perceptiile

27
PROIECT DE LECŢIE PROFESOR: DATA: 1.X.2010 OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a TIMP: 50 minute Unitatea de învăţare: Procesele psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţii SUBIECTUL: PERCEPŢIILE (definiţia şi caracteristicile generale ale percepţiilor, procesul perceptiv, fazele procesului perceptiv, legile percepţiilor, observaţia şi spiritul de observaţie, iluziile perceptive) TIPUL LECŢIEI: de predare-invatare (comunicare de noi cunoştinţe) COMPETENTE : Competenţă generală: Însuşirea limbajului psihologic şi utilizarea sa adecvată în acţiuni de caracterizare şi autocaracterizare. Competenţe specifice: identificarea procesului psihic şi caracterizarea rolului acestuia în evoluţia personalităţii; identificarea legăturilor dintre procesele psihice; 1

Upload: giani-nica

Post on 06-Dec-2015

14 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: perceptiile

PROIECT DE LECŢIE

PROFESOR:DATA: 1.X.2010OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIECLASA: a X-a TIMP: 50 minuteUnitatea de învăţare: Procesele psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţii

SUBIECTUL: PERCEPŢIILE (definiţia şi caracteristicile generale ale percepţiilor, procesul perceptiv, fazele procesului perceptiv, legile percepţiilor, observaţia şi spiritul de observaţie, iluziile perceptive)

TIPUL LECŢIEI: de predare-invatare (comunicare de noi cunoştinţe)

COMPETENTE : Competenţă generală: Însuşirea limbajului psihologic şi utilizarea sa adecvată în acţiuni de caracterizare şi

autocaracterizare. Competenţe specifice:

identificarea procesului psihic şi caracterizarea rolului acestuia în evoluţia personalităţii;

identificarea legăturilor dintre procesele psihice;

analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete;

evaluarea caracteristicilor unor procese psihice;

utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptăriii conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă.

Obiective operaționale: O1: definirea corectă a percepţiilor ; O2:. caracterizarea percepţiei şi realizarea unei comparaţie a acesteia cu senzaţiile; argumentarea

complexitatii percepţiilor (percepţia nu se reduce la o sumă de senzaţii) O3: cunoasterea fazelor procesului perceptiv şi a legilor percepţiei

1

Page 2: perceptiile

O4 : explicarea rolului limbajului în percepţia spontană şi în observaţie ; enumerarea iluziilor perceptive

STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE:

expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ

MIJLOACE ŞI MATERIALE:fişe de lucru individuale

BIBLIOGRAFIE:Mielu, Zlate – coordonator ,Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab. -manual „Psihologie” – cls. a X-a, Edit. Aramis 2005

Doina-Olga Ştefănescu;Elena Bălan,Cristina Ştefan :”PSIHOLOGIE”- manual pentru clasa a X-a”, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2005

2

Page 3: perceptiile

Secvenţele lecţiei T Ob. Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea atenţiei

7 Se ofera saculeti inchisi, cu obiecte diverse cu forme confundabile

Se listeaza pe flip-chart obiectele identificate

Informatia primita printr-un singur simt (prin senzatiile tactile) este primara si limiteaza cunoasterea si intelegerea

Elevii vor identifica prin pipait ce obiecte sunt.

Vor desface saculetii si vor confrunta lista cu obiectele reale

ExperimentActivitate individuala

exercitiu

Saculeti dintr-un material gros cu diverse lucruri (un burete, ,un cartof, jucarii, fructe din plastic, etc)

observarea sistematicǎ a elevilor;

2.Comunicarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

3 Pentru a suplini aceasta forma de cunoastere primara, astazi vom continua cu studiul perceptiilor

- se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor comunica obiectivele într-un mod accesibil, clar ;

Urmaresc cu atenţie tema si obiectivele lecţiei ;

Explicatie

ExpunereExplicatie

Flip-chart

observarea sistematicǎ a elevilor;

3

Page 4: perceptiile

3. Dirijarea învǎţǎrii

10

O1

O 2

- se vor analiza urmǎtoarele aspecte relevante pentru tema în cauzǎ :

-Definirea psihologică a percepţiilor

Percepţia nu este posibilă fără contribuţia senzaţiilor, dar ea nu se reduce la o simplă sumă a acestora.Sunt procese cognitive senzoriale si imagini primare care ne informeaza despre obiectele si fenomenele lumii in totalitatea insusirilor lor concrete, in timpul actiunii acestora asupra analizatorilor

Caracteristicile percepţiilorCa şi senzaţiile , percepţiile semnalizează însuşiri concrete, intuitive. Dar, spre deosebire de senzaţii, percepţiile reflectă obiectele în totalitatea însuşirilor lor în mod unitar şi integral.

