model proiect didactic

42
PROIECT DIDACTIC Şcoala/liceul/colegiul : Data : Profesor mentor: Profesor metodician : Tema: Forma de realizare: Grupa / clasa: Tipul de activitate: Mijloace de realizare: - - - - Obiective operaţionale: 1. să- 2. să 2. să- 3. să- 4. să. Strategia didactică: Metode didactice: Formă de organizare: Mijloace didactice: Tipul de învăţare: Formă de evaluare: Metode de evaluare: Resurse: 151

Upload: alexandra-ioana-cantemir

Post on 30-Nov-2015

386 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

model de proiectare a cursului

TRANSCRIPT

Page 1: Model Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Şcoala/liceul/colegiul :

Data :

Profesor mentor:

Profesor metodician :

Tema:

Forma de realizare:

Grupa / clasa:

Tipul de activitate:

Mijloace de realizare:

-

-

-

-

Obiective operaţionale:

1. să-

2. să

2. să-

3. să-

4. să.

Strategia didactică:

Metode didactice:

Formă de organizare:

Mijloace didactice:

Tipul de învăţare:

Formă de evaluare:

Metode de evaluare:

Resurse:

Durata:

151

Page 2: Model Proiect Didactic

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele

activităţii

Durata şi

obiectiveleConţinutul instructiv - educativ Strategii didactice

152

Page 3: Model Proiect Didactic

PROIECTE DIDACTICE

Varianta 1

Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară asociată

Tema: Jocurile şi cântecele copiilor - deprinderi ritmice

Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Educaţie fizică

Grupa / clasa: grupa mare

Tipul de activitate: predare - învăţare (formare de deprinderi muzicale şi de mişcare pe

muzică)

Mijloace de realizare:

- cântecul Prichindel de Anton Scornea - învăţare (vezi capitolul IV.2);

- jocul muzical de mişcare Prichindel - consolidare.

Obiective operaţionale:

1. să-şi consolideze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;

5. să-şi dezvolte memoria muzicală;

6. să-şi sincronizeze elementele de joc cu interpretarea vocală;

7. să-şi coordoneze paşii în coloană şi în cerc;

8. să participe activ, conştient şi cu plăcere la activitate.

Strategia didactică:

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul (muzical şi motric),

algoritmizarea, demonstraţia, observarea, jocul de rol (competiţie).

Formă de organizare: frontală

Mijloace didactice: panou cu imagini reprezentând copii care se joacă, tobiţă

Tipul de învăţare: senzoriomotorie şi logică

Formă de evaluare: formativă

Metode de evaluare: observarea, chestionare orală, probă practică

Resurse:

1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:

Editura „Tehno Art", 2003

2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie

aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura „Gheorghe

Alexandru", 2005

3. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii, Bucureşti:

Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005

Durata: 30 minute

153

Page 4: Model Proiect Didactic

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele

activităţii

Durata şi

obiectiveleConţinutul instructiv - educativ Strategii didactice

Activităţi

introductive(educaţie

muzicală şi

educaţie fizică)

5 min.

O 1,2,5

Asigurarea liniştei şi a disciplinei;

realizarea de exerciţii pentru încălzirea

fizică şi vocal - auditivă (verbale şi

muzicale) cu exemple din folclorul

copiilor (vezi capitolul II.2,3) însoţite

de mişcări din braţe şi paşi pe loc

explicaţia,

demonstraţia,

exerciţiul (muzical

şi motric)

Prezentarea

materialului

stimul (educaţie

muzicală şi

educaţie fizică)

5 min.

O 5

Observarea imaginilor şi stabilirea

conţinutului acestora (jocurile copiilor)

observarea planşei,

conversaţia

Dirijarea

învăţări

(educaţie

muzicală)

10 min.

O 1,2,5

Comunicarea conţinutului activităţii

şi a obiectivelor - jocul muzical cu

mişcări Prichindel, prin învăţarea

cântecului şi apoi transformarea în joc.

Se prezintă model cântecul, este

analizat conţinutul versurilor.

Se învaţă fiecare strofă prin

verbalizare (recitare) şi apoi intonare

muzicală. Se repetă de două - trei ori.

explicaţia,

conversaţia,

demonstraţia,

exerciţiul muzical,

algoritmizarea,

observarea

participării copiilor

pentru evaluare

Obţinerea

performanţei

(educaţie fizică şi

educaţie

muzicală)

8 min.

O 3,4,5

Sunt explicate şi demonstrate

sarcinile de joc pentru fiecare strofă şi

apoi vor fi realizate de către toată

grupa, educatoarea integrându-se în

jocul copiilor marcând tempoul

bătând în tobiţă.

Se creează două subgrupe care se vor

întrece prin realizarea jocului.

Comunicarea constatărilor, stabilirea

câştigătorilor.

explicaţia,

demonstraţia

utilizând şi tobiţa,

exerciţiul muzical şi

motric, competiţia

pentru

evaluarea prin

probă practică

observarea pentru

evaluarea

formativă

Retenţia şi

transferul

2 min.

O 5

Comunicarea recomandărilor şi

calificativelor.

