pop at and a

15
Proiect de lec ţ ie Clasa a VIII-a B Data: 20. 11. 2011 Propunător: Ganea Denisa - Elena Obiectul de învăţământ: Limb literatura română Subiectul lec ţ iei: I. Slavici, ob realist si moralist al satu transilvănean – nuvela „Popa Tanda” Unitatea de învăţ are: comunicare. Analiză de text. Discutarea ansamblul său Tipul lec ţ iei: de verificare a cunostin ţ elor, aprofundarea si cunostin ţ elor, sistematizare, consolidare

Upload: alexandru-liviu-ganea

Post on 21-Jul-2015

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect de lecieClasa a VIII-a B Data: 20. 11. 2011

Propuntor: Ganea Denisa - ElenaObiectul de nvmnt: Limba si literatura romn Subiectul leciei: I. Slavici, observator realist si moralist al satului transilvnean nuvela Popa Tanda Unitatea de nvare: comunicare.

Analiz de text. Discutarea textului n ansamblul suTipul leciei: de verificare a cunostinelor, aprofundarea si fixarea cunostinelor, sistematizare, consolidare

Obiective operaionale I.Cognitive-La sfrsitul leciei elevii vor fi capabili: O1 s cunoasc terminologia si noiunile operaionale specifice literaturii; O2 s expun n limbaj comun si rezumativ coninutul operei studiate; O3 s identifice mesajul si particularitile artistice ale operei studiate; O4 s aprecieze sporul de expresivitate pe care l aduc citatele folosite n contextul unei analize literare; O5 s evalueze contribuia scriitorului la mbogirea patrimoniului literar. II Afective: La sfrsitul leciei elevii vor fi capabili: O1 s revin n anumite situaii concrete din via, la anumite opere literare, personaje, citate ca la niste puncte de sprijin moral; O2 s transfere frumosul receptat din operele literare n viaa de toate zilele, n munc si comportare.

Strategii didactice 1. Metode si procedee: conversaia euristic, lectura selectiv, expunerea, problematizarea, lucrul cu cartea, comentariul de text, chestionarul,cubul, Sherlock Holmes, disecia literar, plriile gnditoare, personajele sub lup, Delphi. 2. Forme de organizare a activitii elevilor: Activitatea frontal alternativ cu activitatea independent, individual. 3. Resurse: Textul literar Popa Tanda de I. Slavici Cunostinele lor anterioare. 4. Material didactic: - Limba si literatura romn, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaional - Vol. Nuvele de I. Slavici - Fisa de citate de text si citate critice -Dicionar explicativ pentru elevi

Moment organizatoric: Se stabileste climatul optim pentru nceperea lecei.

II. Analizarea cunostinelor: 1. Se porneste de la citatul de pe tabl. Rolul literaturii este de a educa, de a forma oameni. I Slavici, iar profesorul adreseaz cteva ntrebri , la care elevii raspund: 2.Cine este I. Slavici? 3.Ce ilustreaz personajele sale? 4.Unde gsim temelia structurii sale morale?III. Anunarea subiectului si a obiectivelor operaionale: Profesorul prezint tema, solicitnd elevilor s identifice nelesul cuvintelorrealist si moralist. IV: Dirijarea nvrii: 1. Se prezint pe scurt subiectul unor nuvele recomandate s fie citite de elevi, evideniindu-se caracterul realist si moralizator al acestora Gura satului, Budulea Taichii, Moara cu noroc, Comoara, Popa Tanda. 2.Cum percepe Slavici satul? 3.Cum sunt eroii lui Slavici?. 4. Se interpreteaz citatul lui N.Iorga: ranii lui Slavici au vorb puin si apsat, exprimnd sentimente cnd drze, cnd duioase. Au o mare demnitate uman, chiar si cnd erau adusi pe crrile pcatului. 5. S se evidenieze trsturile morale ale printelui Trandafir, care evolueaz de la mirare e omul dracului popa la admiraie si imitare ine-l Doamne, c este omul lui Dumnezeu.