Se impart elevii in grupuri–casa de cate 5 membri

-ascultǎ cu atentie ceea ce li se comunicǎ ;

- elevii vor utiliza corect conceptele de bază ale cunoaşterii senzoriale

Elevii primesc fise de expert (a.i. max 2 pers dintr-un grup sa aiba aceleasi fise )cu intrebari care

ExpunereExplicatie

Mozaic Fise cu intrebari temǎ de lucru în clasǎ ;

4

Page 5: perceptiile

15

O3

O4

Dupa ce elevii au citit textul in intregime dar cu accent pe ceea ce aveau in fisa proprie vor constitui grupurile de experti in care vor discuta urmatoarele subiecte :-care sunt caracteristicile percepţiilor ? -enumerati fazele procesului perceptiv prin intermediul unui exemplu/ specificati daca este necesara ordinea stabilita de manual -observaţia şi spiritul de observaţie -legile percepţiei functioneaza si in situatii obisnuite de viata?- iluziile perceptive pot fi folosite in arta?

ghideaza lectura textului

Grupurile vor discuta si vor identifica in text unde se afla raspunsurile si vor nota raspunsurile formulate in grup

Activitate independenta

Lucru in grup

Texte din diverse manuale

4..Obţinerea performanţei ; asigurarea feed-back-ului

Elevii se vor intoarce in grupurile casa si vor prezenta ce au invatat in grupul de experti

Explicatiaconversatia

Fisele realizate observarea sistematicǎ a elevilor;

5

Page 6: perceptiile

5 - se vor trece în revistǎ elementele-cheie ale temei, prezente în schema lecţiei(anexa nr.1)

Elevii vor corela informatiile culese de ei cu cele prezentate la flip-chart

5.Asigurarea retenţiei şi transferului

5 Răspunsurile elevilor la aceste întrebări vor indica gradul de înţelegere al noilor cunoştinţe. În cazul în care vom constata anumite dificultăţi, erori sau lacune vom reveni cu explicaţii suplimentare asupra problemelor respective din lecţie.

conversatia

6.Evaluarea performanţei

5 Le dau o fișă de evaluare Elevii completeaza urmatoarea fisa:1Am invatat…2.am fost surprins de faptul ca…3.am descoperit ca…4.doua lucruri care mi-au ramas neclare…

Activitate individuală

fisa

6

Page 7: perceptiile

Secvenţele lecţiei T Ob.Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice

EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

7

Page 8: perceptiile

1. Captarea atenţiei

2.Comunica-rea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

3'

2'

- se va realiza analizând următoarele rânduri :

«Omul trăieşte într-o lume diversă de obiecte şi fenomene care există în spaţiu şi se desfăşoară în timp. De ce are nevoie pentru a stabili relaţii informaţionale cu acestea şi pentru a se adapta la ele ? »

- în urma discuţiilor se va preciza faptul cǎ omul dispune de capacitatea de a avea percepţii pentru a putea stabili relaţii informaţionale cu obiectele şi fenomenele ce există în spaţiu şi se desfăşoară în timp, pentru a se putea adapta la ele.

- se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor comunica obiectivele într-un mod accesibil, clar ;

- se vor analiza urmǎtoarele aspecte relevante pentru

- participǎ la discuţii, argumentându-şi rǎspunsurile ;

- ascultǎ cu atenţie obiectivele lecţiei ;

-strategie discursivǎ de tip argumentativ-persuasiv ;-dezbaterea ;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

observarea sistematicǎ a elevilor;

8

Page 9: perceptiile

3. Dirijarea învǎţǎrii

30'Oo1

Oo2

tema în cauzǎ :

- Definirea psihologică a percepţiilor

Percepţia nu este posibilă fără contribuţia senzaţiilor, dar ea nu se reduce la o simplă sumă a acestora.

Definiţie : Percepţiile sunt procese senzoriale complexe şi totodată imagini primare, conţinând totalitatea informaţiilor despre însuşirile concrete ale obiectelor şi fenomenelor în condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor.