Explicaţia

154

Page 5: Model Proiect Didactic

Varianta 2

Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară asociată

Tema: Vacanţa de vară şi natura - deprinderi melodice

Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Cunoaşterea mediului

Grupa / clasa: clasa I

Tipul de activitate: mixt (verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre anotimpul de vară

şi formarea de deprinderi muzicale )

Mijloace de realizare:

- cântecul La râu de Dan Voiculescu (vezi capitolul IV.2) - învăţare;

- observare şi povestire;

Obiective operaţionale:

1. să-şi formeze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;

2. să-şi dezvolte memoria muzicală;

3. să cunoască specificul anotimpului de vară şi activităţile copiilor în vacanţă;

4. să-şi consolideze noţiunile caracteristice despre anotimpul de vară;

5. să participe activ, conştient, să îndrăgească natura şi muzica.

Strategia didactică:

Metode didactice: conversaţia, observarea, algoritmizarea, explicaţia, povestirea,

exerciţiul (muzical), demonstraţia, jocul de rol (competiţie);

Formă de organizare: frontală

Mijloace didactice: panou cu imagini ce reprezintă natura în anotimpul de vară şi

jocuri ale copiilor;

Tipul de învăţare: logică, creatoare

Formă de evaluare: formativă

Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, probă practică

Resurse:

1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:

Editura „Tehno Art", 2003

2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie

aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura „Gheorghe

Alexandru", 2005

3. Programa pentru clasele I-II, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2004

Durata: 45 minute

155

Page 6: Model Proiect Didactic

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele

activităţii

Durata şi

obiectiveleConţinutul instructiv - educativ Strategii didactice

Activităţi

introductive(educaţie

muzicală)

5 min.

O 1,2,5

Asigurarea condiţiilor pentru desfăşurarea

activităţii; realizarea de exerciţii pentru

încălzirea vocal - auditivă (verbale şi muzicale)

cu exemple din folclorul copiilor (vezi capitolul

I.2)

explicaţia,

demonstraţia,

exerciţiul muzical

Reactualizarea

şi evaluarea

cunoştinţelor

anterioare

(cunoaşterea

mediului)

10 min.

O 3,4,5Povestirea unei zile de vacanţă din viaţa unui

elev (merge la bunici, explorează natura, în

pădure, la râu) şi observăm caracteristicile

vegetaţiei, vieţuitoarelor, de climă şi relief.

povestirea,

chestionare orală

Prezentarea

materialului

stimul (educaţie

muzicală şi

cunoaşterea

mediului)

5 min.

O 3,4,5Observarea imaginilor şi stabilirea

conţinutului (copii la scăldat, jocuri în aer liber -

mingea, zmeul)

observarea planşei,

conversaţia

Dirijarea

învăţări

(educaţie

muzicală)

10 min.

O 1,2,5

Comunicarea conţinutului activităţii şi

obiectivelor - învăţarea cântecului La rău şi

aspecte ale anotimpului de vară. Se învaţă

cântecul prin prezentare model şi pe strofe, prin

verbalizarea versurilor şi intonare muzicală. Se

repetă de două - trei ori.

explicaţia,

conversaţia,

demonstraţia,

exerciţiul muzical,

algoritmizarea,

observarea

participării copiilor

pentru evaluare

Obţinerea

performanţei

(educaţie

muzicală)

10 min.

O 1,2,5

Se formează subgrupe ce vor intra în competiţie

pentru evaluare prin probă practică şi va fi

observată participarea elevilor. Apoi se va

proceda prin cântarea individuală în lanţ.

competiţia prin

probă practică

observarea

participării elevilor

pentru evaluare

Retenţia şi

transferul

5 min.

O 5Se recapitulează cunoştinţele teoretice I

privind caracteristicile anotimpului de vară şi

activitatea copiilor. Se comunică recomandările,

constatările şi se stabilesc calificativele.

conversaţia,

explicaţia

156

Page 7: Model Proiect Didactic

Varianta 3

Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară asociată

Tema: Reguli de igienă - deprinderi melodice

Forma de realizare: Educaţie moral - civică şi Educaţie muzicală

Grupa / clasa: grupa mică

Tipul de activitate: consolidare (aprofundarea deprinderilor muzicale şi a comportamentului

igienic)

Mijloace de realizare:

- cântecul , Şade raţa pe butoi de Alexandru Paşcanu (vezi capitolul IV.2) - repetare,

- convorbire despre reguli de igienă şi alimentaţie

Obiective operaţionale:

1. să-şi consolideze deprinderile muzicale de interpretare corectă şi expresivă;

2. să-şi dezvolte memoria muzicală;

3. să cunoască reguli minimale de igienă individuală;

4. să cunoască reguli minimale de alimentaţie;

5. să participe cu interes şi plăcere la activitate.

Strategia didactică:

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul (muzical), demonstraţia,

observarea.

Formă de organizare: frontală

Mijloace didactice: panou cu imagini, jucării de pluş (raţa)

Tipul de învăţare: senzoriomotorie, prin descoperire

Formă de evaluare: formativă

Metode de evaluare: observare curentă, probă practică, chestionare orală

Resurse:

1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:

Editura „Tehno Art”, 2003

2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie

aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura „Gheorghe

Alexandru", 2005

3. Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii, Bucureşti:

Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005

Durata: 20 minute

157

Page 8: Model Proiect Didactic

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele Durata şi Conţinutul instructiv - educativ Strategii

activităţii obiectivele didactice

Activităţi 2min Asigurarea condiţiilor optime pentru explicaţia,

introductive O 1,2,5 desfăşurarea activităţii; realizarea de demonstraţia,

(educaţie

muzicală)

exerciţii simple (verbale şi muzicale) pentru încălzirea vocal - auditivă (vezi

capitolul I.2).

exerciţiul muzical

Prezentarea 3 min. Observarea imaginilor cu copii care se observare de

materialului O 3,4 spală pe mâini, mănâncă, fac exerciţii fizice imagini şi

stimul (educaţie conversaţie pentru

moral - civică) evaluare formativă

Reactualizarea 10 min. Comunicarea conţinutului activităţii şi a demonstraţia,

şi evaluarea O 1,2,5 obiectivelor: repetarea cântecului Sade raţa conversaţia,

cunoştinţelor şi pe butoi. Este reactualizat model de către exerciţiul muzical.

deprinderilor educatoare, este analizat conţinutul după

muzicale care este repetat de două trei ori.

