munteanu mirela proiect activitate integrata

Upload: fanicaghilea

Post on 04-Jun-2018

245 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    1/7

    GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.53 ORADEA

    GRUPA PREGTITOARETEMA:CND/CUM I DE CE SE NTMPL

    SUBTEMA:N LUMEA INSECTELORACTIVITATE INTEGRAT

    EDUCATOARE:MUNTEANU MIRELA

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    2/7

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    DATA:

    UNITATEA : G.P.P. nr. 53 OradeaNIVEL II: Grupa pregtitoareA

    EDUCATOARE: Munteanu Mirela

    TEMA ANUAL: CND CUM I DE CE SE NTMPL?

    TEMA SPTMNII : n lumea insectelor

    TIPUL ACTIVITII: Consolidarea cunotinelor i deprinderilor

    ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:

    A) ADP- (R+T):Salut, suntalbinua harnic - Fac micare 1,2,3,gimnastica de nviorare (Joc de micare)- Bun dimineaa furnicuelor- .D.,activitate de socializare- De ce ne plac insectele- moment de relaxare, expunerea sentimentelor- Fluturaul-tranzie

    B) ALA-( J.A.L+A.R): Lumea multicolor- Zborul insectelor- elemente grafice( BIBLIOTEC)- Insectepictur (ART)-

    Descoper fluturele-joc de perspicacitate (TIIN)- ,, Fluturelembinare pioneze colorate (JOC MANIPULATIV)- Cntec cu continut matematic, tranziie

    C)ADE(DS+DOS)Fluturaul Colorici- Insectele i florileHai s socotim- joc didactic DS- Degeeleletranzie- Primvara n culoareaplicaii practice (decupare, lipire, mbinarea

    elementelor) DOS- Greiereletranzie

    D)ALA II:- Gndceii i florile( JOC DISTRACTIV)- Bucheele(JOC DE MICARE)

    MODELUL INTEGRRII: SECVENIEREA-abordarea distinct a cunotinelor nproximitate temporal cu facilitarea transferului achiziiilorde la un domeniu la altul, prin comentariile, trimiterile,ntrebrile, sarcinile de lucru formulate.

    STRATEGIA DE INTEGRARE: 1.Parcurgerea intermediar a fragmentelor de coninut

    specifice ALA , ADP n ansamblul ADE precum i aactivitii practice n structura activitii matematice

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    3/7

    2.Armonizarea obiectivelor i coninuturilor ntr-un totunitar, asigurndu-se astfel coerena i logica desfurriiactivitii

    OBIECTIV FUNDAMENTAL:D:Consolidarea deprinderii de a efectua operaii de adunare i scdere n limitele 1-10,cu 1-2 uniti prin rezolvarea unor problem ilustrate;mbogirea experienei cognitive

    personale(transfer de cunotine dintr-un domeniu n altul).DOS: Aplicarea deprinderilor i abilitilor dobndite n vederea realizrii unei lucrrifolosind materiale sintetice (hrtia)ALA1:Exersarea deprinderii de a realiza o lucrare n cadrul grupurilor mici.ALA2:Asigurarea prin joc a unui climat socio-afectiv plcut, stimulativADP:Exersarea capacitii de relaionare interpersonal armonioas

    OBIECTIVE OPERAIONALE (ADE):A) COGNITIV-INFORMAIONALE:

    O1s cunoasc i s denumesc semnul de operaie +, -, =O2s identifice poziia unui obiect ntr-un ir utiliznd numeralul ordinal;O3s rezolve probleme cu operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti cu ajutorulcalculatoruluiO4- s coopereze cu membrii grupului din care fac parte;O5s denumeasc materiale si instrumente de lucru ;O6- s foloseasc tehnicile de lucru nsuite pn n prezent;

    B) AFECTIV-MOTIVAIONALE:O7- s manifeste interes pentru activitate prin participare activ la activiti;O8- s-i exprime opinia fa de propria lucrare i fa de lucrrile celorlali copii

    C) PSIHOMOTORII:O9- s pstreze poziia corect a corpului fata de suportul de lucru pentru o bunacoordonare oculo-motorie;O10- s dovedeasc ndemnare n mnuirea foarfecii, hrtiei i a lipiciului lucrndordonat i curat

    OBIECTIVE OPERAIONALE (ALA I):A) BIBLIOTECA:

    OB1- s traseze relativ corect elemente grafice nvate;OB2- s utilizeze reguli minime ale actului scrierii;

    B) JOC MANIPULATIV :OM1- s redea forma unei insect:future/albino/greiere/mmru, prin asamblarea

    pieselor mozaic;OM2- s se integreze n grup pentru realizarea temei;

    C) ARTOA1- s acopere uniform o suprafa plan, folosind tehnicile specifice picturii;OA2- s realizeze o lucrare estetic;

    D) TIINOS1-s respecte codul culorilor n realizarea fiei de perspicacitate;

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    4/7

    OS2s descopere insecta ascuns;

    OBIECTIVE OPERAIONALE (ALA II)

    OC1- sa perceapa componentele spatio-temporale (ritm, durata, distanta localizare);

    OC2- sa respecte regulile jocului si ale competitiei, folosindu-se de miscare;OC3- sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie si fair-play.OC4- S utilizeze deprinderile nsuite n diferite contexte;

    RESURSE BIBLIOGRAFICE:A) TIINIFICE

    1. Laurenia Culea i colaboratorii Activitatea integrat din grdini Ghid pentrucadrele didactice din nvmntul preuniversitar, Editura Didactica Publishing House,Bucureti, 20083. Preda V.,Pletea M.,Grama F.,Coco A.,Oprea D.,Clin M.-Ghid pentru proiecte

    tematice,ed.Humanitas Educaional,Bucureti,2005;4. Ezechil, Liliana; Pii-Lzrescu, Mihaela, Laborator precolar-ghid metodic,Editura V&Integral, Bucureti, 2002

    B) OFICIALE1. M.E.C.I , Curriculumpentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani ,Bucureti, 20082. M.E.C.I. Ghid de bune practici,Bucureti, 2008

    RESURSE METODOLOGICE:

    A)STRATEGII DIDACTICE : Algoritmice i mixte (bazate pe joc, intuitive, imitative)METODE I PROCEDEE :Descoperirea, explicaia, demonstraia, exerciiul, joculconversaia, problematizarea, observaia, turul galeriei, exercitiul motric, instructajulverbal.

    B)FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual;C)MIJLOACE DIDACTICE : siluete cu fluturi i flori, flipchard, marckere, jetoane cu

    insecte i simboluri matematice,calculator, fie individuale,creioane colorate, carioci,medalioane, foarfeca, lipici, plansa model, DVD player.

    D)TEMPORALE o ziE)UMANE 29 copii

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    5/7

    BIBLIOTECZborul insectelor-elemente grafice

    TIINDescoper fluturele-

    joc de perspicacitate

    DOMENIIEXPERENIALE:

    TIIN: ACTIVITATE MATEMATIC,

    Joc didactic:Hai s socotim

    OM I SOCIETATE: ACTIVITATE PRACTIC,Aplicaii:Primvara n culoare

    ART-

    PicturInsecte

    JOCMANIPULATIV,, Fluturele-mbinare ioneze

    JOC DISTRACTIVGndceii i florile

    JOC DE MICAREBucheele

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    6/7

    SCENARIUL ZILEI

    Debutul ntlnirii de diminea, se va face prin gimnastica de nviorare (joc demicare)Fac micare 1,2,3. Copiii se vor aeza jos n semicerc i se vor saluta cu formula,,Bun dimineaa, furnicuelor!, micare nsoit de un zmbet i o mngiere pe faa

    colegului.(Calendarul natur ii ) Vom preciza cum este vremea n aceast diminea i cum au

    venit mbrcai pn la grdini, dac le-a fost cald sau frig i vor completa calendarulnaturii, specificnd ziua, data, luna, anotimpul, anul n care ne aflm cu ajutorul etichetelortiprite i cu simboluri corespunztoare.

    Apoi, vor completa tabelul cu prezenta (cu ajutorul pozelor copiilor) astfelidentificm absenii,la copiii abseni se va ntoarce fotografia.

