sale.

Ca activitate independent se propune o fi cu un scurt test formativ, cu itemi difereniai.

Aprecieri asupra leciei;

Recomandri;

Tema pentru acas:

Imaginai-v un alt final al operei literare studiate.Elevii ascult.

Elevii i reamintesc trsturile literaturii populare.

Elevii noteaz n fia de lucru.

Ascult cu atenie.

Elevii lucreaz pe grupe.

Elevii citesc fragmentul i ncercuiesc rspunsul potrivit.

Elevii sunt ateni la cerinele date.

Elevii sunt ateni la cerinele date.

Conversaia

Expunerea

Povestirea

Conversaia

Descoperirea

Rezumatul

Conversaia

Explicaia

Jocul didactic

Cvintetul

Cadranul

Jocul didactic

Exerciiul

Problematiza-

rea

Explicaia

Temele elevilor

Anexa nr.1

Anexa nr.2

Fia de evaluare final

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

Concurs

Individual

Pe grupe

Pe grupe

Individual

Individual

Individual

Individual

ANEXA 1

GRUPA NR. 1 (MODURI DE EXPUNERE)

1.Indicai sinonimele urmtorilor termeni din balad: cetin, a judeca, murg.

2.Alctuii un enun cu expresia a nu-i pierde cumptul.

3.Artai care sunt antonimele cuvintelor: a strnge, urt, mielete.

4.Explicai cum s-au format cuvintele: eara-de-Jos, jalnic, (paltinii)trsnii.

5.Indicai modurile de expunere ce apar n text. Dai exemple.

GRUPA NR. 2 ( LOCUL ACIUNII)

1.Care este forma literar a cuvintelor: nvli, lacrmi, s puie. Cum v explicai apariia acestor forme n text?

2.Alctuii un enun cu expresia a da mnia la o parte.

3.Creai prin prefixare antonimele cuvintelor: ncleca, dreptate, ncurcat.

4.Formai de la cuvntul floare un derivat diminutival, un derivat prin prefixare i un substantiv compus.

5.Precizai, pe scurt, cadrul aciunii din balada Toma Alimo. GRUPA NR. 3 (PERSONAJELE)

1.Identificai n text diminutivele, folosite n relaie cu personajul principal al operei (obiecte, elemente de portret, relaii).

2.Alctuii un enun cu expresia a da seam.

3.Creai trei propoziii n care s folosii trei sensuri diferite ale verbului a netezi.

4.Descoperii n textul operei zece cuvinte care aparin cmpului lexical referitor la plante.

5.Identificai personajele din opera literar Toma Alimo i versurile n care naratorul realizeaz n mod direct portretul lui Toma Alimo.

GRUPA NR. 4 (NTMPLRILE)

1.Construii o propoziie, care s cuprind un omonim al cuvntului subliniat n versul Dar i ele-s fiare vechi.

2.Alctuii un enun cu expresia a da vam.

3.Formai familia lexical a cuvntului frumos.

4.Transcriei din text dou cuvinte derivate cu sufixe i alte dou cuvinte derivate cu prefixe.

5.La ce moduri i timpuri sunt verbele din text? Dai exemple.

GRUPA NR. 5 (FIGURILE DE STIL)

1.Formai propoziii cu sinonimele urmtorilor termeni din balad: a jeli, argos, a gri.

2.Alctuii un enun cu expresia a-i sosi ceasul.

3.Transcriei din text o propoziie interogativ i o propoziie exclamativ.

4.Epitetele slutul i urtul au acelai neles sau exist o nuan care le deosebete? Argumentai-v rspunsul.

5. Indicai cteva procedee artistice(figuri de stil) prezente n text. Ce rol au acestea?

ANEXA 2

ncercuii explicaiile potrivite:

Mare la sfat semnific:

a) nalt n grad n rndul haiducilor;

b) nelept;

c) i plcea s dea sfaturi.

Dar i ele-s fiare reci,

Puse-n teci

De lemne seci! , sugereaz:

a) armele sunt pline de cruzime;

b) ele sunt simple instrumente;

c) armele sunt lipsite de via i de suflet.

Manea slutul

i urtul , sugereaz

a) Manea era foarte urt;

b) boierul era hidos la nfiare i urt de ceilali;

c) el ave o fire dumnoas.

i fugea, nene, fugea,

Vitejia

Cu fuga! sugereaz:

a) ironia naratorului;

b) uimirea fa de rapiditatea boierului;

c) ironia i dispreul fa de laitatea boierului.

La cap, floare

De bujor

S mi-o ia mndra cu dor,

La picioare,

Busuioc,

S m plng mai cu foc, exprim:

a) dorina haiducului de a rmne n inima iubitei sale;

b) voina lui Toma de a fi plns de cei dragi dup datina strbun;

c) haiducul viseaz.

2. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii capabili de performane naltePROIECTAREA UNITII DE NVARE (semestrul al II-lea)

UNITATEA 2 continuare (9 ore)UNITATEA 3: GENUL EPIC.ROMANUL ( 17 ore )CLASA: a VIII-a

Coninuturi (detalieri)C.S.Activiti de nvareResurse Evaluarespt.

- predicatul nominal

- acordul predicatului nominal cu subiectul

(2 ore)

2.3

4.2

- ex. de identificare a predicatelor nominale

- ex. de identificare a valorilor morfologice ale verbului a fi

- ex. de realizare corect a acordului dintre predicat i subiect

- ex. constructive

- ex. de analiz sintactico-morfologic

- ex. morfo-sintactice de exprimare scris corectManualul

Fia de exerciii

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Ciorchinele

Algoritmizarea

Activitate frontal, individualObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Compunere gramatical

Test formativS1 S2

Propoziia predicativ

(2 ore)

- predicatul nominal incomplet

- elemente introductive

- topica i punctuaia

2.3

4.2

- ex. de identificare a propoziiilor predicative n frazele din manual

- ex. de analiz a frazelor date

- ex. de evideniere a rolului elementelor de legtur n fraz

- ex. de realizare a expansiunii numelor predicative n propoziiile corespunztoare

- ex. constructive Manualul

Fia de exerciii

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Algoritmizarea

Activitate frontal, individualObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Portofoliu (Propoziiile

subordonate necircumstaniale)

Test formativ

Subiectul i subiectiva

Subiectul (actualizare)

- subiectul exprimat

- subiectul neexprimat

(2 ore)

2.3

4.2- ex. de identificare a subiectelor din textile date

- ex. de analiz sintactico-morfologic

- ex. constructive

- ex. de exprimare scris corect

Manualul

Fia de exerciii

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Algoritmizarea

Ciorchinele

Activitate individual, frontalObservare

sistematic

Tem de lucru n clas

Compunere gramatical

Test formativ

Propoziia subiectiv

- definiia

- elemente regente

- elemente introductive

- topica i punctuaia

(2 ore)

2.3

4.2- ex. de identificare a propoziiilor subiective n textele din manual

- ex. de evideniere a rolului elementelor regente i a elementelor de legtur n frazele date

- ex. constructive

- ex. de contragere a subiectivelor n prile de vorbire corespunztoare

- ex. de exprimare scris corectManualul

Fia de exerciii

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Algoritmizarea

Activitate n grupe, individual, frontalObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Portofoliu (Propoziiile

subordonate necircumstaniale)

Evaluare oral

Evaluare formativ

Evaluare unitatea 2

(1 or)3.1

3.2

3.3

4.1

4.2

4.3- exerciii scrise de verificare a capacitilor nsuite sau exersate n aceast unitate, pe texte noiFiele de evaluare

Exerciiul

Activitate individual

Prob scrisS3

Genul epic. Romanul

Lectura unor fragmente din text

Text suport:

Baltagul de M. Sadoveanu

(2 ore)1.11.4

- ex. de sesizare a unor cuvinte - cheie ntr-un mesaj oral

- ex. de identificare a abaterilor de la normele limbii literare

- ex. de evaluare a lecturii elevilor

- ex. de sesizare a particularitilor vorbirii regionaleManualul

DEX

Conversaia euristic

Lectura expresiv

Activitate frontal

Activitate individualObservare sistematic

Grila de evaluare a lecturii

Evaluarea oral a rspunsurilorS3 S5

Descifrarea textului

(1 or)- fonetic i vocabular

- morfologie i sintax

1.3

1.4

2.2

3.1

3.2- ex. de identificare a abaterilor de la normele limbii literare

ex. de sesizare a particularitilor vorbirii regionale

ex de comentare a rolului regionalismelor

ex. de recunoatere a cuvintelor derivate, compuse, obinute prin conversiune

ex. de utilizare a categoriilor lexicale n contexte diverse

ex. de explicare a sensului figurat al unor cuvinte i expresii din textul studiat

ex. de explicare a rolului expresiv al topicii unor cuvinte din textul studiatManualul

DEX

DOOM 2

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Activitate frontal, individualObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Evaluare oral

Lectur aprofundat1

(2 ore) - firul epic

- timp i spaiu

- moduri de expunere

- viziunea narativ

- lumea descris: oameni i obiceiuri

3.1

3.3

4.1

4.2

4.3- ex. de identificare a trsturilor genului epic n textul studiat

ex. de identificare a structurii textului narativ studiat (logica aciunii, timpul, spaiul, naratorul, moduri de expunere)

ex. de sesizare a ordinii logice i cronologice a ntmplrilor din textul studiat

ex. de comentare a unor secvene din operele literare studiate

ex. de rezumare a textului literar studiat

ex. de comentare a rolului regionalismelor, al proverbelor i al expresiilor populare n realizarea stilului oral

ex. de exprimare scris corectManualul

Manualul preparator

Fie de lucru

Lectura expresiv

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Minieseul

Problematizarea

Reeaua de discuii

Exerciiul de redactare

Activitate frontal, n grupeObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Realizarea rezumatului