(educaţie

muzicală)

Obţinerea 3 min. Intonarea integrală a cântecului în grup, explicaţia, probă

performanţei O 2,3,4 urmărind imaginile care reflectă conţinutul practică colectivă,

(educaţie cântecului. observarea

muzicală) comportamentului

pentru evaluarea

formativă

Retenţia şi 2 min. Sunt recapitulate normele de igienă şi conversaţia şi

transferul O 5 alimentaţie precum şi modul în care a fost explicaţia

învăţat cântecul, comunicându-se

aprecierile verbale.

158

Page 9: Model Proiect Didactic

Varianta 4

Denumirea activităţii. Activitate interdisciplinară integrată

Tema: Dezvoltarea vocabularului prin poezie şi joc muzical - Păsări şi animale

Forma de realizare: Limba franceză şi Educaţie muzicală

Grupa / clasa: clasa a II-a

Tipul de activitate: predare - învăţare (formare de deprinderi muzicale şi comunicare orală

în limba franceză)

Mijloace de realizare:

- poezia Les petits oiseaux (vezi capitolul IV.2) - învăţare;

- jocul muzical cu mişcare Les petits oiseaux - învăţare.

Obiective operaţionale:

1. să-şi consolideze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;

2. să-şi dezvolte memoria muzicală;

3. să conştientizeze conţinutul textului în limba franceză şi să-1 memoreze;

4. să realizeze corect sarcinile de joc, conform textului în limba franceză;

5. să participe cu interes şi plăcere la activitate

Strategia didactică:

Metode didactice: explicaţia, exerciţiul (muzical, verbal, motric), demonstraţia,

conversaţia, algoritmizarea, observarea şi jocul de rol (competiţie)

Formă de organizare: frontală

Mijloace didactice: jucării de pluş (siluete ce reprezintă păsări şi animale) şi jetoane

Tipul de învăţare: senzoriomotorie, prin descoperire

Formă de evaluare: formativă

Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, probă practică

Resurse:

1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:

Editura „Tehno Art”, 2003

2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie

aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova. Editura „Gheorghe

Alexandru”, 2005

3. Programa pentru clasele I-II, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2004

Durata: 50 minute

159

Page 10: Model Proiect Didactic

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele Durata şi Conţinutul instructiv - educativ Strategii

activităţii obiectivele didactice

Activităţi 5min Pregătirea clasei şi a elevilor pentru explicaţia,

introductive O 1,2,5 desfăşurarea activităţii; realizarea de demonstraţia,

(educaţie exerciţii pentru încălzirea vocal-auditivă exerciţiul muzical

muzicală) (verbale şi muzicale) - vezi capitolul I.2

Prezentarea 5 min. Observarea de imagini ce reflectă conversaţia şi

materialului O 3,4,5 conţinutul cântecului Les petits oiseaux observarea de

stimul (limba (păsări şi animale) şi comentarea modului imagini

franceză) lor de deplasare

Dirijarea 20 min. Comunicarea conţinutului activităţii şi a explicaţia,

învăţării (limba 0 3,4 obiectivelor învăţării; prezentarea textului demonstraţia,

franceză) în limba franceză, traducerea lui, explicaţia exerciţiul verbal

cuvintelor noi, verbalizarea; memorarea

versurilor cu exerciţii de pronunţie

Obţinerea 15 min. Fixarea textului prin intonare muzicală;

este prezentat model şi apoi învăţată

melodia, pe fragmente. Sunt explicate

regulile jocului - gesturi specifice

deplasării păsărilor şi animalelor.

Evaluarea prin joc de atenţie, competiţie a

cunoştinţelor şi deprinderilor dobândite

prin limba franceză şi muzică.

algoritmizarea,

performanţei 0 1,2 explicaţia,

(limba franceză demonstraţia,

şi educaţie exerciţiul muzical

muzicală) şi motric, competiţia,

probă practică

pentru evaluare

globală.

Retenţia şi 5 min. Comunicarea constatărilor, a

calificativelor, fixarea cunoştinţelor şi

deprinderilor însuşite, precum şi a

recomandărilor cuvenite.

explicaţia

transferul O5

160

Page 11: Model Proiect Didactic

Varianta 5

Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară integrată

Tema: Primăvara în muzică şi pictură

Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Educaţie plastică

Grupa / clasa: grupa pregătitoare

Tipul de activitate: mixt (verificare şi formare a deprinderilor de audiere, a unei

culturi

muzicale şi consolidarea deprinderilor de exprimare plastică)

Mijloace de realizare:

- audiţie Primăvara - concert numărul 1 de Antonio Vivaldi (vezi capitolul

IV.2) -

învăţare;

pictură Peisaj de primăvară - culori calde, culori reci consolidare.