    Aezai pe covor n semicerc, pe rnd, copiii i vor exprima preferinele pentru insectapreferat, rspunznd la ntrebarea ,,De ce i plac insectele? (activi tatea de grup)Aici va fiintrodus dorina de a arta cte lucruri tim despre insecte.Ne amintim c albina este harnic

    pe care o putem compara cu furnica, iar opusul ei este greierele.Vom observa cavem i un

    coule cu flori i siluete ale fluturilor. Pentru a ne arta bucuria vom cnta cntecelulFluturaul(tranziie)i vom imita zborul acestora. n momentul imitrii vor cdea i fluturii

    pe care i vom sufla n aer pentru a zbura ct mai sus.n sperana c fluturii vor mai trece pe la noi, ne vom ndrepta spre centrele de interes:

    TIINAunde va trebui s respectmcodul culorilor pentru a descoperi fluturele,ART-unde vom picta insectele preferate,mergem la sectorul BIBLIOTEC, acolo vom scrieelemente grafice folosind tehnica 6/3/5(Brainwriting),lsnd la sfrit sectorul JOCMANIPULATIV unde vom reda forma unei insecte.Evaluarea o vom realiza prin metodaTurul galerieiRecompensa va consta n ecusoane cu albine i mmrue, acestea fcndtrecerea n activitatea matematic.Tranziie:Cntec cu continut matematic

    La D- activitatea matematic vom purta conversaia despre prezena oaspetuluiFluturele Colorici i despre suprarea lui,deoarece noi i-am mprtiat mai devreme florile

    pe care el tocmai i le aranjase.Pentru a ne mpreieteni din nou cu insectele vom face tot ce sepoate pentru a-i trece suprarea lui Colorici. Aflm c Fluturaul Colorici vrea s-i aranjmflorile i vrea s vad dac noi suntem pregtii pentru coal.

    Pentru aceasta el propune jocul Hai s socotim. Avnd ecusoane cu albine immrue ne vom mpri n dou echipe: echipa albinelor i a mmruelor. Jocul ne va

    permite raportarea numrului la cantitate, recunoaterea figurilor geometrice, identificareapoziiei unui obiect ntr-un ir utiliznd numeralul ordinal, rezolvarea unor probleme cuoperaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10 cu ajutorulcalculatorului,rezolvarea unor ghicitori matematice,compunere de probleme folosind metoda

    mai multe capete la un loc.Ajungnd la ultima ntrebare fluturele colorici este mulumit de rezultatele noastre darmai are o dorin .Vom descoperi un tablou Primvara n culoare realizat de ali copii,pecare dorete s-l realizm i noi Observm n tablou c pe polenul unor flori sau frunze suntscrise cifre . Aceste cifre arat numrul de insecte care vor fi prezente n acel loc.

    Tranziie: DegeeleleDOS-Activitate practic-copiii vor avea pregtit n coulete materialele, vor decupa

    si vor lipi si ei attea insecte cte arat cifra realiznd tabloul Primvara n culoareEvaluarea o vom face cu ajutorul metodei Turul galeriei. Lucrrile reuite vor firecompensate cu etichete cu fee expresive.

    Tranziie.Greieraul

    Acum vom arta lui Colorici ce frumos ne distrm noi jucndu-ne. Vom jucaBucheele : Copiii formeaz un cerc,apoi vor executa micri dup comenzile date

  • 8/13/2019 Munteanu Mirela Proiect Activitate Integrata

    7/7

    mergnd pe muzic. La un moment dat muzica se oprete iar eu voi striga un numr, deexemplu5. La auzul acestei comenzi, copiii se strng n grupe formate de cte 5 copii subform de bucheele.Cei care nu au reuit s se grupeze n bucheele conform numrului strictvor fi eliminai din joc.

    Pentru c nou i lui Colorici ne place veselia vom continua jucnd jocul Gndceiii florile: Copiii vor fi mprii n dou grupe dar nu egale ca numr. Vor fi mai muligndcei dect flori.Copiii vor fi aezai astfel nct fiecare gndcel va sta n spatele uneiflori. Ceilali gndcei fr pereche vor sta n preajma florilor. Un copil va avea rol de pasre.La comandaAscundei-v c vine pasrea toi gndceii vor ncerca s se ascund nspatele unei flori. Gndceii care nu au reuit s se ascund dup o floare sunt prini de pasrei pui s execute o comand hazlie, iar n rolul pasrii va trece la alt copil i jocul vacontinua la fel.

    La finalul zilei voi face aprecieri individuale i colective pe intreaga zi,iar copii vorprimi recompense.

    Acum fluturaul colorici cu siguran va fi fericit i va spune tu turor insectelor cat deharnici si cuminti am fost noi astzi i cu siguran ne vom descurca la coal.