Opiniile elevilor

Test formativ

Lectur

aprofundat 2

(2 ore)

- personajele

- caracterizarea personajului Vitoriei Lipan

- caracterizarea lui Gheorghi3.1

3.3

4.1

4.2

- ex. de caracterizare a personajelor

- ex. de organizare a planului compunerii de caracterizare a personajului principal

ex. de analiz a elementelor etice i culturale din text

ex. de comentare a unor secvene din textul literar studiat

- ex. de exprimare scris corect

Manualul

Fia de exerciii

Reeaua de discuii, minieseul

Reflecia personal

Lectura expresiv

Conversaia euristic

Descoperirea, investigaia

Exerciiul de redactare

Activitate n frontal, grupe, individualObservare sistematic

Tem de lucru

n clas

Portofoliu

Realizarea compunerilor de caracterizare

Lectur

aprofundat 3

(2 ore)

- romanul: definiie,trsturi generale

- genul epic

3.1

3.3

4.1

4.2- ex. de identificare a trsturilor genului epic n textul studiat

ex. de construire a unui text care s exprime opinia personal despre textul studiat

redactri viznd ilustrarea unor trsturi ale speciei romanului

ex. de identificare a semnificaiei unor procedee de expresivitate artistic din textul studiat

ex. de comentare a unor secvene din textul literar studiat

ex. de exprimare scris corect

Manualul

Manualul preparator

Fie de lucru

Conversaia euristic

Descoperirea

Problematizarea

Reeaua de discuii

Observaia

Ciorchinele

Exerciiul de redactare

Activitate frontal, individual

Observare sistematic

Tem de lucru n clas

Portofoliu (Romanul)

Compunere de argumentare

Interpretarea textului

(1 or) - semnificaia personajelor

- semnificaia titlului

- semnificaia cltoriei celor dou personaje

- opinii critice despre roman3.1

3.3

4.1

4.2

4.3

ex. de comentare a unor secvene din

textul literar studiat

ex. de analiz a elementelor etice i culturale

ex. de prezentare a unor puncte de vedere personale din text

ex. de motivare a opiniilor

ex. de exprimare scris corectManualul

Fia de exerciii

Reeaua de discuii

Descoperirea

Minieseul

Reflecia personal

Activitate frontal, n grupe

individualObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Opiniile argumentate ale elevilor

Autoevaluare

(metoda cadranelor)

Situaia de comunicare monologat i dialogat (actualizare)

(2 ore)

Monologul: text narativ, text descriptiv

1.1

1.5

2.4

2.5

- ex. de identificare a trsturilor situaiei de comunicare dialogate i monologate

- ex. de construire a unor monologuri narative i descriptive

- receptarea i reinerea ideilor i a argumentelor dintr-un monolog;

- prezentarea oral pe o tem dat, n funcie de situaia de comunicare; *mbinarea elementelor verbale, nonverbale i paraverbale n monolog i dialog;

- prezentarea oral, cu folosirea unor tehnici variate de captare i meninere a ateniei publicului / interlocutorilor (introducere n tem prin propunerea unei idei surprinztoare, meninerea contactului vizual cu interlocutorii, sublinierea ideilor exprimate verbal prin folosirea unor elemente)Manualul

Fia de exerciii

Exerciiul

Conversaia euristic

Descoperirea

Exerciiul de redactare

Activitate n grupe, frontal, individualObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Realizarea unor monologuri narative i descriptive

Autoevaluare (metoda cadranelor)S5 S6

Atributul i atributiva

- atributul adjectival

- atributul substantival

- atributul pronominal

- atributul verbal

- atributul adverbial

- atributul interjecional

(2 ore)2.3

4.2

- ex. de identificare a atributelor n textele din manual

- ex. de utilizare corect a articolului genitival i a pronumelui relative n genitiv

- ex. constructive

- ex. de analiz sintactico-morfologic

- ex. de exprimare scris corectManualul

Fia de exerciii

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Ciorchinele

Algoritmizarea

Activitate frontal, individual

Observare sistematic

Tem de lucru n clas

Compunere gramatical

Test formativ

S6 S7

Propoziia atributiv

- definiie

- elemente introductive

- topica i punctuaia

- expansiunea i contragerea (2 ore)