Obiective operaţionale:

1. să-şi formeze deprinderile muzicale de audiere;

2. să-şi dezvolte cultura muzicală;

3. să-şi consolideze deprinderea de a utiliza limbajul plastic adecvat, prin culori

calde şi

culori reci;

4. să-şi consolideze imaginaţia plastică stimulată de fondul muzical audiat;

5. să participe cu plăcere la activitate şi să manifeste dragoste faţă de

artă.

Strategia didactică:

Metode didactice: conversaţia, audiţia, exerciţiul (muzical şi plastic),

observarea, explicaţia, demonstraţia, jocul de rol (de creaţie)

Formă de organizare: frontală şi individuală

Mijloace didactice: panou cu imagini de primăvară cu instrumente

muzicale şi portretul compozitorului Antonio Vivaldi, machetă cu imaginea unui

parc de joacă

Tipul de învăţare: senzoriomotorie, creatoare

Formă de evaluare: formativă

161

Page 12: Model Proiect Didactic

Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, probă

practică

Resurse:

1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative,

Petroşani:

Editura „Tehno Art", 2003

2. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii,

Bucureşti:

Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005

3. Ana Stoica - Constantin - Creativitatea pentru studenţi şi profesori, Iaşi:

Institutul

European, 2004

Durata: 35 minute

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele activităţii

Durata şi obiectivele

Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice

Activităţi introductive

(educaţie muzicală şi

educaţie plastică)

5 min.O 1,5

Pregătirea materialelor didactice şi a sării (copii vor sta la măsuţe şi vor avea trusa pentru pictură pregătită); vor fi realizate exerciţii de audiere cu vioară, violoncel, orchestră, în scurte fragmente muzicale

explicaţia, audierea, exerciţiul muzical,

observarea de imagini cu instrumente

muzicaleReactualizarea cunoştinţelor,

deprinderilor şi evaluarea lor

(educaţie muzicală şi

educaţie plastică)

5 min. O 2,4

Audierea unor fragmente muzicale însuşite anterior (concertele Vara, Toamna, Iarna)

de Antonio Vivaldi şi stabilirea ideilor comunicate muzical, reflectate în picturile

realizate de copii

Audiţia, conversaţia,

observarea de imagini realizate de copii, pentru

evaluare formativă

Prezentarea materialului

stimul(educaţie plastică)

5 min. 03

Observarea imaginilor din natură şi stabilirea conţinutului lor (peisaje cu

anotimpul de primăvară)

conversaţia, observarea de

imagini

162

Page 13: Model Proiect Didactic

Dirijarea învăţării(educaţie

muzicală şi educaţie plastică)

10 min. O 1,2,3,4

Comunicarea conţinutului activităţii şi a obiectivelor învăţării—audiţie - concertul Primăvara de Antonio Vivaldi şi realizarea

unei picturi cu această temă. Sunt prezentate date despre compozitor

(violonist, compozitor, pedagog italian din secolul al XVII-lea), ce a creat multe lucrări pentru instrumentele de coarde. Primăvara

este descrisă sonor în imagini pline de prospeţime, calm, cu optimism. Se audiază concomitent cu realizarea unor picturi pe planşele pregătite prin îmbinarea în egală

proporţie a petelor de culoare calde şi reci.

explicaţia, demonstraţia,

audiţia cu casete, observarea de

imagini (compozitorul,

aspecte din natură), exerciţiul

plastic

Obţinerea performanţei

(educaţie muzicală şi

educaţie plastică)

5 min. O 1,4

Se definitivează lucrările în timp, ce mai sunt stabilite caracteristici complementare

legate de muzica audiată si imaginile propuse a fi redate plastic.

conversaţia, audiţia,

observarea, probă practică plastică pentru evaluare

formativă.Retenţia şi transferul

5 min. O 2,3,5

Sunt analizate lucrările şi stabilite caracteristicile muzicii în concordanţă cu

picturile realizate; sunt comunicate calificativele.

conversaţia, explicaţia.

163

Page 14: Model Proiect Didactic

Varianta 6

Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară integrată

Tema: Numărarea crescătoare de la 1 la 10 în cântecele copiilor

Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Activitate matematică

Grupa / clasa: grupa mijlocie

Tipul de activitate: consolidare (aprofundarea cunoştinţelor matematice şi a

deprinderilor

muzicale)

Mijloace de realizare:

- cântecul Numărătoare cu veveriţa de Dan Voiculescu (vezi capitolul IV.2) -

repetare;

- joc matematic - numărare crescătoare de la 1 la 10 - repetare.

Obiective operaţionale:

1. să-şi consolideze deprinderile muzicale de interpretare corectă şi expresivă;

2. să-şi dezvolte memoria muzicală;

3. să recunoască cifrele de la 1 la 10;

4. să numere crescător de la 1 la 10;

5. să participe activ, conştient, să manifeste dragoste faţă de arta muzicală şi

ştiinţele

matematice.

