p lectie egipt

10
Proiect de lec ie ț Unitatea de învă ământ: ț Liceul Jean Louis Calderon Propunător: Marinchescu Mădălin Data: 14-12-2013 Clasa: a IX-a Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Arhitecura mesopotaniană Tipul de lec ie: ț Dobândirea de cuno tiin e ș ț Durata: 50 min Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Upload: madalin-marinchescu

Post on 19-Jul-2015

46 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: P lectie egipt

Proiect de lec ieț

Unitatea de învă ământ: ț Liceul Jean Louis Calderon

Propunător: Marinchescu Mădălin

Data: 14-12-2013

Clasa: a IX-a

Aria curiculară: Om şi societate

Obiectul: Istorie

Subiectul /tema: Arhitecura mesopotaniană

Tipul de lec ie:ț Dobândirea de cuno tiin eș ț

Durata: 50 min

Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;

2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Page 2: P lectie egipt

Obiectivele opera ionale: ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț

O1- să enumere câteva caracteristici ale arhitecturii orientale;

O2- să indice cele mai importante construc ii din Egipt ;ț

O3-să caracterizeze Marea Priamidă

O4-să opereze cu termnii: mastaba, piramidă, templu, oblelisc.

Strategia didactică:

-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, eseul, cafeneaua;

-mijloace i materiale didactice: ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, marker

-forme de organizare a învă ării: ț colectiv, individuală;

Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);

Page 3: P lectie egipt

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvențele

lecției

Timp

Obiectivele

operaționale

Conținut științific Strategii Tipul de învă areț

Tipul de evaluare

Metode Mijloace

Forme de organizare

C G I

Organizarea învăţării

2 min

Efectuara prezen eiț

Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii.

ConversaţiaCatalog

fişăD D

Reactualizarea şi

consolidarea cunoştiinţelor

anterioareFeed-back-ul

5-10 min

Formulează întrebări:

1. Ce este ziguratul?

2. Unde se află grădiniile

ConversaţiaExplicaţia

ManualulCaietul

D DÎnvăţare inteligibilă

Ev.formativă/ continuă

(ev .orală)

Page 4: P lectie egipt

suspendate?

3. De ce nu săai putut păstra edifiicile mesopotamiene?

Enunţarea subiectului 1 min Arhitecura Egiptului Antic Expunerea

TablaCretăCaiet

D

Receptiv-reproducti

Predarea noului

conţinut

15 min

O1

În Egiptul Antic arhitectura este pe primul plan ca i în șMespotanmia. Ea este strâns legată de construc ia ora elor, de religie i ț ș șde cultul mor ilor.ț

Totul în arhitecură este dominat de ideea continuării existen ei i ț șdupă moarte. Arhitecură funerară se leagă de credin a egipenilor că țtrupul trebuie conservat pentru ca

PrelegereaExplica iaț

Conversa iaț

TablaCaiet

Manual

D Receptiv-reproducti

Page 5: P lectie egipt

O4

sufeletul, ”Ka”, să se reîtoarcă în el asigurând nemurirea. Cea mai veche formă de arhitecură egiptenă este mastaba (Fig VII). Chiar desupra morântului se află o capelă în care se celebrează ritulurile funerare. iar alături o stela, în spatele căreia este un coridor zidit. Mastabele sunt grupate în jurul piramidei faronului.

Un tip mai evoluatde monument funerar, piramida în trepte, a apărut în timpul dinastiei a III-a. Ridicată peste o masaba pirmida are ase ștrepe a câte 10 metri înal ime. În țperioada dinastiei a IV-a, arta piramidelor atinge apogeul. Acum sunt construite la Giseh marile piramide:

-”Orizontul lui Kheops”-”Mare este Kephren”-”Divin este Mikerinos”

Marea Pirmidă”

Este una din cele apte minuni șale lumii antice, având latura bazei de 237,5 metri i înăl imea de 146 ș ț

Page 6: P lectie egipt

O3

metri. Piramida era acoperită cu lespezi de calcar fin alb, în interor are un sistem de coridoare , galerii si canale de ventila ie. țCamera faranului este din granit, plafonul fiidn realizat din nouă blocuri, care cântaresc 400 de tone. Ansambul arhitecural al pirmamidei lui Keops mai cupride două temple funerare, trei primide mai mici, cinci bărci solare, i șfaimosul Sfinx, lung de 74 de metrii si înalt de 20 de metri.

În timpul dinastiei a XVIII-a, din cauza jefuitroilor de morminte, pirmida este înlocuită cu hipogeul (Fig. XI), mormânt subteran săpat în stâncă. Astfel de morminte se găsesc în Valea Regilor și în Valea Reginelor.

Regatul vechi

Odată cu apari ia cultului soarelui țsunt construite i a a numitele ș ș”temple solare”)(Fig. XII). Planul lor este unul simplu, ele au un zid de incintă dreptunghilular, în interior curtea este domintă de un oblelisc

Page 7: P lectie egipt

O2

O2

înlat de 36 de metri, alturi de un sancuar cu statuia zeului i în fata unș altar de alabastru pentru ofrande.

Regatul mijlociu

În perioada Regatului mijlociu se constituie adevarata arhitecura a templului. Cele mai importante temple sunt:

-templul reginei Hat eptsut din Deir-șel-Bahari (Fig. XIII)-cele două temple ale lui Ramses al II-lea, săpate în stânca de la Abu-Simbel.-templele de Abydos, Karnak i șLuxor

În Egipt apare, pentru prima dată în Orient o impunatoare arhitecură a coloanelor. Foarte nuemeroase, acestea nu au doar un rol func ional, țci i unul estetic. Coloanele conferă școstruc iei o rezolvare armnioasă a țraprturilor dintre elementele arhitecturale.

Regatul Nou

Page 8: P lectie egipt

În perioada Regatului Nou obeliscul(Fig. XVI) antinge perfectiunea, chiar daca el aparause încă din epoca predinastica, acum el este fasonat prismatic, precis,ca o piramidă prelungită i are varfu șpolet sau placat cu aur.

.

Page 9: P lectie egipt

Intensificarea transferului

Intensificarea reten ieiț

20 min

Se imparte clasa in 4 grupe, fiecare primind cate o tema pe care trebuie sa o rezolve:

Grupa 1 : Marea Piramidă

Grupa 2: Hipogeul

Grupa 3 Mastaba

Grupa 4: Motivul pastraări până în zilele noastre ale edificiilor.

Apoi fiecare grupa isi va stabilii un membru gazda, care va ramane sa prezinte tema, iar ceilalti se plimba la prezentarile celorlalte grupe.

Cafeneaua

Filpchart,Marker

Ioperatorie

Feed-back 5 min

O3

O4

O5

Evidenţiaţi într-un scurt eseu Rolul arhitecturi egiptene

Eseul de 5 min

(ev.scrisă)Foaie I Operatorie

Criteriala/ Formatoare

Page 10: P lectie egipt

Încheierea lec ieiț 2 min

- Aprecieri individuale i de grupș

- Indică o sumară bibliografie suplimentară

Conversa iaț Caietul

D