V. Asigurarea feed-back-ului:P: Pornind de la observaia, c preotul Trandafir prin eforturi susinute le modific enoriasilor atitudinea fa de munc, dar se schimb si pe sine, elevii s-si spun prerea dac astzi un model precum cel oferit de preot are sori de izbnd. Elevii vor rspunde n acest sens la un chestionar: 1. Avem nevoie de modele n via? 2. De la ce criterii pornii n alegerea modelului? 3. Putei fi modele pentru alii? 4. n alegerea modelului spiritual, nclinai ctre modele pozitive sau negative? VI. Intensificarea reteniei: Se prezint tema pentru acas. De fcut o compunere care s aib la baz ideea c omul sfineste locul. Prin munc si hrnicie oamenii scap de lipsuri. Unitatea si tria unei familii nseamn prosperitate si fericire.

Sherlock Holmesn decursul lecturii se pot aplica cteva dintre cele mai cunoscute vorbe nelepte romneti. Citete-le i identific momentul aciunii n care se potrivesc, apoi ncearc s le dezvoli n cteva enunuri: Munca e blagoslovit, cnd te ii de ea ai pit; Limba izbete n dintele ce te doare; Om mare fr vrjma nu este; Lenevia e sor bun cu srcia; Iarba rea crete repede, iar cea bun ncetul cu ncetul; Omul sfinete locul; Orice na i are naul; Gura taie mai mult dect sabia; Fiecare om i poart crucea.

Instanele naraiuniiPrecizeaz:

momentele subiectului; personajele, stabilind felul lor 1. dup modul cum particip la aciune - principale, secundare, episodice; - 2. dup criteriul numeric individuale sau colective; indicii spaiali i temporali; modurile de expunere utilizate; morala care se poate extrage din text.

CUBULDescrie satul Srceni la venirea preotului i la final; Compar relaia preotului cu stenii n primii ani i n finalul lecturii; Asociaz cele dou metafore cu care cei din sat l numesc pe printe cu modul su de a se comporta; Analizeaz starea material a preotului n primii ani la Srceni; Aplic cte o etichet metaforic fiecruia dintre personaje; Argumenteaz de ce episcopul nu le-a dat ctig de cauz celor din Srcenii, aa cum fcuse cu enoriaii din Butucani.

PLRIILE GNDITOARECel care a extras plria de aceast culoare va fi moderator i i va ajuta colegii; Prezint viaa satului din trecut, aa cum rezult din acest text; Gndete-te ce s-ar fi ntmplat dac preotul Trandafir nu ar fi rmas n Srceni i locuitorii n-ar fi avut mult timp preot n sat; Numete sentimentele pe care i le trezete n suflet struina i dorina preotului de a schimba mentalitatea enoriailor; Precizeaz faptele pozitive evideniate de text; Menioneaz defectele personajelor care s-au ameliorat cu trecerea anilor i prin dorina acestora de a progresa.

Gndete, colaborai, comunicaiTRANSILVANIA, SECOLUL al XIX-lea

Citete cu atenie i precizeaz care sunt elementele care te ajut s plasezi aciunea n timp i spaiu:Gardurile sunt de prisos, fiindc n-au ce ngrdi; ulia este satul ntreg. Ar fi prost lucru un horn la cas: fumul afl cale i prin acoperi. Nici muruiala de pe pereii de lemn n-are neles, fiindc tot cade cu vremea de pe dnii; Numaidect n primvar lu un igan, l puse s frmnte imal i-i lipi casa. n cteva zile toi patru pereii erau lipii i muruii; Dar dup atta tndlitur, oamenii i-au pus numele Popa Tanda; Avea popa cai, avea i trsur. l cam suprau ns lesele, din care n-au fost rmas dect spinarea cu coastele.ELEMENTE LEXIALE DIN VESTUL RII

MENTALITATEA NVECHIT A OAMENILOR DIN SAT

Personajele sub lupn decursul aciunii, personajele intr n situaii problematice, ciocnindu-se n opinii (conflicte sociale) sau traversnd adevrate crize sufleteti (conflicte psihologice). Transcrie pasaje potrivite pentru a ilustra aceste afirmaii:

SocialeCONFLICTE

ranii din Butucani i Srceni printele Trandafir Conducerea bisericii preotul Trandafir

Psihologice - frmntri interioare

Disecia literar IPrezint trsturile morale i fizice ale protagonistului, modalitatea de caracterizare i procedeele artistice utilizate n urmtoarele citate: Pe printele Trandafir, s-l in Dumnezeu! Este om bun,a nvat mult carte i cnt mai frumos dect rposatul tatl su () i totdeauna vorbete drept i cumpnit ca i cum ar citi din carte. i harnic i grijitor om este. Adun din multe i face din nimica ceva; Minunat om ar fi dac nu l-ar strica un lucru. Este cam greu la vorb, cam aspru la judecat, prea de-a dreptul, prea verde fi. El nu mai rsucete vorba, ci spune drept n fa; Dac n-ar fi fost altfel de om, s-ar fi oprit aici. Printele Trandafir e ns ca i capra n grdina cu curechi. Cnd l scoi pe u, i intr prin gard; Stenii l vedeau, cltinau din cap i iari ziceau: Popa e omul dracului!; Un om din sat trece, le poftetebun ziua i-i zice: ine-l, Doamne, la muli ani, c este omul lui Dumnezeu!; Toate s-au schimbat; numai printele Trandafir a rmas precum a fost: verde, vesel i harnic. Dac prul crunt i barba crunt nu ar vesti vremea lui, am crede c copilaii cu care se joac nspre sear la laia cea de dinaintea casei sunt copilaii lui.

Disecia literar II Ct era ziua de mare, gura lui nu se mai oprea. Unde prindea oamenii, acolo i inea la sfaturi; La cmp dai de pop, la deal d popa de tine; Unde afla un om, printele Trandafir ncepea a-l face de rs i a-i bate joc de el n tot chipul; A ajuns ca i ciuma: dup atta tndlitur, oamenii i-au pus numele Popa Tanda; Unde prindea omul, acolo l ocra; Din gura lui numai trei cuvinte au ieit: Puternice Doamne! Ajut-m!; Aa nu merge! ncepu a se face i el om ca lumea, a se ngriji mai-nainte de toate de binele casei sale; Avea popa cai, avea i trsur; btu doi pari n pmnt, ntre pari btu beigae mai subirele i apoi popa, preuteasa, copiii i Cozonac se puser la mpletit; nainte de Rusalii, printele a gtit un car de lese; Ziua sfintelor Rusalii ast dat a fost zi bun. Preuteasa avea rochie nou, cei trei mai mriori aveau papucai din ora, Mriuca cea mai micu avea o plrie de paie cu dou flori roii.

Pune-i capul la contribuieIdentific caracteristicile textului i, innd cont de noiunile de teorie literar studiate deja, numete crei specii literare i se integreaz lectura studiat:Aciunea se gradeaz dup momentele subiectului; Apar toate modurile de expunere, dar domin naraiunea; La aciune particip mai multe personaje, iar protagonistul este complex realizat; Se prezint aspecte de via verosimile dintr-o perioad trecut; Exist elemente de culoare local care ajut la plasarea aciunii n timp i spaiu; Se prezint att un conflict social puternic, ct i unul psihologic; Timpul n care se petrec faptele este ndelungat, iar spaiul diversificat. Textul este o nuvel, deoarece reprezint o lucrare epic de dimensiune ntins la care particip un numr mai mare de personaje privite n mai multe momente ale existenei lor, care sunt antrenate ntr-un conflict puternic.

NARATOR OBIECTIV NARAIUNE LA PERSOANA a III-a

DelphiDiscutai mai nti n perechi i apoi pe grupe despre misiunea nobil a preotului, mai ales n lumea satului de acum 200 de ani. Ce credei c s-ar fi ntmplat cu omenirea dac nu ar fi avut sprijinul religiei i iertarea preotului? n epoca noastr, cnd omul e att de puternic, nct stpnete prin inteligen universul ca un Dumnezeu al naturii, mai e nevoie de religie?