Strategia didactică:

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul (matematic şi muzical),

demonstraţia, observarea, jocul de rol (de recunoaştere)

Formă de organizare: frontală

Mijloace didactice: planşe (cu cifre), jetoane cu cifrele de la 1 la 10, jucărie de

pluş

(veveriţă)

Tipul de învăţare: logică, creatoare

Formă de evaluare: formativă

Metode de evaluare: conversaţie, probă practică, observarea

comportamentului

164

Page 15: Model Proiect Didactic

copiil

or Resurse:

1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative,

Petroşani:

Editura „Tehno Art", 2003

2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru -

Psihopedagogie

aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura

„Gheorghe

Alexandru", 2005

3. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii,

Bucureşti:

Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005

Durata: 25 minute

Tehnologia realizării activităţii

Secvenţele Durata şi Conţinutul instructiv - educativ Strategii

activităţii obiectivele didactice

Activităţi 5 min. Asigurarea condiţiilor pentru desfăşurarea explicaţia,

introductive O 1,2,5 activităţii; efectuarea de exerciţii pentru demonstraţia,

(educaţie încălzirea vocal-auditivă (verbale şi exerciţiul muzical

muzicală) muzicale) cu exerciţii din folclorul copiilor

(vezi capitolul III. 1)

Prezentarea 5 min. Observarea de imagini şi stabilirea conversaţia,

materialului O 5 conţinutului lor cu cifre şi o veveriţă şi observarea,

stimul recunoaşterea cântecului după intonarea exerciţiu de

(educaţie unui fragment fără versuri, de către recunoaştere

muzicală şi educatoare (matematic şi

activitate muzical)

matematică)

165

Page 16: Model Proiect Didactic

Reactualizarea 5 min. Comunicarea conţinutului activităţii şi a competiţia,

şi evaluarea O 3,4 obiectivelor ce trebuie realizate prin conversaţia, jocul

cunoştinţelor repetarea cântecului Numărătoare cu de rol de

însuşite veveriţa şi joc matematic de numărare recunoaştere,

(activitate crescătoare de la 1 la 10. jocul didactic observarea

matematică şi matematic se desfăşoară prin competiţie, pe comportamentului

educaţie echipe pentru recunoaşterea cifrelor după copiilor pentru

muzicală) vizualizarea jetoanelor evaluare

Obţinerea 5 min. Reactualizarea cântecului de către demonstraţia,

performanţei O 1,2 educatoare şi repetarea lui cu toată grupa, exerciţiul muzical,

(educaţie apoi organizarea unui concurs pe subgrupe competiţia, proba

muzicală şi pentru evaluarea interpretării utilizând şi practică pentru

activitate jetoanele corespunzătoare textului evaluarea

matematică) matematic formativă

Retenţia şi 5 min. Comunicarea constatărilor, recomandărilor conversaţia,

transferul O 5 Şi a calificativelor, stabilirea câştigătorilor explicaţia

166

Page 17: Model Proiect Didactic

Proiect didactic 1

Grupa : – clasele V-VIIICercul artistic : – muzică uşoarăTema : – interpretare instrumentalăTipul de activitate : – predare-invăţare Scopul activităţii : – formarea deprinderii instrumentale specifice muzicii uşoare Mijloace de realizare : – piesă vocal- instrumentală de muzică uşoarăMaterial didactic : – orgă electronică, chitară, tobe, cd-playerObiective operaţionale:

1. să descifreze corect partitura;2. să fixeze corect digitaţia;3. să-şi consolideze notaţia muzicală;4. să interpreteze sincronizat acompaniamentul;5. să participe activ şi afectiv la activitate.

Metode si procedee : – explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, conversaţia, solfegiul, audiţia.Material bibliografic : – Metode pentru pian, chitară, percuţieDurata : – 50’

Etapele şi obiectivele

Desfăşurarea activităţii Strategii

Activitatea profesorului Activitatea copiilor

Activtăţi introductive10’O2O3O5

Propune pregătirea instru-mentală prin exerciţii pentru clape, separat mâna dreaptă de mâna stângă, cromatic ascendent şi descendent. Elevii de la chitară execută acelaşi exerciţiu dar pe durate de pătrimi. Elevul de la baterie execută exerciţii de încălzire

Elevii instrumentişti execută exerciţiile conform explicaţiilor

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

167

Page 18: Model Proiect Didactic

specificePregătirea bazelor aperceptive5’O3O5

Prezintă piesa ce urmează a fi studiată. Distribuie partiturile şi propune audierea ei

Elevii urmăresc audiţia şi analizează partiturile

AuditiaExplicaţia

Dirijarea învăţării cântecului30’O1O2O3O4

Profesorul stabileşte digita-ţia şi prezintă problemele acompaniamentului la clape. Supraveghează elevul care descifrează partitura (eventual este solfegiată).Partitura de chitară este prezentată elevilor, sunt stabilite digitaţia, acordurile, basul, melodia.La tobe este stabilit ritmul şi exersat de elev.Încearcă o ansamblare a instrumentelor.

Elevul de la clape urmăreşte explicaţiile şi descifrează partitura, separat, întâi mâna dreaptă, apoi mâna stângă, apoi impreuna cu ambele mâini. Chitariştii execută acordurile, basul şi melodia si le interpretează.Bateristul execută ritmul stabilit, mai rar, apoi in tempoul indicat.Elevii execută împreuna conform cerinţelor.

ExplicatiaSolfegiulExerciţiulConversaţiaDemonstraţia

Fixare-evalu-are3’

Întreabă ce piesă a fost pusă in studiu si apreciază cu note/calificative.

Participa la evaluare.

Conversaţia

Încheiera activităţii2’O5

Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.

Recepţionează comunicările profesorului.