- Caracteristicile percepţiilor

Ca şi senzaţiile , percepţiile semnalizează însuşiri concrete, intuitive. Dar, spre deosebire de senzaţii, percepţiile reflectă Obiectele în totalitatea

- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;

- elevii vor utiliza corect conceptele de bază ale cunoaşterii senzoriale

- elevii vor exemplifica

-strategie discursivǎ de tip explicativ ;

-expunerea ;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

observarea sistematicǎ a elevilor;

9

Page 10: perceptiile

însuşirilor lor în mod unitar şi integral. În imaginea perceptivă apar şi proprietăţi care nu aparţin elementelor care-i stau la bază (configuraţia, structura).Caracteristicile imaginii perceptive :- percepţia este o imagine primară – pentru că apare numai în relaţia directă cu obiectul- imaginea perceptivă este obiectuală – pentru că întotdeauna este imaginea unui obiect anume- imaginea perceptivă este bogată în conţinut – ea cuprinde atât însuşirile semnificative cât şi pe cele mai puţin importante- percepţia unui anumit obiect este concomitentă cu aceea a elementelor care îl înconjoară şi cu care se află într-un anumit spaţiu şi timp – orice percepţie se realizează aici şi acum - durata percepţiei corespunde duratei acţiunii stimulului, a

cu situaţii concrete din viaţa lor

- elevii vor face distincţia clară între senzaţii şi percepţii

-explicaţia didacticǎ ;

-conversaţia ;

-strategie didacticǎ de tip

-manual de psihologie-Editura Aramis;

observarea sistematicǎ a elevilor;

10

Page 11: perceptiile

prezenţei acestuia ; dacă ea s-ar prelungi după dispariţia obiectului, atunci ar fi expresia îmbolnăvirii psihice şi ar tulbura relaţia cu ambianţa- intensitatea percepţiei este proporţională intensităţii stimulilor şi asigură, din acest punct de vedere , adaptarea la mediu.Prin toate calităţile sale, imaginea perceptivă îndeplineşte o funcţie informaţională specifică, mai complexă ca a senzaţiei, şi are un rol reglator deosebit pentru activitate.Percepţiile auditive, vizuale şi tactilo-chinestezice sunt absolut indispensabile pentru realizarea vorbirii, citirii, scrierii.Ca şi senzaţia, percepţia este o bază absolut indispensabilă pentru dezvoltarea celorlalte capacităţi cognitive ale omului.

- Fazele procesului

- elevii vor explica contribuţia percepţiilor la dezvoltarea fiinţei umane

- vor prezenta unele situaţii petrecute în viaţa lor, exemplificând percepţiile

argumentativ- deductiv ;

-conversaţia ;

-problematiza-rea ;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-

observarea sistematicǎ a elevilor;

11

Page 12: perceptiile

Oo3 perceptiv- Legile percepţiei

Imaginea perceptivă este rezultatul unui proces complex şi activ , orientat şi subordonat scopurilor concrete ale activităţilor desfăşurate de către om. Acest proces antrenează mai mulţi analizatori pentru că orice obiect concret posedă o multitudine de însuşiri ce sunt semnalizate de către aceştia. Informaţia obţinută este analizată şi sintetizaţă la nivel central prin mecanisme mult mai complexe ca ale senzaţiei.Procesul perceptiv este influenţat de :- pregătirea anticipată a subiectului- interesele stabile pentru o categorie de stimuli- specializarea profesională- gradul de cultură generalăFazele procesului perceptiv:1. Detecţia – constă în sesizarea şi conştientizarea doar a prezenţei stimulului în câmpul perceptiv

- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;

- participǎ la discuţii

-strategie discursivǎ de tip explicativ;

-expunerea;-explicaţia ;

Editura Aramis;

-manual de psihologie-

observarea sistematicǎ a elevilor;

12

Page 13: perceptiile

Oo4

2. Discriminarea – constă în detaşarea stimulului de fond şi remarcarea acelor însuşiri care-l deosebesc de alţii asemănători.3. Identificarea – se referă la realizarea unui nivel mai înalt de procesare şi cuprinderea într-o imagine unitară a informaţiilor obţinute anterior şi raportarea acesteia la modelul perceptiv corespunzător din experienţa anterioară. 4. Interpretarea – este condiţionată de legătura naturală a percepţiei cu activitatea omului.

Legile percepţiei1. Legea integralităţii2. Legea structuralităţii3. Legea selectivităţii4. Legea constanţei

perceptive5. Legea semnificaţiei6. Legea proiectivităţii

- Observaţia şi spiritul de observaţie.

