popoarele europene

6
PROIECT DIDACTIC DATE DE IDENTIFICARE: Numele şi prenumele cadrului didactic: prof. Cojocaru Alina Data: Unitatea de învăţământ: Clasa: a IX- a A, 1 oră/săptămână Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Formarea popoarelor medievale Tema lecţiei: Popoarele europene Durata: 50 de minute Informaţia diagnosticată: Elevii pot să utilizeze adecvat coordonatele temporale şi spaţiale relative la istoria medievală, pot să descrie şi să analizeze informaţiile dintr-un document istoric, în contexte variate şi să utilizeze corect noţiunile istorice în contexte variate. Nivelul clasei: Bun, elevii au posibilităţi intelectuale, învaţă din conştiinciozitate; instituţia şcolară oferă condiţii pentru derularea optimă a demersului didactic centrat pe elev. Tipul lecţiei: lecţie mixtă Locul de desfăşurare: Sala de clasă OBIECTIVE: Obiectivul general: De a comunica, sistematiza, fixa, verifica cunoştinţele privindformarea popoarelor europene, de a forma priceperi şi deprinderi de lucru cu ajutorul vocabularului, documentelor şi hărţilor istorice. Obiective operaţionale: la sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:

Upload: wild-rose

Post on 02-Dec-2015

134 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Popoarele europene

PROIECT DIDACTIC

DATE DE IDENTIFICARE:

Numele şi prenumele cadrului didactic: prof. Cojocaru Alina

Data:

Unitatea de învăţământ:

Clasa: a IX- a A, 1 oră/săptămână

Disciplina: Istorie

Unitatea de învăţare: Formarea popoarelor medievale

Tema lecţiei: Popoarele europene

Durata: 50 de minute

Informaţia diagnosticată: Elevii pot să utilizeze adecvat coordonatele temporale şi spaţiale relative la istoria medievală, pot să descrie şi să analizeze informaţiile dintr-un document istoric, în contexte variate şi să utilizeze corect noţiunile istorice în contexte variate.

Nivelul clasei: Bun, elevii au posibilităţi intelectuale, învaţă din conştiinciozitate; instituţia şcolară oferă condiţii pentru derularea optimă a demersului didactic centrat pe elev.

Tipul lecţiei: lecţie mixtă

Locul de desfăşurare: Sala de clasă

OBIECTIVE:

Obiectivul general: De a comunica, sistematiza, fixa, verifica cunoştinţele privindformarea popoarelor europene, de a forma priceperi şi deprinderi de lucru cu ajutorul vocabularului, documentelor şi hărţilor istorice.

Obiective operaţionale: la sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice popoarele europene;

O2 – să cunoască principalele aspecte legate de modul de formare al popoarelor europene;

O3 – să conştientizeze importanța elementului romanic în formarea popoarelor europene.

Page 2: Popoarele europene

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică şi examinatoare, comparaţia succesivă, învăţarea prin descoperire.

Mijloace de învăţământ: documente, hărţi, planşe, manualul de istorie –clasa a IX-a (Ed. Corint, 2004)

Forme de organizare: frontal

Documentare bibliografică:

Carpentier, Jean, Lebrun, Francois (coord.) Istoria Europei, București: Editura Humanitas, 2006 Guizot, Francois, Istoria civilizației în Europa, București: Editura Humanitas, 2000 Le Goff, Jaques, Civilizația Occidentului medieval, București: Editura Științifică, 1970 idem, Evul Mediu și nașterea Europei, Iași: Editura Polirom, 2005 Riche, Pierre, Europa barbară din 476 până în 774, București: Editura Corint, 2003

Page 3: Popoarele europene

Scenariul didactic

Etapele lecţiei

Obiective operaţionale

Conţinutul lecţiei Metode şi procedee didactice

EvaluareActivitatea profesorului Activitatea

elevului1. Moment

organizatoric- efectuarea prezenţei/notarea absenţelor- pregătirea mijloacelor de învăţământ

- elevii îşi pregătesc

materialele necesare

desfăşurării activităţii de învăţământ

Explicaţia

2. Captarea atenţiei.

Reactualizarea cunoştiinţelor

dobândite anterior

Verifică cunoştiinţele anterioare ale elevilor: Conversaţia examinatoare

Observaţia sistematică a

elevilor

3. Anunţarea titlului lecţiei

noi şi a obiectivelor

Anunţă titlul lecţiei şi obiectivele activităţii:Formarea popoarelor medievale. Popoarele

europene

Răspund solicitărilor profesorului şi

formulează întrebări, dacă au neclarităţi

Prezentare ppt.Explicaţia

Învăţarea prin descoperire

Observarea sistematică a

elevilor

4. Dirijarea învăţării

Prezentarea principalelor aspecte ale temei:POPOARELE GERMANICE:

- Origine: Germania și Scandinavia de azi- Structura politică: conduși de șefi militari

(regi); nu aveau organizare statală- Cele mai cunoscute popoare germanice:

goții, vandalii, longobarzii, francii, anglii, saxonii și vikingii

POPOARELE ROMANICE- Spaniol - Portughez - Francez- Italian- Român

În câteva secole, Roma a cucerit un uriaş teritoriu în jurul Mării Mediterane. În urma acestui fapt, s-a

Elevii colaborează la construirea lecţiei noi

pe baza hărţilor Îşi notează în caiete

informaţiile importanteCompletează

vocabularul personal cu termenii istorici

specifici temei

ExplicaţiaÎnvăţarea prin descoperireConversaţia euristică şi

examinatoare

Observarea sistematică a

elevilor

Page 4: Popoarele europene

desfăşurat o primă sinteză etnică şi lingvistică caracterizată prin procesul de romanizare. Al doilea moment înformareapopoarelorromanice l-a constituitinvaziatriburilorgermaniceînapusulEuropei, respectiv, a slavilorînRăsărit.Popoarele romanice s-au format până în secolul al VIII-lea d.Hr. Unele teritorii cucerite de romani şi-au pierdut caracterul romanic Anglia, Africa de nord etc.) datorită faptului că aceste provincii au fost romanizate doar superficial.

SLAVII• Origine: nordul Mării Negre și Marea

Baltică;• În 602 au trecut Dunărea și s - au revărsat în

număr mare în Peninsula Balcanică;• Au luat naștere 3 grupuri de popoare slave:

slavii de răsărit (ruși), slavii de apus (slovaci, cehi, polonezi), slavii de sud (bulgari, sârbi, croați);

• Au pus bazele unor organizări politico – statale: Bulgaria, Rusia Kieveană, Moravia Mare etc.

 

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştiinţelor

Cere elevilor să rezolve fişele de lucruFace aprecieri pe marginea rezultatelor obţinute de

elevi

Rezolvă exerciţiile indicate

Conversaţia examinatoare

Explicaţia

Observaţia sistematică a

elevilor6. Tema pentru

acasă