Explicaţia

Proiect didactic 2

Grupa : – clasele V-VIIICercul artistic: – muzică populară

168

Page 19: Model Proiect Didactic

Tema : – interpretare instrumentalăTipul de activitate: – predare-învăţare Scopul activităţii: – formarea deprinderii instrumentale specifice muzicii

populareMijloace de realizare : – piesă vocal- instrumentală de muzică popularăMaterial didactic : –acordeon, fluier, cd-playerObiective operaţionale:

1. să descifreze corect partitura;2. să fixeze corect digitaţia;3. să-şi consolideze notaţia muzicală;4. să interpreteze sincronizat acompaniamentul;5. să participe activ şi afectiv la activitate.

Metode şi procedee: – explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, conver-

saţia, solfegiul, audiţia.Material bibliografic : – Metode pentru acordeon şi instrumente de suflat Durata : – 50’

Desfăşurarea activităţiiEtape/Obiective

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii

Activităţi introductive 10 ’O2, O3, O5

Propune pregătirea instrumentală prin exercuţii tehnice pentru acordeon şi fluier.Sunt executate cromatic ascendent şi descendent. Elevii le vor realiza separat, pe grupe de instrumente.

Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor

ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul pe acordeon şi fluier

Pregătirea bazelor aperceptive 5 ’O3,O5

Prezintă piesa ce urmează a fi studiată: distribuie partiturile şi propune audierea ei

Elevii urmăresc audiţia şi analizează partiturile

Audiţia Explicaţia

Dirijarea învăţării cântecului20’

Profesorul stabileşte digitaţia şi prezintă problemele acompaniamentului orchestral. Supraveghează elevii care

Elevii urmăresc explicaţiile şi descifrează partitura, după

ExplicaţiaSolfegiulExerciţiul

169

Page 20: Model Proiect Didactic

O1,O2,O3,O4

descifrează partiturile (eventual le solfegiază). Sunt stabilite liniile melodice, digitaţia, acordurile.

notele muzicale; execută pe grupe de instrumente conform cerinţelor cu ajutorul profesorului.

ConversaţiaDemonstraţia

Obţinerea performanţei 10’ O4, O5

Încearcă o asamblare a instrumentelor şi înregistreazâă interpretarea care va fi analizată apoi.

Elevii sunt atenţi la interpretare, ascultă cu interes şi analizează

ExerciţiulAudiţia(cd-player)Conversaţia

Fixare-evaluare3 ’O5

Întreabă ce piesă a fost pusă în studiu şi apreciază cu calificative.

Participă la evaluare

Conversaţia

Încheierea activităţii2’ O5

Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.

Recepţionează comunicările profesorului.

Explicaţia

Proiect didactic 1

Grupa : – clasele V-VIIICercul artistic : – muzică uşoarăTema : – interpretare vocal- instrumentală Tipul de activitate : – consolidare Scopul activităţii : – consolidarea deprinderii instrumentale specifice muzicii

uşoare Mijloace de realizare : – piese de muzică uşoară Material didactic : – orgă electronică, chitară, tobe, cd-playerObiective operaţionale:

1. să interpreteze corect şi expresiv cântecul2. să-l memoreze3. să-şi formeze deprinderea de solfegiere după partitură

170

Page 21: Model Proiect Didactic

4. să-şi sincronizeze interpretarea vocală cu acompaniamentul

5. să participe activ şi afectiv la orăMetode si procedee: – explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, conversaţia, solfegiul, audiţia.Material bibliografic: – Didactici vocale şi instrumentale ( vezi bibliografia )Durata : – 50’

Etapele şi obiectivele

Desfăşurarea activităţii Strategii

Activitatea prof. Activitatea copiilor

Activităţi introductive10’O2O3

Propune pregătirea vocal-auditivă şi instrumentală pentru fiecare grup participant la activitate. Se propun exerciţii specifice pentru grupul vocal:

Pentru instrumentişti propune game şi arpegii (pentru clape şi chitară) şi combinaţii ritmice (pentru baterie).

Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor, pe rând grupul vocal (5’) şi apoi cel instru-mental (5’)

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Pregătirea bazelor aper-ceptive 5’O5

Propune ansamblarea piesei şi propune o audiţie model.

Elevii urmăresc audiţia şi explicaţiile.

Explicaţia

Obţinerea performanţei30’O1O2O3O4

Solicită interpretarea vocala a piesei, anunţând sarcinile: frazare, tempo, nuanţe. Solicită repetarea acompaniamentului instrumental – clape, chitară, şi tobe, cu precizări privind tempoul şi nuanţele. Se lucrează apoi la asamblarea vocilor ci instrumentele. Se fixează

Elevii execută conform cerinţelor.Sunt atenţi la sincronizarea interpretării.

ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţiaSolfegiul

171

Page 22: Model Proiect Didactic

intrările, introducerea şi incheierea. Toată activitatea are ca suport textul muzical –interpretare pe note.

Fixare-evaluare3’O5

Întreabă ce piesă au repetat si apreciază cu note/calificative.

Participă la evaluare.

Conversaţia

Încheierea activităţii2’O5

Sunt fixate sarcinire de lucru individual şi următoarea activitate.