- elevii fac distincţia între obiectul percepţiei şi fondul perceptiv : obiectul percepţiei se află în plan principal, iar celelalte elemente ( ce constituie fondul perceptiv), se află în plan secundar

-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;

-conversaţia ;

-problematiza-rea ;

Editura Aramis;

-manual de psihologie-

observarea sistematicǎ a elevilor;

temǎ de lucru în

13

Page 14: perceptiile

Iluziile perceptive

În desfăşurarea activităţilor sale zilnice, omul poate realiza percepţii spontane, fugitive, cu rol informaţional şi reglator-limitativ , dar mai ales percepţii conştiente, complexe şi clare, integrate în comportamentele sale de mare importanţă. Alteori poate desfăşura chiar o activitate specială de percepere a obiectelor şi fenomenelor – observaţia.Observaţia este activitatea perceptivă intenţionată, orientată spre un scop, reglată prin cunoştinţe generale, organizată şi condusă sistematic, conştient, voluntar.Observaţia este strâns legată de limbaj, gândire, reglaj voluntar.Pe baza organizării şi desfăşurării repetate a activităţilor de observaţie, se poate dezvolta spiritul de observaţie.

- elevii vor explica rolul limbajului în percepţia spontană şi în observaţie

-exerciţiul;

-observaţia sistematicǎ şi independentǎ;

-conversaţia;

Editura Aramis;

clasǎ ;

observarea sistematicǎ a elevilor;

14

Page 15: perceptiile

4.Obţinerea performanţei ; asigurarea feed-back-ului

5.Intensificarea retenţiei şi transferului

6. Evaluarea performanţei

5'

7'

3'

Spiritul de observaţie este aptitudinea de a sesiza cu uşurinţă, rapiditate şi precizie ceea ce este mai puţin intens, mai ascuns, indistinct, dar semnificativ pentru scopurile omului.Iluziile perceptive :- iluzii optico-geometrice- iluziile tactil chinestezice- iluziile de mişcare- iluziile optico-chinestezice de greutate.

- se vor trece în revistǎ elementele-cheie ale temei, prezente în schema lecţiei(anexa nr.1)

- se va realiza frontal, prin evaluarea rǎspunsurilor obţinute la solicitǎrile adresate; evaluarea va avea o componentǎ predominant stimulativǎ;

- se vor da îndrumǎri bibliografice, referitoare la tema abordatǎ.

- elevii vor exemplifica cu situaţii concrete întâlnite desfăşurarea activităţilor lor

- elevii vor participa activ

-activitatea independentǎ;

-reflecţia personalǎ;

- expunerea explicaţia

- conversaţia

observarea sistematicǎ a elevilor;

- evaluare orală

15

Page 16: perceptiile

ANEXA NR. 1

SCHEMA LECŢIEI

I. DEFINIŢIA PERCEPŢIILOR. Percepţiile sunt procese senzoriale complexe şi totodată imagini primare, conţinând totalitatea informaţiilor despre însuşirile concrete ale obiectelor şi fenomenelor în condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor.

II. CARACTERISTICILE PERCEPŢIILOR : - percepţia este o imagine primară

- imaginea perceptivă este obiectuală- imaginea perceptivă este bogată în conţinut- orice percepţie se realizează aici şi acum- durata percepţiei corespunde duratei acţiunii stimulului- intensitatea percepţiei este proporţională intensităţii stimulilor

II. FAZELE PROCESULUI PERCEPTIV LEGILE PERCEPŢIEI1. Detecţia 1. Legea integralităţii2. Discriminarea 2. Legea structuralităţii3. Identificarea 3. Legea selectivităţii4. Interpretarea 4. Legea constanţei perceptive

5. Legea semnificaţiei6. Legea proiectivităţii

IV. OBSERVAŢIA ŞI SPIRITUL DE OBSERVAŢIE . ILUZIILE PERCEPTIVE16

Page 17: perceptiile

Observaţia este activitatea perceptivă intenţionată, 1. Iluziile optico-geometriceorientată spre un scop, reglată prin cunoştinţe generale, 2. Iluziile tactil-chinesteziceorganizată şi condusă sistematic, conştient şi voluntar. 3. Iluziile de mişcare

Spiritul de observaţie este aptitudinea de a sesiza 4. Iluziile optico-chinestezice de greutate.cu uşurinţă, rapiditate şi precizie ceea ce este mai puţin intens, mai ascuns, indistinct, dar semnificativ pentru scopurile omului.

17