ochelari de carnaval

5
Scoala cu cls. I-VIII, nr.1- 1 Decembrie Inst. Dascalu Iulia Data: 16. XI. 2006 Cls. A IIa D An scolar: 2006/ 2007 Proiect de lectie OBIECTUL : Abilitati practice TEMA : Decupare si lipire SUBIECTUL : Ochelari de carnaval TIPUL LECTIEI : Formare de priceperi si deprinderi SCOPURI : Formarea deprinderilor de taiere dupa contur si lipire; Educarea gustului estetic, a spiritului critic, in aprecierea lucrarii proprii sau a altor copii; OBIECTIVE OPERATIONALE : Pe parcursul si la sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili: O 1 Sa decupeze dupa contur (decuparea ochelarilor din carton); O 2 Sa lipeasca pe o suprafata data (decorarea ramelor);

Upload: iulia-anghel

Post on 26-Nov-2015

12 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

OBIECTUL :

Scoala cu cls. I-VIII, nr.1- 1 Decembrie

Inst. Dascalu Iulia Data: 16. XI. 2006

Cls. A IIa D An scolar: 2006/ 2007

Proiect de lectieOBIECTUL :

Abilitati practice

TEMA :

Decupare si lipire

SUBIECTUL :Ochelari de carnaval

TIPUL LECTIEI :Formare de priceperi si deprinderi

SCOPURI :

Formarea deprinderilor de taiere dupa contur si lipire;

Educarea gustului estetic, a spiritului critic, in aprecierea lucrarii proprii sau a altor copii;

OBIECTIVE

OPERATIONALE :

Pe parcursul si la sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:

O 1 Sa decupeze dupa contur (decuparea ochelarilor din carton);

O 2 Sa lipeasca pe o suprafata data (decorarea ramelor);

O 3 Sa lucreze curat si ingrijit;

O 4 Sa finalizeze lucrarea;

O 5 Sa-si aprecieze lucrarea, dar si pe ale colegilor pe baza urmatoarelor criterii: corectitudinea lucrarii, acuratete, grad de finalizare.

Obiectivele se considera realizate daca la sfarsitul orei toti elevii au decupat si au decorat corect cel putin o pereche de ochelari.

METODE SI PROCEDEE :

Instructajul;

Conversatia;

Explicatia;

Demonstratia;

Munca independenta.

MIJLOACE :

Material distributiv: carton pe care va fi desenat conturul ochelarilor, materiale decorative;

Material didactic:

Plansa cu etapele de lucru;

Fond muzical;

Recompense.

Baterial bibliografic: Consiliul National pentru Curriculum si Pregatirea Profesorilor: Programe analitice pentru clasele I-IV

MOMENTELE

LECTIEIOB.

OP.CONTINUTUL LECTIEIMETODE si PROCEDEEFORME de EVALUARE

1) Moment organizatoric

Se creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii lectiei:

Aerisirea salii de clasa;

Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei de Abilitati prcticeInstructajul verbal

2) Captarea atentiei

Am primit o scrisoare de la un prieten foarte bun care participa l aun carnaval al primaverii. Este o ocazie deosebita si vin multi copii. Sunteti invitati si voi. Vreti sa mergem? Bine, dar trebuie sa ne pregatim.

Isi face aparitia prietenul care este costumat pentru carnaval.

- Copii, biletul de intrare la carnaval il reprezint aochelarii fantezie. Astazi, la ora de Abiliati practice, alaturi de domnisoara invatatoare ii veti realiza voi. Doar vreti sa mergeti, nu? Eu plec sa anunt si elevii altor clase despre aceasta sarbatoare a primaverii. Ma voi intoarce sa vad ce ati realizat si in functie de cat de corect si frumos ati lucrat voi hotari daca va voi lua sau nu la carnaval.

Discutie despre ochelari. Tipuri de ochelari.Conversatia

ExplicatiaFrontala

3) Predarea noului continut

Invatatoarea va demonstra modul de realizare a ochelarilor, folosindu-se de material didactic ilustrativ frontal si pe baza fazelor de ezecutie de pe plansa:

1. decuparea ochelarilor dupa conturul desenat pe carton;

2. decorarea acestora cu stelute, cerculete, puse la dispozitie de catre invatatoare prin tehnica lipirii;

3. decorarea ramelor cu elemente confectionate de elevi sau colorarea lor cu carioci si creioane colorate (etape facultative in realizarea ochelarilor, in functie de creativitatea fiecaruia dintre elevi)

4. indoirea ramelor astfel incat ochelarii sa devina functionali.Instructajul

Explicatia

Demonstratia

4) Fixarea tehnicii de lucru

Se vor pune cativa copii (2-3) sa repete etapele de lucru in ordinea lor logica, dupa plansa.RepetitieFrontala

Individuala

5) Executarea lucrarlor de catre elevi

Pe parcursul executiei lucrarii, elevii vor fi supravegheati, indrumati, ajutati daca este cazul. Elevii vor lucra pe fond muzical. Se va urmari disciplina clasei.Munca independentaFrontala

6) evaluarea produselor realizate

In aprecierea rezultatelor muncii elevilor se vor avea in vedere urmatoarele criterii de evaluare:

modul de decupare a ramelor ochelarilor (respectarea conturului);

modul de lipire a elementelor decorative;

distributia elementelor decorative (pe toata suprafata ramelor)

originalitatea si crativitatea;

aspectul general al ochelarilor.Aparitia prietenului imbracat in costum de carnaval care va imparti elevilor recompense si invitatii la carnaval.ConversatiaIndividuala

Frontala

7) Incheierea lectiei

Se fac aprecieri asupra felului cum au lucrat.

Se va avea in vedere ordinea si curatenia la locul de munca.ConversatiaFrontala