Recepţionează comunicările profesorului

Explicaţia

Proiect didactic 2

Grupa : - clasele V - VIII Cercul artistic: - muzică populară Tema : - interpretare vocal - instrumentală Tipul de activitate: -consolidareScopul activităţii: -consolidarea deprinderilor de interpretare muzicii populare Mijloace de realizare: -piesă folclorică acompaniatăMaterial didactic: -acordeon, fluier, casetofon Obiective operaţionale: 1. să interpreteze corect şi expresiv cântecul; 2. să-l memoreze: 3. să-şi formeze deprinderea de solfegiere după partitură: 4. să-şi sincronizeze interpretarea vocală cu acompaniamentul; 5. să participe cu interes şi plăcere la activitateMetode şi procedee: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, audiţia solfegiulMaterial bibliografic:- Metode pentru acordeon şi Instrumente de suflat, didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării) Durata: 50 minute

Desfăşurarea activităţii

172

Page 23: Model Proiect Didactic

Etape/Obiective

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii

Activităţi introductive

10’ O5

Propune pregătirea vocal-auditivă şi instumentală pentru fiecare grup participant la activitate. Pentru grupul vocal propune vocalizePentru instrumentişti propune game şi arpegii

Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor pentru grupul vocal şi cel instrumental

ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul

Pregătirea bazelor

aperceptive 5’ O5

Propune ansamblarea vocilor cu instrumentele piesei şi este urmărită o interpretare model.

Elevii urmăresc audiţia şi explicaţiile

Audiţia (cd-player)Conversaţia

Obţinerea performanţei

30’ O1, O2, O3,O4

Solicită interpretarea vocală a piesei, anunţând sarcinile: frazare, tempo, nuanţe. Solicită repetarea acompaniamentului instrumental cu acordeon şi fluier – cu precizări privind tempoul, nuanţele. Se lucrează apoi la asamblarea vocilor cu instrumentele. Se fixează intrările, introducerea şi încheierea. Toată activitatea are ca suport textul muzical – interpretare pe note

Elevii execută conform cerinţelor. Sunt atenţi la sincronizarea interpretării

ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţiaSolfegiul

Fixare-evaluare

3’ O5

Întreabă ce piesă a fost pusă în studiu şi apreciază cu calificative.

Participă la evaluare

Conversaţia

Încheierea activităţii

2’ O5

Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.

Recepţionează comunicările profesorului.

Explicaţia

Proiect didactic 1

Grupa : – clasele I-IV

173

Page 24: Model Proiect Didactic

Cercul artistic: – Muzică uşoarăTema : – interpretare vocalăTipul de activitate : – predare-învăţareScopul activităţii : – formarea deprinderii de a memora şi interpreta muzica uşoarăMijloace de realizare: – cântece de muzică uşoară Material didactic : – pian,cd-playerObiective operaţionale:

1. să interpreteze corect şi expresiv cântecul;2. să-l memoreze;3. să-şi formeze deprinderea de solfegiere;4. să-şi sincronizeze interpretarea în grup;5. să participe activ şi afectiv la activitate;

Metode şi procedee: – demonstraţia, povestirea, conversaţia, exerciţiul, solfegiul, audiţiaMaterial bibliografic :- Didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării)

Durata : – 50’

Etapele şi obiectivele

Desfăşurarea activităţii Strategii

Activitatea prof. Activitatea copiilor

Activităţi introductive

7’O5

Propune pregătirea vocal-auditivă prin exerciţii de

respiraţie şi vocalize.

Copiii execută exerciţiile conform

cerinţelor.

Explicaţia DemonstraţiaExerciţiul

Pregătirea bazelor aperceptive 3’O5

Prezintă o scurtă povestire despre un copil şi lumea pe care o iubeşte, în care sunt: părinţii, jucăriile, totul într-o atmosferă de bucurie şi înţelegere.

Urmăresc povestirea şi se recunosc; remarcă faptul că este ziua de „1 Iunie”, ziua copilului

PovestireaConversaţia

Dirijarea în-văţării cântecului25’

Anunţă învăţarea cântecului. Distribuie partitura vocală şi prezintă conţinutul. Se trece apoi la citirea melodică, apoi

Urmăresc prezenta-rea şi realizează apoi sarcinile date – etapele solfegiului,

SolfegiulExerciţiul

174

Page 25: Model Proiect Didactic

O1O2O3O5

ritmică cu tactare. Este solfegiat de două-trei ori, după care sunt verbalizate versurile. Se execută apoi pe cuvinte.

verbalizarea şi interpretarea pe cuvinte.

Obţinerea performanţei7’O1O4O5

Solicită apoi realizarea inter-pretării expresive (nuanţe, frazare) şi apoi pe grupuri solistice; adaugă acompania-mentul de orgă. Înregistrea-ză interpretarea şi analizează apoi, stabilind problemele ce trebuie rezolvate.

Copii execută exerciţiile conform cerinţelor.Recepţionează şi analizează interpretarea

Demonstraţia ExplicaţiaAudiţia

Fixare-evalu-are3’, O5

Întreaba ce cântec au învăţat, cu ce conţinut şi apreciază cu calificative.