2.3

4.2

- ex. de identificare a propoziiilor atributiv n frazele din manual

- ex. de analiz a frazelor date

- ex. de evideniere a rolului elementelor de legtur n fraz

- ex. de realizare a expansiunii atributelor date n propoziiile corespunztoare

- ex. de contragere a atributivelor din frazele date n prile de vorbire corespunztoare

- ex. constructive

- ex. de utilizare corect a pronumelui relativ care introduce atributiva.Manualul

Fia de exerciii

Fia de sistematizare

Conversaia euristic

Exerciiul

Descoperirea

Algoritmizarea

Activitate frontal, individualObservare sistematic

Tem de lucru n clas

Portofoliu

Evaluare oral

Test formativ

Evaluare unitatea 3

(1 or)3.1

3.2

3.3

4.1

4.2

4.3- exerciii scrise de verificare a capacitilor nsuite sau exersate n aceast unitate, pe texte noiFiele de evaluare

Exerciiul

Activitate individual

Prob scrisS7

3. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii cu cerine educaionale speciale(CES)PLANIFICARE CALENDARISTIC SEMESTRIAL

LIMBA I LITERATURA ROMNA - CLASA a X- a, 3 ore/sptmn

SEMESTRUL I NR.

CRT.UNITATEA DE NVARE COMPETEN-TE

SPECIFICECONINUTURI

DETALIATE

NR. ORESPT.RESUR-

SEEVA-

LUA-

REOBS.

1.

2.

INTRODU-CERE1.5

2.1

2.3

Prezentarea manualului, a bibliografiei, a lecturii obligatorii i suplimentare;

Recapitularea cunotinelor din gimnaziu i clasa a IX-a

Evaluare iniial;7

S1

S2

S3

Manualul,

Notite critice,

Fise de lucru

Texte suport

Activitate independenta

Test sumativdialog cu elevii;

expunerea;

observatia permanenta

autoevaluare;

test de evaluare

MODULUL

I

BASMUL CULT

2.1

2.2

2.4

Discuii introductive referitoare la tem;

Povestea lui Stan Pitul

basmul : definiie,tipuri de basm;

nelegerea textului, lectura;

idei principale;

personaje; tipuri de personaje;

aprofundarea textului;6

S3

S4

S5Manualul,

Fise de lucru

Texte suport

Activitate independentadialog cu elevii;

expunerea;

observatia permanenta

autoevaluare;

1.3 Limb i comunicare

expresiile;

rezumatul;4S5

S6Manualul,

Fise de lucru

Texte suport

Lucrul in echipa

conversatia;

interpretarea unor texte;

observatia permanenta

orala

1.3

2.1

2.2

2.4

-Ft Frumos din lacrim de Mihai Eminescu lectur suplimentar

Reactualizarea Povetii lui Harap Alb de Ion Creang3S6

S7Text suport

Activitate pe grupedialog cu elevii;

comentariu de text;

Evaluarea modulului I Basmul cult1

S7Test scrisTest scris

3.

MODULUL

II

NUVELA

1.1

1.2

1.3

2.2

Nuvela - Discuii introductive referitoare la tem;

Moara cu noroc de I. Slavici

nuvela : definiie, trsturi;

lectura textului (nelegerea);

momentele subiectului;

personajul literar (tipuri, definiii);

aprofundarea textului.

5S8

S9Manualul,

Texte suport,

Exercitiul euristic

dialog cu elevii;

observatia sistematica,

problematizarea

1.3

1.2

3.1 Limb i comunicare

locuiunile (definiii, tipuri,exerciii);

caracterizarea personajului (tipuri de caracterizare i tipuri de personaje)

3

S9

S10

Activitate independenta,

Fise de lucru

dictionareExpunerea,

Conversaia,

exercitiul

Evaluarea modulului II Nuvela 1S10Test scrisTest scris

Recapitulare pentru lucrarea semestrial

Lucrarea scris semestrial

2

1S11

Test sumativ -Evaluare sumativa

4.MODULUL IIIROMANUL 2.1

2.2

2.3

3.1Romanul - Discuii introductive referitoare la tem;

Ion de Liviu Rebreanu

romanul: definiii, tipuri de roman;

nelegerea textului (lectur);

povestirea fragmentului dat n manual (descrierea);

aprofundarea textului;

5S12

S13Manualul,

Text suportexpunerea,

conversaia

Observatia permanenta/orala

2.1

2.2 Rscoala de Liviu Rebreanu lectur suplimentar (fragmente i rezumat)

Evaluare limb i comunicare 1

1S 13

S14Manualul,

Notite critice,

Fise de lucru

Texte suport

Lucrul in echipa

Test scrisdialog cu elevii;

-observare sistematica

Test scris

Evaluare final

Modulul I Basmul cult;

Modulul II Nuvela;

Modulul III - Romanul2S14Test scrisTest scris

pg. 3