Participă la evaluare Conversaţia

Încheierea activităţii2’O5

Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următorea activitate

Recepţionează comunicările profesorului

Explicaţia

Proiect didactic 2

Grupa: - clasele V - VIII Cercul artistic: - Muzică populară Tema: - interpretare vocală Tipul de activitate: - predare - învăţareScopul activităţii: -formarea deprinderii de a memora şi interpreta muzică popularăMijloace de realizare:- cântece populare Material didactic: - cd-player, acordeon Obiective operaţionale: 1 . să interpreteze corect şi expresiv cântecul; 2. să-1 memoreze; 3 . să-şi formeze deprinderea de solfegiere; 4. să-şi sincronizeze interpretareaîn grup ; 5. să participe cu plăcere la activitate;

175

Page 26: Model Proiect Didactic

Metode şi procedee: -demonstraţia, povestirea., conversaţia, exerciţiul, audiţii solfegiulMaterial bibliografic: -Didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării)Durata: - 50 minute

Desfăşurarea activităţii

Etape/Obiective

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii

Activităţi introductive 10 ’O2, O3, O5

Propune pregătirea vocală prin exerciţii - vocalizeSunt executate cromatic ascendent şi descendent. Elevii le vor realiza , conform indicaţiilor

Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor

ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul

Pregătirea bazelor aperceptive 3 ’O5

Prezintă informaţii legate de cântecele populare din zona folclorică aleasă şi despre conţinutul cântecului ce urmează a fi învăţat

Urmăresc prezentarea profesorului şi solicită informaţii

ExpunereaConversaţia

Dirijarea învăţării cântecului25’ O1,O2,O3,O5

Anunţă învăţarea cântecului Distribuie partitura vocală şi prezintă conţinutul. Se trece apoi la citirea melodică cu tactare. Este solfegiat de 2-3 ori, după care sunt verbalizate versurile. Se execută apoi pe cuvinte.

Urmăresc explicaţiile şi realizează apoi sarcinile date – etapele solfegiului, verbalizarea şi interpretarea pe cuvinte

SolfegiulExerciţiul

Obţinerea performanţei 10 ’O1, O4, O5

Solicită apoi realizarea interpretării expresive (nuanţe, frazare) şi apoi pe grupuri solistice; adaugă acompaniamentul de acordeon. Înregistrează interpretarea şi analizează apoi stabilind problemele ce trebuie rezolvate.

Copiii execută conform cerinţelor (interpretează, ascultă cu atenţie, analizează)

ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţiaAudiţia(cd-player)

Fixare-evaluare

Întreabă ce cântec au învăţat, cu ce conţinut şi apreciază cu

Participă la evaluare

Conversaţia

176

Page 27: Model Proiect Didactic

3’ O5

calificative.

Încheierea activităţii2 ’O5

Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.

Recepţionează comunicările profesorului.

Explicaţia

Proiect didactic 3

Grupa: - clasele V - VIII Cercul artistic: - Ansamblu coralTema: - interpretare vocală Tipul de activitate: - mixtScopul activităţii: -formarea deprinderii de cântare în colectiv, memorareMijloace de realizare: - piesă corală la trei vociMaterial didactic: - cd-player, pianObiective operaţionale: 1 . să interpreteze corect şi expresiv cântecul; 2. să-şi dezvolte memoria muzicală; 3 . să-şi formeze deprinderea de solfegiere; 4. să-şi îmbogăţească repertoriul; 5. să participe cu plăcere la activitate;Metode şi procedee: -demonstraţia, povestirea., conversaţia, exerciţiul, audiţia, solfegiulMaterial bibliografic: -Didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării)Durata: - 50 minute

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii

Pregătirea pentru activitate (Moment de cultură vocal-corală)

Dirijează activităţile introductive – organizatorice (absenţe), muzicale. Exerciţii de acordare a vocii, omogenizare, emisie corectă,

Elevii corectează poziţia corpului pentru cântare.

DemonstraţiaExerciţiul

177

Page 28: Model Proiect Didactic

10’ O5

supleţe şi ambitus vocal din semiton în semiton până la nota do2, după demonstraţia propunătorului.Exerciţiile de atenţie, varierea intensităţii sonore. Se intonează gama Do major, fiecare notă având altă durată, cu intensificări şi diminuări ale intensităţii sonore pe acelaşi sunet.

Elevii execută după model

Reactualizarea şi consolidarea cântecului învăţat în ora anterioară7 ’O1,O2,O3,O4,O5

Reactualizează model piesa învăţată în lecţia anterioară – canon la trei voci Intonează cu elevii melodia, strofele pe rând, apoi cântecul în întregime, insistând pe probleme de intonaţie, ritm.Cere intonarea în canon, corectează evetualele probleme

Elevii intonează după model, conform cerinţelor

Exerciţiul

Dirijarea învăţării 20’ O1,O2,O3,O4,O5

Anunţă cântecul nou, face câteva referiri cu privire la compozitor, apoi îl cântă model în întregime. Prezintă şi analizează lucrarea (textul stă scris pe tablă) 2 strofe cu melodie identică şi text diferit, conţinutul textului. Dirijează însuşirea cântecului pe fragmente: citirea versurilor, cu precizarea consoanelor finale, locul respiraţiilor, intrarea primului fragment melodic întâi la vocea a III-a, apoi la vocea I, cu insistarea asupra elementelor melodice, ritmice dificile; se trece apoi la fragmentul următor unde se

Elevii ascultă cântecul

Elevii execută cerinţele ajutaţi de propunător

ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul

178

Page 29: Model Proiect Didactic

procedează analog, şi astfel până la sfârşitul cântecului

Obţinerea performanţei 10’ O1,O2,O3O4,O5

Se intonează în întregime, întâi vocea a III-a, vocea a II-a, apoi vocea I, punându-se accent pe probleme de interpretare

Elevii intonează după model, conform cerinţelor

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Încheierea activităţii 3’ O5

Este stabilită tema şi sunt făcute aprecierile asupra activităţii

Recepţionează comunicările profesorului

Exerciţiul

179